Μετά το XR τι;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αβυσος η ψυχή του κύριου amyroukai

Εγώ ρώτησα κάτι απλό.. Εσείς το κάνατε ρόιδο γιατί κάνατε το θέμα "τι θα αγόραζα με Χ λεφτά" και βγάλατε τα δικά σας θέλω σέντρα.

Πρακτικά κακό δεν έγινε, γνωριζόμαστε και λίγο καλύτερα.

Το θέμα είναι ότι ΟΛΑ θα ήθελα να τα οδηγήσω για λίγο.

Δεν θα ήθελα να ζω μαζί τους όμως.

Το XR είναι ωραία γυναίκα, τεράστια τρύπα χρημάτων σε αναλώσιμα. Φτάνει.

Αφού ταξιδεύω μια χαρά με το 950 λοιπόν, η επόμενη σκέψη είναι:

Ένα 950 ραφιναρισμένο και σύγχρονο. Το norden είναι αυτό ακριβώς, με δύο κοινά, την μέτρια κάλυψη στην Εθνική οδό και την αξιοπιστία, το αν θα σου κάτσει καλό είναι θέμα τύχης και δεν είμαι τζογαδόρος.

Εκεί μπήκε η αφρικα με τα tubeless και το ίδια ηλεκτρονικά και όχι πολύ διαφορετικό βάρος. Άλλος λέει θα μου αρέσει, άλλος όχι, η ίδια αντίφαση υπάρχει και στα βίντεο για τα μοντέλα 22-23.

Από εκεί και πέρα.

Θα τα φτιάχναμε για λίγο με το 1250gsa; Εννοείται, μηχανάρα, δεν είναι καλύτερο από XR πουθενά και θα έπρεπε να φύγει σε κανένα χρόνο για να μην χάσω πολλά χρήματα.
Θα τα φτιάχναμε για λίγο με το 1150gsa; Εννοείται, μηχανάρα (βλέπω τι κάνει ο Λεωνίδας και τι έκανε τόσα χρόνια ο Γιωρ-γος). Αυτό δεν θα έχανε λεφτά αλλά μήπως έχανα εγώ το ενδιαφέρον μου. Θα ήταν όμως ένα καλό buffer zone για να περάσει το σοκ του ατυχήματος.
Θα τα φτιάχναμε με το 1290R; Εννοείται, μηχανάρα, τα πάντα σε -αρα. Ίσως να ήθελα να το κρατήσω ΑΝ το βολευτώ καλύτερα από το XR αλλά είναι ΚΤΜ, δηλαδή καλύτερα one night stand από γάμο.
Ducati multistrada ειδικα v4, ότι και για το πιο πάνω.

Γενικά σε τίποτα δεν θα πω όχι, είναι όλα όμορφα, όλα αξίζουν τον χρόνο που θα δώσεις.

Και τελικά αυτό που καταφέρατε (μαζί με τον ρυθμό εργασίας του Σαρακάκη που θα βγάλει τιμές το 2024) είναι να αυξήσετε το ποσοστό αβεβαιότητας και την εντροπία.


ΚΆΤΙ θα πάρω γιατί τώρα νιώθω ότι δεν έχω (γιατί κανένα δεν δουλεύει σωστά).

Εδιτ
Το φβ θύμισε ότι σαν σήμερα είχα κλείσει 100,000 χλμ συμβίωσης με το fzs1000 μέσα σε τέσσερα μαγικά χρόνια σχέσης. Ποτέ δεν έπαψαν να είναι μαγικά δηλαδή, τυφλή αγορά και απλά ανεπανάληπτη..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θα τα φτιάχναμε με το 1290R; Εννοείται, μηχανάρα, τα πάντα σε -αρα. Ίσως να ήθελα να το κρατήσω ΑΝ το βολευτώ καλύτερα από το XR αλλά είναι ΚΤΜ, δηλαδή καλύτερα one night stand από γάμο.

Γιατί ? Εάν το κρατήσεις μερικά χρόνια σημαίνει γάμο και γιατί δεν το παίρνεις το γμ...νο,αφού έχεις το 950 και σε φτιάχνει.
Κάνε αγορά μεταχειρισμένου και το δίνεις εάν δεν σου κάνει .
Έχει κοινό η κατεμ και τα μεγάλα φεύγουν αμέσως!
Έλα να τελειώσει η ιστορία ;)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιατί ιδανικά δεν θα ήθελα πάλι 160 άλογα και λάστιχα κάθε 5000 χιλιόμετρα. Φέτος θα ήμουν στο τέλος του δεύτερου ζευγαριού με σεζόν Απρίλιο ως σήμερα και δεν έχει κλείσει. Ωραία φάση και καβλα και επανάσταση αλλά λίγο κουράστηκα να δουλεύω για το μηχανάκι μόνο και τελικά δεν μου λείπουν και τόσο πλην ελαχίστων περιπτώσεων.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όλοι ξέρουμε, αλλά αυτοί που έφυγαν και μας άφησαν να circling the drain ξέρουν καλύτερα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη αν θέλεις να πάρεις 1150 , πάρε του Λευτέρη που το ξέρουνε από μέσα και από έξω .
Το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια αν ήθελα μηχανάκι τέτοιου είδους και τα χρήματα είναι καλά για αυτά που έχει κ αυτά που έχει κάνει .
Εκεί είναι το θέμα, το Σάββατο το είπα μέσα μου και σήμερα το έγραψα κιόλας. Ίσως λίγη απόσταση, ξεκαθάρισμα κλπ με κάτι που δεν το βλέπω για μακριά να βοηθήσει γενικά. Η λύση 1150 δεν ζοριζει και το ταμείο (που είναι μείον την αξία του XR που μικρή δεν την λες).

Το θέμα, αυτό που λες "για αυτά που έχει κάνει", 122000 μίλια, πόσα είναι ως το επόμενο κοκοψινι που θα χαλάσει; μπορεί να βγάλει 300,000 (έχω δει τέτοια πολλά τόσα χρόνια) μπορεί και όχι.

Έχω ήδη το 950 που κάτι του φταίει και θα πιάσω να μετρήσω αυτά που μπορώ όπως γράφουν στο advrider μήπως το βρω. Η φάση είναι τώρα, ελπίζω ότι θα φτιάξω αυτό και μετά θα περιμένουμε τον πίσω κύλινδρο να κλάψει (71000χλμ).

Γιατί να ζει κανείς με δύο ωρολογιακες βόμβες. Θα μου πεις τώρα το χειρότερο ποιο είναι, θα πάρεις ένα ΚΤΕΛ για το σπίτι σου από κάπου, σιγά το πράγμα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χοντρικά 60€ πήγαινε έλα στο Μπάρο;
Να γιατί δεν πας στους Ψηλομυτες, θες όλο το πακέτο ΝτεΛορδα του παλιού καλού ΠΑΣΟΚ

Φέτος Μπαρο οι μόνοι που δεν πήγαν ήταν οι ψηφοφόροι του Δημοσθένη Βεργή, πιο γραφικό από τσολιαδάκι λούτρινο στην Πλάκα τουριστ τραπ.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επειδή γνωριζόμαστε καιρό και έχουμε βολτάρει κάμποσο προσπαθώ να σε σκεφτώ σε βόλτα με κάθε μια από τις επιλογές σου.
Για ένα περίεργο λόγο, και χωρίς κάποιο λογικό επιχείρημα, δεν μου "κουμπώνει" η εικόνα σου με το Africa. Ναι, είναι κουφό το ξέρω, αλλά κάτι δεν μου κάθεται.* Από την άλλη, με το 1290 θα βρεθείς σύντομα πιστεύω στην ίδια θέση που είσαι σήμερα με το XR.
Το 1250 είναι μια λογική και ταιριαστή επιλογή, αλλά αν πρέπει να μείνω στο αρχικό μενού, νομίζω πως αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο είναι το Norden! Ιδανικό για αυτά που κάνεις και αν μετράει καθόλου στην κρίση σου, το πιο όμορφο απ' όλα!
Το 1150 θα ήταν απλά μια αναβολή της πραγματικής απόφασης, ένα mental distraction. (άστο κάτω σου λέω, δεν κάνει για σένα :laugh:)

Θα έλεγα άσε ένα μικρό περιθώριο να υπάρχει και λίγο "λάθος" στην επιλογή σου, αλλιώς θα μείνεις σε μια ατέρμονη αναζήτηση για το "τέλειο".









*(Ρώτα και την γυναίκα που σπουδάζει ψυχολογία. Ο εγκέφαλος απορροφά γιγάντειο όγκο πληροφορίας δημιουργώντας μια υποσυνείδητη γνώση η οποία έρχεται στην επιφάνεια όταν βρεθεί ερέθισμα. Έχουμε ένα perception για κάτι και δεν ξέρουμε πως προέκυψε έτσι. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό, είναι ο τρόπος που φιλτράρει και επεξεργάζεται δεδομένα το μυαλό μας βάσει των δικών μας εμπειριών και γνώσεων.
Κάποιοι το λένε πρώτη εντύπωση, κάποιοι προαίσθημα ή gut feeling κλπ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εκεί είναι το θέμα, το Σάββατο το είπα μέσα μου και σήμερα το έγραψα κιόλας. Ίσως λίγη απόσταση, ξεκαθάρισμα κλπ με κάτι που δεν το βλέπω για μακριά να βοηθήσει γενικά. Η λύση 1150 δεν ζοριζει και το ταμείο (που είναι μείον την αξία του XR που μικρή δεν την λες).

Το θέμα, αυτό που λες "για αυτά που έχει κάνει", 122000 μίλια, πόσα είναι ως το επόμενο κοκοψινι που θα χαλάσει; μπορεί να βγάλει 300,000 (έχω δει τέτοια πολλά τόσα χρόνια) μπορεί και όχι.

Έχω ήδη το 950 που κάτι του φταίει και θα πιάσω να μετρήσω αυτά που μπορώ όπως γράφουν στο advrider μήπως το βρω. Η φάση είναι τώρα, ελπίζω ότι θα φτιάξω αυτό και μετά θα περιμένουμε τον πίσω κύλινδρο να κλάψει (71000χλμ).

Γιατί να ζει κανείς με δύο ωρολογιακες βόμβες. Θα μου πεις τώρα το χειρότερο ποιο είναι, θα πάρεις ένα ΚΤΕΛ για το σπίτι σου από κάπου, σιγά το πράγμα.
Στο μεταχειρισμένο το έχεις αυτό το ρίσκο
όσο πιο καινούργιο , τόσο μειώνεις το ρίσκο θεωρητικά .

Το Γλιτερενιο είναι πολύ εύκολο στην επισκευή και μέχρι τώρα σου έχει χαρίσει μόνο χαμόγελα , δώστου λίγη αγάπη , φροντίδα , προδερμ και ευρώ και αυτό θα συνεχίσει .

Τώρα για τα gs πρεπει να τα ζησεις για να δεις τα καλα τους , οχι οτι αυτα δεν εχουν κουσουρια .
1250 βγαίνουν αρκετά αυτή την εποχή , ήμουν για σέρβις στο Γέρακα την προηγούμενη εβδομάδα και μέσα σε μια ώρα , ήρθαν 4 για ανταλλαγή με το 1300 , όποτε φίλος που κοιτάζει τα στατιστικά στο καρ , είδε διπλασιασμό αγγελιών μόλις έγινε η παρουσίαση του 1300 στην Ελλάδα .

Στο χοντα θα κουμπώσεις κατευθείαν επάνω αλλά κάτι θα σου φταίει συνέχεια γιατί είσαι άνθρωπος που ψάχνεσαι , πρόσφατα πήρα βόλτα το 1100 dct και ολη την ωρα ελεγα τι ωραιο μηχανακι (απολυτη ησυχια απο αυτο το μοτερ ) απο την αλλη δεν θα το ηθελα να το εχω δικο μου .

Από KΤΜ μονο απο εξω και μοντελα 2021-2023 και με οριο τα 15Κ
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Στο μεταχειρισμένο το έχεις αυτό το ρίσκο
όσο πιο καινούργιο , τόσο μειώνεις το ρίσκο θεωρητικά .

Το Γλιτερενιο είναι πολύ εύκολο στην επισκευή και μέχρι τώρα σου έχει χαρίσει μόνο χαμόγελα , δώστου λίγη αγάπη , φροντίδα , προδερμ και ευρώ και αυτό θα συνεχίσει .

Τώρα για τα gs πρεπει να τα ζησεις για να δεις τα καλα τους , οχι οτι αυτα δεν εχουν κουσουρια .
1250 βγαίνουν αρκετά αυτή την εποχή , ήμουν για σέρβις στο Γέρακα την προηγούμενη εβδομάδα και μέσα σε μια ώρα , ήρθαν 4 για ανταλλαγή με το 1300 , όποτε φίλος που κοιτάζει τα στατιστικά στο καρ , είδε διπλασιασμό αγγελιών μόλις έγινε η παρουσίαση του 1300 στην Ελλάδα .

Στο χοντα θα κουμπώσεις κατευθείαν επάνω αλλά κάτι θα σου φταίει συνέχεια γιατί είσαι άνθρωπος που ψάχνεσαι , πρόσφατα πήρα βόλτα το 1100 dct και ολη την ωρα ελεγα τι ωραιο μηχανακι (απολυτη ησυχια απο αυτο το μοτερ ) απο την αλλη δεν θα το ηθελα να το εχω δικο μου .

Από KΤΜ μονο απο εξω και μοντελα 2021-2023 και με οριο τα 15Κ
Αυτό με το αφρικα ,ακριβώς έτσι το ένιωσα κ εγώ.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Παντως τα 1290 η μονη "μεγαλη" ρουφηχτρα χρηματων που εχουν ειναι το μεγαλο σερβις, λαστιχα επειδη φορανε 19 μπροστα δεν θελουν καθε 5000χλμ...
Εγω αν θυμαμαι καλα ειχα pilot road 5, το μηχανακι το οδηγουσα σαν κανιβαλος με σουζες, παντες και στροφιλικι ολη την ωρα και στα 5000χλμ δεν ετρωγα λαστιχο
Μιλαω για το απλο μοντελο προφανως, οχι το R, γιατι δεν ξερω καθε ποσο αλλαζεις τετοιου τυπου λαστιχα σε μηχανακι με τετοια αποδοση
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για το 950 συμφωνώ, ίσως η πιο αντιδραστική αγορά μου και με μηδέν σκέψη και ανάλυση (ΟΚ, σχεδόν μηδέν) και βγήκε απρόσμενα καλή η συμβίωση μαζί του. Σκέψη για μάσκα Rade ή για μπροστινό Aurora γιατί τα φώτα του είναι οριακά επικίνδυνα πλέον (γερνάω μαμά).

Συμφωνώ και με τα υπόλοιπα που γράφεις, ακριβώς έτσι το βλέπω. Υπάρχει σκέψη για 1250GSA από έξω εννοείται και ψάχνω ξανά το θέμα ξένες πινακίδες γιατί το φτηνότερο 1250 του 2019 χτες το βράδυ car ήταν στο 20ρικο. Και να μην τα βρούμε (στην αεροδυναμική του κυρίως, το υπόλοιπο ΟΚ είναι) θα φύγει όσο θα έρθει. Ο κολλητός μου λέει ότι το βλέπω λάθος "πάρτα όλα με την σειρά και πούλα όπως κάνει ο άλλος με τα ΚΤΜ, με το που θα μπει σπίτι βάλε το αγγελία".

Σόρι ρε σεις, οδηγήσατε αυτόματο και περιμένατε τι ακριβώς; Σκούτερ έχουμε στο σπίτι, δεν θέλουμε δεύτερο. Μην πιάσουμε πάλι το πόσο τέλειο είναι το DCT και πόσο πουλάει κλπ, δεν θέλω αυτόματο μηχανάκι, τελεία, ΘΕΛΩ να έχω εμπλοκή όσο γίνεται περισσότερο. Εξαιρώντας το θέμα μοτέρ, μιά που και οι δύο έχετε εμπειρία, στα υπόλοιπα πως ήταν; Στρίβει "σωστά";


Παντως τα 1290 η μονη "μεγαλη" ρουφηχτρα χρηματων που εχουν ειναι το μεγαλο σερβις
Και στο XR το μεγάλο σέρβις ήταν 500ρικο+
Ιδανικά θέλω R (καθαρά γιατί το γουστάρω να το βλέπω, κάθεται αλλιώς με τις ψηλές και τους μεγάλους τροχούς).
Και για αυτό καλύτερα το μικρό R που υπάρχει σε "λογικές" τιμές :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και το xr κάθε 7000 θέλει λάστιχο, απλα προσπαθεί να του βρει ελατωμματα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το είδα στο καρ χτες (ήθελα να κάνω σύγκριση με το οτοτρέιντερ). Δίνω τα 19 στον κ. Αντώνη, βάζω λίγα ακόμα δόσεις, παίρνω μεικτή και κλοπή στην αξία τιμολογίου και μόνο καλές διαδρομές με εγγύηση και τρία ή πέντε χρόνια προπληρωμένα σέρβις. Καλή φάση η γαμημένη αγορά μας με τους "μαύρους" που ξεπλένουν αλλά υπάρχουμε και άνθρωποι που θέλουμε απλά να βολτάρουμε. edit Χωρίς βαλίτσες και σε αυτά τα μίλια έπρεπε να είναι κάτω από 17000 ευρώ εδώ, μην μου πεις κουβέντα, είπαμε, βλέπω, ξέρω. Το αν η αγορά επιτρέπει σε όλους τους εμπόρους στο καρ να βγάλουν κατιτίς παραπάνω μπράβο τους, αλλά δεν θα παίξω.

Μεταχειρισμένα μηχανάκια σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχουν (δηλαδή υπάρχουν αλλά φοράω γυαλιά που τα εξαφανίζουν από τον δρόμο και το κάθε καρ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ το έβαλα γιατί είπες ότι το πιο φθηνό είναι 20000

Συνεχισε
 
Top Bottom