Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Καμιά βάση καλή για το κινητό παίζει;
Αν δεν θες να δώσεις πολλά παράγγειλε αυτή πιο κάτω. Παράγγειλε όμως extra antivibration ( το τρίγωνο) και κανένα 3Μ αυτοκόλλητο για το κινητό γιατί αυτό που έχει είναι μούφα.


Τώρα αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα η Quad-lock είναι κορυφαίο προιόν.


Έχω και τα δύο και είναι αρκετά όμοια και ποιοτικά.

Καλή συνέχεια.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Αν δεν θες να δώσεις πολλά παράγγειλε αυτή πιο κάτω. Παράγγειλε όμως extra antivibration ( το τρίγωνο) και κανένα 3Μ αυτοκόλλητο για το κινητό γιατί αυτό που έχει είναι μούφα.


Τώρα αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα η Quad-lock είναι κορυφαίο προιόν.


Έχω και τα δύο και είναι αρκετά όμοια και ποιοτικά.

Καλή συνέχεια.
Καλησπέρα!
Να επιλέξω τη φωτογραφία που τα έχει όλα και να πάρω συν το τρίγωνο;
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλησπέρα!
Να επιλέξω τη φωτογραφία που τα έχει όλα και να πάρω συν το τρίγωνο;
...ερώτηση του άσχετου :
το τρίγωνο τι είναι;;;
και ποιο το λινκ για παραγγελία του ;;;
/// Β
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Παράγγειλε το set G ή Η ανάλογα πιο χρώμα σου αρέσει και έχτρα το Τρίγωνο.

Το Τρίγωνο προστατευει το κινητό και συγκεκριμένα τον σταθεροποιητή της κάμερας από τους κραδασμούς της μοτοσυκλετάς. Τα σύχρονα κινητά πονάνε με τους σταθεροποιητές στους υψιλούς κραδασμούς.

 

xisor98

Μέλος
Όνομα
Ιασων
Μοτό
BMW F 650 GS 2004
Καλησπερα στην ομαδα. Λοιπον εχουμε και λεμε, στις φωτο απεικονιζεται το κατω μερος απο το καπακι που ειναι για τους δισκους και την τρομπα νερου απο αριστερα δηλαδη. Πριν καμια εβδομαδα την ειχα βαλει μπροστα για 2 λεπτα και ειδα λιγο "καπνο". Εσκυψα να δω και ετρεξε λιγο παραφλου απο μια τρυπιτσα και μονο που απεικονιζεται στην εικονα 1 ( δοκιμασα να σφιξω τις βιδες, μπας και ηταν καποια χαλαρη αλλα δεν ηταν). Ολη την εβομαδα που εχω κανει πολλα χλ,, ολα κανονικοτατα. Ερχομαστε στο σημερα , παλι την χρησιμοποιησα την μηχανη για 5 λεπτα, σταματω παλι βλεπω λιγο καπνο οπου παλι εσταζε παραφλου, ομως αυτη την φορα, περα απο την τρυπιτσα εσταζε και απο την φλατζα σε 2 σημεια που φαινεται στην εικονα 3. Να σημειωσω οτι ηταν ξεκαθαρα απο την φλατζα γιατι στο ενδιαμεσο δεν ειχε λεκε.
Την πρωτη φορα απλα φαινοταν λιγο υγρο ενω σημερα επεφταν σταγονες συνεχομενα .

Γενικα μεχρι πριν 2 εβδομαδες που ετυχε και τσεκαρα την σταθμη στο ψυγειο, ηταν φουλ. συμπληρωσα λιγο στο δοχειο υπερχειλισης, λιγο πανω απο το μαξ.
Πριν 20.000χλμ ακριβως εχουν αλλαχτει τρομπα νερου, τσιμουχακια, γραναζια καθως επισης και ολοκληρο το αριστερο καπακι συμπλεκτη, επειδη ειχε μεγαλο τζογο εκει που ηταν η τρομπα.

Φανταζομαι παω για καινουρια φλατζα καπακιου και τσιμουχακια σιγουρα ή γνωριζει κανεις τιποτα παραπανω;

1)

2)







3)
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Σίγουρα είσαι για τσιμουχακια αντλίας νερου ίσως και άξονα.
Τσιμουχακια βρες εμπορίου αλλά πρόσεχε τον τύπο τους.

Και φλάντζα από ότι φαίνεται.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Είχα φτιάξει σχέδια με χαρτόνι αρχικά και μετά τα πέρασα σε χαρτί για να δώσω να μου τα φτιάξουν, τελικά δεν το προχώρησα ποτέ γτ έδωσα την μηχανή. Υπάρχουν κι ετοιμες universal λύσεις Universal small navigation tower - Adv Bikes
 

Acevol

Μέλος
Περιοχή
Λευκωσία, Βόλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM 790 Adv 2023
Παρακαλώ μία γνώμη για πισινό τακάκι ανάμεσα σε CL BRAKES RX3 και EBC FA213V.
Φίλε δεν τα ξέρω. Εγώ έβαλα Artrax και βρήκα την ησυχία μου.Ειδικά για το μπροστινό είναι τα καλύτερα. Και δεν τρίζουν καθόλου.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Μετά από καθάρισμα της πίσω δαγκάνας αναβοσβήνει με σταθερό χρόνο το λαμπάκι του abs, έχω κανονικά φρένα.
Αλλάζοντας τακάκια στη πίσω μονοπίστονη δαγκάνα καθάρισα και το έμβολο της.
Πρέσαρα με το ποδόφρενο για να βγεί κι άλλο λίγο το έμβολο ώστε να καθαριστεί οσο καλύτερα γίνονταν,
μιάς και θα έπρεπε να επιστρέψει αρκετά μέσα , με τα καινούργια τακάκια, ώστε να μην μείνει ιδιαίτερη βρώμα στα o-ring της.
Το υγρό φρένων στο δοχειάκι του έφτασε σχεδόν πάτο μέχρι την αρχή απο το σωληνάκι και αφου μπήκαν τα καινούργια τακάκια επέστρεψε στο max.
Εκ τον υστέρων ειδα ότι το service manual αναφέρει για το πίσω δοχείο υγρών:
Brake fluid level must not drop below the MIN mark
during the bleeding process, otherwise air will be
drawn into the brake system. Bleed the system
again if this happens.

Δεν έχω ξανακάνει αυτή τη δουλεία σε μηχανή με abs. Η αλλαγή υγρών είναι ήδη δρομολογημένη.

Έχει κάποιος καλός άνθρωπος να προσθέσει κάτι για το παραπάνω; :happy:
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Λαμπρο αν γίνεται κάποιος με διαγνωστικο gs911 να σου κάνει εξαέρωση και τη μονάδα ABS αφού θα κανεις αλλαγή τα υγρά
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Κάθε πότε αλλάζετε λάδια στη μπροστά ανάρτηση; κάθε τόσο χάνει λάδια ή η μία ή η άλλη μπουκάλα,είναι φυσιολογικό;
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Αλλαγή συνήθως ανά 20Κ ή 2 χρόνια περίπου, χωρίς απαραίτητα πάντα αλλαγή τσιμουχων-γλυστρων.

Από ποιο σημείο έχεις διαρροές;
 
Reactions: kaf
Top Bottom