ΝΟΡΒΗΓΙΑ, NORDKAPP 2016 - Κυνηγώντας την άκρη του κόσμου

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Στράτο πολλά μπράβο!
Για την απόφαση να κάνεις το ταξίδι, για τη γυναίκα σου που ακολούθησε, για την αφήγησή σου, τις φωτογραφίες σου και τα σχόλια σου!!

Ήρθα στο τέλος του ταξιδιωτικού για να γράψω σχόλιο και να συγχαρώ. Θα επιστρέψω στο διάβασμα που το άφησα στον ατλαντικό δρόμο.

Με το ταξιδιωτικό σου χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μέρος του πραγματοποίησα αρχές Ιουνίου και παρουσιάζει ενδιαφέρον η παρουσίαση ίδιων διαδρομών από άλλον μοτοσυκλετιστή!

Δική σου ματιά:



Και η δική μου:



Παρεμπιπτόντως, ποια είναι η κάμερα σου? Ωραία, ζωντανά κ ζεστά χρώματα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ό,τι και να πούμε είναι λίγο, το καλύτερο που έχω διαβάσει, to the point!

Συγχαρητήρια φίλε!

:)
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Στράτο πολλά μπράβο!
Για την απόφαση να κάνεις το ταξίδι, για τη γυναίκα σου που ακολούθησε, για την αφήγησή σου, τις φωτογραφίες σου και τα σχόλια σου!!

Ήρθα στο τέλος του ταξιδιωτικού για να γράψω σχόλιο και να συγχαρώ. Θα επιστρέψω στο διάβασμα που το άφησα στον ατλαντικό δρόμο.

Με το ταξιδιωτικό σου χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί μέρος του πραγματοποίησα αρχές Ιουνίου και παρουσιάζει ενδιαφέρον η παρουσίαση ίδιων διαδρομών από άλλον μοτοσυκλετιστή!

Δική σου ματιά:



Και η δική μου:



Παρεμπιπτόντως, ποια είναι η κάμερα σου? Ωραία, ζωντανά κ ζεστά χρώματα
Πολύ όμορφη και η δική σου ! Τραβούσα με Sony AS200V
 

nvythoul

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R 1200 GS , R 1200 RT
Στράτο μπράβο
Βλέπω οτι το απόλαυσες όλο το ταξίδι
και αυτό ειναι το ποιό σημαντικό.
Αντε βουρ για το επόμενο !!!!!

Για πές μου όμως αυτος ο Mobys τι ειναι, φάντασμα κι εμφανίζεται παντού ?????
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Αυτό που "έλαβα" από τα γραπτά σου Στράτο....είναι τα συναισθήματα της ικανοποίησης , της απόλαυσης , της ολοκλήρωσης κλπ! Αυτό σημαίνει "Ταξίδι με μοτοσικλέτα" όποιος και αν είναι ο Δρόμος του...και όχι ο προορισμός του! Εύγε Man!

Εύχομαι να εκπληρώσεις κάθε ταξιδιωτική σου επιθυμία!
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ:

Το ταξίδι αυτό ήταν το πιο πλήρες απ όσα έχω κάνει μέχρι τώρα. Ήταν το ομορφότερο και αυτό που θα θυμάμαι πάντα και θα θέλω να διηγούμαι. Ήταν αυτό που μου χάρισε τις μεγαλύτερες ταξιδιωτικές συγκινήσεις, και τις περισσότερες απανωτές χαρές, η μία ωραία στιγμή διαδέχονταν την άλλη χωρίς σταματημό, σε διάρκεια! Πάνω στις αγαπημένες μας 2 ρόδες, διασχίσαμε 17 χώρες σε 22 ημέρες, μέχρι τη βόρεια άκρη της Ευρώπης, το Nordkapp, ζήσαμε τις πολιτισμικές διαφορετικότητες, τις ισχυρές κλιματικές αλλαγές, τις ενεργειακές δυνάμεις του αρκτικού κύκλου με τις λευκές νύχτες, τις μαγευτικές εικόνες των φιορδ της πανέμορφης Νορβηγίας, τους καταρράκτες της, τα αμέτρητα τούνελ της, πατήσαμε την άκρη της Ευρώπης Nordkapp 71º 10' 21" , διασχίσαμε τα δάση της Φινλανδίας, είδαμε από κοντά ταράνδους στον αυτοκινητόδρομο, θαυμάσαμε τις παλαιές πόλεις των Βαλτικών πρωτευουσών, και μετά από 12.000 km επιστρέψαμε πίσω στη βάση μας.

Επειδή για κάθε τέτοια κίνηση υπάρχει πάντα από πίσω ένα κίνητρο, θέλω να ευχαριστήσω το φίλο μου τον Μερκούρη, που με το ταξιδιωτικό του και τη συμπαράστασή του με έκανε να πάρω την απόφαση και να υλοποιήσω αυτό το ταξίδι που τόσες χαρές μας έδωσε. Επίσης να ευχαριστήσω τον @Mister Jim για όλες τις πληροφορίες και τη διάθεσή του για την ενημέρωση με το κατατοπιστικότατο multimedia υλικό του (φίλε αυτό το απόγευμα στην Καστέλα θα το θυμάμαι…), τον Πασχάλη @paschalis και όλους τους συμφορουμίτες που μου έδωσαν πληροφορίες, τον φίλο μου Γιάννη Λαμπρόπουλο από @MotoRAID για τη συμπαράσταση σε όλα τα moto-ταξίδα μου, τη Σοφία που στάθηκε "βράχος" και κάλυψε το κενό μου εργασιακά, τη SigmaWeb.gr που χωρίς αυτή δε θα είχαμε μπορέσει να το υλοποιήσουμε, και βέβαια τους συνταξιδευτές μου Antonia και Νίκο για την άψογη παρέα τους, που έκαναν αυτό το ταξίδι ακόμα πιο όμορφο. Ο Νίκος ήταν πραγματικά υπόδειγμα συνταξιδευτή. Ο άνθρωπος ξέρει να περνάει καλά και να σέβεται τον φίλο και συνταξιδευτή του. Η προσαρμοστικότητά του στις καταστάσεις είναι εντυπωσιακή! Νίκο, ειλικρινά απόλαυσα την παρέα σου και μαζί σου θα πήγαινα ξανά οπουδήποτε! Τόσες μέρες με τόση κούραση και δε δημιουργήθηκε ούτε λεπτό το παραμικρό, η παραμικρή αρνητική στιγμή.

Να είμαστε όλοι πάντα καλά να ταξιδεύουμε, με οποιονδήποτε τρόπο! ;)
Άντε και στο επόμενο!

Φίλε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά θέλω να ευχαριστήσω πολύ και τους προηγούμενους ταξιδευτές
που έκαναν και κάνουν τα ταξίδια των επόμενων ακόμα ποιο όμορφα.

- Αν το ξανάκανες, θα το έκανες πάλι έτσι; Ίδια διαδρομή ακριβώς;

Όχι. Τώρα που το έχω ήδη κάνει, θα φιλτράριζα. Αυτό σημαίνει ότι θα ανέβαινα από Νορβηγία μέχρι τη μέση (μέχρι Τρόντχαιμ), και θα κατέβαινα πάλι από Νορβηγία, από άλλους δρόμους.

Αν όμως με ρωτούσε κάποιος που δεν το έχει κάνει, θα του έλεγα με απόλυτη σιγουριά, ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟ! Ναι, όλο! Μέχρι τέρμα πάνω, το ακρωτήρι και Φινλανδία. Η Φινλανδία μπορεί να μη συγκρίνεται στις ομορφιές με τη Νορβηγία, αλλά είναι κρίμα να φτάσεις μέχρι εκεί πάνω στη βόρεια άκρη του πολιτισμού και να μην τη δεις. Αξίζει η εμπειρία, την πρώτη φορά, όλο!

Θα πω και κάτι σχετικά με τον τρόπο προσέγγισης του ακρωτηρίου. Έχω διαβάσει ταξιδιωτικά όπου οι εμπλεκόμενοι προσέγγισαν το ακρωτήρι από τον συντομότερο δρόμο (τους κεντρικούς αυτοκινητόδρομους). Να ξέρετε ότι υπάρχει τρόπος από το Oslo να φτάσει κανείς στο Nordkapp κάνοντας μόνο 2.100km. Εγώ έκανα 3.800 km από Όσλο σε Nordkapp, και αυτές οι επιλογές ήταν όλο το ζουμί του ταξιδιού. Είναι κρίμα πιστεύω να περνάει κανείς από εκεί δίπλα και να χάνει όλες αυτές τις ομορφιές όπως το Frafjordheiane, τον παγετώνα, το Folgefonna National Park , τον καταρράκτη Latefossen, τα φιόρδ Veafjorden και Βοlstadfjorden, Aurland pass, το Geirangerfiord (!!!!), το Trollstigen, τον Atlatic Road, τα Lofoten και πολλά, πολλά ακόμα.
Εγώ ονειρεύομαι για μένα, αλλά εύχομαι για τους άλλους μοτοσυκλετιστές να πάνε Νορβηγία και να φύγουν όταν βαρεθούν !!!
Πόσο λες να πάρει, κανένα τρίμηνο τετράμηνο το κόβω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

zissimo

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Ζησιμος
Μοτό
BMW r 100 gs pd , BMW r 1150 r
Μπράβο σας . Και σ `άλλα με υγεία . Ευχαριστούμε πολύ για το ταξίδι .
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Επος Στρατο!
Συμφωνω με αυτο που λες περι απαξιωσης ταξιδιου.Μπορει καλλιστα καποιος να παει μεχρι το Ναυπλιο και να αισθανθει αυτο το μαγικο συναισθημα της ελευθεριας, των εικονων που γραφονται στον σκληρο του εγκεφαλου του,το αδειασμα της ψυχης και του μυαλου απο την βαρετη και θλιβερη για πολλους καθημερινοτητα και αλλα πολλα συναισθηματα που δεν περιγραφονται με μια παραγραφο,ποσο μαλλον την εμπειρια της Νορβηγιας.
Παντα να ταξιδευεις εχοντας αυτα τα συναισθηματα που εξεφρασες στο ταξιδιωτικο σου και ευχαριστω προσωπικα για οσα μου επετρεψες να δω,να μαθω και να αισθανθω διαβαζοντας το.
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φιλε......δεν καθομαι να διαβασω τωρα το ταξιδιωτικο
Θα το κανω ενα βραδυ που θα ειναι πολυ ησυχα στο σπιτι, παρεα με κανενα μπουκαλι αδιευκρινιστου περιεχομενου:D
Επειδη μιλησαμε στο τηλεφωνο, εχω παρει μια προφορικη γευση..
Με την ευκαιρια ομως θα ηθελα να σε ευχαριστησω που εκανες ολο αυτο τον κοπο να ποσταρεις στο advride την ταξιδαρα σου
Το ευχαριστω ...ισχυει φυσικα για ολους οσους το εχουν κανει στο παρελθον και οσους θα το κανουν και στο μελλον:friendship:
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Φιλε......δεν καθομαι να διαβασω τωρα το ταξιδιωτικο
Θα το κανω ενα βραδυ που θα ειναι πολυ ησυχα στο σπιτι, παρεα με κανενα μπουκαλι αδιευκρινιστου περιεχομενου:D
Επειδη μιλησαμε στο τηλεφωνο, εχω παρει μια προφορικη γευση..
Εννοείται ;) Κάθε πράμα θέλει τις συνθήκες του ;)

Με την ευκαιρια ομως θα ηθελα να σε ευχαριστησω που εκανες ολο αυτο τον κοπο να ποσταρεις στο advride την ταξιδαρα σου
Το ευχαριστω ...ισχυει φυσικα για ολους οσους το εχουν κανει στο παρελθον και οσους θα το κανουν και στο μελλον:friendship:
Μπορούσα να κάνω κι αλλιώς, πελάτες μου είσαστε χαχαχαχα :D πλάκα κάνω βέβαια ;)
Έτσι είναι φίλε μου, όσοι ταξιδεύουμε ευχαριστούμε τους προηγούμενους που μας χάρισαν την πληροφορία και μπορέσαμε να κάνουμε τα ταξίδια μας πιο ουσιώδη. Προσωπικά, πέραν από τις ευχαριστίες που έδωσα στον επίλογο του ταξιδιωτικού, να ξέρετε όσοι ενδιαφέρεστε να πάτε προς τα κει, ότι είμαι στη διάθεσή σας, ότι πληροφορία έχω, ότι απορίες έχετε.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Διάβασα μόνο το κομμάτι που αφορά τα Λοφότεν στα πολύ πεταχτά...

Πάω στη γωνιά μου να κλάψω μόνος μου...


Τα υπόλοιπα όταν ηρεμήσω λίγο, με ουισκάκι στο μπαλκόνι...

Είσαι αποκλειστικά υπεύθυνος για τις ονειρώξεις που θα έχω όλο τον χειμώνα :pointu:

:friendship:
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Πολύ όμορφη και η δική σου ! Τραβούσα με Sony AS200V
Απίθανο ταξίδι και απολαυστική αφήγηση! Συγχαρητήρια και πάντα τετοια.
Με πρόλαβε ο @Srider για την φωτογραφική σου, οπότε να ρωτήσω εγώ μιας και ειδα την λειτουργείς με το χειρστήριο ( ; ) κρατάει η μπαταρία; Γιατι στην gopro είναι για κανα 20λεπτο όταν δουλευεις με το χειριστήριο.
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Απίθανο ταξίδι και απολαυστική αφήγηση! Συγχαρητήρια και πάντα τετοια.
Με πρόλαβε ο @Srider για την φωτογραφική σου, οπότε να ρωτήσω εγώ μιας και ειδα την λειτουργείς με το χειρστήριο ( ; ) κρατάει η μπαταρία; Γιατι στην gopro είναι για κανα 20λεπτο όταν δουλευεις με το χειριστήριο.
Ναι φίλε μου, με χειριστήριο τη δούλευα που το είχα τοποθετημένο δίπλα στον αριστερό μου αντίχειρα. Η μπαταρία κρατάει περίπου ένα 3ωρο όταν τη δουλεύεις συνέχεια (φωτογραφίες - όχι βίντεο). Για να βγάλεις το 10ωρο πρέπει ή να κάνει οικονομία (να την ανοιγοκλείνεις), ή να έχεις 2η μπαταρία μαζί σου.
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Ο,τι και να πει καποιος, λιγο ειναι!!
Ο σωστοτερος τροπος επικοινωνιας ενος τετοιου ταξιδιωτικου, ειναι η αφηγηση, πλαισιωμενη απο φωτογραφιες που τη "χρωματιζουν" και την επιδεικνυουν!
Απολυτη και σαφης επιτυχια!!!
Ειπα εξ' αλλου...απο καφε ξεκινησα σε ουζακι κατεληξα ;).
Η Sony παρα πολυ καλη!!

Φιλε παντα τετοια, ευχομαι καινουριους χαρτες με καινουριες ροδες και καινουρια ονειρα!!
Μπραβο σε σενα και στην συνεπιβατιδα, καθως και στον συνταξιδιωτη σου!!

PS. Να περιμενουμε και βιντεο καποια στιγμη????:yew:
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ο,τι και να πει καποιος, λιγο ειναι!!
Ο σωστοτερος τροπος επικοινωνιας ενος τετοιου ταξιδιωτικου, ειναι η αφηγηση, πλαισιωμενη απο φωτογραφιες που τη "χρωματιζουν" και την επιδεικνυουν!
Απολυτη και σαφης επιτυχια!!!
Ειπα εξ' αλλου...απο καφε ξεκινησα σε ουζακι κατεληξα ;).
Η Sony παρα πολυ καλη!!

Φιλε παντα τετοια, ευχομαι καινουριους χαρτες με καινουριες ροδες και καινουρια ονειρα!!
Μπραβο σε σενα και στην συνεπιβατιδα, καθως και στον συνταξιδιωτη σου!!

PS. Να περιμενουμε και βιντεο καποια στιγμη????:yew:
Δεν έχω βίντεο, το είχα αποφασίσει από την αρχή να κάνω χρήση της action camera μόνο ως φωτογραφική. Με σένα όμως ειδικά, δε βλέπω την ώρα να τα συζητήσουμε live από κοντά :)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
τον καφε τον εφτιαξα οταν εφτασες στο βορειο ακρωτηρι! και συνεχισα να διαβαζω μετα!
λιγα λογια πολλες εικονες ,ευχαριστω που με ταξιδεψες ,μετα απο παραπολυ καιρο!

με επηρεασες τοσο ,που εβαλα για φοντο στον υπολογιστη μια φωτογραφια με το δικο μου gs το 2011 (σε ενα ταξιδι στην ισπανια)


εισαι μοτοσυκλετιστης .

σου ευχομαι το επομενο ταξιδι να ειναι αφρικη ,γιατι μαλλον σκεφτεσαι με βαθμο δυσκολιας;)
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
...σου ευχομαι το επομενο ταξιδι να ειναι αφρικη ,γιατι μαλλον σκεφτεσαι με βαθμο δυσκολιας;)
Ωραία ευχή! Σ' ευχαριστώ φίλε μου :)
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ωραίο ταξιδιωτικό, γεμάτο εικόνες και μεστή περιγραφή. Μπράβο σας που το κάνατε και ευχαριστούμε που το μοιραστήκατε!
Με το καλό και στα επόμενα!
:friendship:
 
Top Bottom