Στον αστερισμό τού F800GS: Μαστορέματα, Λύσεις, Πατέντες κλπ

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
ΠΩΠΩ και stabilizer στο τιμόνι, ένα αντρεανι μένει για να γίνει το μηχανάκι 990 killer(και πρόγραμμα εννοείται)
Ε καλά κόψε κάτι :p
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
Καλημέρα... Έχω αλλάξει στο 1200 που είναι παραπλήσιο φανάρι.
Η διαφορά είναι χαοτική σε φωτισμό. Απλά θα ξέρεις πως σε καιρό θα θαμπώσει το κάτοπτρο (ζημιά που έτσι κι αλλιώς την βγάζει το 800) .

Έχω βάλει αυτές .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα... Έχω αλλάξει στο 1200 που είναι παραπλήσιο φανάρι.
Η διαφορά είναι χαοτική σε φωτισμό. Απλά θα ξέρεις πως σε καιρό θα θαμπώσει το κάτοπτρο (ζημιά που έτσι κι αλλιώς την βγάζει το 800) .

Έχω βάλει αυτές .
Νομίζω ότι τα led δεν χαλάνε τα κάτοπτρα.
Τα xenon κάνανε ζημια
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
Νίκο είχα βάλει εγώ led λάμπες απο τον κύριο Ali στο μαμά φανάρι.

Επειδή οι led έχουν ψύκτρα με ανεμιστηρακι δεν χωράει να κλείσει το καπάκι κάθε λάμπας.

Είχα φτιάξει πιο μακρυά κυλινδρικα καπάκια σε 3d printer. Υπαρχει το αρχείο του 3d στο ίντερνετ δωρεάν.

Στη μεγάλη σκάλα επειδή η διάμετρος του καπακιού είναι πιο μικρή δε χωράει το καλώδιο με την πλακέτα της led λάμπας και είχα καταλήξει να τρυπήσω το καπάκι για να βγει απέξω και το είχα στηρίξει στο πλαστικό μάγουλο / βάση του φαναριού με δεματικο.

Το φως της μεσαίας σκάλας ήταν πολύ πιο δυνατό και με καλύτερη δέσμη. Η μεγάλη σκάλα δε μου άρεσε σαν δέσμη και ξαναέβαλα την κανονική λάμπα μετά απο λίγο καιρό.

Δες σε παλαιότερο ποστ εδώ μέσα οου έχω ανεβάσει φωτογραφίες και το link με το αρχείο για το 3d σχέδιο
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
Άμα βρηκες τέτοιες μικρές θα με ενδιέφερε ένα λινκ.
Οι cyclops και κάτι κινεζικές θυμάμαι ήταν κατά τι μεγαλυτερες
Στην μια υποδοχή η μια μπαίνει ακριβώς ,
στην άλλη θα χρειαστεί να κάνεις ένα μακρυτερο καπακι σε 3D printer .
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλημέρα! Έχει αλλάξει κάποια σε F800GS τις απλές λάμπες Η7 με led,αυτές που έχουν ακριβώς το ίδιο μήκος με τις κλασικές λάμπες?????????
Κι εγώ έχω αλλάξει την μεσαία σκάλα, με μια ίδιου μεγέθους,χωρίς ανοιχτά καπάκια κλπ
Σε κατάστημα στην Πάτρα,25€ αν θυμάμαι καλά.
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Είδα πως έχει βγάλει η Philips κατι led λάμπες χωρίς ανεμιστηράκι στις ίδιες διαστάσεις με τις Η7 τις αλογόνου… Γι αυτό ρωτάω μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές.

Philips Ultinon Access 2500 H7 LED 12V 16W 6000K 1600Lm Ψυχρό Λευκό
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Άμα βρηκες τέτοιες μικρές θα με ενδιέφερε ένα λινκ.
Οι cyclops και κάτι κινεζικές θυμάμαι ήταν κατά τι μεγαλυτερες
Στην μια υποδοχή η μια μπαίνει ακριβώς ,
στην άλλη θα χρειαστεί να κάνεις ένα μακρυτερο καπακι σε 3D printer .
Philips Ultinon Access 2500 H7 LED 12V 16W 6000K 1600Lm Ψυχρό Λευκό
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Κι εγώ έχω αλλάξει την μεσαία σκάλα, με μια ίδιου μεγέθους,χωρίς ανοιχτά καπάκια κλπ
Σε κατάστημα στην Πάτρα,25€ αν θυμάμαι καλά.
Το γράφω κι εδώ.
Αν θες περισσότερες πληροφορίες να σου γράψω το μαγαζί, ασχολείται μόνο με λεντ φωτισμό και τέτοια.
Επίσης το electronicaeshop στην Αθήνα έχει πολύ μεγάλη ποικιλία σε λεντ λάμπες.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Νίκο είχα βάλει εγώ led λάμπες απο τον κύριο Ali στο μαμά φανάρι.

Επειδή οι led έχουν ψύκτρα με ανεμιστηρακι δεν χωράει να κλείσει το καπάκι κάθε λάμπας.

Είχα φτιάξει πιο μακρυά κυλινδρικα καπάκια σε 3d printer. Υπαρχει το αρχείο του 3d στο ίντερνετ δωρεάν.

Στη μεγάλη σκάλα επειδή η διάμετρος του καπακιού είναι πιο μικρή δε χωράει το καλώδιο με την πλακέτα της led λάμπας και είχα καταλήξει να τρυπήσω το καπάκι για να βγει απέξω και το είχα στηρίξει στο πλαστικό μάγουλο / βάση του φαναριού με δεματικο.

Το φως της μεσαίας σκάλας ήταν πολύ πιο δυνατό και με καλύτερη δέσμη. Η μεγάλη σκάλα δε μου άρεσε σαν δέσμη και ξαναέβαλα την κανονική λάμπα μετά απο λίγο καιρό.

Δες σε παλαιότερο ποστ εδώ μέσα οου έχω ανεβάσει φωτογραφίες και το link με το αρχείο για το 3d σχέδιο
Εγώ έβαλα την λεντ κυρίως για να μην κάψει το φανάρι,και δευτερευόντως για καλύτερο φώς.
Και έτσι άφησα την μεγάλη κλασική αλογόνου.
Έχω δει κι εγώ με λεντ λάμπες σε άλλα μηχανάκια,η μεγάλη σκάλα να είναι σχεδόν άχρηστη με τη δέσμη που τους κάνει.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κανονικα θες και ανορθωτη... Καποια βεβαια εχω ακουσει να δουλευουν και με τον απλο. Εχει κανεις εμπειρια?
Τώρα που το λες ,ίσως ναι
Μετά λίγο καιρό χρειάστηκε ανόρθωτη .
Γενικά η λιθίου (μια μοτομπατ)δεν βόλεψε ,παρόλο που το μηχανάκι ήταν στεγασμένο μέσα σε κλειστό γκαράζ.
Για εμένα αυτό που λέει ο XR Maniac ,είναι τζάμπα πεταμένα λ7(145 με την έκπτωση) οι λιθίου.
Και στο 1200 μιας που αναφερθηκε και εκεί δεν συνεργάζονταν σωστά (στην πρωτη μιζια πολλές φορές ήταν κούφια ,ήθελε παίξιμο την μεγάλη σκάλα πρώτα ,πατέντα θκιάμ).
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Είδα πως έχει βγάλει η Philips κατι led λάμπες χωρίς ανεμιστηράκι στις ίδιες διαστάσεις με τις Η7 τις αλογόνου… Γι αυτό ρωτάω μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος αυτές.

Philips Ultinon Access 2500 H7 LED 12V 16W 6000K 1600Lm Ψυχρό Λευκό
Με μια led είτε έχει ανεμιστήρακι είτε όχι οι θερμοκρασίες θα είναι πολύ χαμηλότερες απο τις αλογόνου οπότε θα βοηθήσουν σίγουρα στο να μη καεί το κάτοπτρο, αν οχι για πάντα, τουλάχιστον για κάποιο καιρό. Αξίζει μια δοκιμή
 
Top Bottom