Μυστικη Πουροντουραδα

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το νερο ηταν πολυ!
η προκληση μεγαλη !!
δυσκολο εγχειρημα !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το έχω πει πολλές φορές, ότι η Αττική μας εκπλήσσει ευχάριστα, αν μπούμε στον κόπο να την ψάξουμε!
Είναι μισή ώρα από το σπίτι μας τόσα και τόσα όμορφα μέρη!!! Συνήθως τα "σνομπάρουμε" γιατί είναι δίπλα και λέμε "θα πάω άλλη φορά, δίπλα είναι" και τελικά τα χάνουμε. Να 'σαστε καλά πουροντούροι που τα βγάζετε πάλι στον αφρό ;)
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
το νερο ηταν πολυ!
η προκληση μεγαλη !!
δυσκολο εγχειρημα !!!!
Στεργιε ανεκαθεν τα μηχανακια που ειχα , παντα τα ειχα για να τα ευχαριστιεμαι και οχι να τα ευχαριστω, για αυτο και ποτε δεν ειχα σουπερ-ντουπερ μηχανακια για να τα σπαω και να κανω την τρελλα μου , χωρις να κλαιω πολυ .τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και σταση απεναντι στο παθος που εχω για τα αγαπημενα μας διτροχα:friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πλακα πλακα αν το περαζμα το ειχατε βιντεοσκοπηση πιο επαγγελματικα και το ανεβαζατε στο γιου τουμπι θα ειχε μεγαλη επισκεψιμοτητα
Εγω προσωπικα το κατατασω απο αυτα που εχω δει στο γιου τουμπι μεσα στα 20 καλυτερα (σε σχεση παντα με το νερο και στο ποσο βυθιζμενη ηταν η μηχανη!!)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είστε ωραίοι. ..
Εγώ σας γουστάρω γιατί πέραν της οδηγικής ικανότητας, δείχνετε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον και πάτε παντού.
Δεν χαλάει η ομάδα και αυτό έχει μεγάλη σημασία στο βουνό.

Η επόμενη βολτα που θα έρθουν μεγάλα gs, θα ξεκινήσουμε 2 ώρες αργότερα.
Θα σας πετύχουμε στην συνηθισμένη δίωρη στάση που θα στεγνωνετε -ξεμπουκωνετε φτερα-κλπ κλπ κλπ.:p

Αυτό το οργιο που δεν φορούσε κράνος, ποιος είναι? ?:cool:
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Το ότι ήταν απερισκεψία (μ@λ@κία) αν -όπως βλέπω στο video- δεν μετρήσατε το βάθος πριν ορμήσετε μέσα μόνο εγώ το σκέφτομαι;
Το βάθος φαινότανε στο θολό νερό ή ρισκάρατε π.χ. αν το βάθος ήταν 1,5 π.χ. μέτρα;
Το αναφέρω γιατί προ 10ημέρου περίπου εγώ δεν το πέρασα... μη έχοντας όρεξη να βυθομετρήσω και όντας μόνος.
Κότα ή όχι;
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Είστε ωραίοι. ..
Εγώ σας γουστάρω γιατί πέραν της οδηγικής ικανότητας, δείχνετε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλον και πάτε παντού.
Δεν χαλάει η ομάδα και αυτό έχει μεγάλη σημασία στο βουνό.

Η επόμενη βολτα που θα έρθουν μεγάλα gs, θα ξεκινήσουμε 2 ώρες αργότερα.
Θα σας πετύχουμε στην συνηθισμένη δίωρη στάση που θα στεγνωνετε -ξεμπουκωνετε φτερα-κλπ κλπ κλπ.:p

Αυτό το οργιο που δεν φορούσε κράνος, ποιος είναι? ?:cool:
εγω προσωπικα δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στον konkost που εκανε το ξεκινημα...αλλα δεν μου πηγαινε η καρδια να τον αφησω μονο απροστατευτο στην απεναντι οχθη....οσο για την παρεα ...ναι ναι ολοι μαζι και εγω μονος μου οταν το μικρο xr του tc-drift μπουκωσε μεσοπελαγα..με κοιταγαν να πνιγομαι και γελαγανε...ωραιοι φιλοι Κωστα...:roflmao::roflmao::roflmao: αλλα μετα δεν μπορω να πω...μου δωσαν τσιγαρα στεγνα και μου δηλωσαν συμπαρασταση...:disgust: πουροντουροι ενωμενοι μονο στην μασα...χαχαχα για αυτο τους γουσταρω:friendship:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Το ότι ήταν απερισκεψία (μ@λ@κία) αν -όπως βλέπω στο video- δεν μετρήσατε το βάθος πριν ορμήσετε μέσα μόνο εγώ το σκέφτομαι;
Το βάθος φαινότανε στο θολό νερό ή ρισκάρατε π.χ. αν το βάθος ήταν 1,5 π.χ. μέτρα;
Το αναφέρω γιατί προ 10ημέρου περίπου εγώ δεν το πέρασα... μη έχοντας όρεξη να βυθομετρήσω και όντας μόνος.
Κότα ή όχι;
Οχι Σπυρο δεν φαινοταν το βαθος...για αυτο αφησαμε τον μουρλο να περασει πρωτος ....αν πνιγοταν ..ειχε απο πανω αλλο δρομο ειχαμε πληρη επιγνωση του τι καναμε ..απλα βαριομασταν να αλλαξουμε δρομο και ναι ναι ειμαστε πουροεφηβοι απερισκεπτοι.. παντα ετσι ημασταν απο μικροι..χαχαχα:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ότι ήταν απερισκεψία (μ@λ@κία) αν -όπως βλέπω στο video- δεν μετρήσατε το βάθος πριν ορμήσετε μέσα μόνο εγώ το σκέφτομαι;
Το βάθος φαινότανε στο θολό νερό ή ρισκάρατε π.χ. αν το βάθος ήταν 1,5 π.χ. μέτρα;
Το αναφέρω γιατί προ 10ημέρου περίπου εγώ δεν το πέρασα... μη έχοντας όρεξη να βυθομετρήσω και όντας μόνος.
Κότα ή όχι;
Αφού ήσουν μόνος. ...καλα έκανες και δεν τόλμησες
Όταν είναι μεγάλη η παρέα είναι διαφορετικά. .
Για μένα είναι πιο μεγάλη απερισκεψια, να γυρνάς στο βουνό μόνος σου.

advφον!!
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Αφού ήσουν μόνος. ...καλα έκανες και δεν τόλμησες
Όταν είναι μεγάλη η παρέα είναι διαφορετικά. .
Για μένα είναι πιο μεγάλη απερισκεψια, να γυρνάς στο βουνό μόνος σου.

advφον!!

Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό. Είμαι παθών στο παρελθόν και το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Το συγκεκριμένο σημείο πάντως δε το λες και βουνό.... με τίποτα!
Πρόκειται για ομαλότατη καλοπατημένη φλαταδούρα, βόλτα χαλαρωτική και ήρεμη εφ'όσον δε λυσάς.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό. Είμαι παθών στο παρελθόν και το γνωρίζω από πρώτο χέρι.
Το συγκεκριμένο σημείο πάντως δε το λες και βουνό.... με τίποτα!
Πρόκειται για ομαλότατη καλοπατημένη φλαταδούρα, βόλτα χαλαρωτική και ήρεμη εφ'όσον δε λυσάς.

Οτιδήποτε έξω από κατοικημένα-πολυσύχναστα μέρη, βουνό είναι!
Στην Πάρνηθα, πολύ κοντα στα "Βασιλικά", τότε που επιτρεπόταν, περίπου το 1996-97, έτυχε να πάει μόνο του το φιλαράκι που πηγαίναμε κάθε μεσημέρι -απόγευμα παρέα. Σε ένα άλμα που το κάναμε κάθε μέρα, έπεσε.
Μετά από κάποια ώρα (ποτέ δεν εξακριβώθηκε ακριβώς το πόσο μετά....) κάποιος άλλος εντουράς τον βρήκε ξάπλα ακόμα, αλλά σε φάση να συνέρχεται.... Δεν έπαθε κάτι, αλλά μπορούσε άνετα να μείνει εκεί για πάντα! Και μιλάμε για φλαταδούρα που τα Jimny τελικιάζουν..... Ίσιωμα τελείως.
Ποτέ μόνος στο βουνο! Νόμος!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αυτό το οργιο που δεν φορούσε κράνος, ποιος είναι? ?:cool:
Μας βρήκε στο φράγμα της Ραπεντώσας και ζήτησε βοήθεια γιατί έμεινε απο μπαταρία. Είχε βγεί μόνος του για βόλτα και κόλλησε μαζί μας...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Το αναφέρω γιατί προ 10ημέρου περίπου εγώ δεν το πέρασα...
Κότα ή όχι;
Φίλε, θα εκμυστηρευτώ κάτι.... Είμαι μαζί σου στο κοτέτσι !!!!

Επειδή κι εγώ κόμπιασα να περάσω από εκεί, πήγα από τον πάνω δρόμο. Δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως θα το κατάφερνα. Κι όταν κάπου δεν έχω εμπιστοσύνη, δεν επιχειρώ.
Δεν με πειράζει να με πουν κάπως (που τα παιδιά ούτε στο παραμικρό δεν υπαινίχθηκαν κάτι) αλλά ξέρω πως αν το έκανα, κάτι θα γινόταν. Οπότε καλύτερα κότα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλε, θα εκμυστηρευτώ κάτι.... Είμαι μαζί σου στο κοτέτσι !!!!

Επειδή κι εγώ κόμπιασα να περάσω από εκεί, πήγα από τον πάνω δρόμο. Δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως θα το κατάφερνα. Κι όταν κάπου δεν έχω εμπιστοσύνη, δεν επιχειρώ.
Δεν με πειράζει να με πουν κάπως (που τα παιδιά ούτε στο παραμικρό δεν υπαινίχθηκαν κάτι) αλλά ξέρω πως αν το έκανα, κάτι θα γινόταν. Οπότε καλύτερα κότα...
ωραιος!!!!!!!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
με το δικο μου μηχανακι,ετσι κανω και γω,με ξενο ομως οχι
Μην με κάνεις να φαίνομαι ο κακός και απρόσεκτος με τα μηχανάκια των άλλων!! Σιγά το μεγάλο ρίσκο που περάσαμε ένα ψευτο-χαλασματάκι του δρόμου! Εξάλλου το ΤΑ του κονκοστ που του έλειπε όλη η τζαμαρία απο μπροστά ήταν πολύ πιο εύκολο σε αυτό το κομμάτι. Σε ένα προηγούμενο που είχα το δικό σου πέρασα κότα γιατί δεν έβλεπα που πατάω!

Εγώ συμφωνώ μ αυτή την "οπτική", νομίζω ότι ισχύει.
Απλώς το πέρασμα στο 21' που λέτε, είναι πολύ εύκολο ρε παιδιά. Και το λέω χωρίς διάθεση ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο. Δε γνωρίζω το επίπεδο της κούρασης εκείνη τη στιγμή, που σίγουρα επηρεάζει την αυτοπεποίθηση, αλλά αυτό το ρυάκι - όντας ξεκούραστος- θα το περνούσα κανονικά, χωρίς να χαλάσω τη ροή μου και δίχως σκέψη.
Ασφαλώς υπάρχουν και πιο εύκολα που κοντοστάθηκα στο παρελθόν κι ήταν θέμα κούρασης. Σαν να κολλάει το μυαλό ένα πράγμα.... Μόλις περάσεις, αναρωτιέσαι τι σε έκανε να κόψεις. Από αυτά όμως, μόνο κέρδος υπάρχει ! Τεχνογνωσία που λέμε:cool:
Έχουν ένα περίεργο πράγμα αυτά τα βίντεο να τα δείχνουν όλα εύκολα. Δϋσκολο δεν ήταν, με το XR θα το πέρναγα με μια γκαζιά όμως το XR έχει 10 πάντους πιο ψηλή κοιλιά και δεν βρίσκει με τίποτα ενώ τα ΤΑ και λοιπά on-off αν πας εκεί να περάσεις γρήγορα παίζει να κάνεις καμιά τρύπα στο κάρτερ! Οπότε σιγά σιγά!

Το ότι ήταν απερισκεψία (μ@λ@κία) αν -όπως βλέπω στο video- δεν μετρήσατε το βάθος πριν ορμήσετε μέσα μόνο εγώ το σκέφτομαι;
Το βάθος φαινότανε στο θολό νερό ή ρισκάρατε π.χ. αν το βάθος ήταν 1,5 π.χ. μέτρα;
Το αναφέρω γιατί προ 10ημέρου περίπου εγώ δεν το πέρασα... μη έχοντας όρεξη να βυθομετρήσω και όντας μόνος.
Κότα ή όχι;
Μαλακία και μεγάλη ήταν απλά ο παλιπαιδισμός έχεις ακούσει τί είναι?!:D

Εγώ προσωπικά άμα ο τρελός και προφανώς πειραγμένος στον εγκέφαλο απο παιδί Konkost δεν όρμαγε ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να μπω ακριβώς για τους λόγους που λες..Δεν υπάρχει κότα-ξεκότα, κότα ΛΥΡΑΤΗ ας με πούνε, εγώ δεν έβλεπα πόσο βαθύ ήταν και αυτό ακριβώς είπα μετά και στον Βαγγέλη! Οτι ήταν μαλακία αυτό που κάναμε αλλά όρμησε ο Κονκοστ και βγήκε.

Έτσι έχω ορμήσει κι εγώ σε παλαιότερη πουροντουράδα σε ένα ποταμάκι και είχε τέτοιο βούρκο κάτω και έφυγα απο πάνω ιπτάμενος!! Ρώτα και τον XLGeorge Που με είδε να απογειώνομαι!

ΟΤΑΝ όμως πέρασε το Transalp τη κυριακή ένιωσα άσχημα να μην το περάσω κι εγώ..:wacky:

Βάλε οτι είμασταν 10 νοματαίοι, βάλε οτι είμασταν και κοντά και έχεις έναν εκρηκτικό συνδιασμό που επιτρέπει μ@λακίες..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φίλε, θα εκμυστηρευτώ κάτι.... Είμαι μαζί σου στο κοτέτσι !!!!

Επειδή κι εγώ κόμπιασα να περάσω από εκεί, πήγα από τον πάνω δρόμο. Δεν είχα εμπιστοσύνη στον εαυτό μου πως θα το κατάφερνα. Κι όταν κάπου δεν έχω εμπιστοσύνη, δεν επιχειρώ.
Δεν με πειράζει να με πουν κάπως (που τα παιδιά ούτε στο παραμικρό δεν υπαινίχθηκαν κάτι) αλλά ξέρω πως αν το έκανα, κάτι θα γινόταν. Οπότε καλύτερα κότα...
Έχεις καταφέρει και έχεις κρατήσει μια "απόσταση" αξιοπρέπειας από τους PouroDurus.
Αν ήμουν εγώ που "βυθιζόμουν" κάποιοι -ονόματα δε λέμε- θα μου έκαναν και "πατητή" με την enduro μπότα στο κεφάλι και θα έβγαζαν και selfie....

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ρε συ Βαγγελη τι ειπες τωρα!:hailbig:
Ποτε δεν καθησα να το ψιλαφησω τι ειναι αυτο που (παρα) πολλες φορες "με κραταει" αλλα φαινονται απολυτως λογικα αυτα που γραφεις και διαβαζοντας τα δεν μπορω παρα να συμφωνησω :ok:

Μερικες διευκρινησεις μονο που ουσιαστικα δεν αλλαζουν την ουσια αυτων που εγραψες
Στο σημειο του βιντεο που αναφερεσαι μπορει να ειχα μεν ΤΑ αλλα οχι το δικο μου Ειχα ενα τελειως οπως και συ διαπιστωσες διαφορετικο ΤΑ
Επιπλεον τελευταια ανακαλυψα οτι το πλαισιο του ΤΑ μου κατω απο τον κινητηρα εχει μια μεγαλη λακουβα προφανως απο καποια μεγαλη πετρα που εσκασα πανω της καποτε με φορα οποτε πλεον ειμαι ιδιαιτερα προσεχτικος σε τετοια περασματα Ποσο μαλλον οταν καβαλαω ενα ξενο ΤΑ
Η πάσα αλήθεια είναι πως κι εγώ όταν οδήγησα το ΤΑ του Χριστόφορου με όλο το σετ πλαστικών επάνω πραγματικά φίλε δεν έβλεπα τη τύφλα μου που πατάω και που βρίσκομαι! Το δικό σου έτσι γυμνωμένο ήταν σαν λίγο τροφαντό εντουροειδές οπότε στο αναγνωρίζω αυτό, δεν μπορούσες να περάσεις παρά έτσι όπως πέρασες!

Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι πως οδηγοί με τη δική σου ικανότητα και ψυχολογία (τύπου ορμάω στη λίμνη χωρίς αναπνευστήρα!) με ένα ελαφρύτερο θα έκαναν παππάδες..;)

Θα πηγαίναμε εύκολα +30% στον ρυθμό.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Έχεις καταφέρει και έχεις κρατήσει μια "απόσταση" αξιοπρέπειας από τους PouroDurus.
Αν ήμουν εγώ που "βυθιζόμουν" κάποιοι -ονόματα δε λέμε- θα μου έκαναν και "πατητή" με την enduro μπότα στο κεφάλι και θα έβγαζαν και selfie....

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχεις καταφέρει και έχεις κρατήσει μια "απόσταση" αξιοπρέπειας από τους PouroDurus.
Αν ήμουν εγώ που "βυθιζόμουν" κάποιοι -ονόματα δε λέμε- θα μου έκαναν και "πατητή" με την enduro μπότα στο κεφάλι και θα έβγαζαν και selfie....

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Εσύ έχεις Tenere και προφανώς έχεις ανοίξει τους ασκούς του αιόλου..:p

Στη θέση σου απλά θα ξεφτίλιζα αυτά τα ταλαίπωρα ΤΑ σε κάθε διαδρομή και όταν βυθιζόντουσαν θα τους έκανα εγώ πατητή με την μπότα και θα τράβαγα Selfies..!

Δε θέλει Αξιοπρέπεια στις βόλτες με τους Πουροντούρο.. ο ισχυρός πρέπει να κερδίσει..:pointu:

Βία και αίμα στις πουροντουρόβολτες..:yew:
 
Top Bottom