Ποιά Mega On-Off θα επιλέγατε? (μεταχειρισμένη )

Μεταχειρισμένη Mega On - Off 1000+cc

  • 1. Yamaha XTZ 1200 Super Tenere (2010+)

  • 2. Bmw R 1200 gs + gsa (2010+)

  • 3. Ktm 1190 (2013+)

  • 4. Triumph Tiger Explorer 1200 (2012+)

  • 5. Suzuki V-strom 1000 (2017+)

  • 6. Aprilia Caponord 1200 (2012+)

  • 7. Honda crf 1000 Africa Twin


Results are only viewable after voting.

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Μπορεί να διαβάζεται αστείο αλλά το έγραψα στα σοβαρά για την όπισθεν. Προσωπικά 2 μεγάλα on off θα επέλεγα...ή το Africa CRF1000L ή το KTM 1090 R ως δεύτερη επιλογή λόγω ύψους...απλά επειδή είναι τα λιγότερο μεγάλα on off. επειδή πάνε άνετα και λίγο χώμα, επειδή θα τα είχα και ως καθημερινό μέσο. Αν δε με ένοιαζε ομως το χώμα καθόλου και αν ήμουν είτε πιο βαρύς είτε πιο ψηλός θα έπαιρνα R1200gs Adventure. Αλλά λόγω κυρίως των 260 κιλών σκέφτομαι να την έχω παρκάρει καπου με μικρή κλίση... Δεν υπαρχει περίπτωση να την ξεπαρκάρω μετά μόνος. Δεν ξέρω τι επίπτωση θα είχε στο συνολικό βάρος της μηχανής ή σε θέματα αξιοπιστίας η όπισθεν αλλά χωρίς όπισθεν δεν υπάρχει περίπτωση να μπορουσα να τη μανουβράρω...Νομίζω όμως ότι δεν είναι ο άρχοντας της κατηγορίας μόνο λόγω ονόματος ή πρεστιζ...είναι σε όλα τόσο όσο χρειάζεται.
Φίλε μου το ΚΤΜ ,πάει ΠΟΛΥ χώμα ,όχι λίγο.......:yew::yew::yew:
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Να στε καλά ΟΛΟΙ , ευχαριστώ για ευχές
& καλή Σεζόν να έχουμε .
Είχα επιλέξει εξαρχής πριν το post .

Το poll (των 100 εως τώρα ψήφων)
και κυρίως οι γνώμες όλων θα μείνουν για όλους τους αναποφάσιστους
για μια έξτρα βοήθεια - ξεκαθάρισμα σκέψεων . :friendship:
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
καλοτάξιδο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλοτάξιδο!

αν κάποιος θέλει "όπλο" και να έχει και το χώμα στο μενού, ο μονόδρομος είναι α)το 990 β)το 1190. Ψήφισα το Super Tenere, γιατί είναι αξιόπιστο,ταξιδιάρικο,ξεκούραστο,αξονάτο και το κυριότερο "ζυγισμένο" με καταπληκτική συμπεριφορά.............όταν το το παίρνεις στα χέρια σου ,το νιώθεις βαρύ........όταν ξεκινάς ,γίνεται παιχνιδάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κάτι ξέρουν σε Ευρώπη και Αμερική που "μοσχοπουλάει"!!!
Καλά για να είμαστε λίγο ειλικρινείς, το s10 δεν "μοσχοπουλάει" πουθενά στον πλανήτη, απλά έχει παρουσία στις ξένες αγορές. Το μόνο που μοσχοπουλάει παντού είναι "ο" μονόδρομος και όχι οι δήθεν μονόδρομοι.

Με τα ΚΤΜ έχω την σοβαρή απορία για το πόσο ζουν, πραγματικά. Σκεφτόμουν, λέμε τώρα, πες ότι έπαιρνα ένα με 57000 όπως πήρα το fazer, θα έφτανε στις 175000 μόνο με "λάδια" ας πούμε και χρήση τα πάντα όλα από καφέ και ποτάκι μέχρι φορτωμένο τίγκα διακοπές; Το τενερέ, το βεστρόμ, η άφρικα θα το κάνουν σίγουρα αυτό. Μου έλεγε ένας φίλος σήμερα πάνω σε αυτό ότι έχω λάθος νοοτροπία στα μηχανάκια, αντί να σκέφτομαι τον γάμο να σκέφτομαι με ορίζοντα "διετία και στο επόμενο" για να μην φορτώνεται τόσα χιλιόμετρα που να είναι "άχρηστο" πλέον, όπως το fazer.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Να στε καλά ΟΛΟΙ , ευχαριστώ για ευχές
& καλή Σεζόν να έχουμε .
Είχα επιλέξει εξαρχής πριν το post .

Το poll (των 100 εως τώρα ψήφων)
και κυρίως οι γνώμες όλων θα μείνουν για όλους τους αναποφάσιστους
για μια έξτρα βοήθεια - ξεκαθάρισμα σκέψεων . :friendship:
Άσε, έχουμε ένα αναποφάσιστο εδώ που δεν πρόκειται να αποφασίσει ούτε κι αν ψηφίσει ολόκληρη η χώρα..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με τα ΚΤΜ έχω την σοβαρή απορία για το πόσο ζουν, πραγματικά. Σκεφτόμουν, λέμε τώρα, πες ότι έπαιρνα ένα με 57000 όπως πήρα το fazer, θα έφτανε στις 175000 μόνο με "λάδια" ας πούμε και χρήση τα πάντα όλα από καφέ και ποτάκι μέχρι φορτωμένο τίγκα διακοπές;
Ατυχής η σύγκριση γιατί από τη μια έχεις Ready to Race και από την άλλη έχεις Ready to Sleep...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ατυχής η σύγκριση γιατί από τη μια έχεις Ready to Race και από την άλλη έχεις Ready to Sleep...
Ναι, εννοείται, οι αγγελίες στο car "δεν έχει πατήσει ποτέ χώμα", "δεν έχει δει βροχή" κλπ δείχνουν πόσο racers είναι οι αγοραστές και πόσο δεν κοιμούνται στην σέλα. Χωρίς να σημαίνει ότι η μοτοσικλέτα δεν είναι ready, φυσικά, αλλά το να πάρω μία μοτοσικλέτα που είναι "για την καύλα της Κυριακής" και τις υπόλοιπες μέρες με το παπί γιατί "ταλαιπωρείται ο άργαλος", μου φαίνεται πολύ αστείο.
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Καλοτάξιδο!


Καλά για να είμαστε λίγο ειλικρινείς, το s10 δεν "μοσχοπουλάει" πουθενά στον πλανήτη, απλά έχει παρουσία στις ξένες αγορές. Το μόνο που μοσχοπουλάει παντού είναι "ο" μονόδρομος και όχι οι δήθεν μονόδρομοι.

Με τα ΚΤΜ έχω την σοβαρή απορία για το πόσο ζουν, πραγματικά. Σκεφτόμουν, λέμε τώρα, πες ότι έπαιρνα ένα με 57000 όπως πήρα το fazer, θα έφτανε στις 175000 μόνο με "λάδια" ας πούμε και χρήση τα πάντα όλα από καφέ και ποτάκι μέχρι φορτωμένο τίγκα διακοπές; Το τενερέ, το βεστρόμ, η άφρικα θα το κάνουν σίγουρα αυτό. Μου έλεγε ένας φίλος σήμερα πάνω σε αυτό ότι έχω λάθος νοοτροπία στα μηχανάκια, αντί να σκέφτομαι τον γάμο να σκέφτομαι με ορίζοντα "διετία και στο επόμενο" για να μην φορτώνεται τόσα χιλιόμετρα που να είναι "άχρηστο" πλέον, όπως το fazer.
s10 εννοείς το super tenere? μια βόλτα στη γειτονική Ιταλία θα σε πείσει ............μονόδρομος για dual χρήση είναι τα ΚΤΜ ,είτε αρέσει ,είτε όχι..........................χρειάζονται συνέπεια στη συντήρηση (ειδικά το 950-990) ,αυτό είναι αλήθεια ......................όταν όμως τα οδηγήσεις ,δεν τα αλλάζεις με τίποτα .........................και πίστεψέ με ,ζουν πολύ, πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
s10 εννοείς το super tenere? μια βόλτα στη γειτονική Ιταλία θα σε πείσει ............μονόδρομος για dual χρήση είναι τα ΚΤΜ ,είτε αρέσει ,είτε όχι..........................χρειάζονται συνέπεια στη συντήρηση (ειδικά το 950-990) ,αυτό είναι αλήθεια ......................όταν όμως τα οδηγήσεις ,δεν τα αλλάζεις με τίποτα .........................και πίστεψέ με ,ζουν πολύ, πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το 990 το οδήγησα και δεν μου άρεσε το μοτέρ του καθόλου. Στο SMT μου φάνηκε πολύ καλύτερα ρυθμισμένο.

Μιά ματιά στις πωλήσεις μοτοσικλετών στην Ιταλία (έχει ανέβει και σε αυτό το φόρουμ ένας πίνακας) απλά αποδεικνύει ότι έχω δίκιο.

Γενικά φέτος έλεγα να κάνω την κίνηση να "ξεφορτωθώ" τα εικοσάχρονα για κάτι πιο νέο ή εντελώς νέο. Τα εισαγωγικά γιατί έχω περάσει υπέροχα και με τις δύο γριές και δεν μου αρέσουν οι αποχωρισμοί. Δεν είναι μόνο ο Θόδωρος στην αναζήτηση :p
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Το 990 το οδήγησα και δεν μου άρεσε το μοτέρ του καθόλου. Στο SMT μου φάνηκε πολύ καλύτερα ρυθμισμένο.

Μιά ματιά στις πωλήσεις μοτοσικλετών στην Ιταλία (έχει ανέβει και σε αυτό το φόρουμ ένας πίνακας) απλά αποδεικνύει ότι έχω δίκιο.

Γενικά φέτος έλεγα να κάνω την κίνηση να "ξεφορτωθώ" τα εικοσάχρονα για κάτι πιο νέο ή εντελώς νέο. Τα εισαγωγικά γιατί έχω περάσει υπέροχα και με τις δύο γριές και δεν μου αρέσουν οι αποχωρισμοί. Δεν είναι μόνο ο Θόδωρος στην αναζήτηση :p
οι πωλήσεις αναφέρονται σε συγκεκριμένες περιόδους.................τεσπα δεν καίγομαι, απ'ότι ξέρω δεν έχω μετοχές στη Yamaha :ha , όσο για το 990, επιτέλους βρέθηκε κάποιος που το οδήγησε και δεν του άρεσε :allk:! Ότι και να πάρεις ,άμα το γουστάρεις πραγματικά, θα περάσεις τέλεια μαζί του!!!!!
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
s10 εννοείς το super tenere? μια βόλτα στη γειτονική Ιταλία θα σε πείσει ............μονόδρομος για dual χρήση είναι τα ΚΤΜ ,είτε αρέσει ,είτε όχι..........................χρειάζονται συνέπεια στη συντήρηση (ειδικά το 950-990) ,αυτό είναι αλήθεια ......................όταν όμως τα οδηγήσεις ,δεν τα αλλάζεις με τίποτα .........................και πίστεψέ με ,ζουν πολύ, πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ναι θέλουν σε όλα συνέπεια.. Στην συντήρηση, στο καυσιμο κλπ

Μέχρι και το αφεντικό σου πρέπει να είναι συνεπής για να το βγάζεις 4 φορές το μήνα για σοβαρή βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Stathis

"όποιος φοβάται ,πέφτει και κοιμάται"
Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Στάθης
Μοτό
KTM LC8 990 Adventure '11
Ναι θέλουν σε όλα συνέπεια.. Στην συντήρηση, στο καυσιμο κλπ

Μέχρι και το αφεντικό σου πρέπει να είναι συνεπής για να το βγάζεις 4 φορές το μήνα για σοβαρή βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εγώ που το βγάζω συνέχεια ,μάλλον έχω πολύ καλό αφεντικό!!!:happy: παίδες μην ανεβαίνετε στα "πορτοκαλί" θα μείνετε χωρίς λεφτά :ha:ha:ha
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ατυχής η σύγκριση γιατί από τη μια έχεις Ready to Race και από την άλλη έχεις Ready to Sleep...
Αυτα ειναι Ready to Race, η μεγαλη πλειοψηφια των αναβατων δεν ειναι :rolleyes: ασε που αρκετοι ειναι μαλλον Ρεντυ για Κουλαμαρα :p
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πω..πω με τι εργαλειο θα κανω βολτα την Πεμπτη...!!:prft:

Καλοταξιδη Γιωργαρα,να σε παει οπου γουσταρετε!
 
Top Bottom