Μετά το XR τι;

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Υπάρχει ακόμα ένας παράγοντας της στρέβλωσης της αγοράς και αυτός είναι ο αποκλεισμός μεγάλης μερίδας κόσμου από τραπεζικό δανεισμό.
Όταν χιλιάδες κόσμου πέρασαν στον Τειρεσία μέσα στην κρίση όπου ακόμα και αν έχουν ανακάμψει και δεν χρωστάνε τίποτα οι τράπεζες δεν τους βγάζουν ούτε κάρτα και όταν πολλοί τα βολεύουν με το λεγόμενο gig economy, η μόνη λύση είναι τα μετρητά. Εκεί που ο άλλος θα τα βόλευε μια χαρά με μια δόση 100-200 ευρώ τώρα αναγκαστικά κοιτάζει την αγορά μεταχειρισμένων.

Ο τραπεζικος δανεισμος ειναι ο λογος που οι τιμες εχουν παρει τον ανηφορο στα παντα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ο τραπεζικος δανεισμος ειναι ο λογος που οι τιμες εχουν παρει τον ανηφορο στα παντα.
Ο λόγος που οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο είναι η ανεξέλεγκτη αισχροκέρδεια, ξεκινώντας από τα δύο κύρια αγαθά το ρεύμα και το καύσιμο.
Την περίοδο απ' το 2004 έως πριν την κρίση σου δίναν δάνειο αν παρκαρες έξω από τράπεζα. Δεν θυμάται να γελαγανε οι Αμερικάνοι με τις τιμές στα βενζινάδικα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ο λόγος που οι τιμές έχουν πάρει τον ανήφορο είναι η ανεξέλεγκτη αισχροκέρδεια, ξεκινώντας από τα δύο κύρια αγαθά το ρεύμα και το καύσιμο.
Την περίοδο απ' το 2004 έως πριν την κρίση σου δίναν δάνειο αν παρκαρες έξω από τράπεζα. Δεν θυμάται να γελαγανε οι Αμερικάνοι με τις τιμές στα βενζινάδικα.

Ο κοσμος παγκοσμιως εχει ευκολη προσβαση σε δανεισμο και πιστωτικες καρτες, leasing κλπ. Ετσι λοιπον, δινεις πιο ευκολα ενα μεγαλο ποσο, που στην πραξη ειναι μια απλη αιτηση και οχι χρηματα που κερδισες αναλογικα με τη δουλεια σου. Επειδη λοιπον ο κοσμος ψωνιζει με λεφτα που δεν εχει, οι εταιρειες μπορουν να βγαλουν λεφτα με το τσουβαλι. Εσυ δανειζεσαι, και τα λεφτα πανε σε αλλη τσεπη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να κάνω κι εγώ δυο απροσδόκητες προτάσεις (Yamaha);

Yamaha No1 και Yamaha No2. Όχι συνδυαστικά, θα διάλεγες ποια από τις δυο σου κάθεται και εργονομικά και εγκεφαλικά. Αν σου κάθονται φυσικά. Ειδικά τη πρώτη όσες αναστολές και να έχεις θα έλεγα να πας να την οδηγήσεις. Το πως θα βρεθεί για test ride είναι ένα grande ερώτημα.

Tracer 900 GT+ (plus) με τεχνολογία για τα επόμενα αρκετά χρόνια και με σέλα οδηγού comfort θεωρώ ότι θα είσαι εξαιρετικά άνετος.

ή

MT-10 SP για περισσότερα καγκουριλίκια.... που εγώ δε θα έπαιρνα γιατί δεν βρίσκω εύρος εφαρμογής στη χώρα που ζούμε.

Προσπαθώ να σε απαλλάξω από Ευρώ-πονοκεφάλους και να προτείνω κάτι άλλο από αυτά που ήδη έχεις σκεφτεί Γιάννη amyroukai
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Tracer δεν βλέπεται, δεύτερον αλλάζει του χρόνου, πάλι δεν θα βλέπεται. Υποκειμενικό θα μου πεις.

ΜΤ-10 μηχανάρα, ναι. Καμία σχέση με μεγάλες βόλτες, μέχρι άγιο και πίσω.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Να κάνω κι εγώ δυο απροσδόκητες προτάσεις (Yamaha);

Yamaha No1 και Yamaha No2. Όχι συνδυαστικά, θα διάλεγες ποια από τις δυο σου κάθεται και εργονομικά και εγκεφαλικά. Αν σου κάθονται φυσικά. Ειδικά τη πρώτη όσες αναστολές και να έχεις θα έλεγα να πας να την οδηγήσεις. Το πως θα βρεθεί για test ride είναι ένα grande ερώτημα.

Tracer 900 GT+ (plus) με τεχνολογία για τα επόμενα αρκετά χρόνια και με σέλα οδηγού comfort θεωρώ ότι θα είσαι εξαιρετικά άνετος.

ή

MT-10 SP για περισσότερα καγκουριλίκια.... που εγώ δε θα έπαιρνα γιατί δεν βρίσκω εύρος εφαρμογής στη χώρα που ζούμε.

Προσπαθώ να σε απαλλάξω από Ευρώ-πονοκεφάλους και να προτείνω κάτι άλλο από αυτά που ήδη έχεις σκεφτεί Γιάννη amyroukai
Επειδή έχω στο γκαράζ tracer 9gt με σελα κομφορτ, δεν κάνει σίγουρα για το Γιάννη. Οι γωνίες στα γόνατα για ψηλούς δεν είναι άνετες. Και νομίζω ο Γιάννης είναι πιο ψηλός από μένα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή έχω στο γκαράζ tracer 9gt με σελα κομφορτ, δεν κάνει σίγουρα για το Γιάννη. Οι γωνίες στα γόνατα για ψηλούς δεν είναι άνετες. Και νομίζω ο Γιάννης είναι πιο ψηλός από μένα
Επειδή έχω διαβάσει -όχι λίγες φορές- άτομα παρόμοιου σωματότυπου να έχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις.... για την ίδια μηχανή (δεν εννοώ την Tracer αλλά οποιαδήπτοε μηχανή) θα έλεγα πως δεν είναι κακό να δοκιμάζεις κάτι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έτσι λέει και ο Γκλέτσος ;)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
To Tracer έχει από τις πιο άνετες εργονομικά θέσεις όσον αφορά τα γόνατα. Μιλάω ώς ψηλός και ώς πρωην ιδιοκτήτης 1ης γενιάς. Δεν νομίζω να κάνει όμως για τον Γιάννη.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανεξάρτητα με τη θέση οδήγησης, οι τροχοί είναι 17 ιντσών. Στις 17 ίντσες υπάρχει βασιλιάς.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
To Tracer έχει από τις πιο άνετες εργονομικά θέσεις όσον αφορά τα γόνατα. Μιλάω ώς ψηλός και ώς πρωην ιδιοκτήτης 1ης γενιάς. Δεν νομίζω να κάνει όμως για τον Γιάννη.
Εγώ που έχω οδηγήσει το GT δεν χωραγα πάντως , ούτε στα γόνατα καλή γωνία ούτε στα χέρια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανεξάρτητα με τη θέση οδήγησης, οι τροχοί είναι 17 ιντσών. Στις 17 ίντσες υπάρχει βασιλιάς.

Ετοιμασου να βρεις τον εμμονικο σου.... :friend:
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Στην θέση σου θα επέλεγα το 1290s (λευκό γκρι ) έστω και μεταχειρισμένο εισαγωγής με λίγα χιλιόμετρα.Αν πάλι θες καινούριο όπως λες στο πρώτο ποστ πάρε το Norden expedition που είναι το πιο ολοκληρωμένο από όλα όσα έχεις βάλει.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ανεξάρτητα με τη θέση οδήγησης, οι τροχοί είναι 17 ιντσών. Στις 17 ίντσες υπάρχει βασιλιάς.
Όντως υπάρχει, απλά θέλει σακούλα στο φανάρι.



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όντως υπάρχει, απλά θέλει σακούλα στο φανάρι.



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άσε μας κουκλίτσα μου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ανεξάρτητα με τη θέση οδήγησης, οι τροχοί είναι 17 ιντσών. Στις 17 ίντσες υπάρχει βασιλιάς.
Γιάννη δεν πάμε συγκριτικά. Φυσικά το έχεις απορρίψει εμφανισιακά οπότε συζήτηση τέλος. Συνεχίζω να πιστεύω όμως πως πριν οδηγήσουμε κάτι... ποτέ να μη λέμε ποτέ. Το μοτερ της Yamaha είναι ίσως ένα από τα καλύτερα μοτερ της τελευταίας 20ετίας, πάντα συγκρινόμενο στη κατηγορία του. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι και απίστευτα διασκεδαστικό. Οι πωλήσεις κάτι σημαίνουν.

Έτσι για τη γνώση, οδήγησε ένα σε test ride. Ασχέτως έκδοσης, ότι βρεθεί διαθέσιμο..
 
Top Bottom