Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Συμπληρωσα 100000χμ στο VFRακι μετα απο 14+ χρονια διακεκομμενης χρησης, οχι πολλα καθως φορτωνω με χιλιομετρα περισοτερο τα αλλα on-off μηχανακια μου.




Σ'αυτα τα 100000χμ εκτος απο λαδια-ξυδια (κυριως λαδια καθε 6000χμ και φιλτρο καθε 12000), το μηχανακι χρειαστηκε ενα σετ πηνια στα 67000χμ (κλασικο θεμα στα VFR 6ης γενιας) και ενα τεντωτηρα αλυσιδας εκκεντροφορου στα 72000χμ. Ααα, και ενα σετ ρουλεμαν λαιμου στα 44000χμ κατα τα κλασικα χονταιϊκα. Βαλβιδες δεν εχω κοιταξει ακομη. Επισης χρειαζεται οπωσδηποτε βολτομετρο για να προλαβει κανείς τα πηνια, εγω ειχα προνοησει ;) Το μοτερ ειναι ικανο για μερικες 100αδες χιλιαδες χμ χωρις καμια επεμβαση, λαδια μονο και φευγεις για ..sport touring :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ξερει κανεις που μπορω να βρω Αθηνα φυλλα/πλακες αλουμινιου? Θελω ενα κομματι 20 Χ 25 περιπου, παχος 6χιλ για να φτιαξω μια βαση.

Αν ξερετε και καποιο CNC/υδροκοπη που να μη μου ζητησει κανα νεφρο για μια απλη κοπη (εχω τα σχεδια σε Autocad) ακομη καλυτερα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μπορεις να πας σε μηχανουργειο ή σιδηρουργειο που ασχολούνται με κατασκευες καθως αυτοι εχουν. Ακομη και ρεταλι κομματι θα εχουν.
Εαν δεν βρεις πες μου σε μυνημα να σε στειλω σε συνεργατη που ξερω οτι εχει και συνεργαζετε με υδροκοπη,lazer κτλ.
Απο τιμες δεν ξερω , δεν ανακατευομαι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα το αναβληθέν πλύσιμο που έπρεπε να έχει γίνει τη Κυριακή μετά από 100+ χλμ μικτής βόλτας, ΟνΟφάδας και μονοπατάδας. Με κυνηγούσαν οι οικογενειακές υποχρεώσεις, οπότε σήμερα ήταν η μέρα της...







 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Λάμπει!
Μόνο πιεστικό ή βάζεις και κάποιο χημικό πριν για να βοηθήσει την διάλυση της βρωμιάς?
 
Reactions: STF

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Λάμπει!
Μόνο πιεστικό ή βάζεις και κάποιο χημικό πριν για να βοηθήσει την διάλυση της βρωμιάς?
Αυτό το έχω κι εγώ απορία... Γενικά μόνο με αφρό και πιεστικό ή παίζει και χέρι/τρίψιμο για τους δύσκολους λεκέδες (εκεί που κάνουν δουλειά οι μπλε, πράσινοι και κόκκινοι κόκκοι)??

Ανοίξτε ένα θέμα στα τεχνικά για το "σωστό" πλύσιμο και την περιποίηση της μηχανής
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Λάμπει!
Μόνο πιεστικό ή βάζεις και κάποιο χημικό πριν για να βοηθήσει την διάλυση της βρωμιάς?
Αυτό το έχω κι εγώ απορία... Γενικά μόνο με αφρό και πιεστικό ή παίζει και χέρι/τρίψιμο για τους δύσκολους λεκέδες (εκεί που κάνουν δουλειά οι μπλε, πράσινοι και κόκκινοι κόκκοι)??

Ανοίξτε ένα θέμα στα τεχνικά για το "σωστό" πλύσιμο και την περιποίηση της μηχανής
Είναι καινούργιο το 250 του Στέφανου
Τον ερχόμενο Μάϊο θα γίνει δύο χρονών, σχετικά καινούριο μπορείς να πεις. Το θέμα είναι πως αν και ταλαιπωρώ τις μηχανές μου, μου αρέσει παράλληλα να τις φροντίζω άμεσα. Αν κάτι σπάσει θα αντικατασταθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, αν κάτι πληγωθεί θα επιδιορθωθεί αμέσως κ.ο.κ.
Το ίδιο συμβαίνει και με τη βρωμιά, όταν λερωθεί "χοντρά", δε θα μείνει ποτέ για πολλές ημέρες άπλυτη (συνήθως θα πλυθεί σχολαστικά αυθημερόν).
Όλες οι μηχανές μου από τη μέρα που ήρθαν στα χέρια μου μέχρι τη μέρα που έφυγαν πάνω-κάτω ήταν σε αυτή τη κατάσταση, είτε έμειναν κοντά μου δύο χρόνια είτε πέντε.
Το συγκεκριμένο 250άρι επειδή είναι ιδιαίτερο και παράλληλα έχει πολύ χαμηλό κόστος παγίων εξόδων και συντήρησης προορίζεται να μείνει στα χέρια μου για πάντα, επομένως έχω ένα λόγο παραπάνω να το φροντίζω επιμελώς. Δεν είναι κάποιου είδους "κόλλημα", είναι κομμάτι της απόλαυσης στη σχέση μου με τις μηχανές.

Ως προς τη διαδικασία του πλυσίματος τώρα... (διάρκεια: 40 λεπτά περίπου)
1) Ξεκινάω περνώντας ένα χέρι με χαμηλή πίεση καθαρό νεράκι και περιμένω 5 λεπτά να μαλακώσουν οι λάσπες.
2) Μετά ξεκινάω με δυνατή πίεση να φύγουν όλα τα χοντρά.
3) Μετά συνδέω και το χημικό (Karcher) και περνάω ένα χέρι και περιμένω πάλι 5 λεπτά να δράσει.
4) Ξεπλένω.
5) Χλιαρό νεράκι και απορρυπαντικό πιάτων και καθαρίζω από πάνω προς τα κάτω με σφουγγαράκι (τιμόνι, πλαστικά, σέλα, κινητήρα, ψαλίδι, ζάντες κτλ).
6) Ξεπλένω.
7) Στεγνώνω τα χοντρά με πανάκι.

Έτοιμος!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τον ερχόμενο Μάϊο θα γίνει δύο χρονών, σχετικά καινούριο μπορείς να πεις. Το θέμα είναι πως αν και ταλαιπωρώ τις μηχανές μου, μου αρέσει παράλληλα να τις φροντίζω άμεσα. Αν κάτι σπάσει θα αντικατασταθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα, αν κάτι πληγωθεί θα επιδιορθωθεί αμέσως κ.ο.κ.
Το ίδιο συμβαίνει και με τη βρωμιά, όταν λερωθεί "χοντρά", δε θα μείνει ποτέ για πολλές ημέρες άπλυτη (συνήθως θα πλυθεί σχολαστικά αυθημερόν).
Όλες οι μηχανές μου από τη μέρα που ήρθαν στα χέρια μου μέχρι τη μέρα που έφυγαν πάνω-κάτω ήταν σε αυτή τη κατάσταση, είτε έμειναν κοντά μου δύο χρόνια είτε πέντε.
Το συγκεκριμένο 250άρι επειδή είναι ιδιαίτερο και παράλληλα έχει πολύ χαμηλό κόστος παγίων εξόδων και συντήρησης προορίζεται να μείνει στα χέρια μου για πάντα, επομένως έχω ένα λόγο παραπάνω να το φροντίζω επιμελώς. Δεν είναι κάποιου είδους "κόλλημα", είναι κομμάτι της απόλαυσης στη σχέση μου με τις μηχανές.

Ως προς τη διαδικασία του πλυσίματος τώρα... (διάρκεια: 40 λεπτά περίπου)
1) Ξεκινάω περνώντας ένα χέρι με χαμηλή πίεση καθαρό νεράκι και περιμένω 5 λεπτά να μαλακώσουν οι λάσπες.
2) Μετά ξεκινάω με δυνατή πίεση να φύγουν όλα τα χοντρά.
3) Μετά συνδέω και το χημικό (Karcher) και περνάω ένα χέρι και περιμένω πάλι 5 λεπτά να δράσει.
4) Ξεπλένω.
5) Χλιαρό νεράκι και απορρυπαντικό πιάτων και καθαρίζω από πάνω προς τα κάτω με σφουγγαράκι (τιμόνι, πλαστικά, σέλα, κινητήρα, ψαλίδι, ζάντες κτλ).
6) Ξεπλένω.
7) Στεγνώνω τα χοντρά με πανάκι.

Έτοιμος!
Εγώ επειδή είμαι τσακωμενος με το... πλύσιμο των μηχανών, για να τα κάνω ολα αυτα, θέλω σαράντα μέρες όχι σαράντα λεπτά :hungover::p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ επειδή είμαι τσακωμενος με το... πλύσιμο των μηχανών, για να τα κάνω ολα αυτα, θέλω σαράντα μέρες όχι σαράντα λεπτά :hungover::p
Μια απ τα ίδια!!! και βαλε
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μια χαρά, περιγραφικότατος!
Τελικά, ενα καλό πειστικό αξίζει, ειδικά αν λασπώνεσαι! Ζημιές ή θαμπάδες στα αλουμίνια από τα χημικά σου έχουν τύχει?
Στο 990 adventure μου, το ψαλίδι έχει στάμπες και πιτσιλιές από κάποιου τύπου χημικό και δεν φεύγει...
 
Reactions: STF

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ενας φτηνος φυσητηρας σαν αυτον στη φωτο βοηθαει πολυ στο στεγνωμα και ειδικα στο να φευγουν "λιμναζοντα" νερα απο δυσκολα σημεια.




Μια χαρά, περιγραφικότατος!
Τελικά, ενα καλό πειστικό αξίζει, ειδικά αν λασπώνεσαι! Ζημιές ή θαμπάδες στα αλουμίνια από τα χημικά σου έχουν τύχει?
Στο 990 adventure μου, το ψαλίδι έχει στάμπες και πιτσιλιές από κάποιου τύπου χημικό και δεν φεύγει...
Μπορει να ειναι σταμπες απο λαδια κτλ που ειχαν μεινει καιρο πανω χωρις πλυσιμο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μια χαρά, περιγραφικότατος!
Τελικά, ενα καλό πειστικό αξίζει, ειδικά αν λασπώνεσαι! Ζημιές ή θαμπάδες στα αλουμίνια από τα χημικά σου έχουν τύχει?
Στο 990 adventure μου, το ψαλίδι έχει στάμπες και πιτσιλιές από κάποιου τύπου χημικό και δεν φεύγει...
Ορισμένα σπρέυ αλυσίδας αν μείνουν στο αλουμίνιο χωρίς να καθαριστούν αφήνουν στάμπα η οποία μετά ντεν βγκαίνει καρντιά μου :thumbsdown:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
την έβγαλα πάλι (τρίτη φορά??) πωλητήριο με την ελπίδα ότι θα είναι και η φαρμακερή... και πάμε για άλλα πιο άγρια ;)


 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ενας φτηνος φυσητηρας σαν αυτον στη φωτο βοηθαει πολυ στο στεγνωμα και ειδικα στο να φευγουν "λιμναζοντα" νερα απο δυσκολα σημεια.

Έχω ένα της ΜΑΚΙΤΑ, κάνει δουλειά αλλά αργεί + οτι χωστά σημεία δεν τα φτάνει καλά ο αέρας :thumbsdown:
Σαν το κομπρεσσερ δεν έχει.
 
Top Bottom