Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλημερα παιδια. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
Σχεδιάζω διαδρομή στο google maps την
μετατρέπω σε gpx, και μετα την περνάω στο basecamp.
Εκει όταν επιλέγω απο ίχνος που ειναι να δημιουργήσει διαδρομή μου τραβαει μια ίσια γραμμή και ενώνει την αρχη και το τελος της διαδρομής. Λες και θα παω με ελικόπτερο.

Ξερει κανεις πως το διορθώνουμε;
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Καλημερα παιδια. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.
Σχεδιάζω διαδρομή στο google maps την
μετατρέπω σε gpx, και μετα την περνάω στο basecamp.
Εκει όταν επιλέγω απο ίχνος που ειναι να δημιουργήσει διαδρομή μου τραβαει μια ίσια γραμμή και ενώνει την αρχη και το τελος της διαδρομής. Λες και θα παω με ελικόπτερο.

Ξερει κανεις πως το διορθώνουμε;
Δεν ασχολούμαι με basecamp, όμως γιατί δεν την περνάς κατευθείαν στη συσκευή.
Όπου για να μην στην κόψει κομμάτια θα βάλεις στο Google map αρχή και τέλος μόνο.
Τις ενδιάμεσα επιλογές δρόμων θα τις κάνει drag( τραβηχτές) με το άσπρο μπαλάκι
Το basecamp είναι ένα πρόγραμμα που ποτέ δεν είχα την υπομονή να το μάθω.
Στην τελική έχω διαπιστώσει (μιλώ για εμένα και το πως το γουστάρω) ότι το ποιό stable είναι να σχεδιάζω την διαδρομή στην συσκευή αποβραδίς έχοντας σύμβουλο το Google map καθώς κ το street view
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Το basecamp προσπαθώ να το μαθω τον τελευταιο καιρο για να ειμαι σίγουρος οτι η επιλογή της διαδρομής μου στο google maps θα υπαρχει, όσον αφορά τους χάρτες, και στο gps.
( Το basecamp παιρνει τους χάρτες του gps,στην δίκη μου περίπτωση)
Αλλα μαλλον το πιο αξιόπιστο απο ολα ειναι αυτο που λες, να σχεδιάζουμε σιγα σιγα την διαδρομή στο gps.
Μενει να μαθω να δουλευω και αυτόν τον τροπο.
Ευχαριστω για τα tips!!!
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Καλημέρα στη παρέα, θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός GPS-πλοηγού, αμφιταλαντευομουν ανάμεσα σε zumo και montana και κλίνω στο δεύτερο.
Η χρήση του θα είναι για ταξίδια Ελλάδα και εξωτερικό άσφαλτο και χώμα.
Αξίζει η αγορά της εν λόγω συσκευης από το εξωτερικό δεδομένου της χαμηλότερης τιμής? Η με τα πακέτα που το βρίσκουμε Ελλαδα (χάρτες κτλ.) είναι καλύτερα?
Αν δε μπορεί να απαντηθεί εδώ θα ήμουν υπόχρεος με κάποιο προσωπικό μύνημα...
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Καλημέρα στη παρέα, θέλω να προχωρήσω στην αγορά ενός GPS-πλοηγού, αμφιταλαντευομουν ανάμεσα σε zumo και montana και κλίνω στο δεύτερο.
Η χρήση του θα είναι για ταξίδια Ελλάδα και εξωτερικό άσφαλτο και χώμα.
Αξίζει η αγορά της εν λόγω συσκευης από το εξωτερικό δεδομένου της χαμηλότερης τιμής? Η με τα πακέτα που το βρίσκουμε Ελλαδα (χάρτες κτλ.) είναι καλύτερα?
Αν δε μπορεί να απαντηθεί εδώ θα ήμουν υπόχρεος με κάποιο προσωπικό μύνημα...
Δυστυχώς η Ελληνική αντιπροσωπεία παθαίνει φλύκταινες αν ζητήσεις τεχνική βοήθεια για συσκευές αγορασμένες στο εξωτερικό...
Λάβε το υπόψη...
Η απόφαση για Μοντάνα σωστή...
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Δυστυχώς η Ελληνική αντιπροσωπεία παθαίνει φλύκταινες αν ζητήσεις τεχνική βοήθεια για συσκευές αγορασμένες στο εξωτερικό...
Λάβε το υπόψη...
Η απόφαση για Μοντάνα σωστή...
Δε τα εχουμε ξεπεράσει αυτά ακόμα σαν έθνος ε? χαχα, σε ευχαριστώ για την συμβουλή!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παιδια συγνωμη αλλα γιατι τετοιο κολλημα με το garmin montana?

Αρχιζοντας απο ενα etrex 25 touch με καπου 250 ευρα κανεις πανω κατω τα ιδια. Και ακομα καλυτερα παιρνεις ενα oregon 600 η 650.

Οι χαρτες topo hellas καλυπτουν ελλαδα ασφαλτο λαι χωμα και με καποιο κοστος βαζεις και ευρωπαικους χαρτες.

Η μονη διαφορα ουσιαστικη που εχουν αυτα με το montana ειναι οτι δεν εχουν εξωτερικη παροχη ρευματος. Και τι εγινε? Παιρνει μπαταριες ΑΑ και με ενα καλο σετ επαναφορτιζομενδς δουλευει ολη μερα. Εχεις αλλα 2 σετ στη τσεπη και τελειωσες.

Εγω ειχα το dakota 20 για 7 χρονια καιειχα γυρισει τα μισα βουνα στην ελλαδα. Φτιαχνεις διαδρομες στο gogle maps και μεσω basemap το περνας στο gps και εφυγες. Απλα και ομορφα.

Τωρα ψαχνω τον αντικαταστατη. Μαλλον θα παω σε oregon 600
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και αυτες οι συσκευες οι χαρτογραφικες οπως τις λεει η garmin ειναι μικρες,ελαφριες,αφθαρτες,αδιαβροχες και δεν χρειαζονται παροχη ρευματος.

Οτι χρειαζεται σε σχεδιασμο το κανεις μεσω google maps και ανεβαζεις τις διαδρομες που σχεδιασες στο gps τα οποια αυτα ειναι αδιαβροχα και 100% αξιοπιστα και με μια βαση της ram mount δεν φευγουν πανω απο τξ μηχανη ουτε σε πτωση..

Αν θες σοβαρο εργαλειο πλοηγησης παιρνεις κατι τετοιο. Αλλα οχι σωνει και καλα το ακριβοτερο το. Montana.υπαρχουν μοντελα απο 250 ευρο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει συσκευές αποκλειστικής πλοήγησης όπως Zumo,Montana κτλ και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Αυτό όμως που χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο, με διαδρομές ασφάλτινες και (λίγες) χωμάτινες είναι ο συνδυασμός αδιάβροχου heavy duty κινέζικου android, με αγορασμένο το Sygic και σχεδιασμό διαδρομής με το ITN Converter.

(240 ευρώ το κινητό + 30 ευρώ το Sygic, με δωρεάν αναβαθμίσεις, ανανεώσεις χαρτών για όλον τον κόσμο και εφόρου ζωής)
Με το ITN converter μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, δεδομένου ότι του βάζεις όλα τα γνωστά αρχεία (kml,gpz κτλ) και τα μετατρέπει σε αρχεία αναγνωριζόμενα από την εκάστοτε εφαρμογή πλοήγησης που έχει ο καθένας στο κινητό του.
Επίσης, έχει αντίστοιχο editor, το οποίο μπορείς να δημιουργήσεις τη διαδρομή σου με όσα waypoints θέλεις και με πλοήγηση(οδηγίες) βασισμένη στις πιο γνωστές μηχανές πλοήγησης (googlemaps, viamichelin κτλ) και να την εξάγεις βεβαίως σε όποιο format θέλεις.

Να πω εδώ ότι το κινέζικο μου έχει πέσει από τη μηχανή....δεν έπαθε τίποτα (έχει λάστιχο γύρω γύρω). 'Εχει δουλέψει και με βροχή και δεν είχα θέμα. Του έχω και μία βάση ram και είναι ένα σώμα με τη μηχανή, δεν πάει πουθενα.
Επίσης, το συγκεκριμένο έχει μπαταρία 4500mAh η οποία δίνει περίπου 6 ώρες πλοήγηση χωρίς να συνδεθεί σε εξωτερική τροφοδοσία. Το αναφέρω για κάποιον που δεν έχει πρίζα 12V.

Τα πλεονεκτήματα με το android είναι ότι παράλληλα με το navigator, μπορείς να δουλεύεις κι άλλες εφαρμογές, όπως μουσική me bluetooth σε συνδυασμό με φωνητικές οδηγίες, καθώς επίσης και εφαρμογές χαρτογράφησης διαδρομών, όπως πχ το Wikiloc.

(Τώρα που ξαναδιαβάζω το post μου, ούτε διαφήμιση να έκανα....:wacky:
https://el.wikiloc.com/
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Αυτή την λύση την ειχα σκεφτεί κι εγώ, αλλα δεν ειχα βρει αξιολογοτατο κινητό σαν κι αυτο. Thanks!
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει συσκευές αποκλειστικής πλοήγησης όπως Zumo,Montana κτλ και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Αυτό όμως που χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο, με διαδρομές ασφάλτινες και (λίγες) χωμάτινες είναι ο συνδυασμός αδιάβροχου heavy duty κινέζικου android, με αγορασμένο το Sygic και σχεδιασμό διαδρομής με το ITN Converter.

(240 ευρώ το κινητό + 30 ευρώ το Sygic, με δωρεάν αναβαθμίσεις, ανανεώσεις χαρτών για όλον τον κόσμο και εφόρου ζωής)
Με το ITN converter μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, δεδομένου ότι του βάζεις όλα τα γνωστά αρχεία (kml,gpz κτλ) και τα μετατρέπει σε αρχεία αναγνωριζόμενα από την εκάστοτε εφαρμογή πλοήγησης που έχει ο καθένας στο κινητό του.
Επίσης, έχει αντίστοιχο editor, το οποίο μπορείς να δημιουργήσεις τη διαδρομή σου με όσα waypoints θέλεις και με πλοήγηση(οδηγίες) βασισμένη στις πιο γνωστές μηχανές πλοήγησης (googlemaps, viamichelin κτλ) και να την εξάγεις βεβαίως σε όποιο format θέλεις.

Να πω εδώ ότι το κινέζικο μου έχει πέσει από τη μηχανή....δεν έπαθε τίποτα (έχει λάστιχο γύρω γύρω). 'Εχει δουλέψει και με βροχή και δεν είχα θέμα. Του έχω και μία βάση ram και είναι ένα σώμα με τη μηχανή, δεν πάει πουθενα.
Επίσης, το συγκεκριμένο έχει μπαταρία 4500mAh η οποία δίνει περίπου 6 ώρες πλοήγηση χωρίς να συνδεθεί σε εξωτερική τροφοδοσία. Το αναφέρω για κάποιον που δεν έχει πρίζα 12V.

Τα πλεονεκτήματα με το android είναι ότι παράλληλα με το navigator, μπορείς να δουλεύεις κι άλλες εφαρμογές, όπως μουσική me bluetooth σε συνδυασμό με φωνητικές οδηγίες, καθώς επίσης και εφαρμογές χαρτογράφησης διαδρομών, όπως πχ το Wikiloc.

(Τώρα που ξαναδιαβάζω το post μου, ούτε διαφήμιση να έκανα....:wacky:

@giannis1070
Γιάννη πως το κάνεις αυτό με το ITN Converter , του έριξα μια ματιά και παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό...Μαύρα μεσάνυχτα έχω...Για κάνε κανένα σεμινάριο ρε φιλαράκι γιατί δεν το έχω...

:l2:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@giannis1070
Γιάννη πως το κάνεις αυτό με το ITN Converter , του έριξα μια ματιά και παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό...Μαύρα μεσάνυχτα έχω...Για κάνε κανένα σεμινάριο ρε φιλαράκι γιατί δεν το έχω...

:l2:
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Θα φτιάξω έναν μίνι οδηγό αύριο.
:)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Η σκεψη για κινητο ανθεκτικο υπαρχει και για μενα γιατι εχω βολευτει απιστευτα με πολλες χωματινες εκδρομες με το σχεδιασμο διαδρομων μεσω του google maps
Σχεδιαζεις οτι διαδρομη θες εχωντας κατεβασει την περιοχη που θα κινηθεις και να επεξεργαστεις τον χαρτη offline.
Αυτη τη λυση μου τη εδωσε φιλος που εχει γουρουνα και εχει γυρισει ολα τα βουνα με ενα πολυ φθηνο anroid κινητο
 
Τελευταία επεξεργασία:

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.

Θα φτιάξω έναν μίνι οδηγό αύριο.
:)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντε μπράβο πασά μου...που να σε ψάχνω Περαία ή Σαλαμύκονο τώρα...:laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αντε μπράβο πασά μου...που να σε ψάχνω Περαία ή Σαλαμύκονο τώρα...:laugh:
Μην αγχώνεσαι, όλα είναι στον αυτόματο!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η σκεψη για κινητο ανθεκτικο υπαρχει και για μενα γιατι εχω βολευτει απιστευτα με πολλες χωματινες εκδρομες με το σχεδιασμο διαδρομων μεσω του google maps
Σχεδιαζεις οτι διαδρομη θες εχωντας κατεβασει την περιοχη που θα κινηθεις και να επεξεργαστεις τον χαρτη offline.
Αυτη τη λυση μου τη εδωσε φιλος που εχει γουρουνα και εχει γυρισει ολα τα βουνα με ενα πολυ φθηνο anroid κινητο
Καλη φάση το κινητό, βέβαια ένα navigator τύπου montana κτλ είναι αρκετά ανώτερο.
Ένα σοβαρό θέμα με τα κινητά είναι ότι δυσκολεύεσαι να δεις όταν έχει δυνατή αντηλιά, πράγμα που θέλει πολλή προσοχή...

Προσωπικά κάνω δουλειά με το κινητό, αλλά μόλις μπορέσω οικονομικό θα χτυπήσω ένα montana και θα νετάρω...

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Επειδή χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το itn converter θεωρώντας το, την καλύτερη λύση για σχεδιασμό διαδρομών εφτιαξα ένα video-οδηγό για το πως χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα.
Το video είναι αυτό

Ελπίζω να βοηθήσει όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει.
 
Top Bottom