Αγορά Andventure tourer μηχανής

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
το μόνο σχόλιο που μέχρι τωρα γέλασα φωναχτά μόνος μου σαν το χαζό. Μπράβο στον gsmaniac είναι ωραίο αυτό. Έχεις να κάνεις ( αν ε΄ναι επαγγελματίες) με σταθερούς ανθρώπους που σε γνωρίζουν φυσικά από ένα σημείο και μετά και υποθέτω τους εμπιστεύεσαι. Επίσης ξέρεις τι να περιμένεις από τα μηχανάκια και έχεις πάντα συγκριτικό. Αν όντως πάρω το ktm χωρίς να έχω οδηγήσει gs πάντα θα έχω στο κεφάλι μου το ίσως. Ένω ένας που αγοράζει σταθερα μόνο BMW συνειδητά δεν έχει τέτοιους προβληματισμούς. +1 λοιπόν στον gsmaniac
Δεν αγοράζει μόνο ο gsmaniac Αν δεις και σε χώρες που παράγουν μοτοσυκλέτες...Αγγλία, Ιταλία κλπ πάλι το GS το μεγάλο είναι πρώτο. Εχω μια αμφιβολία για την Αυστρία αλλά κι εκεί μπορει να ειναι πρώτο. Εχει κι άλλα ακριβά μηχανάκια σε αυτήν την κατηγορία. Δεν είναι τυχαίο ούτε μόνο θέμα μάρκας.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Γενικά δικάβαλος και φορτωμένος οι ταχύτητες δεν παίζει να είναι πάνω από 140χλμ/ω στο κρουιζιγκ. Υποθέτω οτι και τα 2 μηχανάκια που ταλαντεύομαι αυτής της κατηγορίας μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο. Η διαφορές για μένα είναι τα άλογα, η μετάδοση και βεβαίως η εμφάνιση που λίγο παραπάνω μου άρεσει η "προπέλα" (μετά του 14) όπως διδάχθηκα εδω πέρα. Αυτά έχω να σκεφτώ. Στα ίδια λεφτά βρίσκω gs από αγγλία (έχει λίγο μεγαλύτερα κόστη μεταφοράς ) αλλα οκ διαχειρίσιμα. Αποδεικνύεται σίγουρα μάλλον από Ελλάδα δεν θα αγοράσω τελικά με τα λεφτά που ζητιούνται εδώ. Χωρίς να θέλω να αλλάξω τόπικ έχω κλείσει και Καλοφόρνια για τον Μάιο (1st level) και γενικά αν μου αρέσει εχω πάρει απόφαση οτι θα τα κάνω και τα 4 λέβελ. Οπότε "κάποια" στιγμή αν χρειαστεί να "παίξω" γιατί να μην έχω και τα άλογα για παραπάνω φαν? Το ΚΤΜ ανοίγεις διακόπτη και σ λέει "ready to race"...τυχαίο?
Την Αγγλία αν δεν υπάρξει κάποια ειδική εμπορική συμφωνία που να διατηρεί την τελωνειακή ένωση την ξεχνάς γιατί πέρα από το τέλος ταξινόμησης μπορεί να έχει και δασμούς. Καλές τιμές πιστευω θα βρεις και στη Γερμανική αγορά για GS.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γενικά δικάβαλος και φορτωμένος οι ταχύτητες δεν παίζει να είναι πάνω από 140χλμ/ω στο κρουιζιγκ. Υποθέτω οτι και τα 2 μηχανάκια που ταλαντεύομαι αυτής της κατηγορίας μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο. Η διαφορές για μένα είναι τα άλογα, η μετάδοση και βεβαίως η εμφάνιση που λίγο παραπάνω μου άρεσει η "προπέλα" (μετά του 14) όπως διδάχθηκα εδω πέρα. Αυτά έχω να σκεφτώ. Στα ίδια λεφτά βρίσκω gs από αγγλία (έχει λίγο μεγαλύτερα κόστη μεταφοράς ) αλλα οκ διαχειρίσιμα. Αποδεικνύεται σίγουρα μάλλον από Ελλάδα δεν θα αγοράσω τελικά με τα λεφτά που ζητιούνται εδώ. Χωρίς να θέλω να αλλάξω τόπικ έχω κλείσει και Καλοφόρνια για τον Μάιο (1st level) και γενικά αν μου αρέσει εχω πάρει απόφαση οτι θα τα κάνω και τα 4 λέβελ. Οπότε "κάποια" στιγμή αν χρειαστεί να "παίξω" γιατί να μην έχω και τα άλογα για παραπάνω φαν? Το ΚΤΜ ανοίγεις διακόπτη και σ λέει "ready to race"...τυχαίο?
140...???
Τα λέμε όταν με το καλό την ταξιδέψεις.
Με 140...θα σου βγάλει άλλο μυνημα το σκατεμ
Άσε που θα χαλάσει και δεν θα φταίει αυτο
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Την Αγγλία αν δεν υπάρξει κάποια ειδική εμπορική συμφωνία που να διατηρεί την τελωνειακή ένωση την ξεχνάς γιατί πέρα από το τέλος ταξινόμησης μπορεί να έχει και δασμούς. Καλές τιμές πιστευω θα βρεις και στη Γερμανική αγορά για GS.
Μεχρι 31.12 μ ειπε ο τελωνης ισχυει οτι και στην εε
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
140...???
Τα λέμε όταν με το καλό την ταξιδέψεις.
Με 140...θα σου βγάλει άλλο μυνημα το σκατεμ
Άσε που θα χαλάσει και δεν θα φταίει αυτο
Τι θα μ βγαλει; τρεξε παραπανω αντεχω;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι θα μ βγαλει; τρεξε παραπανω αντεχω;
Άνοιξε το γκάζι...
Διάβαζα κάποτε ότι το μανιουαλ της κτμ έγραφε ότι η λύση σε όλα τα προβλήματα που βγάζουν, είναι να ανοίγεις το γκαζι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι μεχρι 31.12 αλλά δεδομένης της κατάστασης δεν ξερω τι προλαβαίνει να κάνει κανείς...
Σκάσε ρε φαρμακόγλωσσε, σκάσε. Είδα σήμερα MV Agusta Brutale 910 με 3500, άι χάσου ρε Άγγλε που να πάρει και να σηκώσει δηλαδή δεν θέλω άλλο μηχανάκι στο σπίτι αλλά κοίτα τώρα σατανάδες...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
140...???
Τα λέμε όταν με το καλό την ταξιδέψεις.
Με 140...θα σου βγάλει άλλο μυνημα το σκατεμ
Άσε που θα χαλάσει και δεν θα φταίει αυτο
Το GS εκεί ανοίγει για νορμαλ ταξίδι. Μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα κατεβαίνεις περπατάς.


Ταξίδεψα 2καβάλος περσι Ιταλία τέρμα φορτωμένος, παρέα με 2 Γερμανούς μονοκάβαλοι αυτοί, όλοι GS ADVENTURE.
Πήγαμε 40 λεπτά με 170-190 και η μηχανή πήγαινε τρένο, ακούνητη και χωρίς ζόρια.
Τέτοιες ταχύτητες ξεκούραστα για οδηγό συνοδηγό, δεν ξέρω αν ταξιδεύει άλλο mega on off.
Ίσως ναι, αλλά το bmw σε αυτό τον τομέα είναι TOP.

Για τα 1290 έχω ακούσει διαφορά, πχ ασταθειες μετά τα 140 φορτωμένος. Με τέτοιο τρόπο εξάλλου σκοτώθηκε πριν 1,5 χρόνο συντροχος γυρνώντας από εκδρομή δίπλα το φόρουμ στην μεγάλη ευθεία της Θήβας(νομίζω Κλειδί λέγεται εκεί), φορτωμένος αρκετά αλλά μονοκαβαλος.
Δεν βγήκε ποτέ πόρισμα τι έγινε, αλλά όσοι γνωρίζουν είπαν καθαρά για αυτό.
Η οικογένεια κινήθηκε να βρει ευθύνες αλλά δεν έμαθα παραπάνω για αυτή την υπόθεση.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Ναι μεχρι 31.12 αλλά δεδομένης της κατάστασης δεν ξερω τι προλαβαίνει να κάνει κανείς...
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα (επειδη δεν παιζει να πουληθει το μπενελι μεχρι τοτε) να την παρω (to gs αγγλιας) και να ειμαι ενα διαστημα με 2 μηχανες..αλλα φοβαμαι ποτε θα με ρεφαρει το μπενελι.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Το GS εκεί ανοίγει για νορμαλ ταξίδι. Μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα κατεβαίνεις περπατάς.


Ταξίδεψα 2καβάλος περσι Ιταλία τέρμα φορτωμένος, παρέα με 2 Γερμανούς μονοκάβαλοι αυτοί, όλοι GS ADVENTURE.
Πήγαμε 40 λεπτά με 170-190 και η μηχανή πήγαινε τρένο, ακούνητη και χωρίς ζόρια.
Τέτοιες ταχύτητες ξεκούραστα για οδηγό συνοδηγό, δεν ξέρω αν ταξιδεύει άλλο mega on off.
Ίσως ναι, αλλά το bmw σε αυτό τον τομέα είναι TOP.

Για τα 1290 έχω ακούσει διαφορά, πχ ασταθειες μετά τα 140 φορτωμένος. Με τέτοιο τρόπο εξάλλου σκοτώθηκε πριν 1,5 χρόνο συντροχος γυρνώντας από εκδρομή δίπλα το φόρουμ στην μεγάλη ευθεία της Θήβας(νομίζω Κλειδί λέγεται εκεί), φορτωμένος αρκετά αλλά μονοκαβαλος.
Δεν βγήκε ποτέ πόρισμα τι έγινε, αλλά όσοι γνωρίζουν είπαν καθαρά για αυτό.
Η οικογένεια κινήθηκε να βρει ευθύνες αλλά δεν έμαθα παραπάνω για αυτή την υπόθεση.
Θα τα πουμε απο κοντα αυτα..θελω κ αλλα
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα (επειδη δεν παιζει να πουληθει το μπενελι μεχρι τοτε) να την παρω (to gs αγγλιας) και να ειμαι ενα διαστημα με 2 μηχανες..αλλα φοβαμαι ποτε θα με ρεφαρει το μπενελι.
Δεν εχεις βρει σε αντίστοιχα χρήματα από Γερμανία;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν εχεις βρει σε αντίστοιχα χρήματα από Γερμανία;
Οι γερμανικές κατά κανόνα έχουν πολλά χιλιόμετρα, οι αγγλικές όχι.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Δεν εχεις βρει σε αντίστοιχα χρήματα από Γερμανία;
Οχι ειναι η αληθεια..εχω βρει λιγο πιο ακριβα αλλα με πανω απο 70000χλμ για adv παντα ο λογος..δεν εψαξα βουλγαρια ομως για βαυαρικο μηχανακι..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Άνοιξε το γκάζι...
Διάβαζα κάποτε ότι το μανιουαλ της κτμ έγραφε ότι η λύση σε όλα τα προβλήματα που βγάζουν, είναι να ανοίγεις το γκαζι
Ετσι ακριβως γιατι θα μπουκωσει.
Εμενα που στη θεση 12 ειχε τα 180 να μιλησω ή ακομα?
:zzz:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το GS εκεί ανοίγει για νορμαλ ταξίδι. Μέχρι αυτά τα χιλιόμετρα κατεβαίνεις περπατάς.


Ταξίδεψα 2καβάλος περσι Ιταλία τέρμα φορτωμένος, παρέα με 2 Γερμανούς μονοκάβαλοι αυτοί, όλοι GS ADVENTURE.
Πήγαμε 40 λεπτά με 170-190 και η μηχανή πήγαινε τρένο, ακούνητη και χωρίς ζόρια.
Τέτοιες ταχύτητες ξεκούραστα για οδηγό συνοδηγό, δεν ξέρω αν ταξιδεύει άλλο mega on off.
Ίσως ναι, αλλά το bmw σε αυτό τον τομέα είναι TOP.

Για τα 1290 έχω ακούσει διαφορά, πχ ασταθειες μετά τα 140 φορτωμένος. Με τέτοιο τρόπο εξάλλου σκοτώθηκε πριν 1,5 χρόνο συντροχος γυρνώντας από εκδρομή δίπλα το φόρουμ στην μεγάλη ευθεία της Θήβας(νομίζω Κλειδί λέγεται εκεί), φορτωμένος αρκετά αλλά μονοκαβαλος.
Δεν βγήκε ποτέ πόρισμα τι έγινε, αλλά όσοι γνωρίζουν είπαν καθαρά για αυτό.
Η οικογένεια κινήθηκε να βρει ευθύνες αλλά δεν έμαθα παραπάνω για αυτή την υπόθεση.
Στα 160 με 180..δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου κραδασμοι και αν έχεις φορτώσει σωστά, όντως εκεί ταξιδεύει άνετα και όμορφα.

Για τα ατυχήματα... Θεωρώ ότι δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι συνέβη.
Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάποιο λάθος αναβάτη.
Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα μας
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κάπου στο FB είχα δεί για 145 ρόδα μόνο με τελικό και φλασάρισμα....
Θα σε γελάσω , το ντουκατι μουλτι 1200 με τον εγκέφαλο και τη ολόσωμη ήταν περίπου εκεί

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

YANNIS EFTHIMIOU

Μέλος
Όνομα
YANNIS
Μοτό
Suzuki VStrom 800 DE
140...???
Τα λέμε όταν με το καλό την ταξιδέψεις.
Με 140...θα σου βγάλει άλλο μυνημα το σκατεμ
Άσε που θα χαλάσει και δεν θα φταίει αυτο
Στα 140 σκορτσάρει..
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Σχετικά με την αστάθεια απο ότι διαβάζω είναι ένα θέμα που λύνεται πλέον με 202€? Αν φορέσω τις KTM..εγω που θέλω αλομίνιο? Τί γίνεται άραγε? ΚΤΜ άδες δεν έχουμε εδω να μας πουν τί γίνεται?
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Στα 160 με 180..δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου κραδασμοι και αν έχεις φορτώσει σωστά, όντως εκεί ταξιδεύει άνετα και όμορφα.

Για τα ατυχήματα... Θεωρώ ότι δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι συνέβη.
Στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κάποιο λάθος αναβάτη.
Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα μας
Λάθος αναβάτη ;
Δηλαδη το μπενεΛι trk502 , που λενε οι ιδιοι οι αναβάτες οτι τρίζει στα 130 το τιμόνι , εαν στρίβεις με 130 κ σου φυγει το τιμονι, ποιος φταιει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom