Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επειδή χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το itn converter θεωρώντας το, την καλύτερη λύση για σχεδιασμό διαδρομών εφτιαξα ένα video-οδηγό για το πως χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα.
Άρχοντας!!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καλη φάση το κινητό, βέβαια ένα navigator τύπου montana κτλ είναι αρκετά ανώτερο.
Ένα σοβαρό θέμα με τα κινητά είναι ότι δυσκολεύεσαι να δεις όταν έχει δυνατή αντηλιά, πράγμα που θέλει πολλή προσοχή...
Προσωπικά κάνω δουλειά με το κινητό, αλλά μόλις μπορέσω οικονομικό θα χτυπήσω ένα montana και θα νετάρω...
Να πω πανω σ'αυτο...κι εμενα με ετρωγε χρονια να παρω ενα σοβαρο-χωματινο-GPS.Το εφερνα απο δω το εφερνα απο κει τελικα βρεθηκε η ακρη και πηρα ενα Montana...Νομιζω αραξα εδω για πολλα πολλα χρονια ακομα...
Το δοκιμασα αρκετες φορες βουνο και πιο προσφατο "τεστ" στις δοκιμες του ADVtrOFFy...πολλα τα πλεονεκτηματα,πιο μικρα και πιο μεγαλα...
Μερικα εν ταχει,βασικα για μενα και για αυτα που εψαχνα,οπως σταθεροτατο σημα δορυφορου-δεν εχασε σημα ουτε δευτερολεπτο-,αντοχη στην σκληρη χρηση-για πολυ κοπανημα,θα το διαπιστωσετε και οι ιδιοι εδω πανω:D-και φοβερη ευκρινεια στην οθονη και κοντρα ηλιο(η φωτεινοτητα οθονης στο 50% !!!) και με σκονη αλλά και οταν εβρεχε συνεχομενα δεν μασαει πουθενα!!!Και χειρισμος με τα γαντια παντου εξαιρετικος χωρις δευτερο πατημα καν.Συν οτι καθομαι πλεον στο σπιτι,φτιαχνω στο PC μεσω basecamp τις διαδρομες και απλα τις παω μετα,χωρις να με νοιαζει ποσα σημεια θα βαλω και μην ειναι μεγαλη χωρητικοτητα και και και...
Και μετα στο σπιτι κανω συνδεση με το PC και οπου πηγα το αποθηκευω να το εχω(η δυνατοτητα των Garmin για καταγραφη διαδρομης ως track)...
Πολυ ωραια δυνατοτητα και η φορητοτητα που εχει αφου ακομα κι αν μετα απο 6-8 ωρες χρησης αποφορτιστει η μπαταρια λιθιου που διαθετει,με 3 ΑΑΑ μπαταριες που παιρνει σου δινει δυνατοτητα για 10+ ωρες ακομη λειτουργιας!
Και εχει πολλες ακομα δυνατοτητες οπως μεταφορα Χαρτη απο το χαρτί στην συσκευη ή δορυφοροι με αλλο συστημα,δυνατοτητα ναυτικων χαρτων κλπ κλπ "λεπτομερειες" που το κανει σχεδον ανεξαντλητο...τουλαχιστο για τις δικες μου αναγκες.
Βλεπω να μενουμε ζευγαρι για οσο...:happy:
Νομιζω οτι ακριβη μεν αλλά αξιζει και με το παραπανω μια τετοια αγορα,ειδικα για οσους το χωμα ειναι στα μενου...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Springer

Μέλος
Όνομα
K
Μοτό
KTM 990 Adv S
Εχω διαβασει αρκετα πραγματα κι εγω για τους πλοηγους - GPS και σπαω το κεφαλι μου να επιλεξω το καλυτερο για τις αναγκες μου. Προς το παρον χρησιμοποιω κινητο με Sygic για ταξιδια εκδρομες Ελλαδα Ευρωπη αλλα ψαχνομαι να ξεκινησω περιηγησεις πιο χωματινες σχεδιασμενες η μη με το ON OFF μου μεχρρι και εκδρομικο εντουρο, αλλα ακομα να εχω κατι για να μην χανομαι η να φτιαχνω μια διαδρομη να ακολουθω με το εντορο μου σε διαδρομες στην Παρνηθα πχ.
Το ιδανικοτερο για μενα θα ηταν μια συσκευη για ολα αλλα η Garmin μας δεν εχει σκοπο να μας βοηθησει σ αυτο. Για να μην κουραζω εχω καταληξη πιθανοτατα σε δυο: Ζumo 595LM και Montana 680T.
Zumo: προσανατολιζεται κυριως στο ασφαλτινο οδικο δικτυο αλλα απ οτι εχω καταλαβει ειναι συμβατο και με ΤΟΠΟ χαρτες και μπορει να δεχθει σχεδιασμενα ιχνη και να τα ακολουθεις ειτε βλεποντας τα στην οδονη η/και να κανει πλοηγηση σε αυτα? ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ?
H Πλοηγηση του στο δρομο υπερεχει απ οτι εχω καταλαβει , εχει το detour και την επιλογη του να σε παει απο πιο περιπετειωδεις (στριφτερες) διαδρομες.
Montana: Απ οτι καταλαβαινω περιεχει τον ΤΟΠΟ χαρτη ο οποιος περιλαμβανει και το οδικο δικτυο και κανει πλοηγηση σε αυτο? ποσο καλα το κανει σε σχεση με το Zumo? να σε πηγαινει με οδο αριθμο Ταχ κωδικα? η αν εναλλακτικα χρησιμοποιησεις τον city navigator χαρτη κανει καλυτερη πλοηγηση στο δρομο Ελλαδα και εξωτερικο?
Οποιαδηποτε βοηθεια πανω στο θεμα γιατι εχω κολλησει
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχω διαβασει αρκετα πραγματα κι εγω για τους πλοηγους - GPS και σπαω το κεφαλι μου να επιλεξω το καλυτερο για τις αναγκες μου. Προς το παρον χρησιμοποιω κινητο με Sygic για ταξιδια εκδρομες Ελλαδα Ευρωπη αλλα ψαχνομαι να ξεκινησω περιηγησεις πιο χωματινες σχεδιασμενες η μη με το ON OFF μου μεχρρι και εκδρομικο εντουρο, αλλα ακομα να εχω κατι για να μην χανομαι η να φτιαχνω μια διαδρομη να ακολουθω με το εντορο μου σε διαδρομες στην Παρνηθα πχ.
Το ιδανικοτερο για μενα θα ηταν μια συσκευη για ολα αλλα η Garmin μας δεν εχει σκοπο να μας βοηθησει σ αυτο. Για να μην κουραζω εχω καταληξη πιθανοτατα σε δυο: Ζumo 595LM και Montana 680T.
Zumo: προσανατολιζεται κυριως στο ασφαλτινο οδικο δικτυο αλλα απ οτι εχω καταλαβει ειναι συμβατο και με ΤΟΠΟ χαρτες και μπορει να δεχθει σχεδιασμενα ιχνη και να τα ακολουθεις ειτε βλεποντας τα στην οδονη η/και να κανει πλοηγηση σε αυτα? ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ?
H Πλοηγηση του στο δρομο υπερεχει απ οτι εχω καταλαβει , εχει το detour και την επιλογη του να σε παει απο πιο περιπετειωδεις (στριφτερες) διαδρομες.
Montana: Απ οτι καταλαβαινω περιεχει τον ΤΟΠΟ χαρτη ο οποιος περιλαμβανει και το οδικο δικτυο και κανει πλοηγηση σε αυτο? ποσο καλα το κανει σε σχεση με το Zumo? να σε πηγαινει με οδο αριθμο Ταχ κωδικα? η αν εναλλακτικα χρησιμοποιησεις τον city navigator χαρτη κανει καλυτερη πλοηγηση στο δρομο Ελλαδα και εξωτερικο?
Οποιαδηποτε βοηθεια πανω στο θεμα γιατι εχω κολλησει
Aθήνα είσαι?
Έλα σε έναν καφέ να τα πούμε....
Με τα σεντονιάσματα σε γραπτά, δε θα βγάλεις άκρη.
Εν ολίγοις...
Zumo μόνο αν θες όλα τα μπλιμπλίκια (σύνδεση με bt, φωνητικές εντολές, να ακούς την πλοήγηση κλπ) και θες να βάζεις διεύθυνση και να σε πηγαίνει. Κυρίως χρήση στο οδικό δίκτυο εννοώ.
Το μενού του με εκνευρίζει αφάνταστα και είναι δύσκολη η χρήση του στο χώμα. Συνιθίζεται, αλλά Montana δε θα γίνει ΠΟΤΕ!!!!
Montana: αν θες να παίζεις μόνος σου με τις διαδρομές και τα ίχνη. Να έχεις πανεύκολο μενού, να αλλάζεις χάρτες και προφίλ με μια κίνηση και να μη χάνεσαι στο μενού του. Κυρίως χρήση ολούθε, ειδικά σε βουνό (όχι διευθύνσεις κλπ).
Μην επιλέξεις το κορυφαίο Montana (διαφέρει από τα απλά μόνο στην ύπαρξη camera, που σου είναι άχρηστη, μάλλον). Αμα σε παίρνει από λ7, πάρε Montera που είναι το ίδιο, αλλά έχει ΚΑΙ λειτουργικό android οπότε μιλάμε για πολλές δυνατότητες, ουσιαστικά απεριόριστες!!!!

Κατά τα λοιπά, και τα 2 είναι κορυφαίες συσκευές, παίζουν τους ίδιους χάρτες, έχουν το ίδιο λογισμικό (σε ότι αφορά την πλοήγηση) και το ίδιο ποιοτικές -τις κορυφαίες- οθόνες!!!!
 

Springer

Μέλος
Όνομα
K
Μοτό
KTM 990 Adv S
Αθηνα ειμαι ναι, αν βολεψει να πιουμε καφεδακι.
Τα μπλιμπλικια δεν με νοιαζουν, ομως η πλοηγηση με διευθυνση με νοιαζει και να μπορω να καω detour δλδ να μην περναω το via point μου απ εξω και να θελει σωνει και καλα να με παει πισω...
Για τα μενου και την ευκολια χρησης δεν ξερω, προφανως εχεις point εκει.
Η αληθεια ειναι οτι στο δρομο κυριως βολευομαι με το iphone και το sygic , αλλα αν μπορω να κανω τον σχεδιασμο με ιχνη η/και πλοηγηση στο χωμα με το zumo μπορει να εχω τελικα ολα αυτα που θελω σε ενα. το λεω αυτο γιατι οσο κι αν το θελω διαφορετικα οι αποκλειστικα χωματινες βολτες μου με το ON OFF ειναι ενα 10% 20% των συνολικων (τουλαχιστον προς το παρον) και δεν ξερω ποσο θα αξιοποιησω το montana και ισως σε ολα τα υπολοιπα που κανω δλδ συχνοτερα μεγαλες βολτες ασφαλτινες στην Ελλαδα το zumo θα με καλυπτε καλυτερα. Mπορω να κανω στον ορειβατικο χαρτη πλοηγηση στο ZUMO? μπορω να φτιαξω σπιτι διαδρομη (ιχνος) και να την ακολουθησω?
Οσο για το Monterra το εχω υπ οψιν μου , δεν ξερω στην πραξη τελικα ποσο θα οφελει το λειτουργικο του κι αν η υλοποιηση ειναιτελικα καλη γιατι δεν εχω δει κριτικες ακομη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αθηνα ειμαι ναι, αν βολεψει να πιουμε καφεδακι.
Τα μπλιμπλικια δεν με νοιαζουν, ομως η πλοηγηση με διευθυνση με νοιαζει και να μπορω να καω detour δλδ να μην περναω το via point μου απ εξω και να θελει σωνει και καλα να με παει πισω...
Για τα μενου και την ευκολια χρησης δεν ξερω, προφανως εχεις point εκει.
Η αληθεια ειναι οτι στο δρομο κυριως βολευομαι με το iphone και το sygic , αλλα αν μπορω να κανω τον σχεδιασμο με ιχνη η/και πλοηγηση στο χωμα με το zumo μπορει να εχω τελικα ολα αυτα που θελω σε ενα. το λεω αυτο γιατι οσο κι αν το θελω διαφορετικα οι αποκλειστικα χωματινες βολτες μου με το ON OFF ειναι ενα 10% 20% των συνολικων (τουλαχιστον προς το παρον) και δεν ξερω ποσο θα αξιοποιησω το montana και ισως σε ολα τα υπολοιπα που κανω δλδ συχνοτερα μεγαλες βολτες ασφαλτινες στην Ελλαδα το zumo θα με καλυπτε καλυτερα. Mπορω να κανω στον ορειβατικο χαρτη πλοηγηση στο ZUMO? μπορω να φτιαξω σπιτι διαδρομη (ιχνος) και να την ακολουθησω?
Οσο για το Monterra το εχω υπ οψιν μου , δεν ξερω στην πραξη τελικα ποσο θα οφελει το λειτουργικο του κι αν η υλοποιηση ειναιτελικα καλη γιατι δεν εχω δει κριτικες ακομη.
Μοντανα!
Τελος ! ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χαχα!
Γελας;
Αν παρεις ζουμο , αυτα που θες να κανεις θα τα κανεις .....
Αφου κατεβασεις οτι καντηλι υπαρχει:D:D:D:D
 

Springer

Μέλος
Όνομα
K
Μοτό
KTM 990 Adv S
Γελαω με την μονολεκτικη απαντηση. Ακομα προσπαθω να τα μελετησω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Γελας;
Αν παρεις ζουμο , αυτα που θες να κανεις θα τα κανεις .....
Αφου κατεβασεις οτι καντηλι υπαρχει:D:D:D:D
Εγω εχω ζουμο και δεν εριξα κανενα καντηλι ,μολις κολλησα- σε ρωτησα-μου εδειξες-τελος.Ετσι απλα:friend:
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Θοδωρή απ ότι κατάλαβα ο φίλος ρωτάει κατά πόσο εύκολα κάνει το Montana να του "βάλεις" dripodvoka 235 στο Ulcinij και να σε πάει εκεί. Κάτι που το Zumo θα το κάνει . Και να το μετάφερω και σαν δική μου απορία , γνωρίζοντας ότι στο χώμα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αλλα για κάποιον που κάνει άσφαλτινα ταξίδια θα τον καλύψει το montana καλύτερα από κινητό?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω εχω ζουμο και δεν εριξα κανενα καντηλι ,μολις κολλησα- σε ρωτησα-μου εδειξες-τελος.Ετσι απλα:friend:
Επειδη ημανε εκει ;)
Αλλιως..... Ποτε λεμεεεεε:laugh::laugh::laugh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή απ ότι κατάλαβα ο φίλος ρωτάει κατά πόσο εύκολα κάνει το Montana να του "βάλεις" dripodvoka 235 στο Ulcinij και να σε πάει εκεί. Κάτι που το Zumo θα το κάνει . Και να το μετάφερω και σαν δική μου απορία , γνωρίζοντας ότι στο χώμα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αλλα για κάποιον που κάνει άσφαλτινα ταξίδια θα τον καλύψει το montana καλύτερα από κινητό?
Ναι
Τομοντανα κανει οτι ακριβως και το ζουμο στο οδικο δικτυο. Με πιο ευκολο μενου και πιο γρξγορα και φυσικα.
Υστερει στα bt στα φωνητικα κλπ που δε διαθετει.
Σαν πλοηγος παραμενει αριστο. Το καλυτερο μακραν!
 

Springer

Μέλος
Όνομα
K
Μοτό
KTM 990 Adv S
Και να ρωτησω αυτη την πλοηγηση σαν του Zumo την κανει εχοντας προσθεσει τον city navigator χαρτη η με τον προεγκατεστημενο topo drive?
Σιγουρα ομως το montana δεν εχει επιλογη detour η να σε παει απο στριφτερες διαδρομες σωστα?
Sorry για τις τοσο πολες ερωτησεις αλλα προσπαθω να εξαντλησω ολες τις πιθανες υλοποιησεις μιας και αυτη τη στιγμη βολευομαι με το κινητο αλλα μια μελλοντικη αγορα ειναι επενδυση αρκετα ικανου ποσου. Εχω ακομα σκεφτει τη λυση ipad mini η tablet android με rugged θηκη τυπου lifeproof , με αντιστοιχες εφαρμογες που μπορουν κατα περιπτωση να ειναι καλυτερες στα διαφορα πεδια δρασης.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και να ρωτησω αυτη την πλοηγηση σαν του Zumo την κανει εχοντας προσθεσει τον city navigator χαρτη η με τον προεγκατεστημενο topo drive?
Σιγουρα ομως το montana δεν εχει επιλογη detour η να σε παει απο στριφτερες διαδρομες σωστα?
Sorry για τις τοσο πολες ερωτησεις αλλα προσπαθω να εξαντλησω ολες τις πιθανες υλοποιησεις μιας και αυτη τη στιγμη βολευομαι με το κινητο αλλα μια μελλοντικη αγορα ειναι επενδυση αρκετα ικανου ποσου. Εχω ακομα σκεφτει τη λυση ipad mini η tablet android με rugged θηκη τυπου lifeproof , με αντιστοιχες εφαρμογες που μπορουν κατα περιπτωση να ειναι καλυτερες στα διαφορα πεδια δρασης.
Αν ήσουν χθες στον καφέ, θα τα λύναμε όλα... ;)
Εγω δεν έχω καταλάβει τι θες. Αυτό είναι το δύσκολο. Αν λύσουμε αυτό, θα μπορώ να σου προτείνω.
Το ζούμο καλό κι άξιο, αλλά αν θες να επιλέγεις πιο ίχνος θα φαίνεται για να το ακολουθείς, πιο χάρτη θα εμφανίζεις κάθε στιγμή, αν ξεκιν΄΄ας και να σταματάς την καταγραφή της διαδρομής σου κι όλα αυτά εν κινήσει, απλώς ξέχνα το!!!!
Μόνο με μοντάνα αυτά!
Αν θες σύνδεση με smnartphone κλπ... τότε ζούμο.
Τα λοιπά που λες περί detour και "στριφτερές" διαδρομές, είναι φίλε μου ελάχιστης σημασίας! Αν δίνεις σημασία σ' αυτά, άλλη γλώσσα μιλάμε.....
Ο λόγος είναι ότι ουσιαστικά μιλάμε για δυνατότητες που τις έχουν ΟΛΑ τα μηχανηματα, απλώς κάποια κάνουν αυτές τις δουλειές μ ένα κουμπι (ζουμο πχ....) ενώ σε άλλα πρέπει να κάνεις κάποιες επιλογές στον τρόπο πλοήγησης και είσαι ΟΚ. Το μοντανα ανάλογα με ο πρφίλ χρήσης που θα επιλέξεις τα κάνει όλα αυτά , χωρίς καν κουμπί....
Γι αυτό σε λέω.... Τι να λέμε με τα γραπτά????


Περεμπιπτόντος...
Το Μοντανα πλέον έχει πέσει στα 400€....!!!!!
Επιλέγουμε το μοντέλο χωρίς μηχανή φωτογραφική (=τζάμπα λ7...) και το μοντέλο χωρίς το t (δεν έχει κάποιους αμερικάνικους χάρτες, άχρηστους σ εμάς). Επίσης τα μοντέλα 610 και 680 (που αντικατέστησαν τα 600-650) τρέχουν και GLONASS !!!;)

Οι χάρτες που έχουν προεγκατεστημένους όσα πωλούνται στην Ελλάδα καλύπτουν κατά 99% όλους. Βάζεις και μια Αναβασις (για τα χώματα, την έχουμε... ;) ) κι είσαι καλυμένος 100%
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για όποιον δεν γνωρίζει ο χάρτης TOPO DRIVE HELLAS της Garmin που έχει μέσα το χωμάτινο δίκτυο και μονοπάτια είναι ουσιαστικά ο AUTODRIVE HELLAS Που έχουν οι συσκευές οι ΄΄δρομίσιες΄΄ αναβαθμισμένος και εμπλουτισμένος με τα χωμάτινα κομμάτια. Φυσικά κάθε Garmin πλοηγός ΄τοπογραφικός΄΄απο τον πιο απλο τύπου e-treχ και μετά Oregon, Montana κλπ κάνει και την κανονική πλοήγηση τύπου βάζω διευθυνση με πάει! Απλά αυτοί δεν μιλάνε! (δεν ξέρω αν το Montana Μιλάει)

Αλλά τα πλεονεκτήματα (στιβαρότητα, βάρος, ανθεκτικότητα, αδιαβροχοποίηση, χρήση απλών μπαταριών κλπ) είναι ΤΑΜΑΜ για το χώμα.

Εγώ ένα Garmin dacota και πίνω νεράκι γάργαρο στο όνομα του. Ας μη μιλάει δεν πειράζει.

΄¨Οσο για τα Zumo και άλλα αντίστοιχα που αναφέρθηκαν, είναι συσκευές πιο μεγάλες, με κάποιες δυνατότητες τύπου Bluetooth, μεγαλύτερες οθόνες κλπ). Πιο μπελαλίδικες και ευπαθείς στα μάτια μου και με το κύριο μειονέκτημα πως θελουν παροχή ρεύματος. Απλό μεν σχετικά αλλά γιατί να μπλέκεις με καλώδια και άλα τέτοια
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πιστεύω οτι ο @forester κατασκευάζει το μοντανα και κάνει προμο , δεν εξηγείτε αλλιος !!!

Ζουμο ρε και ας μην έχω κανένα απο τα δυο ,έτσι για να σου πάω κόντρα !!!
:) :) :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom