Πόσα άλογα θεωρείς απαραίτητα;

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
85-95 άλογα με 7-9 κιλά ροπής είναι ικανοποιητικά για όλες τις χρήσεις για αναβάτες που έχουν κάποια προϋπηρεσία στην οδήγηση μηχανής. Είναι πολύ λίγοι εκείνοι που μπορούν να διαχειριστούν πάνω από 100 άλογα και 10+ κιλά ροπής. Θέλεις 160 άλογα αλλά θέλεις και τα ηλεκτρονικά γιατί η μαλακία που μπορεί να κάνεις παραμονεύει και μόνο το traction θα σε σώσει ρίχνοντας την ροπή και την ιπποδύναμη στο μισό.

Μην πετάτε τα λεφτά σας. Τα πολλά κυβικά με διαστημικά άλογα και ροπή χωρίς τελειωμό είναι marketing των εταιριών. Μην ψαρώνεται.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όσα μπορείς να κουμαντάρεις...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εν τω μεταξύ μας κάνεις και μετάφραση λες και πήραμε τσάμπα το lower να μου χαθείς
μια χαρά κανει... τι σαν τον αμυρου που πρέπει να ανοίγουμε και μεταφραστικό... :p
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
amyroukai , Φοβάσαι δημοσια κατακραυγή επειδή θες ΧΌΝΤΑ και το φέρνεις απεξω απεξω...??
Το χειρότερο είναι ότι θα αγοράσει χονδα...και μετά θα ψαχνει να το δώσει για να επιστρέψει στα ευρωπαϊκά άτια...
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Δε γράφω νούμερο.

Αυτός που "χορταίνει" με λίγα έχει τις λιγότερους έγνοιες,τα λιγότερα έξοδα και τους λιγότερους κινδύνους.

Από εμένα:
Κάντε καλά τα "θέλω" σας και θα περάσετε πολύ καλύτερα,πολύ πιο εύκολα.

:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ήρεμα Τζακ. Ότι έρχεται τώρα το 990 μόνο του με τρίτη. Ου ρε!!

Ένα μηχανάκι είχα που ερχόταν μόνο του με τρίτη. Exc 450!! Αρκούδα!
Ktm 520 , το είχα κάποια χρόνια , από τα λίγα που θα ήθελα να ειχα κρατήσει.
Τα ύστερα του κόσμου!
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Γατάκια οδηγήστε ένα rg500 gamma με 83 αλογάκια,να δείτε πως θα ασπρίσουν και τα φρύδια σας,μάθαμε να ανοίγουμε το γκάζι και να δουλεύουν τα ηλεκτρονικά υπερωρίες.κ αυτό στις ευθείες γιατί στο στροφιλικι ούτε με μισό γκάζι δεν πας πάρα τα ηλεκτρονικά
Εγώ ξεκίνησα με 170 αλογάκια κ 12 κιλά ροπής χωρίς καν abs και έφτασα τωρα τα 80,τα οποία τα διασκεδάζω αφάνταστα στα 200 κιλά της μηχανής χωρίς να νιώθω ότι μου λείπουν αλογα.
Αντίθετα στ αμάξι μου λείπουν αλογα :UH:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Rd 500 .....απίστευτο μεκανακι...
Όταν το οδήγησα και χουφτωνα το γκάζι δε φοβόμουν ντιπ, πιτσιρίκος τότε.....
Όταν όμως φρεναρα με πολλά......ντιπ φρένο το σκασμένο.......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γατάκια οδηγήστε ένα rg500 gamma με 83 αλογάκια,να δείτε πως θα ασπρίσουν και τα φρύδια σας,μάθαμε να ανοίγουμε το γκάζι και να δουλεύουν τα ηλεκτρονικά υπερωρίες.κ αυτό στις ευθείες γιατί στο στροφιλικι ούτε με μισό γκάζι δεν πας πάρα τα ηλεκτρονικά
Εγώ ξεκίνησα με 170 αλογάκια κ 12 κιλά ροπής χωρίς καν abs και έφτασα τωρα τα 80,τα οποία τα διασκεδάζω αφάνταστα στα 200 κιλά της μηχανής χωρίς να νιώθω ότι μου λείπουν αλογα.
Αντίθετα στ αμάξι μου λείπουν αλογα :UH:
Τι μου θυμισες?
Το πρώτο rd500 που ήρθε στην χώρα το μακρινό 1984, το πήρε ο "κάβουρας" ο Στελλαρας στην Νεα Σμύρνη.
Ο Στέλιος εχει μια εκ γενετής αναπηρία, αλλά η μάνα του είχε την δική της μέθοδο για να τον κρατάει ζωντανό.
Μας χαρτζηλικωνε λοιπόν για να πηγαίνουμε βόλτες με το καβούρι και δεν θα ξεχάσω ποτέ τις φάτσες των αστυνομικών στα μπλόκα.

Είχες γεννηθεί τοτε βρε μητσακο??
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Rd 500 .....απίστευτο μεκανακι...
Όταν το οδήγησα και χουφτωνα το γκάζι δε φοβόμουν ντιπ, πιτσιρίκος τότε.....
Όταν όμως φρεναρα με πολλά......ντιπ φρένο το σκασμένο.......
Ε ναι....δεν υπήρχε τεχνολογία για να σταματήσουν 85 άλογα τοτε.
Και τα nsr του τότε motogp έβγαζε λιγότερα άλογα από το xr.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
85 άλογα με την κατάλληλη ροπή.
Τα διχρονα εχουν περιπου τη διπλασια ροπη ανα κυβικο σε σχεση με ενα τετραχρονο. Δηλαδη ενα 500 διχρονο ειναι σαν ενα χιλιαρι τετραχρονο, με το επιπλεον πλεονεκτημα του χαληλοτερου βαρους. Οι διχρονοι κινητηρες ειναι πραγματικα ιδανικοι για μοτοσυκλετες.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για on-off 95-100 αλογα με πολλη ροπη στις χαμηλομεσαιες.

Για street 140 αλογα με καταλληλη ροπη ειναι υπεραρκετα. Αλλα ακομα και λιγοτερα πιθανα αρκουν, πχ τα 118 του Tracer ή τα 110 του VFR VTEC καλη ωρα. Πληροφοριακα, παιρνω κατα καιρους το Busa Gen 1 του ανεψιου μου τα 175 αλογα του οποιου ειναι απλα υπερβολη - και δεν ειναι οσο ροπατο περιμενα απο ενα κινητηρα 1300cc.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Όσο περισσότερα τόση μεγαλύτερη μούρη πουλάς στην καφετέρια. Έτσι για την ματαιοδοξία και μόνο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η ανικανότητα οδήγησης δυνατών μηχανών οδηγεί μερικούς σε περίεργα και προσβλητικά συμπεράσματα.

Προτείνω να προσπαθήσετε να γίνετε καλύτεροι και να μην μειώνετε όσους μπορούν και ζουν με πολλά αλογα
 
Top Bottom