CFMOTO 800MT 2021

Athanbiker

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Θανος
Μοτό
YamaTDM900 abs 08
Επειδη το εχω δει (γιατι ψαχνομαι να αλλαξω μηχανακι) ---> Το βαζεις στο διπλο σταντ κουμπωνεις μια πρωτη και δινεις λιγο γκαζι(νομιζω παταγε και το μπροστινο φρενο). Ετσι απενεργοποιειται το abs μεχρι να το σβησεις παλι οποτε ξαναμπαινει .
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το έχω καμία βδομάδα και το κάνω βόλτες . Μια μέση Κατανάλωση που το έχουμε τσεκάρει κ συγκρίνει αρκετές φορές με τα παιδιά είναι όντως αυτή του βίντεο , δηλαδή γύρο στα 5,5 σε ταξίδι / βόλτα .

μου αρέσει η θέση οδήγησης του είναι άνετο και το γκαζάκι του,

αυτά τα κομπιασματακια είναι αισθητά στις χαμηλές στροφές αλλά το συνηθίζεις κάπως , δεν παύει να είναι αρνητικό .
Δεν μου αρέσει πολύ το σασμαν του ειδικά από πρώτη Δευτέρα σε νεκρά κτλ έχει μια ασάφεια που κοιτάς όλο το κοντέρ να δεις τι έβαλες τελικά ;

το πίσω φρένο πολύ αδύναμο και το μπροστά έχει αρκετά σπογγοδη αίσθηση . Ούτε τον συμπλέκτη τον λες βούτυρο.


πάντως έχει ψυχή και είναι ευέλικτο σε στροφές αλλά και στην πόλη
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Thanpen Θεωρω απ αυτο που εγραψες οτι εχεις λιγα χλμ.(explorer)Για την καταναλωση καλυτερα κανε χειρογραφα τον υπολογισμο(μην πολυ εμπιστευεσαι το constant (στιγμιαια καταναλωση οπως και το υπολοιπο καυσιμου που δειχνει , εχει αποκλιση).Οπως επισης κατα το στρωσιμο για τις ταχυτητες που αναφερεις οι βολτες σου καλο θα ηταν να κανεις στροφοδιαδρομες(δε χρειαζεται υψηλη ταχυτητα) με πολυ συχνες αλλαγες ταχυτητων για δουλεψουν γραναζια και ρουλεμαν και θα στρωσει.
Φιλικα παντα ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Αυτα τα προβληματα που αναφερετε( φρενα μπρος πισω-σκληρος συμπλεκτης) νομιζω οτι μπορεις να τα φτια3εισ.Πχ υπαρχεις one finger clutch νομιζω που εχεις βουτυρατο συμπλεκτη και για τα φρενα σιγουρα κατι 8α μπορεις να παιξεις.Μεχρι και εμενα με εχει ψησει αυτο το 10 χιλιαρικα ολο ετοιμο αλλα εχω τη γυναικα που λεει πρεπει να δωσεις το transalp ...Αντε να της εξηγησεις οτι δεν γινεται αυτο :eek::eek:
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Για το συμπλεκτη 10 ευρω εχει η βαση που γινεται βουτηρο ο συμπλεκτης αν και μαμα δεν ειναι καθολου σκληρο.Για τα φρενα που λεει ο Thanpen υποθετω αναφερεται στην υφη τους,αν και για να τα καταλαβεις σωστα θελει πολυ καλη ρυθμιση αμορτισερ μπρος πισω(να γινουν πολυ πιο σκληρα γιατη ειναι αρυθμιστο αναλογα υψος και κιλα αναβατη βεβαια).
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Για το συμπλεκτη 10 ευρω εχει η βαση που γινεται βουτηρο ο συμπλεκτης αν και μαμα δεν ειναι καθολου σκληρο.Για τα φρενα που λεει ο Thanpen υποθετω αναφερεται στην υφη τους,αν και για να τα καταλαβεις σωστα θελει πολυ καλη ρυθμιση αμορτισερ μπρος πισω(να γινουν πολυ πιο σκληρα γιατη ειναι αρυθμιστο αναλογα υψος και κιλα αναβατη βεβαια).
αυτο το δεκαευρω που λες ισχυει και για αλλες μηχανεσ ?Ας πουμε και για transalp ?Οχι τιποτα αλλο μαλακος ειναι αλλα γιατι οχι ακομα πιο μαλακος :inlove:
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Αυτό που λέτε βαρύ το συμπλέκτη του 800 με ξεπερνάει. Το μηχανάκι έχει συμπλέκτη βουτυρο απο τη μάνα του.
Μια παροιμια λεγανε στο χωριο μου .Ολα ειναι ειναι made in china and the baby made in vagina .Κλεινοντας αυτο θελω να πω οτι εαν η cfmoto βγαλει μια αξιοπιστια στην επομενη 5ετια και βλεποντας και το βιντεακι των greekadvriders που δεν ειναι οπως ο μεσος αναβατης να τα εχουν με τις αγαπες τα μηχανακια , πολυ πιθανον να μιλαμε για μια vfm επιλογη για εναν μεσο οικονομικα ανθρωπο που θελει να κανει τη καυλα του .Διοτι κανενας δεν νομιζω να κρατησει μηχανη οπως κραταγαν παλια λογου χαρης τα transalp 20 χρονια στη κατοχη τους.
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Αυτό που λέτε βαρύ το συμπλέκτη του 800 με ξεπερνάει. Το μηχανάκι έχει συμπλέκτη βουτυρο απο τη μάνα του.
ισχύει ο συμπλέκτης είναι μια χαρά δεν μ φάνηκε βαρύς και τώρα οδηγάω και κτμ 1090 που δεν εχει ντίζα!!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μια παροιμια λεγανε στο χωριο μου .Ολα ειναι ειναι made in china and the baby made in vagina .Κλεινοντας αυτο θελω να πω οτι εαν η cfmoto βγαλει μια αξιοπιστια στην επομενη 5ετια και βλεποντας και το βιντεακι των greekadvriders που δεν ειναι οπως ο μεσος αναβατης να τα εχουν με τις αγαπες τα μηχανακια , πολυ πιθανον να μιλαμε για μια vfm επιλογη για εναν μεσο οικονομικα ανθρωπο που θελει να κανει τη καυλα του .Διοτι κανενας δεν νομιζω να κρατησει μηχανη οπως κραταγαν παλια λογου χαρης τα transalp 20 χρονια στη κατοχη τους.
η cf μπαινει στην εξαετια, στην ελληνικη αγορα παντως και το 800 παει για τετρατια το 2024
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
η cf μπαινει στην εξαετια, στην ελληνικη αγορα παντως και το 800 παει για τετρατια το 2024
Ναι και οι γουρούνες πόσα χρόνια είναι, 20?

Έχουμε πολύ άγχος με την αξιοπιστία! Εγώ να πω την αλήθεια πιο σημαντικό βρίσκω το καλό δίκτυο αν κάτι γίνει να μπορείς να βασιστείς σε ανταλλακτικα και εξυπηρέτηση.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ναι και οι γουρούνες πόσα χρόνια είναι, 20?

Έχουμε πολύ άγχος με την αξιοπιστία! Εγώ να πω την αλήθεια πιο σημαντικό βρίσκω το καλό δίκτυο αν κάτι γίνει να μπορείς να βασιστείς σε ανταλλακτικα και εξυπηρέτηση.
το ιδιο λεμε...μια χαρα αξιοπιστια εχουν...παντως το 800αρι θα χτυπηθει με το voge αλυπητα
 

Foris 1993

Μέλος
Όνομα
chris
Μοτό
XLV
Ναι και οι γουρούνες πόσα χρόνια είναι, 20?

Έχουμε πολύ άγχος με την αξιοπιστία! Εγώ να πω την αλήθεια πιο σημαντικό βρίσκω το καλό δίκτυο αν κάτι γίνει να μπορείς να βασιστείς σε ανταλλακτικα και εξυπηρέτηση.
λεγοντας αξιοπιστια μιλαω για το δικτυο και τα ανταλλακτικα.Διοτι αναλωσιμα εκτος μοτερ φανταζομαι μπορεις να βρεις και να βαλεις και απο αλλες παραπλησιες μηχανεσ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
λεγοντας αξιοπιστια μιλαω για το δικτυο και τα ανταλλακτικα.Διοτι αναλωσιμα εκτος μοτερ φανταζομαι μπορεις να βρεις και να βαλεις και απο αλλες παραπλησιες μηχανεσ.
Η muvus είναι πολύ καλή αντιπροσωπεία. από μόνη της λόγος να πάρει κάποιος royal enfield η cfmoto
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Δεν είναι δίκη μου η μηχανή ! Και έχει 6.000 χλμ και είναι η mt touring . απλά την έχω στην κατοχή μου τώρα καμία βδομάδα . Η κατανάλωση όντως έχει μετρηθεί από το κοντέρ από τον κάτοχο στις βόλτες που πηγαινουμε όλοι μαζί .

Παιδιά εμένα προσωπικά το ότι το ένα φτιάχνετε το άλλο φτιάχνετε αλλάζεις τακάκια φτιάχνει αλλάζεις συμπλέκτη φτιάχνει δεν με καλύπτει . Δίνω κάποια λεφτά θέλω να δουλεθουν όλα σωστά και τα 11.000 του explorer δεν είναι και λίγα , αυτό μπορεί να είναι υποκειμενικό βέβαια και να μην νοιάζει κάποιους αλλά το αναφέρω , τι είναι vfm τελικά ;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν είναι δίκη μου η μηχανή ! Και έχει 6.000 χλμ και είναι η mt touring . απλά την έχω στην κατοχή μου τώρα καμία βδομάδα . Η κατανάλωση όντως έχει μετρηθεί από το κοντέρ από τον κάτοχο στις βόλτες που πηγαινουμε όλοι μαζί .

Παιδιά εμένα προσωπικά το ότι το ένα φτιάχνετε το άλλο φτιάχνετε αλλάζεις τακάκια φτιάχνει αλλάζεις συμπλέκτη φτιάχνει δεν με καλύπτει . Δίνω κάποια λεφτά θέλω να δουλεθουν όλα σωστά και τα 11.000 του explorer δεν είναι και λίγα , αυτό μπορεί να είναι υποκειμενικό βέβαια και να μην νοιάζει κάποιους αλλά το αναφέρω , τι είναι vfm τελικά ;
Εννοείς από το βίντεακι. Τους δίσκους συμπλέκτη τους εκαψαν σε κάποιο enduro ανηφορι που δεν έβγαινε απ ότι κατάλαβα. Αυτό μπορείς εύκολα να το κάνεις σε κάθε μοτοσυκλέτα ειδικά τόσο βαριά με τόση δύναμη άμα πας να τη ξεσκίσει σε κάνα μονοπάτι enduro.

Τώρα ότι σφυραει το πίσω φρένο κάποιες φορές κλαιν.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτά είναι σοβαρά θέματα και θέματα που δεν συμβαίνουν και σε διπλής τιμής μοτοσυκλέτες. Άμα φανεί κάποιο χοντρό το βλέπουμε. Ανατίναξη δε βλέπω πάντως η να κόβονται στη μέση!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εννοείς από το βίντεακι. Τους δίσκους συμπλέκτη τους εκαψαν σε κάποιο enduro ανηφορι που δεν έβγαινε απ ότι κατάλαβα. Αυτό μπορείς εύκολα να το κάνεις σε κάθε μοτοσυκλέτα ειδικά τόσο βαριά με τόση δύναμη άμα πας να τη ξεσκίσει σε κάνα μονοπάτι enduro.

Τώρα ότι σφυραει το πίσω φρένο κάποιες φορές κλαιν.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτά είναι σοβαρά θέματα και θέματα που δεν συμβαίνουν και σε διπλής τιμής μοτοσυκλέτες. Άμα φανεί κάποιο χοντρό το βλέπουμε. Ανατίναξη δε βλέπω πάντως η να κόβονται στη μέση!
Δεν αναφέρω στο βίντεο , λέω την γνώμη μου από βόλτες που την κάνω τώρα καμία βδομάδα . Το πίσω φρένο δεν σφυράει , απλά δεν πιάνει καθόλου , το μπροστινό είναι παααρα πολύ σπογγοδη που πρέπει ξα το πατήσεις όλο για να ξεκινήσει να σταματάει η μηχανή , κάτι που δεν κολλάει γιατί δεν είναι προσανατολισμένη στο χώμα , ο συμπλέκτης ειναι κάπως σκληροτράχηλος δεν μπορώ να διατυπώσω ακριβώς την αίσθηση και επισγς ο ψεκασμός της .

δεν τα λέω για να κράξω το μοντέλο , στην κάβαλα του μπορώ να πω μου αρέσει .
Παρόλα αυτά δεν θα πω ότι είναι ρνα vfm μηχάνημα με τελειο πακέτο , αλλά είναι απλά στο ίδιο ισοζύγιο με τα μεσαία στην κατηγορία του
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Εννοείς από το βίντεακι. Τους δίσκους συμπλέκτη τους εκαψαν σε κάποιο enduro ανηφορι που δεν έβγαινε απ ότι κατάλαβα. Αυτό μπορείς εύκολα να το κάνεις σε κάθε μοτοσυκλέτα ειδικά τόσο βαριά με τόση δύναμη άμα πας να τη ξεσκίσει σε κάνα μονοπάτι enduro.

Τώρα ότι σφυραει το πίσω φρένο κάποιες φορές κλαιν.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι αυτά είναι σοβαρά θέματα και θέματα που δεν συμβαίνουν και σε διπλής τιμής μοτοσυκλέτες. Άμα φανεί κάποιο χοντρό το βλέπουμε. Ανατίναξη δε βλέπω πάντως η να κόβονται στη μέση!

Το συμπλέκτη , πιστεύω τον έκαψε απο κακή χρήση , ΤΟ ιδιο εγινε κ σε ΧΟΝΤΑ τρανσαλπ καινουριο ,στο τεστ του περιοδικού Μότο 2023 mega test on off.

Προφανώς στο μονοπάτι , ο κατερινιωτης, το φοβήθηκε ,να τον αφήσει τον συμπλέκτη κ να δωσει Φούλ γκαζι ή αφου φοβόταν θα έπρεπε να ξεκινήσει με Δευτέρα και να αφήσει το συμπλέκτη δίνοντας Φούλ γκαζι για να ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ

Τωρα για το λοξυγγα ,που λενε , συνηθίζεται , ομως δεν το εχω οδηγήσει για να εχω άποψη ..

Εχω παει εκδρομή βυτινα με ενα παιδι που εχει cf moto , κ ήταν πολυ ευχαριστημένος με τη μηχανή κ μαλιστα ετρεχε κ πολυ στις στροφές χωρις κανενα πρόβλημα

Για τα φρένα πιστεύω εαν βαλεις μεταλλικά τακάκια καλής ποιότητας πχ Brembo , θα εχεις λιγότερα μέτρα να σταματήσεις σε φρενάρισμα πανικού , αρα κ αυτο το θεμα διορθώνεται

Για το Συμπλέκτη που ειναι σκληρός, μαλακώνει με ενα καινουριο μπράτσο που κανει στο AliExpress ,νομίζω 25 ευρω κ απο αμερικη της camel adv , κανει 75 ευρω

Η cf moto800 , απο τη γραμμή παραγωγης της ,που είδα σε ενα βιντεο ειναι μια σύγχρονη βιομηχανια που παράγει ποιοτικές μοτοσυκλέτες για τη τιμη τους , δηλαδη ειναι vfm

Δυστυχως δεν μπορουν ολοι να αγοραςουν αφρικα twin ή τενερε world raid η ktm890advR, ή norden901expedition


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom