Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
έχεις δίκιο.μονο αν είχαμε σκανδιναβικό καλοκαίρι θα ξεκινουσαμε και θα σταματούσαμε μετά από δύο μήνες!!! με όρο και στο νοσοκομείο για αποκατάσταση...γιατί δε θα σταματούσαμε καθόλου
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Σχετικά με την βάση για μοτοσυκλέτα μπορεί κάποιος με montana να περιγράψει τι πήρε και το προσάρμοσε πάνω στη μηχανή; Στο site της Garmin δεν λέει για αξεσουάρ για το montana αλλά λέει για βάση για τα zumo την οποία όμως δεν έχει σε φωτογραφία.
Επίσης, το montana μπορεί να φορτίζει παίρνοντας ρεύμα από την μηχανή;
????
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σχετικά με την βάση για μοτοσυκλέτα μπορεί κάποιος με montana να περιγράψει τι πήρε και το προσάρμοσε πάνω στη μηχανή; Στο site της Garmin δεν λέει για αξεσουάρ για το montana αλλά λέει για βάση για τα zumo την οποία όμως δεν έχει σε φωτογραφία.
Επίσης, το montana μπορεί να φορτίζει παίρνοντας ρεύμα από την μηχανή;
Το Μοntana θελει τη δικη του βαση που η Garmin την λεει AMPS mount

Tι θετικα εχει αυτη;
Οτι κουμπωνει το Μοντανα επανω τοσο σταθερα που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να το βγαλεις(αφου στην ουσια κλειδωνει με μια ειδικη βιδα στο πανω μερος που ξεβιδωνει μονο με το ειδικο κλειδι που παρεχεται μαζι με τη συσκευη).
Οτι εχει τροφοδοσια απευθειας απο την μπαταρια...
Οτι εχει ειδικο καλωδιο για να κουμπωσεις και ακουστικο καλωδιο για να ακους...(δεν το χρησιμοποιω)
Οτι το pin τροφοδοσιας πανω στη βαση αυτη,οταν δεν χρησιμοποιειται καλυπτεται απο ειδικο ελασμα που βρισκεται πανω στη βαση(για νερα προστασια κλπ...)

Στο πισω μερος υπαρχουν ειδικες "πλάτες" που βαζεις...πχ αυτη (για Ram mount)και παιρνει οτι προεκταση μπορεις να προσαρμοσεις και γουσταρεις εσυ...

Στο ADVtrOFFy ειχα δανειστει απο φιλο την ειδικη αντικραδασμικη(ακριβη...αλλά...)βαση τής SW motech για Garmin συσκευες ΑΥΤΗ

Ειχα τη συσκευη σε σωστο οπτικο πεδιο και αποσταση απο εμενα...

ποτέ δεν εχασε τροφοδοσια αλλά και ο χειρισμος ευκολος...κανενα θεμα με κραδασμους και τρεμουλο αφου εχει ειδικες αντικραδασμικες προσθηκες στη βαση της...οποτε κομπλε αποτελεσμα.βεβαια η βαση ηταν δανεικη και επιστρεφεται...ολα τα καλα κρατανε λιγο:wacky:
Σαφως και άλλη καλη θεση ειναι πανω απο τα οργανα της F8 μου αλλά εκει θελω ειδικη βαση που κοστιζει πολλα...και δεν ξερω και δεν μπορω να ψαχνω ...οπότε η λυση της Ram Mount με βραχιονες ειναι προσωρινα η καλυτερη που μπορω να εχω...κατι ΤΕΤΟΙΟ δηλαδη απο το τιμονι με τη βαση AMPS...
Αυτα...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η προσέγγιση δε ξέρω πως θα γίνει,πάντως το σημείο έχει μαρκαριστει

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απο το χωριο Περιστερα η προσεγγιση
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Παίδες και ειδικά Θοδωρή @forester , τι άποψη / εντύπωση έχετε για Garmin Gps 276cx?
Συζήτηση να κάνουμε...
ας εξαιρέσουμε ότι είναι πανάκριβο και δεν έχει οθόνη αφής. Είναι μήπως ο συνδυασμός του Zumo & montana?

 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Σχετικά με την βάση για μοτοσυκλέτα μπορεί κάποιος με montana να περιγράψει τι πήρε και το προσάρμοσε πάνω στη μηχανή; Στο site της Garmin δεν λέει για αξεσουάρ για το montana αλλά λέει για βάση για τα zumo την οποία όμως δεν έχει σε φωτογραφία.
Επίσης, το montana μπορεί να φορτίζει παίρνοντας ρεύμα από την μηχανή;



Touratech βαση με ram mount....Με μονιμο ρευμα....Το κουμπωνεις και εφυγες!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Παίδες και ειδικά Θοδωρή @forester , τι άποψη / εντύπωση έχετε για Garmin Gps 276cx?
Συζήτηση να κάνουμε...
ας εξαιρέσουμε ότι είναι πανάκριβο και δεν έχει οθόνη αφής. Είναι μήπως ο συνδυασμός του Zumo & montana?

Δεν με βόλεψε ποτε , για μένα ήταν πολύ δύσκολη η χρήση του , το αγόρασα και το πούλησα 2 φορές .
Ακριβή κάρτα μνήμης και με τον ήλιο δεν φαίνονται καλά τα σημεία στην οθόνη .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σχετικά με την βάση για μοτοσυκλέτα μπορεί κάποιος με montana να περιγράψει τι πήρε και το προσάρμοσε πάνω στη μηχανή; Στο site της Garmin δεν λέει για αξεσουάρ για το montana αλλά λέει για βάση για τα zumo την οποία όμως δεν έχει σε φωτογραφία.
Επίσης, το montana μπορεί να φορτίζει παίρνοντας ρεύμα από την μηχανή;
Kωνσταντίνε καλημέρα,
Ο Μάθος καλά τα είπε, μια χαρά!
Μονόδρομος η βάση της garmin για πολλούς λόγους! Σταθερότητα/σιγουριά ότι ποτέ δε θα φύγει από πάνω, τροφοδοσία από το όχημα κλπ....
Η Ram επίσης άριστη επιλογή, ειδικά αν θες διάφορους τρόπους εγκατάστασης στο μηχανάκι. Και η λύση της motech του Μάθου πολύ καλή, αν έχεις μπαράκι τιμονιού κι αν σε βολεύει (εμένα μου πέφτεια χαμηλά, δε θα την επέλεγα σαν θέση για το gps, εκτός κι αν δεν είχα άλλο σημείο).
Δες πιο κάτω τη δική μου εφαρμογή και τις δυνατότητες εναλλαγής



2 συστήματα ram mount για gps και κινητό, με βραχίονες και τα 2. Μεσαίου μηκους στο κινητό, μικρός στο gps



με μπίλια - βίδα που αντικαθιστά μια βίδα της τιμονόπλακας, προσαρμόζω τη μια βάση (επέλεξα χαμηλά το κινητό)


με μπίλια και σύνδεσμο U έχω την άλλη βάση στο μπαράκι της ζελατίνας, πιο ψηλά και μέσα στο οπτικό μου πεδίο για το gps . Βολεύει για καθιστή και όρθια θέση οδήγησης, χωρίς να κουνάω το κεφάλι πάνω - κάτω για να βλέπω, αρκεί το βλέμα μόνο.



όταν δεν είναι σε χρήση, καλύπτεται και το πιν επαφών όπως βλέπεις (το είπε ο Μάθος).
Τροφοδοσία όπως θες! Απευθείας με τα καλώδια στο ηλεκτρικό σου σύστημα (μέσω ή ανεξάρτητα διακόπτη μηχανής), με τροφοδοτικό αναπτήρα, όπως εδώ κλπ.... Ότι θες κάνεις!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες και ειδικά Θοδωρή @forester , τι άποψη / εντύπωση έχετε για Garmin Gps 276cx?
Συζήτηση να κάνουμε...
ας εξαιρέσουμε ότι είναι πανάκριβο και δεν έχει οθόνη αφής. Είναι μήπως ο συνδυασμός του Zumo & montana?

Φίλος παίζεις με τον πόνο μας τώρα....:D
Τις καλές μας εποχές (εμπλοκή με Rally Raids κλπ...) ήταν αντικείμενο πόθου το -τότε 276- με την 5αρα οθόνη και τις "άπειρες" δυνατότητες αποθήκευσης! Βέβαια παρέμενα με το ταπεινό και πανάκριβο -ως είθισται- για Garmin, το Colorado 300.
H οθόνη του 276, σήμερα απλώς δε στέκεται στην αγορά!
Αλλά από όσα είδα στα specs , to 276cx είναι "σημερινό" εργαλείο!!! Έχει οθόνη αντίστοιχη του Zumo/Montana/Montera στις 5'' βέβαια!!!
Και ναι! για μένα είναι το καλύτερο! Λίγο ογκώδες για μοτο, ίσως το μόνο μειονέκτημα! Αλλά έχεις Μοντάνα με κουμπιά και 5αρα οθόνη ρε φίλος! Τι να λέμε?
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν με βόλεψε ποτε , για μένα ήταν πολύ δύσκολη η χρήση του , το αγόρασα και το πούλησα 2 φορές .
Ακριβή κάρτα μνήμης και με τον ήλιο δεν φαίνονται καλά τα σημεία στην οθόνη .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Αναφέρεσαι στο παλιό 10ετιας μοντέλο ή στο καινούργιο?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αναφέρεσαι στο παλιό 10ετιας μοντέλο ή στο καινούργιο?

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
Στο παλιό 276 και 278 . Δεν ήξερα οτι υπάρχει καινούργιο , σήμερα μου το μάθατε εσείς .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο παλιό 276 και 278 . Δεν ήξερα οτι υπάρχει καινούργιο , σήμερα μου το μάθατε εσείς .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όλες οι οθόνες της εποχής, έτσι ήταν Κώστα. Τότε βγήκαν και χρησιμοποιήθηκαν τα κάθε λογής φρυδάκια-σκίαστρα... Αχρείαστα πλέον!
Αν δεις την οθονάρα του 276cx , ... τι να λέμε!
Και τα κουμπιά για κάποιους είναι πλεονέκτημα. Ειδικά σε σκόνες, ή με λασπωμένο γάντι, όλοι εκτιμάμε το κουμπάκι αντί της touch screen ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για να ξεκαθαρίσω κάτι στο κλούβιο μου:
Αν κάποιος εξοπλιστεί με ένα eTrex 20x παράδειγμα, με τους TOPO χάρτες που δινει. Είναι σε ένα αρκετα καλό επίπεδο εξοπλισμένος; οέο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σαν συσκευη εχει ολες τις δυνατοτητες που θελουμε σε χαρτες,πλοηγηση,μενου. Αλλα δυστυχως εχει πολυ πολυ μικρη οθονη και νομιζω ειναι ακαταλληλο για χρηση σε μηχανη. Ειναι το οικονομικο μοντελο βεβαια πιο προσιτο αλλα στραβωνεσαι για μα δεις και μπορει να ειναι ως επικινδυνο. Πιο πολυ απευθυνεται σε πεζοπορους ορειβατες κλπ
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@tc-drift Πρέπει να έχεις δίκιο.
Ευχαριστώ Βαγγέλη.
Δίκιο έχει ασφαλώς!
Η μικρή του οθόνη το κάνει πολύ δύσχρηστο σε όχημα. Κατά τα άλλα, είναι ΟΚ! Για πεζούς είναι άριστη λύση και για ποδήλατο ίσως (μάλλον).
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid



Touratech βαση με ram mount....Με μονιμο ρευμα....Το κουμπωνεις και εφυγες!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 3. μαθο, forester, zandesiro....Τώρα αρχίζω καταλαβαίνω τι γίνεται....

zandesiro αν μπορείς στείλε link με την tourateck βάση και το ram mount... Στις φωτό δεν φαίνεται καθαρά....πανω σε μπαράκι το έχεις βάλει;; Επίσης πάνω στη βάση γράφει garmin και δεν μοιάζει για το AMPS mount. Ποια είναι ;;


Σκεφτομαι να βάλω μπαράκι στο 990 πάνω από τα όργανα και πιο πολύ μου αρέσει η λύση sw-motech βάση και AMPS mount. Μου φαίνεται πιο μαζεμένη λύση...

Τις μπίλιες και τον βραχίονα τα εμπιστεύεστε μήπως σε κανένα τράνταγμα αποσυναρμολογηθούν;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 3. μαθο, forester, zandesiro....Τώρα αρχίζω καταλαβαίνω τι γίνεται....

zandesiro αν μπορείς στείλε link με την tourateck βάση και το ram mount... Στις φωτό δεν φαίνεται καθαρά....πανω σε μπαράκι το έχεις βάλει;; Επίσης πάνω στη βάση γράφει garmin και δεν μοιάζει για το AMPS mount. Ποια είναι ;;


Σκεφτομαι να βάλω μπαράκι στο 990 πάνω από τα όργανα και πιο πολύ μου αρέσει η λύση sw-motech βάση και AMPS mount. Μου φαίνεται πιο μαζεμένη λύση...

Τις μπίλιες και τον βραχίονα τα εμπιστεύεστε μήπως σε κανένα τράνταγμα αποσυναρμολογηθούν;
Η ίδια πρέπει να είναι της Garmin (ότι έχω εγω κι ο Μάθος), απλώς η βάση της Touratech την αγκαλιάζει και την κρύβει.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τις μπίλιες και τον βραχίονα τα εμπιστεύεστε μήπως σε κανένα τράνταγμα αποσυναρμολογηθούν;
Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση τετοια...οι RAM mount λυσεις σε βραχιονες-ειδικα οι σιδερενιες γιατι παιζουν και πλαστικοι-ειναι ΠΟΛΥ ισχυροι σε αντοχη αλλά και εχουν εξαιρετικη εφαρμογη χωρις να φευγουν απο τη θεση τους.Αρκει να σφιξεις σωστα.;)
Το κακο με αυτη τη λυση των βραχιονων RAM ειναι το μονό σημειο στηριξης(η μπιλια στην ουσια) το οποιο σε σχεση με την λυση πχ.της SW motech πανω σε μπαρακι δεν ειναι τοσο καλη σε κραδασμους και κουνημα...λογικο αλλά να το εχεις κι αυτο υποψη.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 3. μαθο, forester, zandesiro....Τώρα αρχίζω καταλαβαίνω τι γίνεται....

zandesiro αν μπορείς στείλε link με την tourateck βάση και το ram mount... Στις φωτό δεν φαίνεται καθαρά....πανω σε μπαράκι το έχεις βάλει;; Επίσης πάνω στη βάση γράφει garmin και δεν μοιάζει για το AMPS mount. Ποια είναι ;;
https://touratech-usa.com/Store/Locking-GPS-Mount-Silver-Garmin-Montana-Monterra-Motorrad-Adventure

Η βαση ειναι πανω στο τιμονι με ram mount....Βαζεις την δικια του μεσα σε αυτην....
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Τις μπίλιες και τον βραχίονα τα εμπιστεύεστε μήπως σε κανένα τράνταγμα αποσυναρμολογηθούν;
Δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση τετοια...οι RAM mount λυσεις σε βραχιονες-ειδικα οι σιδερενιες γιατι παιζουν και πλαστικοι-ειναι ΠΟΛΥ ισχυροι σε αντοχη αλλά και εχουν εξαιρετικη εφαρμογη χωρις να φευγουν απο τη θεση τους.Αρκει να σφιξεις σωστα.;)
Αυτο ακριβως!!
 
Top Bottom