Μυστικη Πουροντουραδα

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ να κάνω μόνο ένα σχόλιο για το τί πιστεύω πως σου κάνει ένα βαρύ On-off μηχανακι στην νοοτροπία και στην τεχνική σου σαν οδήγηση.

Παρατήρησε το βιντεάκι του Βαγγέλη.. Στο 21.20 περνάω εγώ αυτό το κομμάτι του χαλασμένου δρόμου καβαλώντας το TA του Konkost. Με ξένο και άγνωστο μηχνακι και Έχοντας όμως την νοοτροπία και την φιλοσοφία του XR (δηλαδή όλα περνιούνται) καθαρίζω το σημείο σε 4-5 sec και απο το δύσκολο ευθεία πέρασμα..

ο προηγούμενος πολύπειρος και εξαιρετικό τιμόνι Konkost έχοντας υιοθετήσει και βυθιστεί στον τρόπο οδήγησης των On-Off κάνει περίπου 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα και με βοήθειες και τελικά διαλέγει να πάρει και το αριστερό κομμάτι που είναι πιο εύκολο (πάλι με ΤΑ του Χριστόφορου εκείνη τη δεδομένη στιγμή)

Στη συνέχεια έρχεται ο Χριστόφορος με το XR 250 το δικό μου με το οποίο έπρεπε να περάσει με σούζα που λέει ο λόγος πάνω το εμπόδιο αυτό και βυθισμένος και αυτός στην επιφύλαξη και την φοβία που σου έχει δημιουργήσει ένα βαρύ on-off με τα θέματά του στο χώμα επιλέγει απευθείας το εύκολο πέρασμα και μάλιστα χρειάζεται κάπου 15-20 δευτερόλεπτα και βοήθεια σε ένα σημείο.

Οδηγοί έμπειροι, πιο έμπειροι ενδεχομένως απο μένα αλλά στο χώμα τα τελευταία χρόνια με βαριά on-off να δείχνουν αδυναμίες στη νοοτροπία. τα χέρια τους να τους λένε πάμε το χεις και το υποσυνείδητο απο πίσω που έχει μπολιαστεί με το άγχος οτι καβαλάς ένα μηχανάκι 200+ κιλά να βαστάει κόντρα.

Αυτό το κακό σου κάνει για μένα το βαρύ μηχανάκι στο χώμα, σε ένα βαθμό σε φοβίζει, σε βάζει σε κατάσταση επιφύλαξης, μετριοπάθειας και μονίμως πρέπει να ξεχνάς τον χρυσό κανόνα του χώματος που είναι ένας.. ΓΚΑΖΙ.. Και το κάνεις για να μην τραυματίσεις το θηρίο απο κάτω.. να μην το φάς στα πόδια και σε τσακίσει, να μην πληρώνεις πλαστικά κλπ κλπ κλπ κλπ.

Χωρίς να απορρίπτω και να μην κατανοώ γιατί κάποιος επιλέγει ένα on-off αντί για ένα ελαφρύ εντουράκι ή εντουροειδές στην πράξη στο χώμα υπάρχουν πολλά μείον στον τομέα οδήγηση.
Εγώ συμφωνώ μ αυτή την "οπτική", νομίζω ότι ισχύει.
Απλώς το πέρασμα στο 21' που λέτε, είναι πολύ εύκολο ρε παιδιά. Και το λέω χωρίς διάθεση ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο. Δε γνωρίζω το επίπεδο της κούρασης εκείνη τη στιγμή, που σίγουρα επηρεάζει την αυτοπεποίθηση, αλλά αυτό το ρυάκι - όντας ξεκούραστος- θα το περνούσα κανονικά, χωρίς να χαλάσω τη ροή μου και δίχως σκέψη.
Ασφαλώς υπάρχουν και πιο εύκολα που κοντοστάθηκα στο παρελθόν κι ήταν θέμα κούρασης. Σαν να κολλάει το μυαλό ένα πράγμα.... Μόλις περάσεις, αναρωτιέσαι τι σε έκανε να κόψεις. Από αυτά όμως, μόνο κέρδος υπάρχει ! Τεχνογνωσία που λέμε:cool:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Με ζουλεύετε ούλοι παλιοΠουροΝτούροι ,γιατ'είμαι νέος και ακμαίος....... :p

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ συμφωνώ μ αυτή την "οπτική", νομίζω ότι ισχύει.
Απλώς το πέρασμα στο 21' που λέτε, είναι πολύ εύκολο ρε παιδιά.
Απο το βίδεο όλα εύκολα φαίνονται Θοδωρή.:ok:
Απο κοντά όμως...δυσκολεύουν λίγο.;)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Απλώς το πέρασμα στο 21' που λέτε, είναι πολύ εύκολο ρε παιδιά. Και το λέω χωρίς διάθεση ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο. Δε γνωρίζω το επίπεδο της κούρασης εκείνη τη στιγμή, που σίγουρα επηρεάζει την αυτοπεποίθηση, αλλά αυτό το ρυάκι - όντας ξεκούραστος- θα το περνούσα κανονικά, χωρίς να χαλάσω τη ροή μου και δίχως σκέψη.
Στέφανε, εύκολο είναι... Αν ήταν δύσκολο θα είχαμε άλλα ευτράπελα πρωταρχικά με εμένα !
Το ότι σε κάποια κομμάτια πας φυλαγμένα, είναι γιατί ένα πέσιμο θα κοστίσει κάποιες εκατοντάδες €, εκτός από τις σωματικές κακώσεις.
Αν το κομμάτι ενταχθεί σε επίσημη πουροντουράδα και έρθεις, θα διαπιστώσεις πως το ρέμα έχει κοτρόνια που σε γλυκοκοιτάνε... Οπότε αέρα δεν το περνάς. ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγώ συμφωνώ μ αυτή την "οπτική", νομίζω ότι ισχύει.
Απλώς το πέρασμα στο 21' που λέτε, είναι πολύ εύκολο ρε παιδιά. Και το λέω χωρίς διάθεση ειρωνείας ή οτιδήποτε άλλο. Δε γνωρίζω το επίπεδο της κούρασης εκείνη τη στιγμή, που σίγουρα επηρεάζει την αυτοπεποίθηση, αλλά αυτό το ρυάκι - όντας ξεκούραστος- θα το περνούσα κανονικά, χωρίς να χαλάσω τη ροή μου και δίχως σκέψη.
Ασφαλώς υπάρχουν και πιο εύκολα που κοντοστάθηκα στο παρελθόν κι ήταν θέμα κούρασης. Σαν να κολλάει το μυαλό ένα πράγμα.... Μόλις περάσεις, αναρωτιέσαι τι σε έκανε να κόψεις. Από αυτά όμως, μόνο κέρδος υπάρχει ! Τεχνογνωσία που λέμε:cool:
Δυσκολο δεν το ελεγες Αλλα οτε και ευκολο του στυλ ερχομαι και το περναω νον στοπ Στα βιντεο το ξερεις και εσυ και οσοι πανε χωμα οτι ολα φαινονται ισιωμα και ευκολα Τοσο που και γω που ειδα το βιντεο ξερω οτι αν δεν ημουν εκει μπορει να ελεγα το ιδιο με σενα
Στα αλλα συμφωνω!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στέφανε, εύκολο είναι... Αν ήταν δύσκολο θα είχαμε άλλα ευτράπελα πρωταρχικά με εμένα !
Το ότι σε κάποια κομμάτια πας φυλαγμένα, είναι γιατί ένα πέσιμο θα κοστίσει κάποιες εκατοντάδες €, εκτός από τις σωματικές κακώσεις.
Αν το κομμάτι ενταχθεί σε επίσημη πουροντουράδα και έρθεις, θα διαπιστώσεις πως το ρέμα έχει κοτρόνια που σε γλυκοκοιτάνε... Οπότε αέρα δεν το περνάς. ;)
Θοδωρής....:D

Λέγοντας "χωρίς να κόψω-χάσω ρυθμό", χωρίς δεύτερες σκέψεις κλπ, δεν εννοώ αέρα! Απλώς δε θα σταματούσα κι αν σταματούσα σίγουρα το πέρναγα χωρίς να πιάσει άλλος τη μηχανή μου.
Ελπίζω να μπήκε στη σωστή του βάση τώρα:inlove:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δυσκολο δεν το ελεγες Αλλα οτε και ευκολο του στυλ ερχομαι και το περναω νον στοπ Στα βιντεο το ξερεις και εσυ και οσοι πανε χωμα οτι ολα φαινονται ισιωμα και ευκολα Τοσο που και γω που ειδα το βιντεο ξερω οτι αν δεν ημουν εκει μπορει να ελεγα το ιδιο με σενα
Ετσι ακριβως :ok: Ειδα στο βιδεο εκεινη την σαθρη ανηφορα με τα λουκια που ανεφερε πρωτος ο Λευκαδιος και σκεφτομουνα αρχικα "γι'αυτην ειπε οτι ητανε δυσκολη??" Μετα θυμηθηκα οτι αλλο βιδεο/φωτο κι'αλλο η πραγματικοτητα :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θοδωρής....:D

Λέγοντας "χωρίς να κόψω-χάσω ρυθμό", χωρίς δεύτερες σκέψεις κλπ, δεν εννοώ αέρα! Απλώς δε θα σταματούσα κι αν σταματούσα σίγουρα το πέρναγα χωρίς να πιάσει άλλος τη μηχανή μου.
Ελπίζω να μπήκε στη σωστή του βάση τώρα:inlove:
Επειδή το'χω περάσει κι εγώ λίαν προσφάτως ,αν το πέρναγες έτσι όπως λές με το GS ,θα είχαμε μόλυνση της λίμνης του μαραθώνα απο το 1 βαρέλι λάδι που παίρνει το μοτέρ του ,και θα υπήρχε ντεκόρ απο κομμάτια αλουμινίου ανάμεσα στα βραχάκια.:cool:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ετσι ακριβως :ok: Ειδα στο βιδεο εκεινη την σαθρη ανηφορα με τα λουκια που ανεφερε πρωτος ο Λευκαδιος και σκεφτομουνα αρχικα "γι'αυτην ειπε οτι ητανε δυσκολη??" Μετα θυμηθηκα οτι αλλο βιδεο/φωτο κι'αλλο η πραγματικοτητα :)
Εγώ, που δεν έχω την εμπειρία την δική σας μόλις είδα το ανηφόρι είπα ΩΧ κι ΑΜΑΝ (απο μέσα μου)... Έψαχνα ένα πάτημα και ξεκίνησα χωρίς πολλά πολλά. Την δεύτερη φορά που θα περάσω, θα είμαι σαφώς πιο άνετος. Αλλά την πρώτη πας ψαχτά...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλα τα παραπάνω σωστά! Κι ότι έγραψα, το έγραψα έχοντας γνώση της διαφοράς εικόνας-βίντεο σε σχέση με το real thing!
Στην παρακάτω φώτο μόνο 2 F800GS κι εγώ το περάσαμε (πάνω και κάτω) όπως βλέπετε.
Άλλα 4 GS και GSA το πέρασαν με βοήθεια, σπρώξιμο κλπ.... Το εύκολο είναι όπως το βλέπετε, πιο δύσκολο στο ανέβα, γιατί υπάρχει σκαλοπάτι 70-80 πόντους (όχι κάθετο, αλλά με πέτρες-κοτρώνες και σαθρό), που κρύβεται πίσω μου.
Στη φώτο πιο κάτω φαίνεται ίσιωμα, αλλά ο Κώστας @gsmaniac γονατιστός μέσα στο λούκι, ίσα που έβλεπε..... ;)



Αυτό είναι το 2014 κάπου στη ΒΔ πλευρά των Γερανείων, πάνω από τη Μαυρόλιμνη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδή το'χω περάσει κι εγώ λίαν προσφάτως ,αν το πέρναγες έτσι όπως λές με το GS ,θα είχαμε μόλυνση της λίμνης του μαραθώνα απο το 1 βαρέλι λάδι που παίρνει το μοτέρ του ,και θα υπήρχε ντεκόρ απο κομμάτια αλουμινίου ανάμεσα στα βραχάκια.:cool:
Με τίποτα!
Πάμε και με ασφάλτινα, όποτε θες.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ, που δεν έχω την εμπειρία την δική σας μόλις είδα το ανηφόρι είπα ΩΧ κι ΑΜΑΝ (απο μέσα μου)... Έψαχνα ένα πάτημα και ξεκίνησα χωρίς πολλά πολλά. Την δεύτερη φορά που θα περάσω, θα είμαι σαφώς πιο άνετος. Αλλά την πρώτη πας ψαχτά...
Ολη η ιστορία είναι η τριβή.
Αν βγαίνεις στο βουνό 2 φορές τη βδομάδα ,η οδηγική εξέλιξη είναι σύντομη και εμφανής.
Αν βγαίνεις 1 φορά το 2μηνο ,τότε ο εγκέφαλος έχει κάνει reset την προηγούμενη ,και το πας πάλι απο την αρχή.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Προτεινω να επαναληφθει η βολτα,ακριβως η ιδια, ανοιχτη με ολα τα μηχανακια βαρια ,ελαφρια,μεσαια...:yew: ψοφαω ο φουστης...για αντιπαραθεσεις οχι μεσω πληκτρολογιου...πρωτου κατεβει η σταθμη της λιμνης..:waiting: Η διαδρομη κατα την ταπεινη μου αποψη ηταν μετριας δυσκολιας με εξιρεση για τις πολυ χοντρες ενα δυο σημεια που πραγματικα στο βιντεο δεν τα αναγνωρισα ουτε εγω..αλλα περνανε ..εκτος ισως του κατεβασματος στο ρεμα στην λιμνη:waiting:
Περιμενω ημερομηνια συντροχοι..:waiting:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Με τίποτα!
Πάμε και με ασφάλτινα, όποτε θες.
Εχει 40 πόντους βράχινο σκαλοπάτι στο έβγα του ρυακίου Θοδωρή ,γι'αυτό το λέω.
Δεν αμφισβητώ τις οδηγικές σου ικανότητες ,αλλά το κάρτερ του GS θα βρεί στο βράχο αν περάσεις αέρα.
Απο δεξιά έχει ένα γωνιακό κόψιμο ο βράχος ,που χωράει ίσα-ισα ο τροχός ,οπου αν σημαδέψεις κ περάσεις με γκάζι ,περνάει.
Αλλά έχει κ κυλιόμενη κ φυτευτή πετρούλα ενδιάμεσα ,οι οποίες καραδοκούν να σε πετάξουν εκτός πορείας ,με ότι αυτό συνεπάγεται για τα βαριά.
Κοινώς ,αν την βαριά κ ακριβή μοτοσυκλέτα που θα καβαλάω την πληρώνουν άλλοι ,οι οποίοι με ασφαλίζουν ιατρικά και εισοδηματικά για τον όποιο τραυματισμό ,το περνάω κι εγώ αέρα.
Αν όλες τις άσχημες πιθανότητες θα πρέπει να τις αντιμετωπίσω μοναχός μου ,θέλω τα φιλαράκια μου γύρω μου να μου κρατάν τα μπόσικα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχει 40 πόντους βράχινο σκαλοπάτι στο έβγα του ρυακίου Θοδωρή ,γι'αυτό το λέω.
Δεν αμφισβητώ τις οδηγικές σου ικανότητες ,αλλά το κάρτερ του GS θα βρεί στο βράχο αν περάσεις αέρα.
Απο δεξιά έχει ένα γωνιακό κόψιμο ο βράχος ,που χωράει ίσα-ισα ο τροχός ,οπου αν σημαδέψεις κ περάσεις με γκάζι ,περνάει.
Αλλά έχει κ κυλιόμενη κ φυτευτή πετρούλα ενδιάμεσα ,οι οποίες καραδοκούν να σε πετάξουν εκτός πορείας ,με ότι αυτό συνεπάγεται για τα βαριά.
Κοινώς ,αν την βαριά κ ακριβή μοτοσυκλέτα που θα καβαλάω την πληρώνουν άλλοι ,οι οποίοι με ασφαλίζουν ιατρικά και εισοδηματικά για τον όποιο τραυματισμό ,το περνάω κι εγώ αέρα.
Αν όλες τις άσχημες πιθανότητες θα πρέπει να τις αντιμετωπίσω μοναχός μου ,θέλω τα φιλαράκια μου γύρω μου να μου κρατάν τα μπόσικα.
Δεν είπα ποτέ "αέρα"!
Διευκρίνισα και σε 2ο ποστ τι ακριβώς εννοώ.....
Μην χρησιμοποιείτε λέξεις που δεν είπα, σαν να τις είπα, pls:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προτεινω να επαναληφθει η βολτα,ακριβως η ιδια, ανοιχτη με ολα τα μηχανακια βαρια ,ελαφρια,μεσαια...:yew: ψοφαω ο φουστης...για αντιπαραθεσεις οχι μεσω πληκτρολογιου...πρωτου κατεβει η σταθμη της λιμνης..:waiting: Η διαδρομη κατα την ταπεινη μου αποψη ηταν μετριας δυσκολιας με εξιρεση για τις πολυ χοντρες ενα δυο σημεια που πραγματικα στο βιντεο δεν τα αναγνωρισα ουτε εγω..αλλα περνανε ..εκτος ισως του κατεβασματος στο ρεμα στην λιμνη:waiting:
Περιμενω ημερομηνια συντροχοι..:waiting:
Στη λίμνη που παρακάμπτεται, δεν το βάζω το μηχανάκι μου, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλώς δε θα διακινδυνεύσω το να μπει νερό από την εισαγωγή μου, γιατί έκανα μια λάθος εκτίμηση, ή λάθος χειρισμό. Αν είναι υποχρεωτικό το πέρασμα, θα το περάσω όσο πιο γλυκά μπορώ. Μόνο υποχρεωτικά όμως.... ;). Ή αν διαπιστώσω ότι το νερό είναι άνετα (10+ πόντους) κάτω από την εισαγωγή μου.
Όλα τα άλλα, μέσα :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν είπα ποτέ "αέρα"!
Διευκρίνισα και σε 2ο ποστ τι ακριβώς εννοώ.....
Μην χρησιμοποιείτε λέξεις που δεν είπα, σαν να τις είπα, pls:)
ΝΑΙ Θοδωρή ,ΟΚ & sorry.:friendship:

Κατάλαβες όμως τι εννοώ ,φαντάζομαι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ΝΑΙ Θοδωρή ,ΟΚ & sorry.:friendship:

Κατάλαβες όμως τι εννοώ ,φαντάζομαι.
Ναι Κωστή. απλώς κάποιες φράσεις όταν μένουν, δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις...
 
Top Bottom