CFMOTO 800MT 2021

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αφού στην πιο "τέλεια" :wacky: εταιρεία του κόσμου είναι περίεργη η αίσθηση του rain, ησύχασα!!!!!!!! :ha
στον Βαγγέλη του Κορυδαλλού πεστα, εγώ από το 800 έχω κρατήσει την ωραία θέση οδήγησης (το adv), μοτέρ και αεροδυναμική θα σου πω τα χειρότερα και μετά θα αρχίσει ακόμα ένα πανηγύρι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
στον Βαγγέλη του Κορυδαλλού πεστα, εγώ από το 800 έχω κρατήσει την ωραία θέση οδήγησης (το adv), μοτέρ και αεροδυναμική θα σου πω τα χειρότερα και μετά θα αρχίσει ακόμα ένα πανηγύρι.
Για το 800 εννοείς να πεις τα χειρότερα. Ε πες τα!! Εγώ κάποιο παράπονο δεν εχω πάντως από τη λειτουργία της μηχανής.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για το 800 εννοείς να πεις τα χειρότερα. Ε πες τα!! Εγώ κάποιο παράπονο δεν εχω πάντως από τη λειτουργία της μηχανής.
Κάτσε ....να μας τρελανει
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
O ψεκασμός στο rain στο CLX 700 έκανε νερά. Και το κακό είναι ότι κατα λάθος πατιόταν ο διακόπτης που άλλαζε απο sport σε rain...στο Sport ήταν οκ...
Ρε λέτε να φταιει το Rain ;;;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο cfmoto club στο fb κάποια παιδιά που το δοκίμασαν ειπαν ήταν οκ. Ένας ιδιοκτήτης έγραψε από κάτω πως όντως κάνει θέματα ο ψεκασμος και έχει κάποια ενημέρωση πως θα βγει update στο firmware.

Είδα από πάνω τα παλικάρια στη Λάρισα που είχε σήμερα test ride να μας πουν γνώμη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να θυμηθούμε εδώ πόσα update έχει κάνει μια βρετανική εταιρεία σε ψεκασμό για να δουλέψουν σωστά... Τα 675 ας πούμε που ξέρω άνθρωπο που το είχε.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ειναι πρωτοπορία από την cfmoto να μην δουλεύει πολύ καλά ο ψεκασμος. Ειδικά με τα ride by wire έχει γίνει σύνηθες. Από τη στιγμή που το είδα το ανέφερα.

Πάντως προς τιμήν του 800mt αν εξαιρέσουμε τον ψεκασμό που μάλλον θα τον διορθώσουν σύντομα το σύνολο της μηχανής είναι ιδιαίτερα καλό. Αν δηλαδή κάποιος δεν ξέρει πως είναι Κινεζικο θα δυσκολευτεί πολύ μα βρει αδυναμίες στη μοτοσυκλέτα. Και αυτό το λες και άλμα..
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Δεν ειναι πρωτοπορία από την cfmoto να μην δουλεύει πολύ καλά ο ψεκασμος. Ειδικά με τα ride by wire έχει γίνει σύνηθες. Από τη στιγμή που το είδα το ανέφερα.

Πάντως προς τιμήν του 800mt αν εξαιρέσουμε τον ψεκασμό που μάλλον θα τον διορθώσουν σύντομα το σύνολο της μηχανής είναι ιδιαίτερα καλό. Αν δηλαδή κάποιος δεν ξέρει πως είναι Κινεζικο θα δυσκολευτεί πολύ μα βρει αδυναμίες στη μοτοσυκλέτα. Και αυτό το λες και άλμα..
Είναι όντως καλό σύνολο και σε αυτή την τιμή παίζει μόνο του το έχουμε πει.

Αν έχεις 10Κ και θες καινούριο μηχανάκι στη κατηγορια τότε ουσιαστικα είναι μονόδρομος.


Εδώ πάντως ο Αυστραλός λέει ότι υπάρχει σε όλους τους χάρτες και στο ρειν η πτώση δυναμης το κάνει "χειρότερο".
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είναι όντως καλό σύνολο και σε αυτή την τιμή παίζει μόνο του το έχουμε πει.

Αν έχεις 10Κ και θες καινούριο μηχανάκι στη κατηγορια τότε ουσιαστικα είναι μονόδρομος.


Εδώ πάντως ο Αυστραλός λέει ότι υπάρχει σε όλους τους χάρτες και στο ρειν η πτώση δυναμης το κάνει "χειρότερο".
Ρε φίλε θα σας τα λέω εγώ μη ψάχνετε αλλού χαχαχα. διάβασα το τεστ του Αυστραλού ίδια πραγματα γράψαμε ακριβώς ακόμα και για το buffeting στην ανεμοκαλυψη!

other aspect that the first stretch highlighted was the buffeting from the screen. I don’t normally feel buffeting, even when wearing an adventure lid, but there was some serious shaking of my head going on. I’m a smidgen under six-foot and it didn’t seem to matter if I moved the adjustable screen up or down, it was still annoying at anything above about 85 km/h.

Και εδώ τι είχα γράψει παραπάνω



Πάμε τώρα στην ανεμοκαλυψη. Η ζελατίνα ρυθμίζεται και έχει καλό ύψος. Η ανεμοκαλυψη είναι μεν καλή αλλά όπως και σε άλλες μοτοσυκλέτες το έχουμε παρατηρήσει η ζελατίνα έχει αρκετά μεγάλη απόσταση από τον οδηγό. Αυτό μου έδειξε όταν το έβγαλα λίγο εθνική πως υπάρχει υποψία buffeting. Φόραγα το SHOEI GT AIR 2 ένα πολύ καλό κράνος αεροδυναμικα και καθάριζε το κράνος αλλά ένιωθα ένα στροβιλισμο. Ένα μέτριο κράνος με ψηλό αναβάτη θα δημιουργήσει θέμα. Εδώ ίσως κάποιος να χρειαστεί να ψαχτεί στα aftermarket



Και η φάση είναι πως βλέπω παιδιά να γράφουν στη σελίδα της CF που δοκίμασαν το 800 και για το ψεκασμό κάνεις τίποτα. Μόνο ένας ιδιοκτήτης συμφώνησε. Καβαλανε μια μηχανή και απλά η καυλα να ανοίξουν το γκάζι. Καμία επαφή.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Ρε φίλε θα σας τα λέω εγώ μη ψάχνετε αλλού χαχαχα. διάβασα το τεστ του Αυστραλού ίδια πραγματα γράψαμε ακριβώς ακόμα και για το buffeting στην ανεμοκαλυψη!

other aspect that the first stretch highlighted was the buffeting from the screen. I don’t normally feel buffeting, even when wearing an adventure lid, but there was some serious shaking of my head going on. I’m a smidgen under six-foot and it didn’t seem to matter if I moved the adjustable screen up or down, it was still annoying at anything above about 85 km/h.

Και εδώ τι είχα γράψει παραπάνω



Πάμε τώρα στην ανεμοκαλυψη. Η ζελατίνα ρυθμίζεται και έχει καλό ύψος. Η ανεμοκαλυψη είναι μεν καλή αλλά όπως και σε άλλες μοτοσυκλέτες το έχουμε παρατηρήσει η ζελατίνα έχει αρκετά μεγάλη απόσταση από τον οδηγό. Αυτό μου έδειξε όταν το έβγαλα λίγο εθνική πως υπάρχει υποψία buffeting. Φόραγα το SHOEI GT AIR 2 ένα πολύ καλό κράνος αεροδυναμικα και καθάριζε το κράνος αλλά ένιωθα ένα στροβιλισμο. Ένα μέτριο κράνος με ψηλό αναβάτη θα δημιουργήσει θέμα. Εδώ ίσως κάποιος να χρειαστεί να ψαχτεί στα aftermarket

Και η φάση είναι πως βλέπω παιδιά να γράφουν στη σελίδα της CF που δοκίμασαν το 800 και για το ψεκασμό κάνεις τίποτα. Μόνο ένας ιδιοκτήτης συμφώνησε. Καβαλανε μια μηχανή και απλά η καυλα να ανοίξουν το γκάζι. Καμία επαφή.
Προφανώς ισχύει το "η δική μου μηχανή @@@ει και δέρνει γιατί απλά είναι δική μου".

Πάντως το καλό είναι ότι το ψάχνουν . Το κακό είναι ότι θα περάσει κάνας χρόνος μέχρι τότε.

Άμα μπαίνει στη πρίζα πάντως τα τσακάλια θα το περιποιηθούν....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νταξει τον συμπάθησα τον Αυστραλό. Θα νομίζει κάνεις πως είχα διαβάσει το test του πριν γράψω παραπάνω. 4 πράγματα ανέφερα ως αρνητικά συμφωνήσαμε στα 3. Αυτός το quickshifter το βρήκε οκ εμένα δεν μου άρεσε.

Κι εγώ το έκανα μόνο μια 15λεπτη βόλτα κουφαλα Αυστραλε ρουφα!!! Χαχαχα

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Προφανώς ισχύει το "η δική μου μηχανή @@@ει και δέρνει γιατί απλά είναι δική μου".

Πάντως το καλό είναι ότι το ψάχνουν . Το κακό είναι ότι θα περάσει κάνας χρόνος μέχρι τότε.

Άμα μπαίνει στη πρίζα πάντως τα τσακάλια θα το περιποιηθούν....
Θα σου πω τώρα κάτι κουφό.. Μου έστειλε μην ένα παιδί από τη cfmoto ομάδα κουβεντιάσαμε λίγο και μου είπε το εξής. Έχει ένα σύστημα το μηχανάκι δεν ξέρω πως διάολο μέσω gps η κάρτα Sim έχει το όργανο που έχει επικοινωνια αν θες και με το κινητό σου και σου δίνει live αναφορά





Μάλιστα επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά με την ώρα στο όργανο έβγαλαν ένα update. Τον πήραν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία τιυ είπαν βγάλε σε παρακαλώ το μηχανάκι στο δρόμο (wtf) και μέσω του οργάνου του έκαναν update από απόσταση στο firmware και έφτιαξε η ώρα!! Tesla κόλπα ο Κινεζος έχουμε να δούμε πολλά.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ο Αυστραλός αναφέρει ότι ένας τύπος της εταιρείας είχε αναβαθμισμένο χάρτη που δούλευε καλύτερα αλλά όχι τέλεια.
Νομίζω ότι θα το φτιάξουν εν καιρώ,αν και θα έπρεπε να δουλεύει σωστά.
Όμως οκ συμβαίνουν και σε μεγαλύτερες εταιρείες αυτά.
Ελπίζω να έρθει στην Πάτρα μηχανάκι για τεστ να το βολταρω,δείχνει ενδιαφέρουσα περίπτωση και στην πράξη.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Θα σου πω τώρα κάτι κουφό.. Μου έστειλε μην ένα παιδί από τη cfmoto ομάδα κουβεντιάσαμε λίγο και μου είπε το εξής. Έχει ένα σύστημα το μηχανάκι δεν ξέρω πως διάολο μέσω gps η κάρτα Sim έχει το όργανο που έχει επικοινωνια αν θες και με το κινητό σου και σου δίνει live αναφορά





Μάλιστα επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά με την ώρα στο όργανο έβγαλαν ένα update. Τον πήραν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία τιυ είπαν βγάλε σε παρακαλώ το μηχανάκι στο δρόμο (wtf) και μέσω του οργάνου του έκαναν update από απόσταση στο firmware και έφτιαξε η ώρα!! Tesla κόλπα ο Κινεζος έχουμε να δούμε πολλά.
Φέρτε πίσω τα ρολογιααααααα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Θα σου πω τώρα κάτι κουφό.. Μου έστειλε μην ένα παιδί από τη cfmoto ομάδα κουβεντιάσαμε λίγο και μου είπε το εξής. Έχει ένα σύστημα το μηχανάκι δεν ξέρω πως διάολο μέσω gps η κάρτα Sim έχει το όργανο που έχει επικοινωνια αν θες και με το κινητό σου και σου δίνει live αναφορά





Μάλιστα επειδή κάτι δεν πήγαινε καλά με την ώρα στο όργανο έβγαλαν ένα update. Τον πήραν τηλέφωνο από την αντιπροσωπεία τιυ είπαν βγάλε σε παρακαλώ το μηχανάκι στο δρόμο (wtf) και μέσω του οργάνου του έκαναν update από απόσταση στο firmware και έφτιαξε η ώρα!! Tesla κόλπα ο Κινεζος έχουμε να δούμε πολλά.
Σιγα.
Στην ΚΤΜ εχουν και ωρα και μερα στην οθονη.
Αν βγεις Τεταρτη και δουν οτι δεν εχεις δυνατο πισω φρενο, σου δυναμωνουν την κορνα!!
:ha
 
Top Bottom