Αγορά Andventure tourer μηχανής

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για την ιστορια, το πλαισιο, οι σελες, η γεωμετρια κτλ ειναι ακριβως τα ιδια με οποιοδηποτε 1050/1090/1190/1290 μη R...
Η 19 ζαντα.. Νομίζω ότι το διαφοροποιεί αρκετά ομως
Τουλαχιστον δεν έχω ακούσει να "χορεύει" στα πολλά και φορτωμένο
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Καταπληκτικό ταξιδιάρικο μηχανάκι που παίρνει πολυ φόρτωμα! Το είχα το 2016
Έρχεται φορτωμένο με όλα, μόνο σέλα θα χρειαστεί να αλλάξεις και μπορεί ένα σκληρότερο ελατήριο (λόγω των κιλών που αναφέρθηκαν).

Ένα ΝΑΙ από εμένα αν το βρίσκεις στο μπατζετ σου.

Επειδή αναφέρθηκε: τα άλογα μπορεί να είναι πολλά αλλά το γκάζι είναι γλυκό και ωραίο!
Στην τελική το βάζεις στο "rain mode" και τα άλογα πέφτουν στα 100.
Με αυτό το σκεπτικό γιατί να πληρώνει 160 αλόγατα και να χρησιμοποιεί 100?
Παίρνει ένα με 100 και είναι οκ, να μην πληρώνει τσάμπα τροφή τις φοράδες
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο μονόδρομος πέθανε.
Ζητώ ο Μονόδρομος!
:p
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ktm Adventure 1290 SUPER ADVENTURE, 2017г., ID:5154651 - Обява Продава Мотоциклет
Продава се » Ktm Adventure 1290 SUPER ADVENTURE, 2017г. » ID:5154651 на цена 19800 лв. Разгледайте още » 290 « предложения само в Mobile.bg
www.mobile.bg
www.mobile.bg

Εγω το βρηκα το μηχανακι μου
...
Να προτείνω και το KTM Super Adventure 1290T, το οποίο είναι μηχανάρα, ένα GS Adv με περισσότερο απ' όλα!
10 σελίδες μετά και έρχεσαι στα λόγια μου...Πολύ καλή επιλογή, αν τελικά το αποφασίσεις!
Έχεις ψάξει για διαδικαστικά να το φέρεις Ελλάδα?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με αυτό το σκεπτικό γιατί να πληρώνει 160 αλόγατα και να χρησιμοποιεί 100?
Παίρνει ένα με 100 και είναι οκ, να μην πληρώνει τσάμπα τροφή τις φοράδες
Το 160 είναι απλά ένα νούμερο, το μηχανάκι δεν είναι επιθετικό στον άπειρο αναβάτη γιατί γίνεται σωστή διαχείριση της δύναμης του κινητήρα + τα ηλεκτρονικά που ολοκληρώνουν την εμπειρία. Αν θέλεις βέβαια το κάνεις το καγκουριλίκι και με το παραπάνω.

Κάποια κουνηματα νομίζω είχαν παρατηρηθεί στα πρώτα μοντέλα αλλά δε θυμάμαι κάτω υπό ποιες συνθήκες.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Νομίζω πως τα κουνήματα είχαν παρατηρηθεί μόνο στα 1190, μπορεί όμως να κάνω και λάθος....Κάτι με τις πλαϊνές βαλίτσες παιζόταν.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τουλαχιστον δεν έχω ακούσει να "χορεύει" στα πολλά και φορτωμένο
E. Mικρό καλάθι να κρατάς. Κάνε μιά αναζήτηση, έχει θεματάκια σε φόρουμ από το 2016....

Σαν κάτι να θυμάμαι ότι είχε γράψει και ο Ευθύμης; Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.

Γενικά δεν θα το απέρριπτα μόνο από αυτό. Το R πολύ θα το γούσταρα στο γκαράζ αλλά δύο "ίδια" μηχανάκια δεν έχουν νόημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
E. Mικρό καλάθι να κρατάς. Κάνε μιά αναζήτηση, έχει θεματάκια σε φόρουμ από το 2016....

Σαν κάτι να θυμάμαι ότι είχε γράψει και ο Ευθύμης; Μπορεί και να κάνω λάθος όμως.

Γενικά δεν θα το απέρριπτα μόνο από αυτό. Το R πολύ θα το γούσταρα στο γκαράζ αλλά δύο "ίδια" μηχανάκια δεν έχουν νόημα.
Τι εννοείς... Ίδια?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
ας μας πει αν θα προχωρήσει με το 1290 SA T και μετά το πάμε στο επόμενο επίπεδο. Εδώ είμαστε, lock down διανύουμε. Χρόνο και αγάπη έχουμε!

εν συντομία:
το δικό μου ήταν από τα πρώτα που κατεσκευάστηκαν και η μια μπροστινή μπουκάλα έκανε θόρυβο στις λακούβες. Σε άλλους έκαναν αλλαγή το εσωτερικό και σε άλλους όχι.
Δεν διατρέχεις κίνδυνο, αλλά εμένα με εκνεύριζε.
επίσης μου συντόνιζε γύρω στα 70 χλμ/ώρα αλλά ήταν λόγω ελλατωματικού εργοστασιακού ελαστικού continental trail attack
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το "speed wobble" με τις πλαϊνές βαλίτσες το γράφουν χρόνια. Υποτίθεται ότι φτιάχτηκε με την πλευστή βάση και το νέο σχήμα βαλίτσες. Πρακτικά δεν θεωρώ ότι είναι "λογικό" να πλακώνεσαι δικάβαλος και με τόσα κιλά στην ουρά, τέλος πάντων, είμαι περίεργος ως γνωστόν, το μηχανάκι είναι καλό και αξίζει.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Κάπου πιο πίσω έχω γραψει για το 1290 το χοντρό.

Επίσης έχω δει το συγκεκριμένο μηχανάκι να σουζαρει από τα 130km/h , δεν τον ξέρετε , κάποιος από το χωριό .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Tριβαλιτσος με αλουμινενιες βαλιτσες πηγα γυρισα Βαλκανια και δεν κουνησε πουθενα, ουτε εχει κουνησει ποτε. Και ας εχει μονο 125αλογα αντι για 160 των 1290.

Στα 70 ολα μα ολα τα μηχανακια κουνανε, γινεται πιο εντονο οσο πιο ονοφαδικο το λαστιχο, οσο πιο φαγωμενο , οσο πιο μακριες διαδρομες και οσο λιγοτερο ρυθμισμενο σαγκ εχεις.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κάπου πιο πίσω έχω γραψει για το 1290 το χοντρό.

Επίσης έχω δει το συγκεκριμένο μηχανάκι να σουζαρει από τα 130km/h , δεν τον ξέρετε , κάποιος από το χωριό .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάπου στο FB είχα δεί για 145 ρόδα μόνο με τελικό και φλασάρισμα....
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
10 σελίδες μετά και έρχεσαι στα λόγια μου...Πολύ καλή επιλογή, αν τελικά το αποφασίσεις!
Έχεις ψάξει για διαδικαστικά να το φέρεις Ελλάδα?
Μένω θεσσαλονίκη, Σόφια είναι πιο κοντα από την Αθήνα (διόδια με βινιέτα 13 ευρώ) ανεφοδιασμός υγραέριο από Βολγαρία περίπου στα 0,52€/λίτρο άρα μιλάμε για 30 κόστος να πάω να τη δω. ¨εχω μιλήσει με εκτελωνιστή και μεταφορέα, μεταφορά 250 ευρώ για θεσσαλονική, και εκτελωνισμός , αν το τιμολόγιο μπορέσει να είναι κάτω από 6000€ τότε θα είναι περίπου στα 850 ευρώ, αν όχι γύρω στα 1200 με 1300 με την αμοιβή του εκτελωνιστή μέσα. Δεδομένου οτι έχει (αν είναι όντως πραγματικά) 6000χλμ και είναι του 2017 συμφέρει. Εδώ έχουν γύρω στα 13500 με 15000. ¨Αρα θα έχω 19000 λεβα (εννοίται κάνεις στον βοουλγαρο παζάρι και άνετα στο κατεβάζει εκει στα 19000) είναι 9700€ αγορά + 300 μεταφορες (δική μου και μηχανής) +1300€ (χειρότερο σενάριο εκτελωνισμού) = 11300€. Βάλε κ ένα τριβάλιτσο αλουμινένιο ( δεν παιζει η βαλιτσούλα που έχει πάει κουβα) 1200€ και ένα σερβις με λάστιχα 500€ πάω 13000€ έτοιμος για ταξίδι. ϊσως κάνω και περισσότερα στο σερβις αλλα θα δώ την κατάσταση και θα κρίνω.

Είδα κάτι βιντεάκια που δείχνουν οτι βγάζει η μηχανή ενα μήνυμα: mtc error στα καλα καθούμενα. Και δεν είναι λίγες αυτέςοι αναφορές στο ίντερνετ. Αν γνωρίζεις από το μοντέλο και ξέρεις τι προβλημα είναι αυτό σε παρακαλώ πες μου. Εγώ δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Άλλοι έλεγαν οτι φταίει η μπαταρία (είναι κοντά στο φτύσιμο) άλλοι η καλωδίωση . Δεν κατάλαβα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
MTC error βγαζει ειτε απο χαμηλη ταση μπαταριας, ειτε απο χαλασμενο αισθητηρα ABS, ειτε απο γενικα κλασμενο εγκεφαλο.

Αναλογως τι του εχεις κανει πριν.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Καταπληκτικό ταξιδιάρικο μηχανάκι που παίρνει πολυ φόρτωμα! Το είχα το 2016
Έρχεται φορτωμένο με όλα, μόνο σέλα θα χρειαστεί να αλλάξεις και μπορεί ένα σκληρότερο ελατήριο (λόγω των κιλών που αναφέρθηκαν).

Ένα ΝΑΙ από εμένα αν το βρίσκεις στο μπατζετ σου.

Επειδή αναφέρθηκε: τα άλογα μπορεί να είναι πολλά αλλά το γκάζι είναι γλυκό και ωραίο!
Στην τελική το βάζεις στο "rain mode" και τα άλογα πέφτουν στα 100.
Δεν το ξερα αυτο για το rain mode.. σ ευχαριστω για την πληροφορία. Το πρωτο διάστημα σίγουρα θα το χρειαστώ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν το ξερα αυτο για το rain mode.. σ ευχαριστω για την πληροφορία. Το πρωτο διάστημα σίγουρα θα το χρειαστώ.
Τα ΚΤΜ εχουν 4 προγραμματα, Sport, Street, offroad και Rain. Tα δυο πρωτα ειναι 160 αλογα και στα αλλα δυο το πνιγει στα 100. Αντιστοιχα στο σπορ αφηνει ο εγκεφαλος να ανοιγουν τερμα οι πεταλουδες του γκαζιου, ενω στο στρητ το κανει πιο ομαλα και σιγουρα δεν τις αφηνει να ανοιξουν τελειως.
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Αμα δίνει το οκ και ο gsmaniac που στα κεντρικά της BMW στο Μόναχο έχουν φωτογραφία του με λεζάντα "the most loyal BMW Motorrad owner ever"...προχώρα ακάθεκτος αν και αποψη μου ειναι να οδηγησεις οσα πιο πολλά μπορείς πριν αγοράσεις.
το μόνο σχόλιο που μέχρι τωρα γέλασα φωναχτά μόνος μου σαν το χαζό. Μπράβο στον gsmaniac είναι ωραίο αυτό. Έχεις να κάνεις ( αν ε΄ναι επαγγελματίες) με σταθερούς ανθρώπους που σε γνωρίζουν φυσικά από ένα σημείο και μετά και υποθέτω τους εμπιστεύεσαι. Επίσης ξέρεις τι να περιμένεις από τα μηχανάκια και έχεις πάντα συγκριτικό. Αν όντως πάρω το ktm χωρίς να έχω οδηγήσει gs πάντα θα έχω στο κεφάλι μου το ίσως. Ένω ένας που αγοράζει σταθερα μόνο BMW συνειδητά δεν έχει τέτοιους προβληματισμούς. +1 λοιπόν στον gsmaniac
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Γενικά δικάβαλος και φορτωμένος οι ταχύτητες δεν παίζει να είναι πάνω από 140χλμ/ω στο κρουιζιγκ. Υποθέτω οτι και τα 2 μηχανάκια που ταλαντεύομαι αυτής της κατηγορίας μπορούν να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο. Οι διαφορές για μένα είναι τα άλογα, η μετάδοση και βεβαίως η εμφάνιση που λίγο παραπάνω μου άρεσει η "προπέλα" (μετά του 14) όπως διδάχθηκα εδω πέρα. Αυτά έχω να σκεφτώ. Στα ίδια λεφτά βρίσκω gs από αγγλία (έχει λίγο μεγαλύτερα κόστη μεταφοράς ) αλλα οκ διαχειρίσιμα. Αποδεικνύεται σίγουρα μάλλον από Ελλάδα δεν θα αγοράσω τελικά με τα λεφτά που ζητιούνται εδώ. Χωρίς να θέλω να αλλάξω τόπικ έχω κλείσει και Καλοφόρνια για τον Μάιο (1st level) και γενικά αν μου αρέσει εχω πάρει απόφαση οτι θα τα κάνω και τα 4 λέβελ. Οπότε "κάποια" στιγμή αν χρειαστεί να "παίξω" γιατί να μην έχω και τα άλογα για παραπάνω φαν? Το ΚΤΜ ανοίγεις διακόπτη και σ λέει "ready to race"...τυχαίο?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom