CFMOTO 800MT 2021

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Προς θεού δεν λέμε τι μπορεί να αγοράσει ο καθένας και ποσά θα διαθέσει , αλλά και τα 11 δεν είναι λίγα τότε
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Προς θεού δεν λέμε τι μπορεί να αγοράσει ο καθένας και ποσά θα διαθέσει , αλλά και τα 11 δεν είναι λίγα τότε
γι αυτο το voge θα το χτυπησει και αυτο...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και ο λόγος που δεν μπήκε εδώ είναι ...;


 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και ο λόγος που δεν μπήκε εδώ είναι ...;


μαλλον μπερδευτηκε ο Μανώλης, θα μεταφερθει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αξιοπιστια cf και συνεργεια...απο κατοχο 650 Νικο παπαγεωργιου αντιγραφω

21/12 Σήμερα.
Σαν σήμερα πριν 3 χρόνια (21/12/2020) αγόρασα το 650ΜΤ. Το σκεπτικό μου τότε, κρίνοντας το σήμερα, με δικαίωσε απόλυτα.
Σήμερα λήγει επίσημα και η 3ετής εγγύηση του CF μου. Μια μοτοσυκλέτα VFM, που κατάφερε μέσα σε 75Κ χλμ να μου χαρίσει περισσότερες στιγμές χαράς από την προηγούμενη “Versys 650, ‘08” που συνολικά έκανε 193Κ σε 12,5 χρόνια.
Μέσα σε αυτά τα 75000+ που έχω κάνει μέχρι και σήμερα θα σας εξηγήσω γιατί δικαιώθηκα προτιμώντας ένα φθηνό κινέζικο και σχετικά άγνωστο μέχρι τότε από ένα Ιαπωνικό μεταχειρισμένο ή ακόμα ένα καινούργιο με σχεδόν τα διπλάσια χρήματα.
Γιατί πολύ απλά, πόνταρα στην 3ετή εγγύηση και δικαιώθηκα. Μέχρι και σήμερα το after sales της CF στην Ελλάδα, για μένα προσωπικά, είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει. Τόσο από την αντιμετώπιση των συνεργείων, όσο και από την ίδια αντιπροσωπεία.
Δεν χρειάζεται να σας αναφέρω τα ταξίδια, που έχω κάνει μαζί του. Κατά καιρούς ανεβάζω εδώ, και όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι κυριολεκτικά έχω πιεί το αίμα του CF με το καλαμάκι!
Οπότε αφού τους περισσότερους τους «νοιάζουν» άσχημα, θα σας αναφέρω κατά σειρά της «ζημιές/βλάβες» που ΚΑΛΥΦΘΗΚΑΝ από την εγγύηση μέχρι και λίγες μέρες πριν!
· Ρουλεμάν τιμονιού (εγγύηση) – Συνεργείο αντιπροσωπείας 7Κ
· Αντλία βενζίνης (εγγύηση) – Ignatios Cfmoto15.6K
· Διαρροή αντλίας νερού, o-ring, τσιμούχες (εγγύηση)- Συνεργείο Αντιπροσωπείας 36,5Κ
· Πηνία (εγγύηση) – Minas Karalis 47Κ
· 2η Αντλία Βενζίνης (εγγύηση) – Smoto Stamatis Fokianos 74.3K
· Κλειδαριά τιμονιού (εγγύηση) – Smoto Stamatis Fokianos 74.6K
Τους ευχαριστώ όλους για την άριστη και άμεση αντιμετώπιση.
Επίσης, να διευκρινίσω πως δεν είμαι πελάτης σε κανένα συνεργείο, αλλά για τα θέματα που προέκυψαν, με αντιμετώπισαν σαν να έχουν το μηχανάκι μου από την πρώτη μέρα.
Τέλος, είμαι περίεργος να δω πλέον τι θέματα θα αντιμετωπίσω από εδώ και πέρα, καθώς και πόσο βαθιά θα βάλω το χέρι στην τσέπη, μιας πέρα από τα βασικά service και αναλώσιμα δεν έχω πληρώσει κάτι extra!
Πάντως για κάτι είμαι σίγουρος, το μηχανάκι θα παραδοθεί μόνο του ότι και να γίνει γιατί έχει να περάσει ακόμα περισσότερες στιγμές και χλμ μαζί μου!
Καλή συνέχεια σε όλους και καλές γιορτές!


παρατηρησεις απ μενα...
την αντλια νερου και τα πηνια ειναι κοινη βλαβη στο βερσους,μαλιστα το ειχε παθει και στο βερσους,πανω κατω στα ιδια χλμ και πηνια ειχε βαρεσει και του αδερφου μου..μαλιστα το κοστος πηνιων της cf ειναι πολυ χαμηλο σε σχεση με την καβασακι
τον ρωτησα για την αντλια καυσιμου,αν παιρνει αλλαγη φιλτρων πχ,μου ειπε οχι και το κοστος ειναι στα 100ε ολη κομπλε!!!!!
αυτα
Στις κινεζικες σελίδες στο φατσομπουκι έχει πολύ πραμα.
Όσο περνάει ο καιρός θα δούμε ακόμα περισσότερα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Αυτό που λέτε βαρύ το συμπλέκτη του 800 με ξεπερνάει. Το μηχανάκι έχει συμπλέκτη βουτυρο απο τη μάνα του.
Ας πάρουν μια βόλτα το χιλιακατο του kuklinski και μετά όλα θα τους φαίνονται βουυυυυυτυροοοο
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Έχουμε κάνα κάτοχο εδώ μέσα?Από αξιοπιστία πως τα πάει το μηχάνημα? Κάποιος να έχει ακούσει κάτι για την αξιοπιστία του?Θα το εμπιστευοσασταν για ταξίδι προς τα βάθη της Ασίας?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχουμε κάνα κάτοχο εδώ μέσα?Από αξιοπιστία πως τα πάει το μηχάνημα? Κάποιος να έχει ακούσει κάτι για την αξιοπιστία του?Θα το εμπιστευοσασταν για ταξίδι προς τα βάθη της Ασίας?
strofakias
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Έχουμε κάνα κάτοχο εδώ μέσα?Από αξιοπιστία πως τα πάει το μηχάνημα? Κάποιος να έχει ακούσει κάτι για την αξιοπιστία του?Θα το εμπιστευοσασταν για ταξίδι προς τα βάθη της Ασίας?
Αποψη μου επειδη εχουν ταξιδεψει παιδια που γνωριζω προσωπικα σε βουλγαρια ρουμανια συνεχομενα χλμ (σφιχτο προγραμμα) περιπου τα 3500 χλμ σε 4 μερες
[url=https://postimg.cc/nsGqn9Yr][/URL]
(κατι το οποιο θα κανω κι εγω εν καιρο μεγαλυτερο tour βεβαια).κι ενας γνωστος μου ετοιμαζεται ηδη για τυνησια.Θεωρω οτι μπορεις να κανεις ενα τετοιο ταξιδι ανετα κι απροβληματιστα.Σαν προβλημα κατασκευαστικα το μονο που ειχε εμφανισει ειναι ανακληση φτερωτης τρομπας νερου(σε συγκεκριμενα πλαισια) και 1 κολαρο ψυγειου που ηταν ψιλοξεσφιχτο και εκανε υγρασια απο το παραφλου στην περιοχη,αυτο το γνωριζαμε ολοι οπου στο πρωτο σερβις σφιχτηκε και ολα καλα.Το μοτερ ειναι ηδη δοκιμασμενο (ktm 790).Ο συμπλεκτης βουτηρο αλλα και το quick shift δουλευει ρολοϊ,καλοζυγισμενη και ανετη μηχανη στο δρομο,ουτε θα σε κουρασει ουτε θα σε δυσκολεψει.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Στις κινεζικες σελίδες στο φατσομπουκι έχει πολύ πραμα.
Όσο περνάει ο καιρός θα δούμε ακόμα περισσότερα.
ΕΜένα όλα αυτά μου φαίνονται πολλά για καινούργιο μηχανάκι
και το χειρότερο είναι βλάβες που σ αφήνουν στο δρόμο
Άσε που απ ότι βλέπω δεν λύνονται κι όλα....
Αντλία βενζίνης κάθε 20 30 Κ δηλαδή????
Δεν ξέρω τι να πω
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
ΕΜένα όλα αυτά μου φαίνονται πολλά για καινούργιο μηχανάκι
και το χειρότερο είναι βλάβες που σ αφήνουν στο δρόμο
Άσε που απ ότι βλέπω δεν λύνονται κι όλα....
Αντλία βενζίνης κάθε 20 30 Κ δηλαδή????
Δεν ξέρω τι να πω
Και εμένα μου φαίνεται υπερβολικό ,(μιλάμε για το 650mt μη μπερδευομαστε).
Το μυαλό μου πάει πάντως και στο ότι μπορεί ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης να το καβαλουσε για χιλιόμετρα με λαμπάκι.
Του είχε γίνει συνήθεια δλδ.
Μπορεί και όχι βέβαια .
Το γεγονός ότι όλα αλλάχτηκαν εντός εγγύησης είναι στα συν πάντως .
Όπως επίσης ότι κομπλέ η αντλία πάει ένα 100αρι.
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
ΕΜένα όλα αυτά μου φαίνονται πολλά για καινούργιο μηχανάκι
και το χειρότερο είναι βλάβες που σ αφήνουν στο δρόμο
Άσε που απ ότι βλέπω δεν λύνονται κι όλα....
Αντλία βενζίνης κάθε 20 30 Κ δηλαδή????
Δεν ξέρω τι να πω
αντλια βενζινης εχει βγαλει σε 3 ατομα (Ελλαδα) εκ των οποιον ο ενας κανει πειραματα με τον εγκεφαλο,καθε μηνα αλλαζει προγραμμα..(Παρακολουθω αρκετες σελιδες στο fb Ελλαδα και εξωτερικο).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τις αστοχιες-ζημιες κλπ, δεν τις λέει ο κόσμος παίδες.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τις αστοχιες-ζημιες κλπ, δεν τις λέει ο κόσμος παίδες.
Οι ιδιοκτήτες honda είναι ειλικρινείς. Δεν χαλάει ποτέ κανένα. Στα συνεργεία είναι όλοι ηθοποιοί!

Τα υπόλοιπα ναι χαλάνε αλλά όταν ανεβάσει κάποιος καμιά σοβαρή βλάβη η κάτι που μυρίζει ειλικρινή δυσφήμιση για την εταιρεία σε κάμια σελίδα στο fb ιδιοκτητών κλπ της μάρκας η fan η club τρέχουν οι διαχειριστές στις σελίδες στο fb που 99% είναι μαγαζιά η άνθρωποι της εταιρείας να σβήσουν τα ποστ!!!

Έχω δει ποστ να εξαφανίζονται σα Βορειοκορεάτες αποστάτες στα σύνορα.

Θυμάμαι μια φάση που πραγματικά γέλασα με τη γελοιοτητα τους σε σχετική σελίδα της VOGE που είχα γράψει απλά σε μια ερώτηση άσχετη για αξιοπιστία φαντάσου για συγκριτικό για μηχανάκια της κατηγορίας και έλεγα ότι οκ στο 525dsx ένας αξιόλογος αντίπαλος είναι το daytona maverick η kove 500X πλέον. Δεν το είδε αυτο το ποστ ο ήλιος για πάνω από λίγα λεπτά.

Η εικόνα στις σχετικές σελίδες fb είναι πλασματικές και μην έχετε καμία εμπιστοσύνη
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Αποψη μου επειδη εχουν ταξιδεψει παιδια που γνωριζω προσωπικα σε βουλγαρια ρουμανια συνεχομενα χλμ (σφιχτο προγραμμα) περιπου τα 3500 χλμ σε 4 μερες
[url=https://postimg.cc/nsGqn9Yr][/URL]
(κατι το οποιο θα κανω κι εγω εν καιρο μεγαλυτερο tour βεβαια).κι ενας γνωστος μου ετοιμαζεται ηδη για τυνησια.Θεωρω οτι μπορεις να κανεις ενα τετοιο ταξιδι ανετα κι απροβληματιστα.Σαν προβλημα κατασκευαστικα το μονο που ειχε εμφανισει ειναι ανακληση φτερωτης τρομπας νερου(σε συγκεκριμενα πλαισια) και 1 κολαρο ψυγειου που ηταν ψιλοξεσφιχτο και εκανε υγρασια απο το παραφλου στην περιοχη,αυτο το γνωριζαμε ολοι οπου στο πρωτο σερβις σφιχτηκε και ολα καλα.Το μοτερ ειναι ηδη δοκιμασμενο (ktm 790).Ο συμπλεκτης βουτηρο αλλα και το quick shift δουλευει ρολοϊ,καλοζυγισμενη και ανετη μηχανη στο δρομο,ουτε θα σε κουρασει ουτε θα σε δυσκολεψει.
Πόσα χιλιόμετρα έχεις σύνολο?Κ για πηνία κάτι είχε πάρει το μάτι μου, ισχύει?
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Δεν είναι θέμα ακριβού, αλλά κομπλεξικου
Φυσικα ειναι και θεμα ακριβου.Αλλο το ελλατωμα στο ARMANI,και αλλο το ελλατωμα στο κινεζικο συνθετικο στην λαικη ,απο γυφτο με 3 ευρω.
 
Top Bottom