Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αν βάλεις νεοπρεν στα καλάμια δε θα χρειαστεί ποτέ τσιμουχες ξυστρες
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πχ. τέτοιο
ProX προστατευτικά καλαμιών νεοπρέν - Μακριά έκδοση 40.FSP3604450 Universal
Ή τέτοιο...
Αν έχεις βάλει τα άλλα που είναι σαν πλαστικές κουρτίνες δεν κάνουν τίποτα,απλά παρατείνουν ελάχιστα τη φθορά της ξυστρας και την διαρροή της τσιμουχας
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Πχ. τέτοιο
ProX προστατευτικά καλαμιών νεοπρέν - Μακριά έκδοση 40.FSP3604450 Universal
Ή τέτοιο...
Αν έχεις βάλει τα άλλα που είναι σαν πλαστικές κουρτίνες δεν κάνουν τίποτα,απλά παρατείνουν ελάχιστα τη φθορά της ξυστρας και την διαρροή της τσιμουχας
Αυτές ακριβώς έχω,πιασμένες με tire up
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Παράξενο αν σου έσκασαν , στο δικό μου 10 χρόνια δεν έκαναν κιχ, εκτός και αν είχαν ήδη αρπάξει αρκετό χωμα οι ξύστρες σου όταν τα έβαλες.
Εγώ τα είχα τοποθετήσει μετά από αλλαγή τσιμουχων ξυστρων και επί μία δεκαετία ήταν οκ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Είδα λερωμένο το νεοπρεν στο καλοκαιρινό σέρβις..και σήμερα ξανά
Του είχα κάνει άλλο ένα πριν ενάμιση χρονο
Το τυπικο σερβις σερβις δεν περιλαμβανει αλλαγη λαδιων και κυριως αλλαγη τσιμουχων στο μπροστινο
Αν ομως εσυ αλλαξες τσιμουχες πριν απο 1μιση χρονο και αφου εχεις καλυματα νεοπρεν τοτε δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν Ειτε οι τσιμουχες χαλασαν (μαπα τσιμουχες ή λαθος εφαρμογη απο τον μστορα), ειτε τα καλαμια εχουν καποιο προβλημα στην επιστρωση τους (αμυχη, σκουρια, μπιμπικι) και καταστρεφουν τις τσιμουχες
Αν οι τσιμουχες ομως στο μπροστινο ειναι πολυ παλιες τοτε λογικο ειναι καποια στιγμη να υπαρξει διαρροη ...Τιποτα δεν ζει για παντα!
 

Vagelis84

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW f650gs Dakar
Καλησπέρα παιδιά ένα f650gs 2 spark μου πετάει σπινθήρες στην μπουζοπιπα όπως φαίνεται και στο βίντεο παραπάνω.
Τι επιδιόρθωση/ανταλλακτικό/ γενικότερη λύση προτείνεται?
Ευχαριστώ πολύ και καλή πρωτοχρονιά με υγεία σε όλους μας !!!
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλημέρα,η πίσω ανάρτηση έχει παραδώσει σιγά σιγά και θέλει επιδιόρθωση..έχει κάποιος να προτείνει που να το πάω; είτε κάποια προσιτή aftermarket λύση;
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλημέρα,η πίσω ανάρτηση έχει παραδώσει σιγά σιγά και θέλει επιδιόρθωση..έχει κάποιος να προτείνει που να το πάω; είτε κάποια προσιτή aftermarket λύση;
Ομοιοπαθείς... προτείνω νέο yss με κόστος περί τα 300 ευρώ, όταν η επισκευή κοστίζει τα μισά χρήματα τουλάχιστον.
Την ερχόμενη Τρίτη θα γίνει τοποθέτηση, οπότε μετά από λίγες μέρες αναμένεται* να γράψω εντυπώσεις.
* "αναμένεται" γιατί για λόγους άσχετους με το νήμα, εσχάτως δεν πολυκυκλοφορώ με μοτό.
/// Β
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Ομοιοπαθείς... προτείνω νέο yss με κόστος περί τα 300 ευρώ, όταν η επισκευή κοστίζει τα μισά χρήματα τουλάχιστον.
Την ερχόμενη Τρίτη θα γίνει τοποθέτηση, οπότε μετά από λίγες μέρες αναμένεται* να γράψω εντυπώσεις.
* "αναμένεται" γιατί για λόγους άσχετους με το νήμα, εσχάτως δεν πολυκυκλοφορώ με μοτό.
/// Β
Αυτό νομίζω δεν έχει υδραυλική ρύθμιση,αν δε κάνω λάθος
Περιμένω εντυπώσεις ωστοσο
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Ισχύει,
αλλά στα 300 ευρώ δύσκολο να "χωρέσει" το κόστος της υδραυλικής προφόρτισης...
Πιστεύω αν δεν φορτώνεται ή/και δεν μεταφέρεται συχνά δεύτερο άτομο, μπορεί να είναι αποδεκτή η απουσία της. (Θα σεταριστεί μια φορά και τέλος).
Το υφιστάμενο είχε επισκευαστεί πριν δύο χρόνια με 55Κ χλμ και πέταξε τα λάδια μετά από 2Κ+ στα 57Κ κάτι χλμ με τρεις ονοφάδες και καθόλου φόρτωμα.
Θυμάμαι ότι ο τεχνικός που είχε αναλάβει την επισκευή με είχε πει ότι μια τσιμούχα είχε επαναχρησιμοποιηθεί η ίδια, γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη, αλλά εκτιμούσε ότι δεν θα υπήρχε ζήτημα άμεσα. (Υπόψη ότι ο χρόνος είναι αντίστοιχος αν όχι μεγαλύτερος "εχθρός" από την χιλιομετρική καταπόνηση καθόσον το ελαστικό πολυμερίζεται προϊόντος του χρόνου, ενώ η συγκεκριμένη μοτό δεν έκανε χλμ λόγω μακροχρόνιων απουσιών -εδώ ταιριάζει το "use it or loose it"-).
Ο συγκεκριμένος τεχνικός -τον οποίο σε κάθε περίπτωση συστήνω- στη παρούσα φάση δεν είναι δυνατό να αναλάβει την εκ νέου επισκευή, ενώ πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα η εν λόγω τσιμούχα να μην είναι διαθέσιμη ως ΟΕΜ, οπότε θα απαιτηθεί πατέντα, με όλα ενδεχόμενα αστοχίας στο τραπέζι...
Συναφώς, έκανα μια ερώτηση σε γνωστή αντιπροσωπεία ΥΑΜΑΗΑ που ασχολείται με αναρτήσεις (σύσταση του συμφορουμίτη bill race) για τη δυνατότητα/κόστος επισκευής όπου έλαβα καταφατική απάντηση για 160/170 ευρώ.
Αφού έλαβα υπόψη όλα τα ανωτέρω, επέλεξα YSS το οποίο έχει ικανοποιητικές κριτικές και αποτελεί σύσταση του τεχνικού που προαναφέρθηκε.
/// Β
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Μιχάλη αν και τα είπαμε σε ανάλογη συνομιλία με τα f650 στο messenger.

Για μένα δες και τη hagon. Είναι ποιοτική , πλήρως επισκευάσιμη και σου δίνει τη δυνατότητα για υδραυλική προφορτιση με παραπάνω χρήματα.
Εγώ την έχω βάλει πριν λίγες ημέρες χωρίς τον ρυθμιστή και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Η μηχανή μεταμορφώθηκε.
Βέβαια τα 300 της yss είναι δελεαστικα δεν λέω..
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Μιχάλη αν και τα είπαμε σε ανάλογη συνομιλία με τα f650 στο messenger.

Για μένα δες και τη hagon. Είναι ποιοτική , πλήρως επισκευάσιμη και σου δίνει τη δυνατότητα για υδραυλική προφορτιση με παραπάνω χρήματα.
Εγώ την έχω βάλει πριν λίγες ημέρες χωρίς τον ρυθμιστή και έχω να πω μόνο καλά λόγια. Η μηχανή μεταμορφώθηκε.
Βέβαια τα 300 της yss είναι δελεαστικα δεν λέω..
Με την υδραυλική προφορτιση βγαίνει αρκετά παραπάνω..και δε ξέρω αν αξίζει να δώσω τοσα πολλα
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Αυτή εδώ δεν έχω καταλάβει τι εχει
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Ρυθμίζεις τα πάντα αλλά χειροκίνητα.

Χρειάζεσαι και αυτό εδω. Είναι ο υδραυλικός ρυθμιστής που μπαίνει στο πλάι , όπως ακριβώς και ο μαμά.

Κάνε αν θες ένα τηλέφωνο, είναι πολύ εξυπηρετικοι. Απλά δεν μπαίνει σε όλα τα αμορτισέρ ο υδραυλικός ρυθμιστής μετά, σε κάποιες εκδόσεις το παραγγέλνεις κατευθείαν από το εργοστάσιο από την αρχή.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Ρυθμίζεις τα πάντα αλλά χειροκίνητα.

Χρειάζεσαι και αυτό εδω. Είναι ο υδραυλικός ρυθμιστής που μπαίνει στο πλάι , όπως ακριβώς και ο μαμά.

Κάνε αν θες ένα τηλέφωνο, είναι πολύ εξυπηρετικοι. Απλά δεν μπαίνει σε όλα τα αμορτισέρ ο υδραυλικός ρυθμιστής μετά, σε κάποιες εκδόσεις το παραγγέλνεις κατευθείαν από το εργοστάσιο από την αρχή.
Αν πάω σε αυτά τα λεφτά,μήπως να πάω εδώ που έχει και μπροστινά ελατήρια;
 
Top Bottom