Αναζήτηση adventure μεσαίας κατηγορίας

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι ρε....μια χαρά τα πάνε οι νέοι.
Τα ίδια λέγατε για τους guzzisti και μετά βγήκε η ίδια η κάστα να παραδεχτεί την αλήθεια.

Για πες Μπαμπαστρούμφ αναλογία με το μάτι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα ίδια λέγατε για τους guzzisti και μετά βγήκε η ίδια η κάστα να παραδεχτεί την αλήθεια.

Για πες Μπαμπαστρούμφ αναλογία με το μάτι.
Εγώ βλέπω το troffy καθε χρόνο.
Το 2023 έπεσε πολύ ο μέσος όρος ηλικίας και φαινόταν με το μάτι εύκολα.

Οι guzzi τώρα....άλλος κόσμος, μην τα μπερδεύουμε όλα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είπαμε, η οργανωμένη μοτοσυκλέτα δεν έχει πιτσιρικάδες, τα βαριουνται βράζει το αίμα τους, θέλουν αλητεία με την καλή και την καλή έννοια......κοίτα πόσοι είναι εντουραδες και πόσοι είναι σε ασφάλτινες βόλτες :roflmao:.....τι να έρθει να κάνει ο πιτσιρικάς στην άσφαλτο. Να δει τι;; Πόσες μπαγκαζιερες και πόσα σημαιάκια έχουν τα μηχανάκια μας;

Είναι ο πιτσιρικάς μέσα στους δύο τροχούς απλά όχι στη φάση τη δική μας.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε ναι τι να δει.

Μεγαλώνει μετά, τυχαία λέμε στην Καλαμάτα, βγαίνουν στα φόρα οι συγχωριανοί του "α αυτός δεν έχει πάει ούτε στην Μεθώνη να δει πως είναι".

Είπαμε να στηρίξετε την άποψη σας, αλλά...
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Όλοι παίζουμε ρόλους σε μια πραγματικότητα γεμάτη ψευδαισθήσεις, μια από αυτές είναι στο τι μηχάνημα καβαλάμε.
Eχω καιρό να συμφωνήσω απολύτως με κάποιον.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
g1ann1s υποθέτω είσαι σε φάση που για τον Χ η Ψ λόγο από γεμάτο καθημερινό πρόγραμμα, ρουτίνα,υποχρεώσεις κλπ αναμένεις και δικαιούσαι έστω το καθημερινό σου commuting να σου δίνει τη μέγιστη απόλαυση. Και είμαστε μια κατηγορία μοτοσυκλετιστων που έχουμε συνδέσει μεγάλο μέρος της ευτυχίας μας από το δίκυκλο που καβαλαμε.

Μακάριοι οι δικυκλιστες που βολεύονται απλά με ένα τρανσαλπ 20ετιας αρκεί να δουλεύει.

Με βάση τα παραπάνω εφόσον κρίνεις πως χρειάζεσαι ένα μηχάνημα αυξημένης ανδρεναλινης και ιδιαίτερου χαρακτήρα ένα 990 ίσως είναι αυτό που ψαχνεις.

Εμείς εδώ ο καθένας με την άποψη του και τα βιώματα του είτε θα υποστηρίξει αυτή τη θέση είτε θα προβάλει την δική του άποψη. Εσύ διυλιζεις τις απόψεις και αποφασίζεις με τα θέλω σου.
Καλα Εννοειται πως ο καθένας θα πει την άποψη του. Και ειδικα στο φόρουμ αυτο θα συναντήσεις πολυ to the point παρατηρήσεις και απόψεις όπως σου ειπα και πιο πανω! Τα αλλα που ανέφερα ειναι σε επίπεδο αμπελοφιλοσοφίας και δεν ειχα συγκεκριμένα κάποιο σχόλιο στο μυαλο μου οταν το έγραφα. Όπως επίσης θεωρω πως πιο ορθολογική και αρχική μου επιλογή ηταν το 800. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι συνεχεια ορθολογικά θα το πηγαινω ; Ετσι ΚΤΜ δεν παιρνεις ευκολα. :p
Και η αλήθεια ειναι οτι απο οταν ειχε πρωτοβγεί το χάζευα πολυ το άτιμο. Απλά το ολο σκεπτικό μου ειναι σε αυτη τη φάση οτι δεν χρειαζεται να το φοβόμαστε . Δοκιμάζεις κρίνεις και αν δεν απορρίπτεις.

Καλυτερα να μετανιώσεις για κατι που έκανες παρα για κατι που ηθελες να κανεις και τελικα δεν έκανες ποτε.

(η δικη μου συνεισφορά στην φιλοσοφική ατμόσφαιρα αν και πολυφορεμένη)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μαζί σου, ο λόγος που πήρα το 950.

Με το 1200 του 07 δεν πείστηκα ότι "χρειάζεται" να μπλέξω, γλιτώσαμε έναν μονόδρομο
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλυτερα να μετανιώσεις για κατι που έκανες παρα για κατι που ηθελες να κανεις και τελικα δεν έκανες ποτε.

(η δικη μου συνεισφορά στην φιλοσοφική ατμόσφαιρα αν και πολυφορεμένη)
Αν σου περισσεύουν λεφτά και χρόνος, μπορείς να κάνες όσες δοκιμές και όσα λάθη θέλεις, υγεία να υπάρχει. :D
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Αν σου περισσεύουν λεφτά και χρόνος, μπορείς να κάνες όσες δοκιμές και όσα λάθη θέλεις, υγεία να υπάρχει. :D
Πέρα από την πλάκα, έχει παρουσιαστεί το 9Χ0, ως το πιο προβληματικό μηχανάκι σε αυτό το νήμα , βγάζουν κάποια θέματα οκ... που τα γνωρίζεις απο πριν πλέον και εγω προσωπικά που ειχα και 990 και 950 τώρα, δεν είχα-έχω αντιμετωπίσει τόσα προβλήματα, μόνο τα KTM δλδ χαλάνε?, ας πάρει αυτό που γουστάρει να έχει και αν δεν του κάνει το δίνει. Στο μόνο που συμφωνώ, είναι για την τιμή, τα δινουν αρκετά ακριβά τα περισσότερα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
ας πάρει αυτό που γουστάρει να έχει και αν δεν του κάνει το δίνει.
Και λεφτά να μην χάσεις, θα χάσεις χρόνο.
Ψάξε, πήγαινε να τις δεις, πήγαινέ τες στα συνεργεία, φτιάξε τα χαρτιά.
Μετά για να την πουλήσει, θα έρχονται να την βλέπουν, να πηγαίνει στα συνεργεία, να φτιάχνει τα χαρτιά.
Και σε κάποιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζεις από απατεώνες μέχρι και ψυχοπαθείς πωλητές ή αγοραστές.

Εγώ με αυτά αρρωσταίνω. Εκτός αν είναι γεννημένος έμπορος και την βρίσκει. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Και λεφτά να μην χάσεις, θα χάσεις χρόνο.
Ψάξε, πήγαινε να τις δεις, πήγαινέ τες στα συνεργεία, φτιάξε τα χαρτιά.
Μετά για να την πουλήσει, θα έρχονται να την βλέπουν, να πηγαίνει στα συνεργεία, να φτιάχνει τα χαρτιά.
Και σε κάποιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζεις μέχρι και ψυχοπαθείς πωλητές ή αγοραστές.

Εγώ με αυτά αρρωσταίνω. Εκτός αν είναι γεννημένος έμπορος και την βρίσκει. :D
Αυτό που λες το αποφεύγεις μόνο με αγορά καινουργιου ή από γνωστό που να το ξέρεις το μηχανάκι, αλλιώς το ίδιο ισχύει είτε με KTM ειτε με ΥΑΜΑΗΑ είτε με HONDA και ότι άλλο... Οσον αφορά τα μεταχειρισμενα και όντως είναι σπάσιμο η διαδικασία αγορά - πώληση αλλά τι να κάνεις...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και λεφτά να μην χάσεις, θα χάσεις χρόνο.
Ψάξε, πήγαινε να τις δεις, πήγαινέ τες στα συνεργεία, φτιάξε τα χαρτιά.
Μετά για να την πουλήσει, θα έρχονται να την βλέπουν, να πηγαίνει στα συνεργεία, να φτιάχνει τα χαρτιά.
Και σε κάποιες περιπτώσεις να αντιμετωπίζεις από απατεώνες μέχρι και ψυχοπαθείς πωλητές ή αγοραστές.

Εγώ με αυτά αρρωσταίνω. Εκτός αν είναι γεννημένος έμπορος και την βρίσκει. :D
Εντάξει απλά περιέγραψες την αγοραπωλησία οποιασδήποτε μοτοσυκλέτας :ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το έλεγε η γιαγιά μου σε περιπτώσεις που δεν παραδέχεσαι ότι η αγορά σου ήταν λανθασμένη.

Μια μέρα ένας αγόρασε τυρί από κάποιο παντοπώλη, αλλά αυτός του έδωσε για πλάκα σαπούνι.
Έτριψε λοιπόν το σαπούνι στα μακαρόνια και όπως έτρωγε, το σαπούνι άφριζε στο στόμα του.
Και λέει: Όσο και να αφρίζεις, εγώ σε πλήρωσα και θα σε φάω. :D
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Το έλεγε η γιαγιά μου σε περιπτώσεις που δεν παραδέχεσαι ότι η αγορά σου ήταν λανθασμένη.

Μια μέρα ένας αγόρασε τυρί από κάποιο παντοπώλη, αλλά αυτός του έδωσε για πλάκα σαπούνι.
Έτριψε λοιπόν το σαπούνι στα μακαρόνια και όπως έτρωγε, το σαπούνι άφριζε στο στόμα του.
Και λέει: Όσο και να αφρίζεις, εγώ σε πλήρωσα και θα σε φάω. :D
Εκει πας και βάζεις το σαπούνι στον π@το του πα(ν)τοπωλη να γουστάρει, υπάρχει λύση :pΣτο μηχανάκι δεν υπάρχει αυτή η λύση, ή το μαζεύεις ή το στελνεις... Και ισχύει για όλες τις μάρκες.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
H (όποια γουστάρει ο καθείς) MOTOσυκλέτα ,για κάποιους ΜΟΤΟσυκλετιστές ,είναι Ονείρωξη.
Η απόκτησή της ,αποτελεί Εκπλήρωση του Ονείρου.
Η εκπλήρωση των ονείρων ,για τον άνθρωπο ,έχει ψυχο-σωματική Αξία Ανεκτίμητη.
Οπότε...
Δεν έχει να κάνει με λογικές σκέψεις κ μαθηματικά.

Η όποια εκπλήρωση ονείρων (ακόμα κ Μη Μοτοσυκλετιστικών) ,έχει κόστος απόκτησης ,κ κόστος συντήρησης.
Το ΑΝ? αξίζει αυτό το κόστος ,είναι μια ερώτηση ,που έχει διαφορετικές απαντήσεις ,γιατί οι άνθρωποι ,έχουν διαφορετικούς χαρακτήρες.

Προσωπική μου γνώμη ,πληρωμένη Ακριβά ,πολλάκις (όχι μόνο για τα ΚΤΜ) παραμένει ότι:
"Αξίζει, 'φίλε' μου ,να Ζήσεις ένα Όνειρο
κι ας είναι ,η Φωτιά του να σε Κάψει..."
 
Top Bottom