Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Οχι δεν τελειωσες....

Βαλ'του και μια καπότα απο πανω...
Και πριν το βιδωσεις στη θεση του περασε το γυψο γυρω-γύρω...

Α, και μην ξεχασεις ριχτου και ενα περασμα με πισσα και ετοιμος.




Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
το λοιπόν... ακολουθεί φωτορεπορτάζ της διόρθωσης που έκανα στο δοχείο....

οκ δεν ήταν καμιά σπουδαία δουλειά, αλλά σας την δείχνω γιατί είμαι ψωνάρα!!!!! (και επειδή μπορεί κάποιος με τα ίδια θέματα να πάρει καμιά ιδέα....)


όλα λοιπόν ξεκίνησαν όταν είδα ότι έχανε λάδια από τη βάση του δοχείου που περίμενα πότε να αδειάσει για να το φτιάξω....μέχρι που είδα ότι είχα και ένα ωραίο σπάσιμο στο πλαστικό!!!! (άγνωστο από που...)



το έβγαλα και το πήρα στα χεράκια μου



εδώ φαίνεται που ήταν η ταινία γνησιότητας... από το γεγονός ότι τα σημάδια είναι στη θέση τους, καταλαβαίνω ότι το πλαστικό δοχείο δεν έχει στρίψει δεξιά/αριστερά στο πλύσιμο, άρα το να χάνει λάδια επειδή πιέστηκε έτσι μου κάνει λίγο χλωμό...



το σπασμένο κομμάτι το κρατούσε το αυτοκόλλητο!!!! πάλι καλά, γιατί θα είχα γεμίσει λάδια παντού...



καθαρίστηκε καλά με το σωστό καθαριστικό (ευχαριστώ για τη συμβουλή Θάνο @thenos o katemis )



μπήκε και η κόλλα 2 συστατικών



το συγκράτησα με ότι είχα διαθέσιμο



και την επόμενη μέρα τα έβγαλα όλα και καθάρισα τα υπολείματα κόλλας (εξωτερικά)



του πέρασα ένα χέρι από μια αλοιφούλα για +300 & -60 (την χρησιμοποιούμε στο εργοστάσιο για τέλεια στεγανομποίηση και ακραίες θερμοκρασίες)



και για επιπλέον προστασία, πέρασα και μια αρμόκολλα...(αν κάνει ποως χάνει από εκεί πάλι, θα το πετάξω...)



και επειδή καλή η κόλλα 2 συστατικών, αλλά ο φόβος υπάρχει μήπως δεν πιάσει καλά και φύγει όλο το σπασμένο κομμάτι...ε, έβαλα και λίγο θερμοσυστελλόμενο
(η αλήθεια είναι ότι το είχα καλύψει όλο με τέτοιο μακαρόνι, αλλά μετά δεν έβλεπα πότε θα άδειαζε...)



αυτά.... νομίζω ότι είμαι οκ....αλλά...
θα του φορέσω και ένα περικάρπιο για τον ιδρώτα (όπως λέει και ο Γιάννης @amyroukai "το "πάνινο προστατευτικό που φοράνε στα δοχεία φρένων στα μοτοτσιπί") για περισσότερη προστασία (μη φάει καμιά πέτρα τώρα που είμαι και χωμάτινος :ha:ha:ha)
Καλή δουλειά έκανες...!:ok:
Ελπίζω να κρατήσει κιόλας...:D
Καλού κακού βάζε βιοδιασπώμενο λιπαντικό στο δοχείο...:laugh:
Μην καταστρέψουμε και το περιβάλλον...:p
Γειά σου χωμάτινε @todor ...!!!:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οχι δεν τελειωσες....

Βαλ'του και μια καπότα απο πανω...
Γιατί είπαμε, το χωμάτινο team προχωράει με ασφάλεια πάνω από όλα και με τα σωστά "λάστιχα" και "λιπαντικά" για κάθε χρήση.

Το σκέφτομαι Θοδωρή μήπως την κάνω την αποκοτιά με την νέα παραγγελία γιατί οι αλυσίδες μου παραμελούνται συστηματικά.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γιατί είπαμε, το χωμάτινο team προχωράει με ασφάλεια πάνω από όλα και με τα σωστά "λάστιχα" και "λιπαντικά" για κάθε χρήση.

Το σκέφτομαι Θοδωρή μήπως την κάνω την αποκοτιά με την νέα παραγγελία γιατί οι αλυσίδες μου παραμελούνται συστηματικά.

Θα βγαλουμε και αρωμα eau de toilet : #kameno_elastiko*
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Οχι δεν τελειωσες....
Βαλ'του και μια καπότα απο πανω...
Και πριν το βιδωσεις στη θεση του περασε το γυψο γυρω-γύρω...
Α, και μην ξεχασεις ριχτου και ενα περασμα με πισσα και ετοιμος.
Sent from my SM-G935F using Tapatalk
για καπότα το σκέφτηκα σε φωσφοριζέ!!!!!

γύψο όχι μωρέ, είναι άσπρος!!! αλλά πίσσα ναι. Αν βάλω και πούπουλα από πάνω, μη σου πω θα κερδίσω και 3 πήγασους εξτρά!!!!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
για καπότα το σκέφτηκα σε φωσφοριζέ!!!!!

γύψο όχι μωρέ, είναι άσπρος!!! αλλά πίσσα ναι. Αν βάλω και πούπουλα από πάνω, μη σου πω θα κερδίσω και 3 πήγασους εξτρά!!!!!!
Xaxaxaxaxaxa θεος....

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
για καπότα το σκέφτηκα σε φωσφοριζέ!!!!!

γύψο όχι μωρέ, είναι άσπρος!!! αλλά πίσσα ναι. Αν βάλω και πούπουλα από πάνω, μη σου πω θα κερδίσω και 3 πήγασους εξτρά!!!!!!
Τόσο θαυματουργό αποκλείεται να γίνει το μπεστρόμ.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Έχει βάλει κανείς λάδι εκτός του τουτορολαδο να μας πει εντυπώσεις;;
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Ναι βαλβολινη 70αρα.

Ακριβως το ιδιο πραγμα.Εχω γραψει σχετικα στο πρωτο θεμα για το tutoro.
Δεν το είδα σορρυ.

Γιατί βγαίνει 20€ να το φέρεις από έξω με τα μεταφορικά.....
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Έχει βάλει κανείς λάδι εκτός του τουτορολαδο να μας πει εντυπώσεις;;
Εχω βαλει υδραυλικο τιμονιου σε χρωμα κοκκινο και ειναι σουπερ!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τελικά ή δε με θέλει ή τα χέρια μου δεν.....

Είχα παρατηρήσει ότι εκεί που είχε το σπάσιμο, σε κάποιο σημείο, δεν το είχα κολλήσει καλά και σκέφτηκα ότι μόλις αδειάσει να το ξανά δω.
Πήγα σήμερα, το γέμισα και άρχισε να στάζει... Άδειασε αμέσως!!!!
Κοιτάω από πάνω και βλέπω ότι όλο το κομμάτι που είχε σπάσει τότε, είχε ξεκολλήσει (άμα λέω ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου....).
Κοιτάω καλύτερα και βλέπω κάτι άλλο, καινούργιο.... Αφού το άδειασα, το καθάρισα, ορίστε, σας παρουσιάζω το δικό μου tutoro oil system....

και σκέφτομαι...
- πως σκ@τ@ έσπασε έτσι???? κραδασμούς δεν έχει-νομίζω-χτύπημα δεν έφαγε, κάποιο από τα υλικά που έβαλα ή το θερμοπίστολο πραγματικά δεν πιστεύω ότι προκάλεσαν αυτό το σπάσιμο...
- αξίζει να ασχοληθώ να το διορθώσω, ίσως να φτιάξω καινούριο δοχείο στο εργοστάσιο, ή απλά θεωρώ το tutoro (το δικό ΜΟΥ) αποτυχημένη αγορά και ξανά γυρνάμε στο χειροκίνητο???





 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τελικά ή δε με θέλει ή τα χέρια μου δεν.....

Είχα παρατηρήσει ότι εκεί που είχε το σπάσιμο, σε κάποιο σημείο, δεν το είχα κολλήσει καλά και σκέφτηκα ότι μόλις αδειάσει να το ξανά δω.
Πήγα σήμερα, το γέμισα και άρχισε να στάζει... Άδειασε αμέσως!!!!
Κοιτάω από πάνω και βλέπω ότι όλο το κομμάτι που είχε σπάσει τότε, είχε ξεκολλήσει (άμα λέω ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου....).
Κοιτάω καλύτερα και βλέπω κάτι άλλο, καινούργιο.... Αφού το άδειασα, το καθάρισα, ορίστε, σας παρουσιάζω το δικό μου tutoro oil system....

και σκέφτομαι...
- πως σκ@τ@ έσπασε έτσι???? κραδασμούς δεν έχει-νομίζω-χτύπημα δεν έφαγε, κάποιο από τα υλικά που έβαλα ή το θερμοπίστολο πραγματικά δεν πιστεύω ότι προκάλεσαν αυτό το σπάσιμο...
- αξίζει να ασχοληθώ να το διορθώσω, ίσως να φτιάξω καινούριο δοχείο στο εργοστάσιο, ή απλά θεωρώ το tutoro (το δικό ΜΟΥ) αποτυχημένη αγορά και ξανά γυρνάμε στο χειροκίνητο???





Ρε Θοδωρη δεν ξερω τι εγινε,το δικο μου (το οποιο μου εστειλες εσυ) τρωει πλυσιμο με πιεστικο ,κυκλοφορει 80% σε μυστηριο χωμα ,εφαγε και κατι κλαρες απο σκηνα στο γκρεμο στο τροφυ και δεν εχει κανει κιχ.Πρεπει νασαι πολυ ατυχος ρε φιλε και επεσες σε ελατωματικο,τι να πω.
Πιστευω οτι μπορεις να φτιαξεις αλλο δοχειο.

Edit:Που το χεις βαλει ,μπας και τρωει κλωτσιες απ τον συνεπιβατη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Και το δικό μου το ίδιο , από το 2016 στα χέρια μου στο 690 , μετά στο Αφρικα και τώρα στο xr400 , έχει φάει χώμα , κοπανιματα και σε μηχανάκια που δουλεύουν κάθε μέρα και δεν έχει κάνει τσικ


My next bike is a Gs

TOUKATI RIDER
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ρε Θοδωρη δεν ξερω τι εγινε,το δικο μου (το οποιο μου εστειλες εσυ) τρωει πλυσιμο με πιεστικο ,κυκλοφορει 80% σε μυστηριο χωμα ,εφαγε και κατι κλαρες απο σκηνα στο γκρεμο στο τροφυ και δεν εχει κανει κιχ.Πρεπει νασαι πολυ ατυχος ρε φιλε και επεσες σε ελατωματικο,τι να πω.
Πιστευω οτι μπορεις να φτιαξεις αλλο δοχειο.

Edit:Που το χεις βαλει ,μπας και τρωει κλωτσιες απ τον συνεπιβατη?
Τι να πω... Ο συνεπιβάτης μόνο την κοιτάει την μηχανή, λες να το μάτιασε????
λες να παρεξηγήθηκε το μεχανάκι που δεν το καβαλάω???
λες να θέλει να το δώσω για να πάρω άλλο (ίσως η πιο ακατάλληλη εποχή)??

σοβαρά τώρα... δεν πιστεύω τα τακούνια στα λάστιχα (ναι ναι ακόμα αυτά έχω... 2000 χλμ μόνο άσφαλτο μέχρι τώρα) να δημιουργούν κραδασμούς τέτοιους που να προκαλέσανε αυτό το πράμα??
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom