Συστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας.....TUTORO

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Kάπου κοπανάει ,κ δεν το'χεις καταλάβει.
Και το 1ο κ το 2ο σπάσιμο ,φωνάζουν κρουστικά χτυπήματα.
Από τις φωτό ,δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς πιθανά να βρίσκει.
Μήπως το κοπανάει το ψαλίδι του σουμιέστρώματος ;
Ισως το προστατευτικό της αλυσίδας να ταλαντώνεται έντονα κατά την κύλιση ,κ να το σπρώχνει-χτυπάει πάνω στο σίδερο του κάγκελου.
Εχει κ μεγάλο βαρχίονα η εγκατάσταση ,λόγω χρήσης όλων των διαθέσιμων λαμα-κίων ,κάτι που ευνοεί την ταλάντωση του όλου συστήματος.
Βίδωσέ το στην θέση που το είχες ,βάλε 2 άτομα να κάτσουν πάνω στην μοτό ,κ να χοροπηδάνε ,κ σκύψε να δεις ΠΟΥ μπορεί να βρίσκει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Kάπου κοπανάει ,κ δεν το'χεις καταλάβει.

Βίδωσέ το στην θέση που το είχες ,βάλε 2 άτομα να κάτσουν πάνω στην μοτό ,κ να χοροπηδάνε ,κ σκύψε να δεις ΠΟΥ μπορεί να βρίσκει.
φανταστική η ιδέα σου!!!!! θα βάλω κάτι παρόμοιο (το χαρτόνι απο ρολό τουαλέτας ας πούμε) για να το δω που μπορεί να χτυπάει
και ψάχνομαι να δω με τι θα μπορέσω να αντικαταστήσω το δοχείο (φυσικά θα το ξεβιδώσω να δω τι παίζει, αν και υποθέτω ότι το διαφανές δοχείο είναι πρεσαριστό στον υπόλοιπο μηχανισμό....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
φανταστική η ιδέα σου!!!!! θα βάλω κάτι παρόμοιο (το χαρτόνι απο ρολό τουαλέτας ας πούμε) για να το δω που μπορεί να χτυπάει
και ψάχνομαι να δω με τι θα μπορέσω να αντικαταστήσω το δοχείο (φυσικά θα το ξεβιδώσω να δω τι παίζει, αν και υποθέτω ότι το διαφανές δοχείο είναι πρεσαριστό στον υπόλοιπο μηχανισμό....
Το διάφανο δοχείο που έχει σπάσει ,κουμπώνει στην βάση.
Πιθανά να εχει κ κάποιο λαστιχάκι εκεί.
Τώρα εσύ ,το'χεις κολλήσει.
Οπότε ,για αρχή ,προσπάθησε να καθαρίσεις-βγάλεις το κομμάτι από την βάση.
Μετά πάρε την βάση στο χέρι ,κ πάγαινε σε είδη κομμωτηρίου ,όπου θα βρείς διάφορους διάφανους ογκομετρικούς πλαστικούς σωλήνες ,σε διάφορες διαμέτρους ,κ κόστος μηδαμινό.
Δες ποιος κουμπώνει καλύτερα ,πάρτον ,κόψε το κλειστό άκρο του ,και βουαλά.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το διάφανο δοχείο που έχει σπάσει ,κουμπώνει στην βάση.
Πιθανά να εχει κ κάποιο λαστιχάκι εκεί.
Τώρα εσύ ,το'χεις κολλήσει.
Οπότε ,για αρχή ,προσπάθησε να καθαρίσεις-βγάλεις το κομμάτι από την βάση.
Μετά πάρε την βάση στο χέρι ,κ πάγαινε σε είδη κομμωτηρίου ,όπου θα βρείς διάφορους διάφανους ογκομετρικούς πλαστικούς σωλήνες ,σε διάφορες διαμέτρους ,κ κόστος μηδαμινό.
Δες ποιος κουμπώνει καλύτερα ,πάρτον ,κόψε το κλειστό άκρο του ,και βουαλά.
Τι είπες τώρα!!!!!

Ευχαριστώ
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τι είπες τώρα!!!!!

Ευχαριστώ
Αμα κάτι δεν καταλαβαίνεις στα περί είδη κομμωτηρίου ,στείλε πμ στον Πουλή:fly:(@Phoenix) ,να στα εξηγήσει όλα αναλυτικά. :ha
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Κριμα ρε φιλε τι να πω... o_O
Σιγουρα απο αρχη εχεις ενα θεμα με κραδασμους.
Το τελικο σπασιμο ειναι πολυ περιεργο.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
φανταστική η ιδέα σου!!!!! θα βάλω κάτι παρόμοιο (το χαρτόνι απο ρολό τουαλέτας ας πούμε) για να το δω που μπορεί να χτυπάει
και ψάχνομαι να δω με τι θα μπορέσω να αντικαταστήσω το δοχείο (φυσικά θα το ξεβιδώσω να δω τι παίζει, αν και υποθέτω ότι το διαφανές δοχείο είναι πρεσαριστό στον υπόλοιπο μηχανισμό....
Κοιτά σε βιομηχανικά είδη που κατασκευάζουν πλέξι Γκλας. Βρες μια ράβδο (θα είναι συμπαγές) και πάρε μισό μέτρο πχ επι 6 πόντους διάμετρο εξωτερική.Σε ένα μηχανουργείο κόψε ακριβώς το ύψος του γυαλιού πχ 10 πόντοι και δες ποσό είναι και το πάχος, πχ 1 χιλιοστό. Στον τορνο θα στο φτιάξει σε 10 λεπτάκια με ένα καλό κοπτικό. Στο σπίτι πάρε μια καλή εποξικη κόλλα και κόλλα το . (Μια ιδέα είπα μπορεί να μην συμφέρει κιόλας)
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Παιδιά είδα τις φώτο.... σπάει γιατί στηρίζεται μόνο στην βάση στο κάτω μέρος και όλο του το βάρος είναι στην πάνω μεριά που τρώει τρελές καταπονήσεις με τους κραδασμούς που νομίζετε ότι δεν υπάρχουν.
Θέλει επιπλέον στήριξη προς τα πάνω με κάποιο κολιέ και λάστιχο ανάμεσα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Παιδιά είδα τις φώτο.... σπάει γιατί στηρίζεται μόνο στην βάση στο κάτω μέρος και όλο του το βάρος είναι στην πάνω μεριά που τρώει τρελές καταπονήσεις με τους κραδασμούς που νομίζετε ότι δεν υπάρχουν.
Θέλει επιπλέον στήριξη προς τα πάνω με κάποιο κολιέ και λάστιχο ανάμεσα.
Όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν θέμα??? Το έχουν στηρίξει διαφορετικά από μένα???

Κάτι άλλο παίζει και θα το βρω (με τη βοήθειά σας βεβαίως βεβαίως)
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Η διαφορά στην στερέωση είναι ότι του Θοδωρή έχει λαμάκι κόντρα λαμάκι και πάει λέγοντας με αποτέλεσμα οι κραδασμοί από να μεγαλώνουν στην άκρη που είναι και το βάρος.
Φίλε Todor αν αποκλείσουμε το ελαττωματικό προϊόν νομίζω παίζει με πολλές πιθανότητες ο λάθος τρόπος στερέωσης του.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
θα ψάξω να αντικαταστήσω το δοχείο και θα παίξει δοκιμή, απλά θα το αφήσω τώρα για "επιτελική ωρίμανση"

για την ώρα, σαν την π.t. εποχή (προ tutoro)... με το μπουκαλάκι του οξυζενέ by hand, στάλα στάλα ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Eγω εβαλα μονο το ενα λαμακι.Οσο λιγοτερα τοσο λιγοτεροι κραδασμοι.Δεν νομιζω ομως οτι ειναι τετοιοι οι κραδασμοι που να κανουν τοση ζημια.Εδω τα εχουν παει χωμα,εχουν φαει ενα σκασμο πετρες και δεν παθαν τετοια ζημια.

Η ακουμπουσε καπου αλλου και λιγι λιγο το ραγισε,η ηταν ελαττωματικο το υλικο.Αποψη μου να ερθεις σε επαφη με την εταιρεια να σου στειλουν αλλο.Ενα σκασμο λαδωτηρια πηραμε,δεν μπορουν να στειλουν ενα δυο δοχειακια?
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Όλοι οι υπόλοιποι που δεν έχουν θέμα??? Το έχουν στηρίξει διαφορετικά από μένα???

Κάτι άλλο παίζει και θα το βρω (με τη βοήθειά σας βεβαίως βεβαίως)
Εγώ πιστεύω ότι είναι ακριβώς το ίδιο φαινόμενο με τις πινακίδες που κόβονται χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εγώ πιστεύω ότι είναι ακριβώς το ίδιο φαινόμενο με τις πινακίδες που κόβονται χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Συμβαίνει κι αυτο???
Κάτι μάθαμε και σήμερα!!
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Συμβαίνει κι αυτο???
Κάτι μάθαμε και σήμερα!!
Φίλε μου να βοηθήσω θέλω... αλήθεια δεν έχεις δει ποτέ να κόβεται πινακίδα από κραδασμούς και απαντάς έτσι;
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Φίλε μου να βοηθήσω θέλω... αλήθεια δεν έχεις δει ποτέ να κόβεται πινακίδα από κραδασμούς και απαντάς έτσι;
Προς Θεού!!!! Δεν ειρωνεύτηκα!!!
Άτιμο πληκτρολόγιο.....
Και άτιμο κινητό που δεν μπορώ να βάλω εικονίδιο....

Όχι, δεν έχω δει και όχι δεν ήξερα / μπορούσα να φανταστώ ότι μπορεί να κοπεί η πινακίδα από κραδασμούς!!!!
 
Top Bottom