και μετά το v-strom τι???

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
Δε θα χεις πρόβλημα να τα εχεις μονιμα επάνω τα χωμάτινα. Προσοχή σε βρεγμένη άσφαλτο όπως ειπώθηκε και στροφές. Αν είσαι όπως λες και ήρεμος οδηγός δε θα χεις κανένα θέμα για καθημερινή μετακίνηση.
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Θοδωρή βάζεις τα Mitas 09 και κρατάς και Α40 για τον Ιούνιο... Και εγώ αυτό ακριβώς θα κάνω που έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία στο χώμα όσο και εσύ !!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
ερώτηση .... βλέπω προσφορά τα michelin Anakee wild σε διαστάσεις 120/70-19 & 170/60-17
τα δικά μου είναι 110/80/19 & 150/70/17...

ταιριάζουν ή θα έχω θέμα???

γενικά ρωτάω, αν οι 2 διαστασεις των ελαστικών είναι διαφορετικές, αλλά η βασική (διάμετρος) είναι η σωστή έχεις θέμα ή ισχύει ότι και στα αυτοκίνητα (πάνω κάτω) ??
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Νομίζω θα έχεις θέμα με το μπροστινό φτερό (κοιτούσα μήπως έβαζα στο vstrom του πατέρα μου 120άρι μπροστινό).
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
σωστός!!! έχει θέμα και το πλάτος του πέλματος... Λογικά και με το πίσω παίζει να υπάρχει πρόβλημα!!!
Άρα πρέπει να βρω στις διαστάσεις μου ακριβώς....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ερώτηση .... βλέπω προσφορά τα michelin Anakee wild σε διαστάσεις 120/70-19 & 170/60-17
τα δικά μου είναι 110/80/19 & 150/70/17...

ταιριάζουν ή θα έχω θέμα???

γενικά ρωτάω, αν οι 2 διαστασεις των ελαστικών είναι διαφορετικές, αλλά η βασική (διάμετρος) είναι η σωστή έχεις θέμα ή ισχύει ότι και στα αυτοκίνητα (πάνω κάτω) ??
οχι
Καμιά σχέση με τα αυτοκίνητα.
Αυτά όταν στρίβουν, δεν αλλάζει η επιφάνεια που πατανε τα λάστιχα.
Στο μηχανάκι αλλάζει!
Για χωμάτινα μπορείς να πας μια διάσταση κάτω (σε πλάτος). Ποτέ πιο φαρδιά όμως!!! Ειδικά οι διαστάσεις που λες, θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα και πίσω και μπρος!
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Θοδωρή δες και τα anlas capraX αν βγαίνουν στις διαστάσεις που θέλεις είναι αξιοπρεπεστατο λάστιχο και είμαι υπερ ευχαριστημενος σε ότι terrain έχω οδηγήσει!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή δες και τα anlas capraX αν βγαίνουν στις διαστάσεις που θέλεις είναι αξιοπρεπεστατο λάστιχο και είμαι υπερ ευχαριστημενος σε ότι terrain έχω οδηγήσει!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
βγαίνουν, ίδια διάσταση με τα GS έχει ;)
Καλό το Ανλας, αλλά λιώνει για πλάκα! 1200 χλμ μου βγάλανε.... :(
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
βγαίνουν, ίδια διάσταση με τα GS έχει ;)
Καλό το Ανλας, αλλά λιώνει για πλάκα! 1200 χλμ μου βγάλανε.... :(
Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μαλακό...με όποιες συνέπειες...είτε θετικές είτε αρνητικές είναι αυτές!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Άσε που το χώμα θέλει καλύτερα λεπτά ελαστικά..

Σεντ φρομ ΚαΤεΜόφωνο
να βάλω αυτά???? είναι καλά???


(Λάστιχα ποδηλάτου KENDA K817 18Χ1.95)





:trt::trt:
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Αλλά εγώ τα είχα βάλει 160€ και για τον Θοδωρή που θέλει να κάνει 3-4 χωματαδες και μετά να τα βγάλει για να ξαναβάλει τα A40 είναι μια καλή πρόταση θεωρώ!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μπα, με βλέπω μετά για τα Ε07+.... μη σου πω να τα βάλω από τώρα να τελειώνω!!!! (και να γλυτώνω και το 200+ για τα wild )
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
ερώτηση .... βλέπω προσφορά τα michelin Anakee wild σε διαστάσεις 120/70-19 & 170/60-17
τα δικά μου είναι 110/80/19 & 150/70/17...

ταιριάζουν ή θα έχω θέμα???

γενικά ρωτάω, αν οι 2 διαστασεις των ελαστικών είναι διαφορετικές, αλλά η βασική (διάμετρος) είναι η σωστή έχεις θέμα ή ισχύει ότι και στα αυτοκίνητα (πάνω κάτω) ??
Νομίζω θα έχεις θέμα με το μπροστινό φτερό (κοιτούσα μήπως έβαζα στο vstrom του πατέρα μου 120άρι μπροστινό).
Το μπροστινό μπαίνει απροβλημάτιστα (εγγυημένα) γιατί το 120/70-19 είναι σχεδόν αντίστοιχο με το 110/80-19 (απειροελάχιστη διαφορά).
Το πίσω αν ήταν 160/70-17 θα ήταν ΟΚ, με 150 δεν είμαι σίγουρος αν θα πατάει σωστά στη ζάντα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Για ποιό λάστιχο Στέφανε @STF ισχύουν ακριβώς αυτά; Γιατί όπως θα ξέρεις, φάρδος με φάρδος διαφέρει.. Ειδικά αν μπλέξουμε και με τακούνια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αλλά εγώ τα είχα βάλει 160€ και για τον Θοδωρή που θέλει να κάνει 3-4 χωματαδες και μετά να τα βγάλει για να ξαναβάλει τα A40 είναι μια καλή πρόταση θεωρώ!

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
το 160αρι από όσο ξέρω, πάει... :( Τα ακρίβυναν, μπορεί και να κάνω λάθος.
Με 160€ για να τα έχει για τράμπα, μια χαρά! Αλλά έχω την εντύπωση ότι θέλει για μόνιμα πάνω....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για ποιό λάστιχο Στέφανε @STF ισχύουν ακριβώς αυτά; Γιατί όπως θα ξέρεις, φάρδος με φάρδος διαφέρει.. Ειδικά αν μπλέξουμε και με τακούνια.
Αλέξανδρε, ειδικά στα τακουνάτα δεν έχεις θέμα. Όταν αυξάνεις το φάρδος ένα νούμερο αλλά μικραίνεις το προφίλ ένα νούμερο (και τούμπαλιν) το συνολικό σχήμα του ελαστικού έρχεται σχεδόν στα ίδια. Κάποιες μηχανές -όπως και η δική μου- που φοράνε μπροστινό 80/100-21 καταλήγουν στο 90/90-21 λόγω πληθώρας επιλογών.
Στο link θα δεις και την οπτική προσομοίωση side by side και overlay. Επίσης θα δεις τις διαφορές που η "αντικατάσταση" δημιουργεί στο ταχύμετρο (είναι αμελητέες): https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=110-80r19-120-70r19

Μπορείτε να "παίξετε" με αυτό το πολύ χρήσιμο Link.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δες και τα shinko E804/805 .δεν ξέρω αν τα φέρνει κάποιος Αθήνα ή χρειάζεται να τα παραγγείλεις από επαρχία .πάντως παίζουν σε καλές τιμές .και αρκετές κριτικές στο youtube

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Επειδή έβλεπα τα Ε07 plus παρατήρησα ότι μπροστινό βγάζουν μόνο 120/70/19 (κι όχι 110/80/19) ενώ για πίσω βγαίνει κανονικά το 150/70/17
Τι κουφό είναι αυτό;

http://www.mitas-moto.com/international/products/motorcycle-trail-tyres/e-07plus/

Απ ότι είδα το απλο Ε07 σε 110/80/19 γράφει πως έχει πλάτος 120mm ενώ το Ε07 plus σε 120/70/19 έχει 134mm πλάτος
Θα υπάρχει θέμα στο Gs;
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιάννη πλάτος λες μάλλον..., όχι διάμετρο!
 
Top Bottom