ΝΟΡΒΗΓΙΑ, NORDKAPP 2016 - Κυνηγώντας την άκρη του κόσμου

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Μακάρι να μπορούσα με τις φωτογραφίες να σας μεταδώσω επ ακριβώς την ομορφιά αυτών των νησιών. Παρόμοιες φωτογραφίες είχα δει κι εγώ πριν πάω, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον ιδιαίτερα, δε λέω, αλλά πιστέψτε με, το συναίσθημα που προκαλεί η ζωντανή θέα εκεί, δεν μεταδίδεται πλήρως από καμία φωτογραφία. Αυτά τα νησιά, εκτός από τα χρώματα και τους συνδυασμούς τους, έχουν μια άγρια ομορφιά που κανένα “καλοκαιρινό” νησί δεν μπορεί να αποδώσει. Τα κατακόρυφα βουνά καταλήγουν στη θάλασσα, μια θάλασσα εντελώς διαφορετική από τα γνωστά σε εμάς, βλέπετε, είναι η Νορβηγική Θάλασσα, λίγο πριν γίνει Αρκτικός Ωκεανός.

Στο Narvik φτάσαμε μετά τις 20:00, τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο, βγήκαμε για μια πίτσα και μια βόλτα στην πόλη. Μετά τη θέα των Lofoten, χρειαζόμασταν τη σημερινή νύχτα για να συνέλθουμε.



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
12η Ημέρα 12/7: Narvik – Alta (505 km)



O E6 απ ότι φαίνεται στον χάρτη πρέπει να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αν και αρχικά τον είχα υποτιμήσει γιατί είμαστε ήδη αρκετά ψηλά και νόμιζα ότι πλέον το τοπία θα χάσει την πλούσια βλάστηση και θα γίνει σεληνιακό, την προηγούμενη νύχτα ο φίλος Μερκούρης με πληροφόρησε ότι πρόκειται για πανέμορφο δρόμο και όλη η διαδρομή μέχρι Alta θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Ο καιρός, και πάλι σύμμαχος, λιακάδα, καταγάλανος ο ουρανός στην αναχώρησή μας από Narvik.









 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Έχουμε ήδη διανύσει τη μισή διαδρομή και είναι όλα τόσο όμορφα που δεν το έχουμε καταλάβει πως πέρασε η μισή μέρα.











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Εδώ συναντήσαμε ένα παράξενο φαινόμενο, ενώ ο καιρός ήταν 100% λιακάδα, ανοιχτός, σε ένα σημείο δημιουργήθηκε μια νέφωση στο επίπεδο της θάλασσας, αν και στις φωτογραφίες δεν έχει αποτυπωθεί τόσο έντονα όσο φαίνονταν εκεί ζωντανά.



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Πολύ παράξενη πόλη. Αν σκεφτούμε που βρίσκεται ίσως να είναι τρομακτική η σκέψη της μόνιμης κατοικίας εκεί.











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Η παρακάτω φωτογραφία απεικονίζει μια καθολική εκκλησία εκεί. Όπως περνούσαμε, είπαμε να μπούμε μέσα, και διαπιστώσαμε ότι είχε είσοδο! :) Μάλιστα, για να μπεις και να ανάψεις ένα κεράκι έπρεπε να πληρώσεις 7€ είσοδο! Το είδαμε κι αυτό…



Είμαστε ήδη σχεδόν στην άκρη της Ευρώπης. Μόνο μερικά χιλιόμετρα μας χωρίζουν από το τέρμα. Αισθανόμουν παράξενα και δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς το συναίσθημα. Το βράδυ ξύπνησα πολλές φορές και κοίταξα από την κουρτίνα τον φωτεινό ουρανό, θα νόμιζε κανείς ότι ήταν απόγευμα… Αύριο ολοκληρώνεται ο στόχος μας, να προσεγγίσουμε την άκρη της Ευρώπης.
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
13η Ημέρα 13/7: Alta - Nordkapp (240km)



Ξύπνησα αναστατωμένος και είδα τον καιρό βαρύ από το παράθυρό μου. Δεν ξέρω αν ήταν ο καιρός που αισθανόμουν αυτή την αναστάτωση, αν ήταν που έφτανα στον προορισμό μου, αν ήταν που από αύριο θα έμπαινα στη διαδικασία της επιστροφής. Κάτι με έτρωγε όμως…

Ο καιρός ήταν βαρύς, δεν έβρεχε αλλά ο ουρανός ήταν καλυμμένος όλος με βαριά νέφωση και αρκετά χαμηλά. Μόνο 240km μας χώριζαν από το βορειότερο ακρωτήρι της ηπείρου μας. Ετοιμαστήκαμε σβέλτα και ξεκινήσαμε για αυτό τον βράχο που τόσες νύχτες ονειρεύτηκα όλον τον χειμώνα που πέρασε.





 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Το τοπίο από δω και πάνω γίνεται άγονο και σεληνιακό. Είναι ένα παράξενο φαινόμενο, μου θύμισε αλπικό λιβάδι αλλά ήμασταν στην επιφάνεια της θάλασσας. Με είχε πιάσει πια ανυπομονησία να φτάσω. Ήθελα να βρεθώ στον βράχο το συντομότερο, τόσο που ομολογώ ότι σήμερα δεν μπόρεσα να απολαύσω στο 100% την ομορφιά της διαδρομής. Για τα όρια… σήμερα… άστο καλύτερα…

 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Η θερμοκρασία ήταν στους 10-12 βαθμούς και ο καιρός ήταν ένα βήμα από τη βροχή. Μάλιστα σε κάποια σημεία η άσφαλτος ήταν μισοβρεμμένη που σημαίνει ότι είχε βρέχει λίγο πριν περάσουμε εμείς.







 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
H μισή διαδρομή καλύφτηκε πολύ γρήγορα



και πιάνουμε το τελευταίο κομμάτι με τη θάλασσα στα δεξιά, που αυτό κι αν ήταν μαγικό…























 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Δεν είχα διάθεση για ομιλία, ήθελα μόνο να βλέπω και να ρουφάω εικόνες, έβλεπα και προσπαθούσα να αισθανθώ κάθε πληροφορία που περνούσε από τη ματιά μου.







 
Top Bottom