Πόσα άλογα θεωρείς απαραίτητα;

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω εγώ το γραψα πρώτος· ο τίτλος του νήματος είναι ξεκάθαρος, όμως, μιας κι έθεσες τον προβληματισμό "Πόση δύναμη χρειάζεται στ'αληθεια για να περάσεις καλά;" θέλησα να εισάγω και μιά άλλη παράμετρο που κατ' εμέ συμβάλλει πολύ στο να περάσεις καλά. Σίγουρα η δύναμη παίζει ρόλο, δεν ξέρω όμως αν από μόνη της αρκεί για να κάνει ένα μηχανάκι διασκεδαστικό. :friendship:
Τα "σύγχρονα" μοντέλα επιδόσεων, έχουν όλο το πακέτο ευχαρίστησης συνήθως.
Πλαισιο, αναρτήσεις, φρένα δηλαδη
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ποσο καιρο εχετε να πατε σε καφετερια για να πουλησετε μουρη; Απο το 2005?

Και σε ποιον να πουλησετε μουρη; :D
Έχω ακούσει "έρχεστε σε βόλτες με κράνος και μπουφάν και γάντια, δηλαδή τι φάση μας το παίζετε Βαλεντίνο Ρόσι, είστε ανώτεροι;" αρκετά μετά το 2005.


Το χαγιαμπουσα σε στοκ μορφη εχει διαφορα κλειδωματα στην ecu, ειδικα στις πρωτες σχεσεις.
Αυτό θα της πω. Εγώ κλειδωμένο μηχανάκι δεν παίρνω, αλλά δέχομαι δώρα αν επιμένεις.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ βάζω και την οικολογική παράμετρο.
'Οτι καταναλωτικό κατασκευάζει ο άνθρωπος, καταναλώνει φυσικούς πόρους από την γη που δεν είναι ανεξάντλητοι και μολύνει το περιβάλλον.
Μολύνει και καταστρέφει το περιβάλλον πρώτα για να κατασκευαστεί, από την εξόρυξη των πρώτον υλών μέχρι την μόλυνση από τα εργοστάσια παραγωγής.
Μολύνει και καταστρέφει το περιβάλλον με την χρήση του, από τα καύσιμα που καίει και την φθορά των εξαρτημάτων του. Πιστεύω να έχετε σκεφτεί ότι τα λάστιχα και τα τακάκια που λιώνουμε, σκορπίζονται άμεσα στο περιβάλλον.

Για όποιον λοιπόν θέλει να κάνει όσο ζήσει μικρότερη ζημιά στην γή μας, μπορεί να κάνει γενικά οικονομία έστω και να του περισσεύουν τα λεφτά και να κυκλοφορεί με μικρότερες μηχανές.:D

Δεν λέω να φτάσεις στα άκρα όπως κάνουν κάποιοι βίγκαν της αυτοκίνησης, που λένε να κινούμαστε μόνο με ποδήλατο και με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά ένας αυτοπεριορισμός στην κατανάλωση, εύκολος είναι.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ βάζω και την οικολογική παράμετρο.
'Οτι καταναλωτικό κατασκευάζει ο άνθρωπος, καταναλώνει φυσικούς πόρους από την γη που δεν είναι ανεξάντλητοι και μολύνει το περιβάλλον.
Μολύνει και καταστρέφει το περιβάλλον πρώτα για να κατασκευαστεί, από την εξόρυξη των πρώτον υλών μέχρι την μόλυνση από τα εργοστάσια παραγωγής.
Μολύνει και καταστρέφει το περιβάλλον με την χρήση του, από τα καύσιμα που καίει και την φθορά των εξαρτημάτων του. Πιστεύω να έχετε σκεφτεί ότι τα λάστιχα και τα τακάκια που λιώνουμε, σκορπίζονται άμεσα στο περιβάλλον.

Για όποιον λοιπόν θέλει να κάνει όσο ζήσει μικρότερη ζημιά στην γή μας, μπορεί να κάνει γενικά οικονομία έστω και να του περισσεύουν τα λεφτά και να κυκλοφορεί με μικρότερες μηχανές.:D

Δεν λέω να φτάσεις στα άκρα όπως κάνουν κάποιοι βίγκαν της αυτοκίνησης, που λένε να κινούμαστε μόνο με ποδήλατο και με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά ένας αυτοπεριορισμός στην κατανάλωση, εύκολος είναι.
Με την γνωστή..... Γκρέτα, έχεις κάποια σχέση;;; Κάποια συγγένεια;;; :ha
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Ανάλογα τη χρήση, ανάλογα τα χέρια και ανάλογα τα γούστα του καθενός. Προσωπικά θα πω ότι η ιπποδύναμη, είναι μόνο ένα νούμερο. Προτιμώ την επιλογή με βάση τον ανθουσιασμό όταν καβαλάω ένα μηχανάκι.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Γιατί, τι λάθος έχει, να ξέρω να πω στο κορίτσι που της τρέχουν τα σάλια κάθε φορά που βλέπει ένα. Κακές αναρτήσεις; κακό πλαίσιο; δεν έχει όλα τα ηλεκτρονικά της εποχής; δεν έχει γεμάτο κινητήρα;
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο λάθος το χαγιαμπούσα, εξάλλου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα· αν μπορέσεις να κάνεις μία καλή στριφτερή ημερήσια με το χαγιαμπούζα, και άλλη μία με το κατέμ 950, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να εξηγήσεις επιτυχώς στο κορίτσι πόσο διασκεδαστικό ήταν το ένα και πόσο το άλλο :ha
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο λάθος το χαγιαμπούσα, εξάλλου περί ορέξεως κολοκυθόπιτα· αν μπορέσεις να κάνεις μία καλή στριφτερή ημερήσια με το χαγιαμπούζα, και άλλη μία με το κατέμ 950, είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να εξηγήσεις επιτυχώς στο κορίτσι πόσο διασκεδαστικό ήταν το ένα και πόσο το άλλο :ha
Δεν έχει ανέβει στο 950 ούτε στο σπίτι για δοκιμή, πλήρης άρνηση. Τα έχω πει, είναι καλόβολτο, ούτε να το συζητήσουμε. Με το 1300, είπε ότι "να το πας μια μόνος σου να το συνηθίσεις και μετά θα ανέβω". Στο XR είχε ανέβει δύο φορές η τρείς δεν θυμάμαι πια πιο μακρινή απόσταση ο Ωρωπός.

"Αγαπητέ Σάντα Κλάους, εγώ θέλω ένα xr24 και το κορίτσι gsxr1300, ξέρω ότι τα παιδιά στην Μπιαφρα πεινάνε, ότι στήνεται πόλεμος στο Ιράν, ότι έρχεται νέος Κοβιντ και ότι υπάρχουν πολλές χιονονιφάδες, αλλά έχουμε ήδη τον γενικό γραμματέα να μας κράζει αυτοί είστε, φτάνει. Πες στα ξωτικά να κάνουν το καλύτερο που μπορούν".
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σπαμ ον....πέτυχα φίλο από παλιά προχθές και μου έδειχνε το busa του gen1 με μια μπουκάλα νίτρο και 420 άλογα.
Όλα τα σωθικά αλλαγμένα φυσικά και επειδή το σκαλιζει πολλά χρόνια, κάθε χρόνο κάτι σπάει μέσα του και ραβε ξηλωνε δηλαδή.

Μου εξήγησε βέβαια ότι αν θες πραγματικά γρήγορο μπουσα το κάνεις turbo με 600 άλογα... :hh:

Μετά με ρώτησε τι μηχανή έχω τώρα και του είπα για τον Γκάντι....καβαλησα το pcx και έφυγα

Σπαμ οφ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχει ανέβει στο 950 ούτε στο σπίτι για δοκιμή, πλήρης άρνηση. Τα έχω πει, είναι καλόβολτο, ούτε να το συζητήσουμε. Με το 1300, είπε ότι "να το πας μια μόνος σου να το συνηθίσεις και μετά θα ανέβω". Στο XR είχε ανέβει δύο φορές η τρείς δεν θυμάμαι πια πιο μακρινή απόσταση ο Ωρωπός.

"Αγαπητέ Σάντα Κλάους, εγώ θέλω ένα xr24 και το κορίτσι gsxr1300, ξέρω ότι τα παιδιά στην Μπιαφρα πεινάνε, ότι στήνεται πόλεμος στο Ιράν, ότι έρχεται νέος Κοβιντ και ότι υπάρχουν πολλές χιονονιφάδες, αλλά έχουμε ήδη τον γενικό γραμματέα να μας κράζει αυτοί είστε, φτάνει. Πες στα ξωτικά να κάνουν το καλύτερο που μπορούν".
Έχεις χάσει αυτή την μάχη ψηλέ.....με την γυναίκα εννοώ
Ψώνισε με δική σου βούληση και παρουσίασε το μια νύχτα με φεγγαρι
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις χάσει αυτή την μάχη ψηλέ.....με την γυναίκα εννοώ
Ψώνισε με δική σου βούληση και παρουσίασε το μια νύχτα με φεγγαρι
Μαύρη αφρικα της αρέσει και εκεί δεν έχω επιλογή, μην αρχίσω το binelique στην Χόντα τους.

Αφού δεν καβαλάει μάχη δεν υφίσταται, δεν με χαλάει η εμπειρία του κορυφαίου GT στον πλανήτη. Να μου έλεγε "ονειρεύομαι qj motors" να χωρίσω τώρα ξέρω γω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μαύρη αφρικα της αρέσει και εκεί δεν έχω επιλογή, μην αρχίσω το binelique στην Χόντα τους.

Αφού δεν καβαλάει μάχη δεν υφίσταται, δεν με χαλάει η εμπειρία του κορυφαίου GT στον πλανήτη. Να μου έλεγε "ονειρεύομαι qj motors" να χωρίσω τώρα ξέρω γω
Δεν καβαλάει......εκεί έχεις χάσει την μάχη:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν καβαλάει......εκεί έχεις χάσει την μάχη:p
Είδα προκοπή και με τις άλλες που καβαλουσαν.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Δεν έχει ανέβει στο 950 ούτε στο σπίτι για δοκιμή, πλήρης άρνηση. Τα έχω πει, είναι καλόβολτο, ούτε να το συζητήσουμε. Με το 1300, είπε ότι "να το πας μια μόνος σου να το συνηθίσεις και μετά θα ανέβω". Στο XR είχε ανέβει δύο φορές η τρείς δεν θυμάμαι πια πιο μακρινή απόσταση ο Ωρωπός.

"Αγαπητέ Σάντα Κλάους, εγώ θέλω ένα xr24 και το κορίτσι gsxr1300, ξέρω ότι τα παιδιά στην Μπιαφρα πεινάνε, ότι στήνεται πόλεμος στο Ιράν, ότι έρχεται νέος Κοβιντ και ότι υπάρχουν πολλές χιονονιφάδες, αλλά έχουμε ήδη τον γενικό γραμματέα να μας κράζει αυτοί είστε, φτάνει. Πες στα ξωτικά να κάνουν το καλύτερο που μπορούν".
Αγόρασε ένα φτηνό χαγιαμπούζα πρώτης γενιάς· προσοχή εδώ! να είναι άριστο εμφανισιακά, μοτερικά ας είναι χρέπι. Θα της το πλασάρεις ως καινούριο μοντέλο - του 23 ας πούμε - που το βρήκες ευκαιρία από γνωστό με λίγα χλμ (θα βγεις και μάγκας ;))· το κορίτσι δε θα πάρει μυρουδιά τη σπέκουλα.. Θα το κρατήσεις μερικούς μήνες στο γκαράζ να της φύγει το μαράζι. Το συγκεκριμένο δε βλέπω να το καβαλάει ούτ εκείνη, ούτ εσύ :ha· δε μπειράζει, λεπτομέρειες..
Αν θες να δημιουργήσεις πιθανότητα/ες να καβαλήσει αγόρασέ της.. εχμ σόρρυ, αγόρασε fjr 1300, gtr 1400, goldwing ή έστω καμία χάρλει μπαμπάτσικη, απ αυτές που χουν και ραδιοκασετόφωνο. Ε, αν εξακολουθεί και δεν ανεβαίνει τί να πω..

:ha:friendship:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αγόρασε ένα φτηνό χαγιαμπούζα πρώτης γενιάς· προσοχή εδώ! να είναι άριστο εμφανισιακά, μοτερικά ας είναι χρέπι. Θα της το πλασάρεις ως καινούριο μοντέλο - του 23 ας πούμε - που το βρήκες ευκαιρία από γνωστό με λίγα χλμ (θα βγεις και μάγκας ;))· το κορίτσι δε θα πάρει μυρουδιά τη σπέκουλα.. Θα το κρατήσεις μερικούς μήνες στο γκαράζ να της φύγει το μαράζι. Το συγκεκριμένο δε βλέπω να το καβαλάει ούτ εκείνη, ούτ εσύ :ha· δε μπειράζει, λεπτομέρειες..
Αν θες να δημιουργήσεις πιθανότητα/ες να καβαλήσει αγόρασέ της.. εχμ σόρρυ, αγόρασε fjr 1300, gtr 1400, goldwing ή έστω καμία χάρλει μπαμπάτσικη, απ αυτές που χουν και ραδιοκασετόφωνο. Ε, αν εξακολουθεί και δεν ανεβαίνει τί να πω..

:ha:friendship:
Δεν είναι χαζή

Καβαλουσε πιο μικρή και ξέρει

Το gen1 δεν το θέλω ούτε εγώ
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ψώνισε με δική σου βούληση και παρουσίασε το μια νύχτα με φεγγαρι
amyroukai
μην το ακους ... δεν ξερει...
καλυτερα μια νυχτα χωρις φεγγαρι...
να μην βλεπει....
αλλιως θα σε πετυχει με ολες τις παντοφλιες ... εισαι ευκολος στοχος...

χωρις φεγγαρι σιγουρα θα ΄΄φας΄΄ λιγοτερες ...


μα ολα εγω πχια...:UH:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ωχ τώρα σε τραπέζι έχω τον παλιό τον μηχανοβιο που είχε Κ7 230 άλογα ρόδα και κατέβαζε τα χωράφια 1.5 μέτρο κάτω με τα τρακτερωτά τσ λάστιχα. Ποιοι κυνηγοί και ψαράδες...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να ξέρετε επίσης, το cross tourer και το vfr1200f δεν έχουν το ίδιο μοτέρ, το στριτ μοντέλο είχε 105 μοίρες μεταξύ των κυλίνδρων για περισσότερη ροπή. Και το goldwing είναι 160 μοίρες, όχι 180 σαν τα BMW.

Γηρασκω αεί. Σκέτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Υπερκαγκουρας στην Πάτρα με 990 adv πριν δέκα χρόνια μας εξηγούσε ότι "το GSXR 1000 έχει δύο ροπές. Μετά τα 270 στην Περιμετρική Πατρών νιώθεις να βυθίζεται το μπροστινό. Τότε μόνο ενεργοποιείται η δεύτερη ροπή και πατάει κάτω το μηχανάκι, με λιγότερα ήταν ελαφρώς σουζαριστο".

Επίσης το 990 "πρέπει να σηκώνεις σούζα πού και πού στην κίνηση για να ψύχεται και ο πίσω κύλινδρος".

Ε ρε μου λείπουν τέτοιες αμπελοφιλοσοφιες, ρίξτε κι άλλα :wacky:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ψήγματα σοφίας

Το πρώτο R1 ήθελε ρεκτιφιέ κάθε 80,000 χιλιόμετρα.
Τα BMW LC μένουν από ηλεκτρονικά στην υγρασία, θέλουν λύσιμο και σπρέι κάθε δύο μήνες
Tα Suzuki rgv wolf ήταν ειδική έκδοση πίστας με 240 πίσω λάστιχο που δεν φοράει κανένα μηχανάκι ούτε σήμερα
Έσπασε πίσω ρουλεμάν με 190 πάνω σε στροφή και όλα οκ, έγιναν 70 χιλιόμετρα μέχρι το συνεργείο λιπαίνοντας με σπρέι αλυσίδας.
Έσπασε αλυσίδα με 170+ αλλά με τόσα χιλιόμετρα απλά πετάγεται μακριά, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Αν είχα βάλει δημοσιογραφικό μαγνητόφωνο έγραφα βιβλίο σήμερα

Και εννοείται καλά τα άλογα κλπ (Ε, φτάσαμε στο ζουμί) αλλά μόνο το τραξιον της Χόντα επιτρέπει ελεγχόμενη ολίσθηση με ασφάλεια, ακόμα καλύτερα αν το έχεις εκτός.

Να γιατί Χόντα, τσακωμενοι με την αλήθεια.
 
Top Bottom