990 Adv για test ride

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
καλυτερα να αφοπλιζει...........βομβες...στη....Βαγδατη......παρα να οδηγησει....ΚΤΜι !!!!!
Νταξει ρε Πετρο...:oops:μην τον αποθαρρυνεις τελειως...δε χαλανε και ολα ρε φιλε...:D:p
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ιστοριούλα... προς γνώση και συμμόρφωση. :p

Το σωτήριον έτος 2011 είμανε φαντάρος. Εκεί στην άδεια ορκομωσίας, εκμεταλλεύτητα τις 2-3 μέρες που είχα (συν το γεγονός ότι είχα να κάνω βόλτα 1 μήνα) και μαζί με μερικούς φίλους φύγαμε για μια παγωμένη μονοήμερη (Φλεβάρης γαρ) μέχρι την Καστανιά Κορινθίας. Το κολλητάρι μας ο @Postman990 είχε μόλις περάσει στη σκοτεινή πλευρά (μετά από πολλά χρόνια γιαπωνεζόφιλος έβαλε τον λευκό ζουρλομανδία) ενώ εγώ είχα μόλις 3 χρόνια το μαύρο VFR μου.

Αφού προφανέστατα σε όλη την εκδρομή ασχολούμασταν με τον ολοκαίνουριο λευκό δαίμονα (σκότωσε μέχρι και σπουργίτι σ' εκείνη τη βόλτα, το πήρε κάτω απ' τη μάσκα!!!), στο γυρισμό σταματήσαμε για βενζίνη και εκείνη ήταν η στιγμή που με κατέστρεψε για πολλά χρόνια στην πορεία. Είπαμε να κάνουμε τράμπα να το δοκιμάσω.

Το καβάλησα στην Κακιά Σκάλα (τίποτα δεν είναι τυχαίο - ακόμα και το όνομα της διαδρομής!). Δαιμονίστηκα στα κολασμένα στροφιλίκια που ξεχύνονται κάτω απ' την εθνική και μερικά χιλιόμετρα μετά, με το χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά του είπα να ξαναλλάξουμε και πήρα πάλι το VFR μου.

Το αγάπησα πολύ το VFR μου, έκανα ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα μαζί του και το ευχαριστήθηκα. Αλλά δε θα είναι ψέμματα πως εκείνη τη στιγμή μου το ξανακαβάλησα μετά το KTM (εκτός ότι νόμιζα πως στρίβω νταλίκα) μου κόπηκε απότομα εκείνο το χαμόγελο και δε μου ξαναήρθε παρά 5 χρόνια μετά που πήρα το περτικαλί. Μέχρι τότε, ήταν ΑΠΕΙΡΕΣ οι στιγμές που θυμόμουν εκείνη τη βόλτα στην Κακιά Σκάλα.

Ηθικό δίδαγμα.
Έτσι και το καβαλήσεις, δεν υπάρχει γυρισμός.
Καλό κουράγιο.

:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ιστοριούλα... προς γνώση και συμμόρφωση. :p

Το σωτήριον έτος 2011 είμανε φαντάρος. Εκεί στην άδεια ορκομωσίας, εκμεταλλεύτητα τις 2-3 μέρες που είχα (συν το γεγονός ότι είχα να κάνω βόλτα 1 μήνα) και μαζί με μερικούς φίλους φύγαμε για μια παγωμένη μονοήμερη (Φλεβάρης γαρ) μέχρι την Καστανιά Κορινθίας. Το κολλητάρι μας ο @Postman990 είχε μόλις περάσει στη σκοτεινή πλευρά (μετά από πολλά χρόνια γιαπωνεζόφιλος έβαλε τον λευκό ζουρλομανδία) ενώ εγώ είχα μόλις 3 χρόνια το μαύρο VFR μου.

Αφού προφανέστατα σε όλη την εκδρομή ασχολούμασταν με τον ολοκαίνουριο λευκό δαίμονα (σκότωσε μέχρι και σπουργίτι σ' εκείνη τη βόλτα, το πήρε κάτω απ' τη μάσκα!!!), στο γυρισμό σταματήσαμε για βενζίνη και εκείνη ήταν η στιγμή που με κατέστρεψε για πολλά χρόνια στην πορεία. Είπαμε να κάνουμε τράμπα να το δοκιμάσω.

Το καβάλησα στην Κακιά Σκάλα (τίποτα δεν είναι τυχαίο - ακόμα και το όνομα της διαδρομής!). Δαιμονίστηκα στα κολασμένα στροφιλίκια που ξεχύνονται κάτω απ' την εθνική και μερικά χιλιόμετρα μετά, με το χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά του είπα να ξαναλλάξουμε και πήρα πάλι το VFR μου.

Το αγάπησα πολύ το VFR μου, έκανα ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα μαζί του και το ευχαριστήθηκα. Αλλά δε θα είναι ψέμματα πως εκείνη τη στιγμή μου το ξανακαβάλησα μετά το KTM (εκτός ότι νόμιζα πως στρίβω νταλίκα) μου κόπηκε απότομα εκείνο το χαμόγελο και δε μου ξαναήρθε παρά 5 χρόνια μετά που πήρα το περτικαλί. Μέχρι τότε, ήταν ΑΠΕΙΡΕΣ οι στιγμές που θυμόμουν εκείνη τη βόλτα στην Κακιά Σκάλα.

Ηθικό δίδαγμα.
Έτσι και το καβαλήσεις, δεν υπάρχει γυρισμός.
Καλό κουράγιο.

:D

Εσύ έπαθες άλλο πράγμα. ....
Καβάλησες ευρωπαϊκό . ....ενώ είχες γαιπωνεζικο:p:D
Το έχουν πάθει πολλοί αναβάτες. ....:)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Η μοτοσικλέτα πρέπει να σε κάνει να είσαι χαρούμενος ...οπότε πάρε ΚΤΜ να δεις χαρά στα σκέλια σου ..!!
Είπαμε η ζωή είναι μικρή και ανούσια αν δε χαμογελάς...!!
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Εσύ έπαθες άλλο πράγμα. ....
Καβάλησες ευρωπαϊκό . ....ενώ είχες γαιπωνεζικο:p:D
Το έχουν πάθει πολλοί αναβάτες. ....:)
Όχι φίλε μου. Να σημειώσω πως είμαι εκ γονιδίων BMWδάκιας. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έβλεπα τον πατέρα μου κάθε μέρα καβάλα πάνω σ' ένα R65 του 1980 (και πλέον σ' ένα R850 RT). Αυτό το μηχανάκι ήταν ουσιαστικά η πρώτη μου μεγάλη μηχανή, οπότε τυπικά μπορείς να πεις πως καβάλησα ευρωπαϊκό πριν καβαλήσω γιαπωνέζικα!

Επίσης, ΠΡΙΝ κάνω βόλτα τον Αυστριακό είχα ήδη δοκιμάσει το 1200 GS, το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή φανταζόμουν πως θα είναι η επόμενή μου μηχανή.
Μου άρεσε σε πάρα πολλά πράγματα, το ευχαριστήθηκα, αλλά αυτό το "λούνα παρκ" που μου έβγαλε το ΚΤΜ... σε καμία περίπτωση.

Μπα. Ο Αυστριακός σου παίρνει τα μυαλά και τα χτυπάει στον τοίχο. Και μετά άντε να ξεμπλέξεις!! :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι φίλε μου. Να σημειώσω πως είμαι εκ γονιδίων BMWδάκιας. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έβλεπα τον πατέρα μου κάθε μέρα καβάλα πάνω σ' ένα R65 του 1980 (και πλέον σ' ένα R850 RT). Αυτό το μηχανάκι ήταν ουσιαστικά η πρώτη μου μεγάλη μηχανή, οπότε τυπικά μπορείς να πεις πως καβάλησα ευρωπαϊκό πριν καβαλήσω γιαπωνέζικα!

Επίσης, ΠΡΙΝ κάνω βόλτα τον Αυστριακό είχα ήδη δοκιμάσει το 1200 GS, το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή φανταζόμουν πως θα είναι η επόμενή μου μηχανή.
Μου άρεσε σε πάρα πολλά πράγματα, το ευχαριστήθηκα, αλλά αυτό το "λούνα παρκ" που μου έβγαλε το ΚΤΜ... σε καμία περίπτωση.

Μπα. Ο Αυστριακός σου παίρνει τα μυαλά και τα χτυπάει στον τοίχο. Και μετά άντε να ξεμπλέξεις!! :p
Γιατι να ξεμπλεξεις???
Αυτα ειναι ωραια μπλεξιματα.....:friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Οπως του τα λετε ...............
καλυτερα να αφοπλιζει.........
..βομβες...στη....Βαγδατη......
παρα να οδηγησει....ΚΤΜι !!!!!

:yew: η ωραιοτερη ατακα που ακουσα τον τελευταιο καιρο!:ok::ok::ok:
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Σκέφτομαι να δώσω το δικό
μου. Εχθές το βράδυ πήγα για μια δουλειά στη Γλυφάδα, είχα να το βγάλω βόλτα κανα μήνα, και τώρα το ξανασκέφτομαι...
Είναι από τα μοτο που αν τα οδηγήσεις κόλλησες.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιατι να ξεμπλεξεις???
Αυτα ειναι ωραια μπλεξιματα.....:friendship:
Νατα παλι....:rolleyes:Εσυ μετα τα 60 σου θα παρεις 990!!!Το βλεπω...θα ανασταινεις και..πεθαμενους!:D:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νατα παλι....:rolleyes:Εσυ μετα τα 60 σου θα παρεις 990!!!Το βλεπω...θα ανασταινεις και..πεθαμενους!:D:cool:
Αν είμαι τυχερός και φτάσω 60......γιατί όχι? ?:p
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Είστε όλοι υπέροχοι,και ένας ένας ξεχωριστά..
Σας αγαπω για την τρέλα σας όπως αγαπάτε εσείς τα 990 σας..

Θα θελα πολύ το επομενο μηνυμα που θα γραφα σ αυτο το θρεντ να ταν μια φωτο με το ΚΤΜ στο γκαραζ μου.
Δυστυχως(η ευτυχως) δεν έκατσε το συγκεκριμενο deal.

Ετσι κι αλλιως δεν ημουν σε φαση να αλλαξω μηχανη (απο αποψη χρηματων)
Και αυτη η περιπτωση ήταν για απλή ανταλλαγή χωρις διαφορα χρηματων.
Σε αυτη την περιπτωση δεν θα λεγα οχι.
Αλλα να δωσω το δικο μου και να βαλω αλλα 3.500 - 4.000 δεν εχω σκοπό.
(Καθως προσφατα τελειωσα με τα μαζεματα στο GS Συν οτι δεν εχω κανει πραμματα για τα οποια το πηρα,δεν το χω χαρει καθολου,εστω και μετα απο 10.000χλμ)
Τουτεστιν καποια ταξιδια εξωτερικο,εκει που τα χαρισματα της μπουμπους πραγματικα χρειαζονται (ανεση,αυτονομια,αξιοπιστια,δουλεμα boxer).

Ωστόσο δεν θα με χαλαγε να τα κανω με το ΚΤΜ και να ευχαριστηθω οδηγηση.
Αλλα δεν έκατσε.

Οποτε το προγραμμα τωρα λέει,
1.
Kλείσιμο ολες τις καρτελες στον browser απ το ψαξιμο με τα θεματα του 990 και πως αντιμετωπιζονται,
απ τα τεποζιτα ουρας,
απ τα κιτ αυτοκολλητα,
απ τις αφτερμαρκετ σελες
απ τα ψηλα φτερα
απ τα sasectomy
canisterectomy
βαψιμο καγκελα
απο θρεντς ανθρωπων που πηγαν απο gs σε 990 και που δεν ξανακοιταξαν πισω.
και και και που σκεφτομουν να ξεκινησω να κανω μολις το παρω,και στο μυαλο μου ηταν ηδη ετοιμο το μηχανακι οπως το θελω.

2.
Κάποια ταξιδια με το ΒΜW , να μου φυγει η καψα

και
3.
Μετά μαλλον και γω θα γίνω μέλος του διαόλου,να δω λιγη χαρά στα σκελια μου βιωνοντας αυτο που περιγραφετε ολοι....


Παντως ακόμα κι αν δεν έκανα τεστ ραιντ ηταν σα να εκανα 30 τεστ ραιντ απ τις περιγραφες σας...
:yew:

Στις 4 σελιδες με ρωτησατε διαφορα που δεν προλαβαινα να απαντησω και να μπουμε σε μια χρονοδυνη ερωταπαντησεων,αλλα
@MoNiker και @Gio_Diego_950_ADV
και οσοι μου πατε για 950,το ξερω οτι δουλευει καλυτερα και πιο γλυκα το 950 και οτι γενικα ειναι το ιδιο αξιοπιστο και περισσοτερο με το 990,
αλλα η αληθεια ειναι οτι στην μεταπωληση 990 παιρνει και η κουτση Μαρια.
Το 950 θελει αυτον που ξερει τι παιρνει κι εχει ψαχτει(λιγοτεροι).



Και τελος ειμαι αδεσμευτος και ατεκνος ...
χαχα
(Ίσως αν ειχα ΚΤΜ να μην ηταν ετσι,ειδικα το 1ο)

:friendship::friendship:

Σορρυ αν σας ταλαιπωρησα,αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι καλο σας εκανα.
Οι μεν κανατε εξομολογηση και ξεβρακωθηκατε απεναντι στο κοριτσι σας,ηταν σα να τα κραταγατε μεσα σας.
Χειμαρρος κανονικος.
Οι δε γινατε μαρτυρες του παγανιστικου αυτου μορφωματος των ιδιοκτητων 990 και μόνο να ζηλέψετε μπορείτε,
και να χαζέψετε γι αλλη μια φορα αγγελίες.


Καλες γιορτές να χουμε...
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και εδω που τα λεμε...δε θα πω καλα εκανες και κρατησες το GSA αλλά καλα εκανες και ανοιξες το τοπικ...θα το μεταφερω και στα ΚαΤεΜια να υπαρχει ως πληροφορια-δοθηκαν πολλες...-για επιδοξους αγοραστες.:secret:
Καλες βολτες με την κουκλα σου :)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σκέφτομαι να δώσω το δικό
μου. Εχθές το βράδυ πήγα για μια δουλειά στη Γλυφάδα, είχα να το βγάλω βόλτα κανα μήνα, και τώρα το ξανασκέφτομαι...
Είναι από τα μοτο που αν τα οδηγήσεις κόλλησες.
Ρε Δημητρη, δυο φορες στο ζητησα, "το σκεφτεσαι" αλλα δεν το δινεις :D Τουλαχιστο κυκλοφορατο να το φχαριστηθεις και ελα και σε καμια χωματαδα :ok: :cool:
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Ρε Δημητρη, δυο φορες στο ζητησα, "το σκεφτεσαι" αλλα δεν το δινεις :D Τουλαχιστο κυκλοφορατο να το φχαριστηθεις και ελα και σε καμια χωματαδα :ok: :cool:
Γιώργη αν το θες έλα να το πάρεις. Εσύ θα το κυκλοφορείς πιο πολύ όπως του αξίζει!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργη αν το θες έλα να το πάρεις. Εσύ θα το κυκλοφορείς πιο πολύ όπως του αξίζει!
Δημητρη, τωρα με βαζεις σε πολυ ασχημο διλημμα, τα υπολοιπα με πμ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιώργη αν το θες έλα να το πάρεις. Εσύ θα το κυκλοφορείς πιο πολύ όπως του αξίζει!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημητρη, τωρα με βαζεις σε πολυ ασχημο διλημμα, τα υπολοιπα με πμ..
Μην το χαλατε με ΠΜ...εδω εγινε το συνοικεσιο δημόσια εδω να γινει και το νταραβερι...:friendship:
 
Top Bottom