Dunlop Trailsmart

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
1000% τις δικαιολογώ, διότι εκεί δεν είναι δρόμος ρε φίλε!!!
Πλάκα με κάνεις? Μπροστά σ' αυτή την άσφαλτο και ο πάγος έχει πρόσφυση!
Εκεί γυρνάει για πλάκα το Forester το ατμοσφαιρικό που έχω.... (ψοφίμι, αυτόματο με 120 άλογα και 4Χ4 κι όμως "διπλώνει":D )
Πάνε πάνω κάτω όλη μέρα φορτηγά, πέφτουν λάδια, άμμος, χαλίκια.... Και η άσφαλτος είναι όπως ήταν τουλάχιστον το 1990! Κάποια στιγμή θα τη φτιάξουν, έχουν τελειώσει το κομμάτι λίγο πιο έξω και μέχρι Βένιζα (όπως είδες σίγουρα), κάποτε θα στρώσουν κι εκεί κάτι που να μοιάζει με άσφαλτο....
Πάντως εκεί αδικείται όποιο ελαστικό και να δοκιμάσεις!
Προσωπικά θεωρώ την κρίση σου γι αυτά τα γλιστρήματα, ως μη γενόμενη.
Δεν μπορώ να πω πως δεν με κάλυψες!
Καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις δίκιο.
Δεν αποτελεί η μίζερη στροφή κριτήριο
Γενικά αισθάνομαι "καπως" το μπροστινό από όταν τα έβαλα
(δεν εννοώ γλυστριματα) αλλά κάτι απροσδιοριστο, περίεργο, κατι που δεν μου δινει τη εμπιστοσυνη που θα ηθελα.
Απλώς αυτό ήταν το αποκορύφωμα και κατέληξα ότι σε επόμενη αγορά δεν θα ξανακοιτάξω την διάρκεια ζωής!
Σε ευχαριστώ για τις απόψεις κ την βοήθεια σου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν μπορώ να πω πως δεν με κάλυψες!
Καταλαβαίνω τι εννοείς και έχεις δίκιο.
Δεν αποτελεί η μίζερη στροφή κριτήριο
Γενικά αισθάνομαι "καπως" το μπροστινό από όταν τα έβαλα
(δεν εννοώ γλυστριματα) αλλά κάτι απροσδιοριστο, περίεργο, κατι που δεν μου δινει τη εμπιστοσυνη που θα ηθελα.
Απλώς αυτό ήταν το αποκορύφωμα και κατέληξα ότι σε επόμενη αγορά δεν θα ξανακοιτάξω την διάρκεια ζωής!
Σε ευχαριστώ για τις απόψεις κ την βοήθεια σου

Αυτά που λες τώρα, είναι άλλο πράγμα....
Απλώς μην κρίνεις το λάστιχο στο συγκεκριμένο δρόμο, ή σε κάποιους σαν κι αυτόν που έχουμε ένα κάρο στην Ελλάδα....
 

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
To λαστιχο οντως σκληρυνε στο βωμο της αξιοπιστιας και δινει μια πιο σκληρη αισθηση στο τιμονι σε σχεση με τα σβηστηρια τα tr91.
Με την ευκαιρια παντως να πω πως σπανια θα βγαλω γνωμη για λαστιχα Φεβρουαριο και Μαρτιο
Με εχεις καλύψει πλήρως
(θεωριτικα τουλαχιστον)
Ίσος είμαι υπερβολικός :muted::muted::muted::friendship:
Ο χρόνος θα δειξει
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
πως πας με δαυτα; μιας και τα εβαλες απο σεπτεβρη πως σου πηγε ο χειμωνας;
Γιαννη ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν εχω αντιμετωπισει ποτε καποιο προβλημα! Μεχρι τωρα τα εχω κανει 5000 χλμ. οταν χρειαστει να αλλαξω λαστιχα παλι αυτα θα βαλω ;)
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Παλiκάρια μια ερώτηση διότι μπερδεύτικα λίγο.Τα trailsmart είναι καθαρά ασφάλτινα ελαστικά;;ρωτάω διότι έχει φτάσει η ώρα τις αλλαγής σε gs 1200 με pilot επάνω και έλεγα για τα Next.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Παλiκάρια μια ερώτηση διότι μπερδεύτικα λίγο.Τα trailsmart είναι καθαρά ασφάλτινα ελαστικά;;ρωτάω διότι έχει φτάσει η ώρα τις αλλαγής σε gs 1200 με pilot επάνω και έλεγα για τα Next.
Και τα τρία που αναφέρεις καθαρά ασφαλτινα είναι
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Παλiκάρια μια ερώτηση διότι μπερδεύτικα λίγο.Τα trailsmart είναι καθαρά ασφάλτινα ελαστικά;;ρωτάω διότι έχει φτάσει η ώρα τις αλλαγής σε gs 1200 με pilot επάνω και έλεγα για τα Next.
Κανεις ολες τις διελευσεις χωματοδρομου που κανει κι ενα συμβατικο αυτοκινητο κ μαλιστα με ταχυ ρυθμο.
Στην ασφαλτο τους χαιρετας ολους κ φευγεις!

adv phone
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παλiκάρια μια ερώτηση διότι μπερδεύτικα λίγο.Τα trailsmart είναι καθαρά ασφάλτινα ελαστικά;;ρωτάω διότι έχει φτάσει η ώρα τις αλλαγής σε gs 1200 με pilot επάνω και έλεγα για τα Next.
Και τα τρία που αναφέρεις καθαρά ασφαλτινα είναι

Ναι μεν ασφάλτινα όλα, αλλά....
Αν έχεις pilot , τότε το απολύτως αντίστοιχο σε Dunlop είναι το Roadsmart III κι όχι το Trailsmart.
Αντίστοιχα, το Trailsmart είναι "ανταγωνιστής" των Anakee III σε Michelin και του ΝΕΧΤ σε Metzeler.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κανεις ολες τις διελευσεις χωματοδρομου που κανει κι ενα συμβατικο αυτοκινητο κ μαλιστα με ταχυ ρυθμο.
Στην ασφαλτο τους χαιρετας ολους κ φευγεις!

adv phone
Αυτό ισχύει!
Δοκιμασμένο το Trailsmart σε άσφαλτο* και σε χώμα στεγνό. Μια χαρά.

Σε άσφαλτο θα χάσει μόνο από το Roadsmart III και το Michelin Pilot 4 , αλλά μιλάμε για οριακές συγκρίσεις. Ασε που στη βροχή, μάλλον υπερέχει απέναντι σε κάθε αντίπαλο.... ;)
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Και τα τρία που αναφέρεις καθαρά ασφαλτινα είναι
Γιάννη το καθαρά ασφάλτινο της Dunlop ειναι το Roadsmart που τωρα έβγαλε το Roadsmart2.Το trailsmart το δίνει ΣΑΝ 90-10/άσφαλτο-χώμα,οπως έπίσης και τα next,για την "περίφημη" κατηγορία mega on-off.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιάννη το καθαρά ασφάλτινο της Dunlop ειναι το Roadsmart που τωρα έβγαλε το Roadsmart2.Το trailsmart το δίνει ΣΑΝ 90-10/άσφαλτο-χώμα,οπως έπίσης και τα next,για την "περίφημη" κατηγορία mega on-off.
Roadsmart ΙΙΙ, το 2 ήταν πέρσι.
Κατά τα λοιπά, σωστός.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το roadsmart 3 έχω την εντύπωση ότι δεν συγκρίνεται με κανένα, και λόγο τιμής! Τώρα το 90 -10 δλδ δεν είναι καθαρά ασφαλτινο; Μην παίζουμε με τις λέξεις! Και με τα pilot road 3 έχω πάει και χώμα με πέτρα, δεν έχει να κάνει αυτό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το roadsmart 3 έχω την εντύπωση ότι δεν συγκρίνεται με κανένα, και λόγο τιμής! Τώρα το 90 -10 δλδ δεν είναι καθαρά ασφαλτινο; Μην παίζουμε με τις λέξεις! Και με τα pilot road 3 έχω πάει και χώμα με πέτρα, δεν έχει να κάνει αυτό.

Γιάννο δεν παίζουμε με τις λέξεις....
Έτσι τα δίνουν οι εταιρείες!
Pilot 4 & Roadsmart III , μια κατηγορία και τιμή πολύ κοντά με πιο ακριβό το Michelin. 100% ασφάλτινα λάστιχα, πολύ κοντά , ή εντελώς ίδια με τα αντίστοιχης διάστασης sport-touring.
Trailsmart - Anakee 3 & NEXT άλλη κατηγορία (αυτή που λένε 90-10 οι εταιρείες) και συγκρίσιμες επίσης τιμές μεταξύ τους!
Διέλευση από χώμα, όπως το είπε ο Πασχάλης, την κάνουν όλα. Και σλικ ακόμα. Κάποια καλύτερα από κάποια άλλα κλπ....
Διαφωνείς με τα παραπάνω?
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
ποσο τεραστια συζητηση ειναι τα λαστιχα....τελικα εγω δεν καταλαβα....τι να βαλω στην χοντρη....???
Heidenau k60 ή Karoo 3 ....???????????? :D:D:D:D:D:D:D (σοβαρα μιλαω...)
:spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ποσο τεραστια συζητηση ειναι τα λαστιχα....τελικα εγω δεν καταλαβα....τι να βαλω στην χοντρη....???
Heidenau k60 ή Karoo 3 ....???????????? :D:D:D:D:D:D:D (σοβαρα μιλαω...)
:spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam::spam:
Εξαρτάται τι θες από τα λάστιχα που θα βάλεις Γιάννη......
Πες τι θες να κάνεις και πού θες τον περισσότερο συμβιβασμό (άσφαλτο, ή χώμα ;) και βλέπουμε.
Αν θες τα πάντα όλα και παντού, τότε θες 2 ζεύγη ;)
 
Top Bottom