ΝΟΡΒΗΓΙΑ, NORDKAPP 2016 - Κυνηγώντας την άκρη του κόσμου

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φιλε Στρατο με ξαναπηγες μαζι με την καμερουλα μια απολαυστικοτατη βολτα στην μεγαλη αγαπη μου.
Αλλα ειδα κι αλλα πραγματα σε αυτη την ιστορια του δρομου.
Ειδα σχεδιασμο,ανυπομονησια,εναλλαγες,συμβουλες,εξομολογηση
και μια μεστη καταγραφη του πλαισιου που ο σημερινος Ελληνας αναβατης
καλειται να λειτουργησει βαζοντας μπρος ενα τετοιο εγχειρημα.
Ειδα ευγενεια προς τις διαφορετικες επιλογες και επιχειρηματα σε οτι κι αν υποστηριξες.
Ειδα τον εαυτο μου να πεταγεται στις 3 το πρωι και να παραδινεται στο παθος που μονο ο δρομος μπροστα μπορει να προκαλεσει.
Αλλα πανω απ' ολα φιλε μου ειδα μια ανευ ορων γενναιοδωρη παραδοση στον τυχερο αναγνωστη των συναισθηματων που σε κυριευαν
καθε στιγμη απο το πρωτο ανοιγμα του χαρτη μεχρι εκεινη που το κλειδι μπηκε για τελευταια φορα στην τσεπη.
Αυτο το τελευταιο και τοσο σπανιο πλεον στον κοσμο της ιντερνετικης επικοινωνιας,
αυτον που βαλλεται απο παντου με greeklish ''πιασαρικες'' τελιτσες αποφθεγματα της πενταρας κι αναρθρες κραυγες,
ειναι η ειδοποιος διαφορα αυτου και ελαχιστων αλλων ταξιδιωτικων αρθρων.
Και μετα το Νικο και την Αντωνια εμεις εδω στα forum που συμμετεχεις και υποστηριζεις νυχθημερον
ειμαστε οι τυχεροτεροι μιας και ελαχε καί σε εμας να το ζησουμε απο κοντα.

:)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ετσι απλά σου ευχομαι ολόψυχα να πας ακομα πιο μακριά
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Φιλε Στρατο με ξαναπηγες μαζι με την καμερουλα μια απολαυστικοτατη βολτα στην μεγαλη αγαπη μου.
Αλλα ειδα κι αλλα πραγματα σε αυτη την ιστορια του δρομου.
Ειδα σχεδιασμο,ανυπομονησια,εναλλαγες,συμβουλες,εξομολογηση
και μια μεστη καταγραφη του πλαισιου που ο σημερινος Ελληνας αναβατης
καλειται να λειτουργησει βαζοντας μπρος ενα τετοιο εγχειρημα.
Ειδα ευγενεια προς τις διαφορετικες επιλογες και επιχειρηματα σε οτι κι αν υποστηριξες.
Ειδα τον εαυτο μου να πεταγεται στις 3 το πρωι και να παραδινεται στο παθος που μονο ο δρομος μπροστα μπορει να προκαλεσει.
Αλλα πανω απ' ολα φιλε μου ειδα μια ανευ ορων γενναιοδωρη παραδοση στον τυχερο αναγνωστη των συναισθηματων που σε κυριευαν
καθε στιγμη απο το πρωτο ανοιγμα του χαρτη μεχρι εκεινη που το κλειδι μπηκε για τελευταια φορα στην τσεπη.
Αυτο το τελευταιο και τοσο σπανιο πλεον στον κοσμο της ιντερνετικης επικοινωνιας,
αυτον που βαλλεται απο παντου με greeklish ''πιασαρικες'' τελιτσες αποφθεγματα της πενταρας κι αναρθρες κραυγες,
ειναι η ειδοποιος διαφορα αυτου και ελαχιστων αλλων ταξιδιωτικων αρθρων.
Και μετα το Νικο και την Αντωνια εμεις εδω στα forum που συμμετεχεις και υποστηριζεις νυχθημερον
ειμαστε οι τυχεροτεροι μιας και ελαχε καί σε εμας να το ζησουμε απο κοντα.

:)
Να σαι καλά Πασχάλη. Ελπίζω κι εγώ να μπορέσω να μεταφέρω τις πληροφορίες μου στους υποψήφιους ταξιδιώτες του βορά, όπως τόσο όμορφα έκανες εσύ για μένα :)
 

Postman

Head of Neuroscience, Psychology & Medicine
Περιοχή
Alpha Centauri
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Africa Twin 1100
Εχω τωρα καμια ωρα , βλεπω διαβαζω.... Μας ταξιδεψες μακρυα ειναι η αληθεια και "χαθηκαμε" και λιγο απο τα καθημερινα μας,
νομιζω ολοι μας φεραμε τον εαυτο μας δίπλα σου στο ταξιδι και δωσαμε μια "υπόσχεση" καποια στιγμη να κανουμε κατι παρόμοιο!!!

Καλους δρομους παντα! :friendship::friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ευχαριστώ για ένα τόσο ωραίο απόγευμα που μου χάρισες, διαβάζοντας όλα τα post και απολαμβάνοντας τις φωτογραφίες.
Είναι ένα ταξίδι που είναι στην bucket list μου για το μέλλον.
Συμφωνώ ότι ο προορισμός είναι ο -κυρίως- λόγος για να κάνεις το ταξίδι.
Τις στιγμές που φτάνεις σε σημεία που πάντα ήθελες να βρεθείς, αλλά και σε άλλα σημεία που δεν είχες φανταστεί, νιώθεις ότι κάτι έκανες, κάτι είδες, κάποιον γνώρισες, κάτι περισσότερο έμαθες , και όλα αυτά θα σε κάνουν καλύτερο.

Στο επόμενο λοιπόν!
 

badouras

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Παρασκευή, Αττική
Όνομα
antonis
Μοτό
v strom 650 k5
Μπράβο Στράτο, απίθανο ταξίδι - εμπειρία ζωής !!! :)

17 Ιουλίου (πρέπει να φτάνατε στο Helsinki), ξεκινούσα την ίδια διαδρομή . . .

. . . στο πιο γρήγορό του όμως (15 ημέρες) !!! :happy:

Πως & δεν πήγατε Preikestolen ???
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Στρατό Έκανες παγκόσμιο ρεκόρ ποστάρισματος για ταξιδιωτικό στο nordkapp ... Αφού το είδα και τρόμαξα ... Και σκέφτομαι να το διαβάσω σε δόσεις :)

Μιλάμε για ταχύτητα όχι μαλακίες αφού ξεπεράσεις και τον bolt:)

Εχθές βλέπω ότι το Ξεκίνησες ... Και μετά βλέπω ότι το τελειώσεις ...
Μιλάμε μεγάλη φλασιά :):)
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Πως & δεν πήγατε Preikestolen ???
Γεια σου Αντώνη! Κι έλεγα ακόμα δεν το ρώτησε αυτό κάποιος :) Ναι, αν και όπως είδες είχαμε διανυκτέρευση ακριβώς δίπλα, επιλέξαμε συνειδητά, ο καθένας μας για τους δικούς του λόγους, να μην αφιερώσουμε το 4-5ωρο στο Preikestolen και να το δώσουμε κάποιου αλλού. Οι λόγοι ήταν καθαρά προσωπικού γούστου όπως για παράδειγμα ο Νίκος ήταν πιλότος και όλη του τη ζωή έχει χορτάσει τη θέα από ψηλά. Ωστόσο εγώ το κρατάω ως εκκρεμότητα όπως και τη διάσχιση του Lysefjord.

17 Ιουλίου (πρέπει να φτάνατε στο Helsinki), ξεκινούσα την ίδια διαδρομή . . .
. . . στο πιο γρήγορό του όμως (15 ημέρες) !!! :happy:
Περιμένω με χαρά το δικό σου ταξιδιωτικό, είμαι περίεργος πως το κάνατε και βγήκε σε τόσο μικρό διάστημα. Υποθέτω ότι εκτός από το βεβαρυμένο ημερήσιο πρόγραμμα θα αφήσατε και κάποια όμορφα κομμάτια… εκκρεμότητα για το επόμενο; :)
 

badouras

Μέλος
Περιοχή
Αγ. Παρασκευή, Αττική
Όνομα
antonis
Μοτό
v strom 650 k5
Περιμένω με χαρά το δικό σου ταξιδιωτικό, είμαι περίεργος πως το κάνατε και βγήκε σε τόσο μικρό διάστημα. Υποθέτω ότι εκτός από το βεβαρυμένο ημερήσιο πρόγραμμα θα αφήσατε και κάποια όμορφα κομμάτια… εκκρεμότητα για το επόμενο; :)
Εγώ προτίμησα να το κάνω μόνος μου Στράτο & βγήκε ακριβώς όπως το ήθελα.
Η διαδρομή μου ήταν σχεδόν η ίδια με την δική σου.
Από Νορβηγία πήγα Oslo, Preikestolen, Geiranger & βέβαια Nordkapp !!!
Από επιλογή μου δεν πήγα Lofoten & Trollstigen . . . αλλά καλά να 'μαστε θα ξαναπάμε !!!
Γνωρίζοντας πλέον την διαδρομή, βλέποντας τις φωτογραφίες σου
& απ' όσα γράφεις,
χαίρομαι πολύ που περάσατε καλά & το ευχαριστηθήκατε !!!
Εύχομαι σε σένα & την παρέα σου υγεία & πολλά, εξίσου όμορφα & ασφαλή km !!!
 

bogart

Μέλος
Περιοχή
Άλιμος
Όνομα
Αντρέας
Μοτό
BMW F800 GS (08)
Το διάβασα μονορούφι και το απόλαυσα!!
Σου εύχομαι τα υπόλοιπα μοτοταξίδια σου να είναι εξίσου απολαυστικά όσο και αυτό!!
Με υγεία λοιπόν στα επόμενα!!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Ένα είναι σίγουρο μετά από αυτά που διάβασα, ότι δεν πρόκειτε ποτέ να πάμε μαζί ταξίδι... στις 3 τα ξημερώματα θα έφευγες μόνος σου.... :roflmao:

Ευχαριστούμε για τον πληρέστατο ταξιδιωτικό οδηγό.... :)

Y.Γ. Μεγάλη ανακούφιση που με έβγαλε ασπροπρόσωπο η καμερούλα... έχω άγχος με τους φίλους....;)
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ένα είναι σίγουρο μετά από αυτά που διάβασα, ότι δεν πρόκειτε ποτέ να πάμε μαζί ταξίδι... στις 3 τα ξημερώματα θα έφευγες μόνος σου.... :roflmao:
χαχαχα και να ήσουν μόνο εσύ Σταύρο, :) ναι, δεν είμαι εύκολος τα φιλαράκια μας που με ανέχονται τόσα χρόνια το ξέρουν ;)

Y.Γ. Μεγάλη ανακούφιση που με έβγαλε ασπροπρόσωπο η καμερούλα... έχω άγχος με τους φίλους....;)
Περίμενα την απάντησή σου ;) Η καμερούλα τα σπάει, μου έκανε τη δουλειά μου και με το παραπάνω, να σαι καλά φίλε μου που με κετεύθυνες και για όλες σου τισ συμβουλές ;)
 

Manos Athanman

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
Varadero MK3
Πολύ ζωντανη η περιγραφή σου φιλε Στρατο,κυριολεκτικα ενιωσα πως ειμουν η τριτη μοτο της παρεα σας!!Παντα τετοια σας ευχομαι ,καλα ταξιδάκια με ομορφες εικονες και ασφαλης διαδρομες .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα ειπαμε live μια βραδια εν μεσω της αποθεραπειας σας....
Σε διαβασα , ειδα και τις φωτο! Μια μια....
Οπως ειπαμε και τοτε, υπαρχουν καποια σημεια στη γη, που μονο αν βρεθεις πανω τους, νιωθεις αυτο που δε γινεται να περιγραψεις και μονο οποιος το εχει νιωσει αντιλαμβανεται πληρως!
66 προς 71Ν.... τι ειπες τωρα;
Η Ιθακη; ή το ταξιδι?
ΟΛΑ ΦΙΛΕ!
Ολα και δε χωραει αμφιβολία!
Μπραβο σας και παντα πιο μακρια!

ΥΓ: επιμενω καιρο τωρα για την αξια μιας action camera + telecontrol! Οταν εισαι σε σταση κανεις δουλεια με οτι να ναι. Κινητο, καλη φωτογραφικη κλπ. Οσο εισαι καβαλα ομως, ο μονος τροπος να μη χανεις κανενα αξιοθεατο και να μη σπαζεσαι με σταματα, βγαλε, τραβα, βαλε, ξεκινα, ειναι η on board action camera με τηλεχειρσμό! Τελος !;)
 

aldel

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Μαμώ τα ταξιδιωτικά σας, μαμώ, πέντε λεπτά είπα να ρίξω μια ματιά και το ξενύχτησα, άντε να δούμε πως θα πάω δουλειά αύριο... :banghead:

Ομολογώ πως το Nordkapp δεν ήταν ποτέ κοντά στην κορυφή της λίστας των ταξιδιωτικών προορισμών μου, μου φαινόταν πολύ κακό για το τίποτα. Όμως μετά από αυτό τον βομβαρδισμό από φιόρδ τείνω να αναθεωρήσω...

Ευχαριστώ για τον κόπο σου να καταγράψεις και να μοιραστείς μαζί μας ένα τόσο μεγάλο ταξίδι, μαζί με τόσες πληροφορίες και λεπτομέρειες... :friendship:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ενα ταξιδι που για εμενα τα εχει ολα

Προορισμό
Δρόμο
Εμπειρίες
Δοκιμασίες
Τα πάντα !

Ταξίδεψα νοητά μαζί σου και σίγουρα και θέλω οπωσδήποτε να το κανω είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο.

Με το καλο η ανανέωση (triple black μυριζομαι χωρίς να ξέρω) και εύχομαι ακομα πιο μακρινούς προορισμούς ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ενα ταξιδι που για εμενα τα εχει ολα

Προορισμό
Δρόμο
Εμπειρίες
Δοκιμασίες
Τα πάντα !

Ταξίδεψα νοητά μαζί σου και σίγουρα και θέλω οπωσδήποτε να το κανω είτε με μηχανή είτε με αυτοκίνητο.

Με το καλο η ανανέωση (triple black μυριζομαι χωρίς να ξέρω) και εύχομαι ακομα πιο μακρινούς προορισμούς ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Σ' ευχαριστώ Κώστα για τις ωραίες ευχές σου ;)
 

TIME

Μέλος
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
r1150gs , Emw Marathon
Τώρα που πήγα και στο Nordkapp να δω που αλλού πρέπει να πάω!
Τόσο με συνεπήρε το ταξιδιωτικό σου που νόμισα πως ταξίδευα μαζί σας!!!
Άντε και στα επόμενα!
 
Top Bottom