CFMOTO 450MT

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
υπαρχει κανενας που ηταν στη στατικη παρουσιαση και ανεβηκε πανω του; ειμαι 1.87 και διαβαζω πως για ψηλους ισως τα ποδια να ειναι λιγο ανοιχτα λογω της ανεμοπροστασιας που εχει.
σας ευχαριστω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
υπαρχει κανενας που ηταν στη στατικη παρουσιαση και ανεβηκε πανω του; ειμαι 1.87 και διαβαζω πως για ψηλους ισως τα ποδια να ειναι λιγο ανοιχτα λογω της ανεμοπροστασιας που εχει.
σας ευχαριστω
Γειά χαρά. Κοίτα το 1.87 δεν λέει απόλυτα κάτι καθώς φαντάσου στο 450ΜΤ ανεβήκαμε φαντάσου 2 άτομα που μιλούσαμε εκείνη την ώρα (μεταξύ πολλών άλλων βέβαια). Εγώ είμαι 1.74 και έχω Inseam 32¨ (το εσωτερικό του ποδιού που μετράμε για παντελόνια). Αυτός δήλωσε περίπου 1.85 αλλά είχε αναλογικά πιο κοντά πόδια σε σχέση με το σώμα του απ ότι εγώ και είχε και αυτός περίπου ίδιο Inseam. Και οι 2 είμασταν σωστοί πάνω στο μηχανάκι. Και αυτός με αυτό το ύψος είχε αναλογικά σωστό χώρο για τα πόδια του.

Απο αυτό που είδα λοιπόν πάνω στο μηχανακι, πάρε μια μεζούρα και Μέτρα το Inseam σου



Αν είσαι μέχρι 32-33 ίντσες ή 81 ώς 84 cm τότε θα είσαι μια χαρά. Αν είσαι περισσότερο θα πρέπει να ανέβεις επάνω να δεις αν βρίσκεις γόνατα στα κάπως ΄΄φουσκωμένα΄΄ πλαινά φέρινγκ. Μπορεί πράγματι να βρίσκεις όπως το είδα και να μην σε βολέψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
Γειά χαρά. Κοίτα το 1.87 δεν λέει απόλυτα κάτι καθώς φαντάσου στο 450ΜΤ ανεβήκαμε φαντάσου 2 άτομα που μιλούσαμε εκείνη την ώρα (μεταξύ πολλών άλλων βέβαια). Εγώ είμαι 1.74 και έχω Inseam 32¨ (το εσωτερικό του ποδιού που μετράμε για παντελόνια). Αυτός δήλωσε περίπου 1.85 αλλά είχε αναλογικά πιο κοντά πόδια σε σχέση με το σώμα του απ ότι εγώ και είχε και αυτός περίπου ίδιο Inseam. Και οι 2 είμασταν σωστοί πάνω στο μηχανάκι. Και αυτός με αυτό το ύψος είχε αναλογικά σωστό χώρο για τα πόδια του.

Απο αυτό που είδα λοιπόν πάνω στο μηχανακι, πάρε μια μεζούρα και Μέτρα το Inseam σου



Αν είσαι μέχρι 32-33 ίντσες ή 81 ώς 84 cm τότε θα είσαι μια χαρά. Αν είσαι περισσότερο θα πρέπει να ανέβεις επάνω να δεις αν βρίσκεις γόνατα στα κάπως ΄΄φουσκωμένα΄΄ πλαινά φέρινγκ. Μπορεί πράγματι να βρίσκεις όπως το είδα και να μην σε βολέψει.

Καταρχας σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στο κοπο να ασχοληθεις τοσο...επισης απο ο,τι εχω καταλαβει ειδατε ολοι με τη χαμηλη σελα, δεδομενου οτι οταν κυκλοφορησει θα υπαρχει και η επιλογη της πιο ψηλης, ισως διευκολυνει λιγακι;
Θα μετρηθω για να ειμαι σιγουρος για το μεγεθος (αλλα απο οσο θυμαμαι σε παντελονια διαλεγω το 32 στο length)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταρχας σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στο κοπο να ασχοληθεις τοσο...επισης απο ο,τι εχω καταλαβει ειδατε ολοι με τη χαμηλη σελα, δεδομενου οτι οταν κυκλοφορησει θα υπαρχει και η επιλογη της πιο ψηλης, ισως διευκολυνει λιγακι;
Θα μετρηθω για να ειμαι σιγουρος για το μεγεθος (αλλα απο οσο θυμαμαι σε παντελονια διαλεγω το 32 στο length)
τίποτα να σαι καλά, εφόσον είχα τα δεδομενα στα χέρια μου που το είδα στα είπα.

Αν είσαι σε 32 στο παντελόνι στο πόδι κανένα θέμα νομίζω δεν θα έχεις. Ναι με την στάνταρ σέλα το είδαμε. Θα έχει και ψηλή που δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα σε κάποιον με πολύ μακρυά πόδια που βρίσκει στα πλαστικά καθώς η αύξηση γίνεται στον κάθετο άξονα αλλά σίγουρα θα κάθεται πιο άνετα σε γωνίες για τα ποδια. Θα είναι μια μάλλον καλή προσθήκη, ίσως όχι αναγκαία αλλά καλή (ειδικά αν η τιμή της σέλας είναι ανθρώπινη)

Edit: Αν η ψηλότερη σε αφήνει να πας και λιγο πιο πισω στο κάθισμα θα βοηθήσει και σε αυτό μάλλον με τα πλαστικά.
 

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
τίποτα να σαι καλά, εφόσον είχα τα δεδομενα στα χέρια μου που το είδα στα είπα.

Αν είσαι σε 32 στο παντελόνι στο πόδι κανένα θέμα νομίζω δεν θα έχεις. Ναι με την στάνταρ σέλα το είδαμε. Θα έχει και ψηλή που δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα σε κάποιον με πολύ μακρυά πόδια που βρίσκει στα πλαστικά καθώς η αύξηση γίνεται στον κάθετο άξονα αλλά σίγουρα θα κάθεται πιο άνετα σε γωνίες για τα ποδια. Θα είναι μια μάλλον καλή προσθήκη, ίσως όχι αναγκαία αλλά καλή (ειδικά αν η τιμή της σέλας είναι ανθρώπινη)

Edit: Αν η ψηλότερη σε αφήνει να πας και λιγο πιο πισω στο κάθισμα θα βοηθήσει και σε αυτό μάλλον με τα πλαστικά.
ευχαριστω παρα πολυ!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το γράφει Βαγγελάκη...
27 είναι το παλικάρι.
Που το γράφει ρε μάστορα συγνώμη κιόλα.

Ο τρόπος σου όμως είναι υποτιμητικος. Έκανα αναφορά στη διεύθυνση. :cool:

Α και για να μην ξεχνιομαστε. Ορίστε amyroukai 27 το παλλικαρι. Νεοτατος
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Που το γράφει ρε μάστορα συγνώμη κιόλα.

Ο τρόπος σου όμως είναι υποτιμητικος. Έκανα αναφορά στη διεύθυνση. :cool:

Α και για να μην ξεχνιομαστε. Ορίστε amyroukai 27 το παλλικαρι. Νεοτατος
Θα γράψεις 50 φορές για τιμωρία...
"Θα κοιτάζω καλύτερα τα προφίλ"
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα γράψεις 50 φορές για τιμωρία...
"Θα κοιτάζω καλύτερα τα προφίλ"
Πολύ αυστηρός. Και με είπες και Βαγγελάκη. τέλοσπαντων θα το εκλάβω οτι απλά με βάζεις στο ηλικιακό target group του 450 ΜΤ, θα νιώσω 25άρης και θα πω στην διευθυνση να μην σε τιμωρήσει. Να ξέρεις όμως θα βλέπω αγγελία να θέλει κλείσιμο και θα αλλάζω browser. δεν θα περάσει έτσι αυτό.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ αυστηρός. Και με είπες και Βαγγελάκη. τέλοσπαντων θα το εκλάβω οτι απλά με βάζεις στο ηλικιακό target group του 450 ΜΤ, θα νιώσω 25άρης και θα πω στην διευθυνση να μην σε τιμωρήσει. Να ξέρεις όμως θα βλέπω αγγελία να θέλει κλείσιμο και θα αλλάζω browser. δεν θα περάσει έτσι αυτό.
Έχουμε ξαναδεί τέτοιους σουρεκλεμεδες, αλλά εδώ πρέπει να μας απασχολήσει κάτι άλλο

Ψάχνεις για 640 βαγγελακη??
Αυτός ο Βαγγελάκης είναι άλλος...?
Δύο μέτρα και δύο σταθμά...?
Αλλά...αυτοί είστε... :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτός ο Βαγγελάκης είναι άλλος...?
Δύο μέτρα και δύο σταθμά...?
Αλλά...αυτοί είστε... :p
Εμένα με περνάει ντουκου...





advphone
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ωραία aftermarket πραγματικά...

Βέβαια 175 κιλά άδειο, βάλε γεματο περίπου 190 κιλά. Βάλε κάτω κάγκελα, πάνω κάγκελα μπροστά, μια ποδιά αλουμινένια 4mm, ένα σετ χούφτες με αλουμινένια μπάρα, κεντρικό σταντ, ένα σετ προβολάκια, πίσω κάγκελα για σαμάρια προστίθενται περίπου 13 κιλά πάμε στα 204 κιλά γεμάτο!

Ίσως με μια εξάτμιση και μια μπαταρία λιθίου να ρίξεις το βάρος περίπου 6 κιλά συνεπώς με σωστό ταξιδιωτικό και adventure εξοπλισμό πρέπει κάποιος να υπολογίζει ένα βάρος περίπου 198-200 κιλά.

Στο 800GS το δικό μου με βάρος σε εργοστασιακή μορφή 207 κιλά με κάγκελα προστασίας Heed, αλουμινένια ποδιά, χούφτες με αλουμίνιο μπάρα, πίσω κάγκελα και κεντρικό σταντ (στάνταρ υπολογισμένο εδώ στο βάρος) και μια μπαταρία λιθίου είμαι κάπου στα 215 κιλά. Αν υπολογίσω και μια εξάτμιση (που δεν φοράω) πάω στα 212 κιλά.

Συνεπώς το 450ΜΤ έτοιμο ταξιδιάρικο για να έχει εικόνα κάποιος είναι περίπου 12-14 κιλά κάτω απο ένα 800GS. Tα νούμερα αυτά είναι προφανώς παρόμοια με ένα Tuareg, Transalp, Tenere.

12-14 κιλά λιγότερα απο ένα αντίστοιχο On-Off μεγαλύτερης κατηγορίας δεν είναι εντυπωσιακό νούμερο που να κάνει την διαφορά είναι όμως κάτι αξιο προσοχής. Ειδικά επειδή έχει και χαμηλό πατημα το μηχανάκι. Enduro πάντως δεν το λες ούτε πολύ ελαφρύ.
 

vagg

Μέλος
Όνομα
vaggelis
Μοτό
crypton r 115
Είσαι σε ηλικία γάμου, τα επόμενα χρόνια πρέπει να παντρευτείς και να κάνεις κανα παιδί. :D
μπαα....ειμαι με παπια 9 χρονια και δουλευω διανομη. μαζευω λεφτα τοσο καιρο να παρω καποια στιγμη και εγω κατι δικο μου και οχι κατι με 150-200κ χλμ ισα με την ηλικια μου. ολοι νομιζουν οτι κατεχουν και πουλανε πανακριβα τις μηχανες τους λες και ειναι φτιαγμενες απο διαμαντια....επιτελους ενα μηχανακι καινουριο σε μια προσιτη τιμη. εδω πουλανε τα τενερε του 6 και του 8. 4-5κ.....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτό με τις όλο και υψηλότερες αναλογίες κιλών ανά ίππων πρέπει να το κοιτάξουν κάποια στιγμή.
 
Top Bottom