ΝΈΟ. ..tourance

ALX

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Νέος στο χώρο και μιας και φοράω τα ίδια ελαστικά να πω κι εγώ τα δικά μου.
Φορεμένα τέλος 2014. Έχουν 9000 χιλ. Τα περισσότερα πόλη (ελέω κρίσης)
Κανένα σκάσιμο, κανένα κόψιμο. Κράτημα τέλειο εντός κι εκτός και πάρα πολύ καλό στη βροχή.
Το μόνο μείον που παρατήρησα είναι αδικαιολογητα μεγαλύτερη φθορά του μπροστινου σε σχέση με το πίσω.
Άραγε έχει μετρήσει κάνεις αρχικά βάθη τακουνιών; Κάποτε στο παλιό Tourance θυμαμαι είχα μετρήσει το μπροστα στα 5.5 χιλ. Τώρα έχω 3.3 χιλ αλλά σε όλο το πλάτος του πέλματος. Πίσω έχω 5 χιλ στο κέντρο και 7 στο πλάι. Νομίζω αρχικά το πίσω ήταν κάπου στα 9 χιλ. Σίγουρα δεν θα βγάλει τα χιλ του παλιού Tourance αλλά όμως κρατάει πολύ καλύτερα από εκείνο και το προτιμώ. Τι να το κάνω ένα λάστιχο που δεν τελειώνει αλλά γλιστράει ;
Δεν θα τα ξαναβάλω όμως γιατί με ενοχλεί ο θόρυβος του μπροστινού. (Και μόνο γι αυτο)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
καλως ορισες αλεξανδρε
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Νέος στο χώρο και μιας και φοράω τα ίδια ελαστικά να πω κι εγώ τα δικά μου.
Φορεμένα τέλος 2014. Έχουν 9000 χιλ. Τα περισσότερα πόλη (ελέω κρίσης)
Κανένα σκάσιμο, κανένα κόψιμο. Κράτημα τέλειο εντός κι εκτός και πάρα πολύ καλό στη βροχή.
Το μόνο μείον που παρατήρησα είναι αδικαιολογητα μεγαλύτερη φθορά του μπροστινου σε σχέση με το πίσω.
Άραγε έχει μετρήσει κάνεις αρχικά βάθη τακουνιών; Κάποτε στο παλιό Tourance θυμαμαι είχα μετρήσει το μπροστα στα 5.5 χιλ. Τώρα έχω 3.3 χιλ αλλά σε όλο το πλάτος του πέλματος. Πίσω έχω 5 χιλ στο κέντρο και 7 στο πλάι. Νομίζω αρχικά το πίσω ήταν κάπου στα 9 χιλ. Σίγουρα δεν θα βγάλει τα χιλ του παλιού Tourance αλλά όμως κρατάει πολύ καλύτερα από εκείνο και το προτιμώ. Τι να το κάνω ένα λάστιχο που δεν τελειώνει αλλά γλιστράει ;
Δεν θα τα ξαναβάλω όμως γιατί με ενοχλεί ο θόρυβος του μπροστινού. (Και μόνο γι αυτο)
αν θελεις περνας και απο το συστηθηκατε:yew::friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εγω στο δικο μου Τρανσαλπ εβαλα για πρωτη φορα ενα τετοιο πισω τον περασμενο Μαϊο (εχω δυο πισω τροχους, εναν με χωματινο και εναν με ντεμι ή σχετικα ασφαλτινο) για το επερχομενο ταξιδι στην Τουρκια και εμεινα πολυ ικανοποιημενος. Μαλιστα σε τετοιο μεσαιο ον-οφ ειναι αποδεκτο και στο περιηγητικο - στεγνο - χωμα με χαμηλοτερες πιεσεις. Προς το παρον το εχω στοκαρισμενο εκτος τροχου με 5000χμ αλλα μετα απο αυτα που εχουν συμβει, εχω ενδοιασμους να το βαλω πανω για αλλο ταξιδι εκτος Ευρωπης (κατι σκεφτομουν για Μαροκο..)
Να προσθεσω στο θεμα των Metzeler Tourance τα εξης. Εβαλα το πισω προσφατα πανω για ενα καταδρομικο ταξιδι στη Βουλγαρια το περασμενο π/σ/κ στο οποιο γραψαμε 2000χμ. Το ιδιο λαστιχο πισω εβαλε και ο Χριστοφ @christof40 γι'αυτο το ταξιδι. Οπως εγραφα και πιο πανω, το λαστιχο ειναι μια χαρα και βγαζει πολυ ικανοποιητικα χιλιομετρα αν δεν εμφανισει το συζητημενο προβλημα των σκασιματων/ξεκολληματων στα τακουνια - το δικο μου με 7000 ταξιδιωτικα χιλιομετρα δειχνει σχεδον καινουργιο. Δεν ζεσταινεται με το καλημερα οπως κανουν πιο μαλακα λαστιχα αλλα αφου ζεσταθει λιγο κραταει μια χαρα, στριψαμε ομορφα με τον Χριστοφ στο επαρχιακο δικτυο της Βουλγαριας.

Αυτο ομως που θελω να αναφερω ειναι το εξης. Οταν πιεστει πολυ σε δρομους με οχι τοσο καλη προσφυση, τοτε διωχνει ασχημα και θελει προσοχη. Το πιεσα πολυ καπου οταν κυνηγηθηκαμε με ενα φιλο με VFR800 και εδιωχνε στα μπασιματα ολα κατω, εδιωξε επανηλειμενα στα αγρια φρενα πριν απο στροφες και γενικα με φοβισε. Μπροστα ειχα ενα Σαχαρα που ητανε τραινο στις ιδιες συνθηκες αλλα το πισω Tourance εκανε τα δικα του. Επαναλαμβανω οτι μιλαω για πολυ πιεση, σε νορμαλ συνθηκες μεχρι και στριβοντας αρκετα σβελτα ειναι μια χαρα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πολυ σωστη η παρατηρηση του φιλου κ συνονοματου Γεωργιου.
εχω κ γω τα ιδια ελαστικα (ηδη 4,000χιλ) κ πραγματι οταν τα πιεσεις διαμαρτυρωνται κ σου υπενθιμιζουν οτι ως εδω εισαι...
αν πας με πιο τουρ ρυθμους ειναι οντως αξιοπιστα ενω στις σβελτες αλλαγες πορειας στα ορεινα κομπιαζουν λιγο.
στο βρεγμενο δεν σε φοβιζουν ομολογω κ αυτο ειναι υπερ τους.

κ μιας κ λεμε για την ιδια εταιρεια θα προσθεσω οτι
δεν εχουν καμια σχεση με τα παλιοτερα ΕΧΡ που ηταν αριστα.
ενω οταν ερθει η ωρα της αλλαγης θα δοκιμασω Σαχαρα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
πολυ σωστη η παρατηρηση του φιλου κ συνονοματου Γεωργιου.
εχω κ γω τα ιδια ελαστικα (ηδη 4,000χιλ) κ πραγματι οταν τα πιεσεις διαμαρτυρωνται κ σου υπενθιμιζουν οτι ως εδω εισαι...
αν πας με πιο τουρ ρυθμους ειναι οντως αξιοπιστα ενω στις σβελτες αλλαγες πορειας στα ορεινα κομπιαζουν λιγο.
στο βρεγμενο δεν σε φοβιζουν ομολογω κ αυτο ειναι υπερ τους.

κ μιας κ λεμε για την ιδια εταιρεια θα προσθεσω οτι
δεν εχουν καμια σχεση με τα παλιοτερα ΕΧΡ που ηταν αριστα.
ενω οταν ερθει η ωρα της αλλαγης θα δοκιμασω Σαχαρα.
Αυτά τα ΕΧΡ ρε π@#στη μου, γιατί τα κατήργησαν?
Το καλύτερο λάστιχο για all around χρήση που δοκίμασα ever!!! Μόνο σε λάσπη θα έλεγαν "ΟΧΙ". Στα παλιά μας τα παπούτσια δηλαδή... Σε όλα τα στεγνά χώματα κι αφού συμβιβαζόμουν με πιο ήπια φρένα και περισσότερο σπινάρισμα (σε σχέση με TKC 80), με πήγαν μια χαρά. 2 κάβαλος και φορτωμένος, έως και κυνηγητά σε 2 Ακρόπολις μονός... Σε πέτρα, σε σαθρά, σε μαλακά και καλά χώματα, τα πάντα όλα. Και στην άσφαλτο πολύ πάνω από το μέσο όρο!!!
Kι έβγαζαν χιλιόμετρα, όχι αστεία! 18000 χλμ το 1ο ζεύγος (από το εργοστάσιο) και 20000 χλμ το 2ο που έβαλα εγώ. Και μιλάω για ζόρικα χλμ, όχι να τα νταντεύω... Ενδεικτικά αναφέρω ότι όλα τα μετέπειτα ελαστικά (ΝΕΧΤ, Dunlop Roadsmart II) δεν ξεπέρασαν τις 15000 χλμ και τα νυν Trailsmart μέχρι εκεί τα βλέπω.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
ενω οταν ερθει η ωρα της αλλαγης θα δοκιμασω Σαχαρα.
Συνονοματε Γεωργιε, ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει στην ασφαλτο σε Τρανσαλπ 650 και τη γνωμη μου συμμεριζονται ολοι οσοι τα εχουν βαλει σ'αυτο το μηχανακι. Και μια χαρα στο χωμα ακομη και σε γρηγορουτσικους ρυθμους αλλα φυσικα εχει θεμα στις λασπες. Βεβαια ξεχναμε τα χιλιομετρα που βγαζουν τα Tourance, τα EXP, τα Anakee κλπ, το πισω βγαζει maximum 12000χμ με πολυ προσοχη στις πιεσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ναι Τζωρτζ ξερω τι λες,Σαχαρες φορουσα επι 3 φορες στο ΤΕΝΕΡΕ660 που 'χωσ το χωριο κ ακομα θυμαμαι ποσο ικανοποιημενος ημουν με μοναδικο συνδιασμο -οντως- τα 10-12.000χιλ..
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
να αναστησω λιγο το θεμα για να ρωτησω αποψεις για το συγκεκριμενο ελαστικο.
φοραω τα trailsmart τα οποια θα τα χαρακτηριζα σπορ ον οφ ελαστικο.στα πρωτα 5-6000 χλμ ειναι απιστευτα.τωρα στα 13000 εχουν τετραγωνισει αισθητα και χτες στο βρεγμενο ειχα μια ασαφεια/ανασφαλεια.
να πω οτι η χρηση μου ειναι κυριως βολτες,λιγα φορτωμενα ταξιδια(στο 90% δικαβαλο) και το μηχανακι κυκλοφορει πολυ λιγο στην πολη της πατρας,οπου οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες οποτε δεν περιμενω απο κανενα λαστιχο να δουλεψει σωστα εκει.θα ηθελα να μπορει να παταει λιγο χαλαρο χωματακι μπας και βολταρω μαζι σας σε κανα βουνο :) .
για το τουρανς λοιπον εχω διαβασει-ακουσει πως ειναι καλο λαστιχο αλλα αρκετα σκληρο και αργει να ζεσταθει.προφανως θελω ενα λιγο πιο σκληρο απτο ντανλοπ,να βγαλει και λιγα παραπανω χλμ αν ειναι δυνατον,και να μην τετραγωνισει τοσο γρηγορα.
ειναι οντως σκληρο;μιλαω για αισθητα σκληρο,κουτσουρο,πως το λενε;
επισης αν καποιος φοραει-φοραγε το anakee 2 θα ηθελα να μου πει 2 λογια για αυτο.
anakee 2:190euro tourance :220 euro και οι δυο τιμες χωρις τοποθετηση.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αν το Anakee 2 βγαινει στις διαστασεις του VStrom και στο σωστο δεικτη ταχυτητας, τοτε αυτα. Δεν ταχω φορεσει, σε αντιθεση με τα Tourance, αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα απο πολυ κοσμο με μεσαια on-off και επισης απο φιλο που ταχε σε VStrom 650. Δεν ειναι για πολλα πολλα στο χωμα αλλα θα κανουν διασχιση και κατι παραπανω αξιοπρεπως.
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Έχω εγώ Anakee 2, τα εναλλάσσω με χωμάτινα γιατί δεν μου κάνουν στο χώμα (εξαρτάται βέβαια τι εννοεί χώμα ο καθένας μας). Κανένα παράπονο και οικονομικά λόγω παλαιότητας. Έχουν πλέον γύρω στα 7.000 χλμ. και στρίβουν και δεν γλιστράνε κι όλα τα καλά. Τα συστήνω.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
http://www.thermosd.gr/on-off/110-80-19-and-150-70-17
Εδώ θα φορεθουν τα ελαστικά.αν θεωρείται διαφήμιση ας σβηστεί.
Για χώμα μιλάω για light πράγματα.
Τι διάρκεια ζωής έχουν μέσο όρο;;
Εγώ κάνω περί τα 10000 τον χρόνο.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Απ'οτι εχω ακουσει, νομιζω οτι σε μηχανακι σαν το VStrom 650 θα βγαλουν γυρω στα 20000χμ.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Φοράω τα anakee 2 , έκανα το καλοκαίρι περίπου 10000km , μετά τα μισά ξεκίνησε να τετραγωνίσει και μετά τα 7000km ξεκίνησαν να γλιστράνε , τώρα εχουν φτάσει τα 13000 και ειναι για πέταμα .
Θα τα ξανά έβαζα άνετα , όσο ήταν καινούργια κρατούσαν τέλεια , ακόμα και με υπερβολικές ταχύτητες και πλαγιασματα στους μασπιεδες . Τώρα τα φοράω εμπρός πίσω με το εμπρός καινουργιο σε διαστάσεις gs 17-19 .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Απ'οτι εχω ακουσει, νομιζω οτι σε μηχανακι σαν το VStrom 650 θα βγαλουν γυρω στα 20000χμ.
Αν είναι έτσι είναι υπέρ αρκετά..
Θέλω βασικα να φύγω από την αλλαγή στους 13-14 μήνες και να πάω κάνα 6 μηνο πίσω,αν είναι εφικτό.
Και για τα tourance το ίδιο έχω διαβάσει περίπου ότι αντέχουν.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μπήκαν χτες τα anakee 2 τελικά.προσπαθησα να μειωσω όσο γίνεται το ρίσκο γιατι για τα τουρανς που σκέφτομουν,υπηρχαν αντιφατικές απόψεις..
Και η τιμή τους μία διαφορά των 40€.
Έκανα 70 χλμ χτες,και επειδή τα trailsmart είχαν τετραγωνίσει,ενιωθα πως το μηχανάκι στριβ παλι,σχεδον μονο του.
Μία διάσχιση από απλό χωματόδρομο με χαλίκια μου έδειξε πως πλέον στην απλή διάσχιση βατων χωματόδρομων θα έχω τιμόνι.

Ευχαριστώ για τις απόψεις.
Μία ερώτηση ακόμα μόνο.
Στο χώμα,ποσο κατεβαζω πιέσεις;
5 psi περίπου;



Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επανέρχομαι στα "νεα" tourance....γιατι με πήρε φίλος εχθές και μου είπε ότι άνοιξαν σαν τριαντάφυλλο!!
Και η χρήση τους ήταν στην Αθήνα βασικά
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Επανέρχομαι στα "νεα" tourance....γιατι με πήρε φίλος εχθές και μου είπε ότι άνοιξαν σαν τριαντάφυλλο!!
Και η χρήση τους ήταν στην Αθήνα βασικά
Και τα Gs λένε ότι χαλάνε αλλά δεν τους πιστεύεις :D
Το θέμα είναι σε τι συνθήκες χλμ, έτος κατασκευής κλπ.
Προσωπικά έχουν 13000 τα 11.800 φορτωμένος σα γαιδουρι στο ταξίδι και δεν έχουν τπτ και με τους σπασμενους δρόμους σε Ουκρανία Μολδαβία (τετραγωνισαν αλλά είναι φυσιολογικό, ευθείες βάρος κλπ)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και τα Gs λένε ότι χαλάνε αλλά δεν τους πιστεύεις :D
Το θέμα είναι σε τι συνθήκες χλμ, έτος κατασκευής κλπ.
Προσωπικά έχουν 13000 τα 11.800 φορτωμένος σα γαιδουρι στο ταξίδι και δεν έχουν τπτ και με τους σπασμενους δρόμους σε Ουκρανία Μολδαβία (τετραγωνισαν αλλά είναι φυσιολογικό, ευθείες βάρος κλπ)
Αυριο θα εχεις και την φωτο...
2015 κατασκευης....λιγα χλμ και σχεδον ολα στην πολη χωρις φορτωμα!
Την αξιοπιστια του Σταυρου @doctor......δεν τη συζητω:cool:

Ειναι πολλα τα περιστατικα, για να μπορουμε να πουμε με μεγαλη σιγουρια οτι δεν υπαρχει "αστοχια υλικου"
Απλα εχουν αυτο το "ελλατωμα'
 
Top Bottom