Ιμάντας δυναμό R 1200 GS

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Ειναι και το πιο σοφο τελικα , θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια απο πανω . Κάλιο γαιδουρόδενε παρα γαιδουρογυρευε. Καθοτι το αντιτιμο σε ευρω για την αντικατασταση και η ολη εργασια ειναι πολυ μικρη θα ταν τρελη βλακια να την παθεις καποια μερα και να ξερεις οτι μπορουσες να αλλαξεις την ιστορια αλλα εσυ επέμενες . Οπτικα παντως παιδες μην τη ψαχνετε ... δεν φαινετε να χει τίποτα . Εχω δει ιμαντα ψυγειου συντηρησης κρεωπολίου λιγο πριν το τέλος του ....ειχε μεινει το 1/3 και απ το να το τεντωνει ο φιλος τσιριζε και πηγαινε για χρόνια . Το ιδιο για μια αντιστοιχη σε αυτοκινητο , η φθορα ηταν τεραστια , κοπανουσε σε καθε γυρα και οσο και να προσπαθουσα μετα τραβοντας να την κοψω , αυτη ηταν ατρωτη !

Ο ιμαντας μας φαινεται οπτικα να βγαζει αλλες 200 χιλιαδες Το παχος του και η κατασκευη του δειχνουν καταληλλοτητα και για πιο βαριές δουλιές ... αλλα 15 ευρω ειναι αλλαξτο να χεις το κεφαλι σου υσηχο !
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
ειδα το θεματακι σας και λεω δεν παω να κοιταξω και τον δικο μου. οι παρακατω φωτογραφιες ειναι απο την δευτερη αλλαγη,η πρωτη αλλαγη εγινε συμφωνα με το manual στα 40000χλμ τωρα η μηχανη εχει 75000χλμ πιστευω οτι εχει ακομα να δωσει ο ιμαντας και να τον αλλαξουμε στα 90000χλμ. τι λετε εσεις??



Τα λουριά για να διαπιστώσεις την κατάσταση πρέπει να το βγάλεις να το γυρίσεις ανάποδα να βλέπεις την πλευρά που ακουμπά στην τροχαλία και δημιουργώντας του ανάποδη καμπύλη βλέπεις αν είναι ρυτιδιασμένο.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
καλησπέρα στην παρέα,


Ο ιμάντας αυτός πωλείται από "μαμά" αντί του ευτελούς ποσού των 28 €, υπάρχει όμως στο εμπόριο, ΙΔΙΟΣ, με τιμή λιανικής 9-10 €.
Ο τύπος του ιμάντα είναι Contitech 4PK - 592 Stretch fit
Σαν strech fit, χαρακτηρίζονται οι ιμάντες που συνεργάζονται με σταθερά ράουλα ή τροχαλίες,
και το υλικό τους είναι τέτοιο, που επιδέχεται τάνυση ( ή επιμήκυνση, μετα συγχωρήσεως ... :D)
Τι διαφορά μπορεί να έχει με αυτόν ;
http://www.onparts.gr/imantes-4pk-592-582-elast-contitech-4pk592elast.html
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλησπέρα στην παρέα,

είπα να ξεκινήσω τη φετινή φθινοπωρινή σεζόν, με ένα ψιλοχρήσιμο post, ένα θέμα που φαντάζομαι
κάποιοι από εσάς το γνωρίζουν, αρκετοί όμως, μεταξύ αυτών και εγώ έτυχε να ασχοληθώ προσωπικά μετά από 11 χρόνια συμβίωσης με τη "χοντρή" :oops:
Την περαμένη βδομάδα λοιπόν, από αμέλεια μου, βρέθηκα με σπασμένο λουρί δυναμό, και επειδή σχεδόν όλα τα συνεργεία ήταν κλειστά, χρειάστηκε να ασχοληθώ εγώ.
Ο ιμάντας αυτός πωλείται από "μαμά" αντί του ευτελούς ποσού των 28 €, υπάρχει όμως στο εμπόριο, ΙΔΙΟΣ, με τιμή λιανικής 9-10 €.
Ο τύπος του ιμάντα είναι Contitech 4PK - 592 Stretch fit
Σαν strech fit, χαρακτηρίζονται οι ιμάντες που συνεργάζονται με σταθερά ράουλα ή τροχαλίες,
και το υλικό τους είναι τέτοιο, που επιδέχεται τάνυση ( ή επιμήκυνση, μετα συγχωρήσεως ... :D)
Στο παρακάτω βίντεο, θα δείτε ότι είναι πάρα πολύ απλή η τοποθέτηση, τόσο απλά τον τοποθέτησα και εγώ γι αυτό και βάζω το συγκεκριμένο βίντεο



;)
Τι διαφορά μπορεί να έχει με αυτόν ;
http://www.onparts.gr/imantes-4pk-592-582-elast-contitech-4pk592elast.html

Πάνο η διαφορά είναι στο είδος του ιμάντα.
Ο ένας είναι stretch fit κι άλλος (αυτός που έβαλες εσύ) είναι elast.
θα διαφωνήσω λίγο με τον κολλητό μου το Μήτσο @dtz στην ερμηνία :D των όρων,μάλλον αντίστροφα τα λέει...
Δεν έχει σημασία όμως, αν κάνει ο stretch fit , δεν κάνει ο elast κι αντίστροφα!
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ο ένας είναι ελαστικός (επιδέχεται επιμύκηνση) κι ό άλλος όχι και τόσο (απότυλα ανελαστικός ιμάντας δεν υπάρχει....).
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Πάνο η διαφορά είναι στο είδος του ιμάντα.
Ο ένας είναι stretch fit κι άλλος (αυτός που έβαλες εσύ) είναι elast.
θα διαφωνήσω λίγο με τον κολλητό μου το Μήτσο @dtz στην ερμηνία :D των όρων,μάλλον αντίστροφα τα λέει...
Δεν έχει σημασία όμως, αν κάνει ο stretch fit , δεν κάνει ο elast κι αντίστροφα!
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ο ένας είναι ελαστικός (επιδέχεται επιμύκηνση) κι ό άλλος όχι και τόσο (απότυλα ανελαστικός ιμάντας δεν υπάρχει....).
Σωστά , το θέμα μου είναι ποιός κάνει όμως ; :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστά , το θέμα μου είναι ποιός κάνει όμως ; :)

Δεν ξέρω στα σίγουρα, γιατί τον άλλαξα στα 40000χλμ, αλλά τον πήραν από το συνεργείο. Δεν ασχολήθηκα.
Λογικά ο μη ελαστικός, γιατί δεν υπάρχει τεντωτήρας από ότι θυμάμαι. Θα πει ο Δημήτρης @dtz που ξέρει.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Δεν ξέρω στα σίγουρα, γιατί τον άλλαξα στα 40000χλμ, αλλά τον πήραν από το συνεργείο. Δεν ασχολήθηκα.
Λογικά ο μη ελαστικός, γιατί δεν υπάρχει τεντωτήρας από ότι θυμάμαι. Θα πει ο Δημήτρης @dtz που ξέρει.
Ευχαριστώ Θοδωρή , από τον Δημήτρη είχα δει και εγώ απλά μπερδεύτηκα λίγο με αυτό που έγραψες..

Πάνο η διαφορά είναι στο είδος του ιμάντα.
Ο ένας είναι stretch fit κι άλλος (αυτός που έβαλες εσύ) είναι elast.
θα διαφωνήσω λίγο με τον κολλητό μου το Μήτσο @dtz στην ερμηνία :D των όρων,μάλλον αντίστροφα τα λέει...
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Τελικα ποιος τύπος και κωδικός είναι ο σωστός για αυτόν της contitech;

Ενημέρωση :Ο τύπος ειναι 4PK 582 και κανει απο 11/06 και μετά για τα αερόψυκτα πάντα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Καλημερα σε ολους !
Στην αντιπροσωπεια λενε οτι θελει ειδικο εργαλειο για τη αλλαγη του ιμαντα...........
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημερα σε ολους !
Στην αντιπροσωπεια λενε οτι θελει ειδικο εργαλειο για τη αλλαγη του ιμαντα...........
Μπα......εχει γίνει αλλαγή ιμάντα σε επαρχία χωρίς κάποιο ειδικό εργαλείο!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
νομιζω οτι υπαρχει τεντωτηρας!!! και στον ιμαντα (99% σιγουρος)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
νομιζω οτι υπαρχει τεντωτηρας!!! και στον ιμαντα (99% σιγουρος)
Υπάρχει, τι αλλάζει αυτό?
Ο ιμάντας αλλάζει και στο δρόμο.
Στο πολύ πρόχειρο, μέχρι και καλσόν τον αντικαθιστά, μέχρι να πας συνεργείο.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω τον άλλαξα με Γαλλικό κλειδι! Οπως στο βιντεο, εμενα μαλιστα ετσι οπως ηταν το γαλλικο κλειδι, (πιο κουρμπαριστο) δεν χρειαστηκε ουτε κατσαβιδι :)

 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Εγω τον άλλαξα με Γαλλικό κλειδι! Οπως στο βιντεο, εμενα μαλιστα ετσι οπως ηταν το γαλλικο κλειδι, (πιο κουρμπαριστο) δεν χρειαστηκε ουτε κατσαβιδι :)
Ευκολη υποθεση δηλαδη ? γιατι η αντιπροσωπεια λεει οτι γινεται μονο με το ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ :oh:
τον δε ιμαντα 4PK582 τον βρηκα στα 5 ευρο ,i think i do it my self...
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Eykol

Ευκολη υποθεση δηλαδη ? γιατι η αντιπροσωπεια λεει οτι γινεται μονο με το ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ :oh:
τον δε ιμαντα 4PK582 τον βρηκα στα 5 ευρο ,i think i do it my self...
Γιατί η αντιπροσωπεία θέλει μαρούλι :D
Τι θα πει...όλο ειδικά εργαλεία θέλει...

Που τον βρήκες 5 ευρώ; Το λιγότερο που τον βρήκα είναι 12-13 νομίζω continental

Απλά πρόσεξε να πατήσει σωστά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eykol

Ευκολη υποθεση δηλαδη ? γιατι η αντιπροσωπεια λεει οτι γινεται μονο με το ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ :oh:
τον δε ιμαντα 4PK582 τον βρηκα στα 5 ευρο ,i think i do it my self...
ΟΚ , μια χαρά τα δείχνει. Βγάζεις κι ένα μπουζί και δε χρειάζεται ούτε το γαλλικό, θα γυρίσει με το χέρι ο στρόφαλος :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ΟΚ , μια χαρά τα δείχνει. Βγάζεις κι ένα μπουζί και δε χρειάζεται ούτε το γαλλικό, θα γυρίσει με το χέρι ο στρόφαλος :)
Η βάζεις 6η :D (με το γαλλικό κλειδί εννοείται)
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Top Bottom