Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κοιτά, γενικά δεν είμαι και μάστορας αλλά 5 βιδώματα/ξεβιδώματα μπορώ να τα κάνω. Να βάλω κάνα τακάκι, να αλλάξω κάνα λάδι, να ανοίξω κάνα φιλτροκούτι κτλ...
Πιο πολύπλοκες δουλειές δεν κάνω γιατί ακριβώς δεν το πολυκατέχω. Τώρα, για την ασφάλεια στο παξιμάδι, νομίζω πως δεν το έχω ξαναδεί (και σε όλα τα μηχανάκια μου βγάζω το καπάκι και καθαριζω...)
Εννοείται δεν παρεξηγώ!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
αν το ξεβιδώσεις και απλά δεν μπορείς να το βγάλεις,βάλε ένα καλαμάκι και τράβα'το ρουφώντας.
Mην παρει και καμια τζουρα λαδι μαζι. Πιο safe ειναι μια μυτερη οδοντογλυφιδα μεσα σφηνωτη.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μετά από λίγο παίδεμα, βγήκε το jet, δεν ήταν βουλωμένο, ΟΜΩΣ γράφει πάνω 30. Υπάρχει περίπτωση να είναι το .30? Πως γκέκεν αυτό (990 adv 2007)? Αν ναι, να βάλω καλύτερα το .50?

Edit:
Έψαξα και διάβασα, σωστά έχει το αναβαθμισμένο 30 (νέο σχέδιο), δεν εχω καταλάβει ακόμα όμως εάν είναι προτιμότερο το .50 και από που μπορούμε να το προμηθευτούμε εκτός από Αμερική?
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τοποθέτηση της δωρεάς του Σωτήρη @sothrhs
Και πάλι ευχαριστώ...!


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έβγαλα σήμερα το μπροστινό mitas E09 γιατί δε με ικανοποιουσε η συμπεριφορά του σε λασπωδη τεραιν, ειδικά σε λάσπη πηλό που πήγαινε όπου ήθελε.
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ίσως ότι το τακούνι είναι πιο αραιό από το TKC80 που φορούσα πριν.

Αν και το αραιό τακούνι είναι συνήθως πιο αποτελεσματικό σε τέτοια τεραιν, ίσως το μεγάλο βάρος της μηχανής να χρειάζεται πιο πυκνο τακούνι.

Ξαναέβαλα TKC80 από το οποίο είμαι σούπερ ευχαριστημένος.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έβγαλα σήμερα το μπροστινό mitas E09 γιατί δε με ικανοποιουσε η συμπεριφορά του σε λασπωδη τεραιν, ειδικά σε λάσπη πηλό που πήγαινε όπου ήθελε.
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, ίσως ότι το τακούνι είναι πιο αραιό από το TKC80 που φορούσα πριν.

Αν και το αραιό τακούνι είναι συνήθως πιο αποτελεσματικό σε τέτοια τεραιν, ίσως το μεγάλο βάρος της μηχανής να χρειάζεται πιο πυκνο τακούνι.

Ξαναέβαλα TKC80 από το οποίο είμαι σούπερ ευχαριστημένος.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αχχχχ...αυτη η πτωση στην μανιταροσουπα:wacky:
Η αληθεια ειναι οτι το ΤKC ειναι εγγυηση .....καλοφαγωτα!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αχχχχ...αυτη η πτωση στην μανιταροσουπα:wacky:
Η αληθεια ειναι οτι το ΤKC ειναι εγγυηση .....καλοφαγωτα!
30 χρονια λαστιχο, και δεν το εχει ξεπερασει κανεις...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αχχχχ...αυτη η πτωση στην μανιταροσουπα:wacky:
Η αληθεια ειναι οτι το ΤKC ειναι εγγυηση .....καλοφαγωτα!
Η αλήθεια είναι ότι η πτώση προήλθε από την απώλεια πρόσφυσης του μπροστινού. Αν και μου έφυγε το πίσω μέρος, δεν έπεσα επιτόπου αλλά το έσωσα προσωρινά και το μπροστινό υποχώρησε και έφαγα τη σούπα μετά από 6-7 μέτρα.
Το έχω δει αρκετές φορές το βίντεο και το έχω εμπεδώσει χαχαχαχα.!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η αλήθεια είναι ότι η πτώση προήλθε από την απώλεια πρόσφυσης του μπροστινού. Αν και μου έφυγε το πίσω μέρος, δεν έπεσα επιτόπου αλλά το έσωσα προσωρινά και το μπροστινό υποχώρησε και έφαγα τη σούπα μετά από 6-7 μέτρα.
Το έχω δει αρκετές φορές το βίντεο και το έχω εμπεδώσει χαχαχαχα.!
Νομιζω οτι οι λογοι πτωσεων στο χωμα, ιδιως με τα μαστοδοντα, ειναι πολυ δυσκολο να αναλυθει!
Σιγουρα ομως το λαστιχο ειναι ενας δυνατος παραγοντας!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Νομιζω οτι οι λογοι πτωσεων στο χωμα, ιδιως με τα μαστοδοντα, ειναι πολυ δυσκολο να αναλυθει!
Σιγουρα ομως το λαστιχο ειναι ενας δυνατος παραγοντας!
Σαφώς. Βέβαια εγώ έχω δίκιο και όχι εσύ Κώστα μου, γιατί......





























































Έχω γαμώ τα κινητά :roflmao:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έβαλα το αμορτισέρ.

Συνειδητοποίησα ότι σε κάποια "τακτοποίηση" εργαλείων, πραγμάτων, ανταλλακτικών, κουτιών και δεν ξέρω τι άλλο έχω συμμαζέψει, παράπεσε το σακουλάκι με τα εργαλεία του fazer κάπου και δεν ξέρω που είναι πλέον. Και δεν έχω διάθεση να ψάξω. Και θέλω να προφορτίσω σωστά το ελατήριο και δεν μπορώ.

Και τώρα θέλω λίγο να κάψω μηχανάκια, εργαλεία και ανταλλακτικά και να χορεύω γύρω από την φωτιά τραγουδώντας "απαλλάχτηκαποσένα απαλλάχτηκα". Εντάξει, είναι τα νεύρα της στιγμής, ΚΑΠΟΥ είναι, θα βρεθεί όταν δεν θα το χρειάζομαι πιά, όπως συμβαίνει πάντα με τα πράγματα που χάνονται.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έβαλα το αμορτισέρ.

Συνειδητοποίησα ότι σε κάποια "τακτοποίηση" εργαλείων, πραγμάτων, ανταλλακτικών, κουτιών και δεν ξέρω τι άλλο έχω συμμαζέψει, παράπεσε το σακουλάκι με τα εργαλεία του fazer κάπου και δεν ξέρω που είναι πλέον. Και δεν έχω διάθεση να ψάξω. Και θέλω να προφορτίσω σωστά το ελατήριο και δεν μπορώ.

Και τώρα θέλω λίγο να κάψω μηχανάκια, εργαλεία και ανταλλακτικά και να χορεύω γύρω από την φωτιά τραγουδώντας "απαλλάχτηκαποσένα απαλλάχτηκα". Εντάξει, είναι τα νεύρα της στιγμής, ΚΑΠΟΥ είναι, θα βρεθεί όταν δεν θα το χρειάζομαι πιά, όπως συμβαίνει πάντα με τα πράγματα που χάνονται.
Με καβουρα θα κανεις δουλεια. Αν δεν εχεις και θες να πεταχτεις να παρεις εναν , παρε εναν αποχετευσεων σαν τον παρακατω, ειναι πιο φτηνοι.


Αλλιως , αν και δεν ενδεικνυται, με σφυρακι και καλεμακι πλατυ σιγουρα θα το κουνησεις αλλα με προσοχη μην σπασουν δοντια.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Με καβουρα θα κανεις δουλεια. Αν δεν εχεις και θες να πεταχτεις να παρεις εναν , παρε εναν αποχετευσεων σαν τον παρακατω, ειναι πιο φτηνοι.


Αλλιως , αν και δεν ενδεικνυται, με σφυρακι και καλεμακι πλατυ σιγουρα θα το κουνησεις αλλα με προσοχη μην σπασουν δοντια.
τέτοιον έχω, είναι μικρός, το δοκίμασα.

εντάξει δεν σκάω πολύ, πότε θα πάρω μηχανάκι πάλι, άγνωστο και αν πάω κάπου δεν θα είναι μακριά, δεν πάει στο καλό. Όταν βγάλω το αμορτισέρ ξανά για να βάλω τον διορθωμένο αποστάτη, θα δω και αυτό. πολύ πιθανό να έχω βρει και τα εργαλεία ως τότε.

έχω και το σατανάκι στην αγγλία να μου στέλνει αγγελίες "έλα με αεροπλάνο, γύρνα οδικώς" κατάλαβες που μπλέξαμε...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
τέτοιον έχω, είναι μικρός, το δοκίμασα.

εντάξει δεν σκάω πολύ, πότε θα πάρω μηχανάκι πάλι, άγνωστο και αν πάω κάπου δεν θα είναι μακριά, δεν πάει στο καλό. Όταν βγάλω το αμορτισέρ ξανά για να βάλω τον διορθωμένο αποστάτη, θα δω και αυτό. πολύ πιθανό να έχω βρει και τα εργαλεία ως τότε.

έχω και το σατανάκι στην αγγλία να μου στέλνει αγγελίες "έλα με αεροπλάνο, γύρνα οδικώς" κατάλαβες που μπλέξαμε...
Καταλαβαινω, μια εποχη ειχα ψηθει ασχημα να "πεταχτω" Ιταλια να φερω ενα Morini Granpasso...
 
Top Bottom