Dunlop Trailsmart

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Αυτο τον καιρο δυστυχως κανω περισσοτερη ασφαλτο..αλλα δεν θελω να εχω μια μηχανη ΟΝ OFF που φοβαται να πατησει εστω και σκονη(το πηρα μτχ και φοραει Michelen Pilot road 4) για να πω την αληθεια προσανατολιζομαι προς τα Heid αλλα τελευταια κατι φιλοι με ψηνουν και για τα Karoo3
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτο τον καιρο δυστυχως κανω περισσοτερη ασφαλτο..αλλα δεν θελω να εχω μια μηχανη ΟΝ OFF που φοβαται να πατησει εστω και σκονη(το πηρα μτχ και φοραει Michelen Pilot road 4) για να πω την αληθεια προσανατολιζομαι προς τα Heid αλλα τελευταια κατι φιλοι με ψηνουν και για τα Karoo3
Βαλε ένα από αυτά που λες. Heidy μάλλον για μένα, αφού λέμε πιο πολύ άσφαλτο. Στο χώμα μόνο σε λάσπη θα σε προδώσουν, ή σε πολύ γρήγορο ρυθμό (το μπροστινό). Τα Karoo δε θα βγάλουν τα χλμ του Χάϊντι. ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βαλε ένα από αυτά που λες. Heidy μάλλον για μένα, αφού λέμε πιο πολύ άσφαλτο. Στο χώμα μόνο σε λάσπη θα σε προδώσουν, ή σε πολύ γρήγορο ρυθμό (το μπροστινό). Τα Karoo δε θα βγάλουν τα χλμ του Χάϊντι. ;)
Εχεις δικιο......αλλα σκεψου οτι ο Γιαννης εχει παθει πλακα με την ποιοτητα κυλησης και την διαφορα με το ΚΤΜ.
Βαζοντας λοιπον σαν μονιμο ενα ελαστικο τυπου heide.....θα χασει κατι που ζητουσε και βρηκε σε υπερθετικο βαθμο.
Εγω θα του προτεινα να παρει ενα τυπου karoo ......και να τα κανει σκατζα οποτε θελει χωμα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχεις δικιο......αλλα σκεψου οτι ο Γιαννης εχει παθει πλακα με την ποιοτητα κυλησης και την διαφορα με το ΚΤΜ.
Βαζοντας λοιπον σαν μονιμο ενα ελαστικο τυπου heide.....θα χασει κατι που ζητουσε και βρηκε σε υπερθετικο βαθμο.
Εγω θα του προτεινα να παρει ενα τυπου karoo ......και να τα κανει σκατζα οποτε θελει χωμα.

Αυτό το είπα εξ αρχής. Αλλά τότε θα ήθελε ένα Anlas ;)
Πάντως κα Χάιντι να βάλει, καλύτερη κύλιση από ΚΤΜ θα έχει.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
δεν ειμαι στη φαση τωρα να εχω δυο σετ λαστιχα...κυριως γιατι δεν κανω δυσκολα χωματινα κομματια λογος μεσης..αλλα καθοτι μενω στην επαρχια και θελω να πηγαινω σε περιεργες παραλιες...να κανω την βολτα μου στο βουνο οποτε βρω παρεα και να ακολουθω σε χωματινες εκδρομες χωρις ομως τους τρελους ρυθμους του ΚΤΜ...και γραφω περιπου 2000-3000χλμ ασφαλτινα τον μηνα....αρα τα θελω ΟΛΑ....γιατρε μου εχω προβλημα????
αιωνια συζητηση τα ατιμα λαστιχα...και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
δεν ειμαι στη φαση τωρα να εχω δυο σετ λαστιχα...κυριως γιατι δεν κανω δυσκολα χωματινα κομματια λογος μεσης..αλλα καθοτι μενω στην επαρχια και θελω να πηγαινω σε περιεργες παραλιες...να κανω την βολτα μου στο βουνο οποτε βρω παρεα και να ακολουθω σε χωματινες εκδρομες χωρις ομως τους τρελους ρυθμους του ΚΤΜ...και γραφω περιπου 2000-3000χλμ ασφαλτινα τον μηνα....αρα τα θελω ΟΛΑ....γιατρε μου εχω προβλημα????
αιωνια συζητηση τα ατιμα λαστιχα...και ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!!
Αν κάνεις τόσα πολλά ασφαλτινα χλμ.....μείνε σε ασφαλτινα ελαστικά.
Δεν υπάρχει σύγκριση με του άλλου τύπου. ..heide κλπ
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυτο τον καιρο δυστυχως κανω περισσοτερη ασφαλτο..αλλα δεν θελω να εχω μια μηχανη ΟΝ OFF που φοβαται να πατησει εστω και σκονη(το πηρα μτχ και φοραει Michelen Pilot road 4) για να πω την αληθεια προσανατολιζομαι προς τα Heid αλλα τελευταια κατι φιλοι με ψηνουν και για τα Karoo3
To μηχανακι με αυτα τα λαστιχα ειναι αστειο.Αλλα γουστα ειναι αυτα και ειδικα στα γουστα με χοντρες δεν υπαρχει κι εξηγηση.
Τα χαιντε τα ξερεις το μπροστινο φωνασκει εντονα και ειναι και ετοιμο να σε παει στην μπαριερα αν το πιεσεις.
Στα 3αρια τωρα για τα οποια εχουν γραφτει τοσα που θα χασεις τη μπαλα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ.τον Δημητρη της Ειρηνης @dimitris.t
που τα εχει στο μεγαλο lc και τα πηγαινει σαν τον ανεμο,
να σου πει για θορυβο αντοχη σε χλμ κλπ απαραιτητα για την επιλογη.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
To μηχανακι με αυτα τα λαστιχα ειναι αστειο.Αλλα γουστα ειναι αυτα και ειδικα στα γουστα με χοντρες δεν υπαρχει κι εξηγηση.
Τα χαιντε τα ξερεις το μπροστινο φωνασκει εντονα και ειναι και ετοιμο να σε παει στην μπαριερα αν το πιεσεις.
Στα 3αρια τωρα για τα οποια εχουν γραφτει τοσα που θα χασεις τη μπαλα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ.τον Δημητρη της Ειρηνης @dimitris.t
που τα εχει στο μεγαλο lc και τα πηγαινει σαν τον ανεμο,
να σου πει για θορυβο αντοχη σε χλμ κλπ απαραιτητα για την επιλογη.
Ακριβως ο Δημητρης μου εχει βαλει Μπριζες Πασκουαλε...πινει νερο στο ονομα τους...και λεω να τα δοκιμασω,παντως και εγω δεν μπορω ουτε να το βλεπω με τα Michelen πανω..λαστιχαρα ειναι,αλλα οχι για τον χαρακτηρα της μηχανης κατα την αποψη μου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ακριβως ο Δημητρης μου εχει βαλει Μπριζες Πασκουαλε...πινει νερο στο ονομα τους...και λεω να τα δοκιμασω,παντως και εγω δεν μπορω ουτε να το βλεπω με τα Michelen πανω..λαστιχαρα ειναι,αλλα οχι για τον χαρακτηρα της μηχανης κατα την αποψη μου.
Για ποια λάστιχα λες?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σορρυ εχεις δικιο τα ειχα εγω στο μυαλο μου και ουτε τα εγραψα KAroo3
Μάλιστα.
Πάντως με τα χλμ ανά μήνα που λες (τα ασφάλτινα λέω) , κάθε 40-50 ημέρες θα θέλεις πίσω λάστιχο. Και κάθε 4μηνο ζεύγος , μπρος-πίσω.
Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα τα Metzeler Tourance (τα νέα που λένε..., πίνει νερό στ' όνομά τους ο @jmar ) που κάνει αντίστοιχη χρήση στην Κρήτη.
Σε α' πρόσωπο?


Θα έβαζα Conti TKC 70 φίλος!!!! ;)



Αυτά!!!!
http://www.continental-tires.com/motorcycle/tires/motorcycle-tires/off-road-enduro/tkc-70

Κι αν δεν είχα 2ο ζεύγος ζάντες με τα Ανλας τοποθετημένα πάνω, αυτά θα έβαζα!
Πολύ καλό στην άσφαλτο, σίγουρα 10 με 12000 χλμ ασφαλέστατα και με κράτημα και πολύ καλά στο στεγνό χώμα! Πέτρες κλπ, δε χαμπαριάζουν.
Μόνο στη λάσπη θα θέλεις τακούνια, αλλά εκεί δεν πας κατά πως λες, σ' αυτή τη φάση τουλάχιστον.
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μάλιστα.
Πάντως με τα χλμ ανά μήνα που λες (τα ασφάλτινα λέω) , κάθε 40-50 ημέρες θα θέλεις πίσω λάστιχο. Και κάθε 4μηνο ζεύγος , μπρος-πίσω.
Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα τα Metzeler Tourance (τα νέα που λένε..., πίνει νερό στ' όνομά τους ο @jmar ) που κάνει αντίστοιχη χρήση στην Κρήτη.
Σε α' πρόσωπο?


Θα έβαζα Conti TKC 70 φίλος!!!! :ok::ok::ok::ok:



Αυτά!!!!
http://www.continental-tires.com/motorcycle/tires/motorcycle-tires/off-road-enduro/tkc-70

Κι αν δεν είχα 2ο ζεύγος ζάντες με τα Ανλας τοποθετημένα πάνω, αυτά θα έβαζα!
Πολύ καλό στην άσφαλτο, σίγουρα 10 με 12000 χλμ ασφαλέστατα και με κράτημα και πολύ καλά στο στεγνό χώμα! Πέτρες κλπ, δε χαμπαριάζουν.
Μόνο στη λάσπη θα θέλεις τακούνια, αλλά εκεί δεν πας κατά πως λες, σ' αυτή τη φάση τουλάχιστον.
Ωραια προταση και δεν τα ειχα σκεφτει καθολου!!!!!!:ok::ok::ok::ok::ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μάλιστα.
Πάντως με τα χλμ ανά μήνα που λες (τα ασφάλτινα λέω) , κάθε 40-50 ημέρες θα θέλεις πίσω λάστιχο. Και κάθε 4μηνο ζεύγος , μπρος-πίσω. Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα τα Metzeler Tourance (τα νέα που λένε..., πίνει νερό στ' όνομά τους ο @jmar ) που κάνει αντίστοιχη χρήση στην Κρήτη.
Σε α' πρόσωπο?


Θα έβαζα Conti TKC 70 φίλος!!!! ;)



Αυτά!!!!
http://www.continental-tires.com/motorcycle/tires/motorcycle-tires/off-road-enduro/tkc-70

Κι αν δεν είχα 2ο ζεύγος ζάντες με τα Ανλας τοποθετημένα πάνω, αυτά θα έβαζα!
Πολύ καλό στην άσφαλτο, σίγουρα 10 με 12000 χλμ ασφαλέστατα και με κράτημα και πολύ καλά στο στεγνό χώμα! Πέτρες κλπ, δε χαμπαριάζουν.
Μόνο στη λάσπη θα θέλεις τακούνια, αλλά εκεί δεν πας κατά πως λες, σ' αυτή τη φάση τουλάχιστον.
Ο ιδιος που μιλησε θετικα για τα Karoo 3 εβαλε τα Tkc 70 (στο adv lc) πηγε διακοπες με αυτα απογοητευτηκε απο το κουνημα που εβγαλαν και το κρατημα κ τα αφησε για πουλημα.Αλλος διαβασε πως γλυστρανε τα karoo 3 κ τα εβγαλε κι αυτος για πουλημα.Αβυσσος η ψυχολογια του αναβατη.... :cool:

adv phone
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Ο ιδιος που μιλησε θετικα για τα Karoo 3 εβαλε τα Tkc 70 (στο adv lc) πηγε διακοπες με αυτα απογοητευτηκε απο το κουνημα που εβγαλαν και το κρατημα κ τα αφησε για πουλημα.Αλλος διαβασε πως γλυστρανε τα karoo 3 κ τα εβγαλε κι αυτος για πουλημα.Αβυσσος η ψυχολογια του αναβατη.... :cool:

adv phone
Δυστυχως ειναι ετσι ακριβως η επιλογη ελαστικων...γιαυτο και δεν τελειωνει ποτε μια συζητηση σαν αυτη..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο ιδιος που μιλησε θετικα για τα Karoo 3 εβαλε τα Tkc 70 (στο adv lc) πηγε διακοπες με αυτα απογοητευτηκε απο το κουνημα που εβγαλαν και το κρατημα κ τα αφησε για πουλημα.Αλλος διαβασε πως γλυστρανε τα karoo 3 κ τα εβγαλε κι αυτος για πουλημα.Αβυσσος η ψυχολογια του αναβατη.... :cool:

adv phone
Δυστυχως ειναι ετσι ακριβως η επιλογη ελαστικων...γιαυτο και δεν τελειωνει ποτε μια συζητηση σαν αυτη..

Σ' αυτό περί αβύσσου της ψυχής/ψυχολογίας κι ελαστικών, +1200!
Εγώ πάντως θα δοκίμαζα τα TKC 70!
To σίγουρο είναι ότι κουνάνε στα 180+ (και λέω σίγουρο γιατί το έχουν πει κι αυτοί που τα εκθειάζουν, ως το μόνο τους μειονέκτημα), αλλά κατά τα λοιπά -σύμφωνα με τις αναφορές που διάβασα και άκουσα δια ζώσης- είναι πολύ τίμια σε όσα υπόσχονται!
Επίσης είναι σίγουρο ότι τα Karoo 3 (όπως κι όλα της αυτής κατηγορίας) δε θα βγάλουν πάνω από 3-4000 χλμ το πίσω και πάνω από 7 το εμπρός. Κι όταν η χρήση είναι ασφάλτινη με λίγο χώμα σε καμιά βόλτα και για να προσεγγίσει κάποιος μια παραλία κλπ, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
Ή Heidenau θα έβαζα, ή TKC 70 (προσωπικά TKC 70, το είπαμε αυτό). Επίσης μια επιλογή είναι και τα πιο ασφάλτινα της Anlas..... Δες κι αυτά.

 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μάλιστα.
Πάντως με τα χλμ ανά μήνα που λες (τα ασφάλτινα λέω) , κάθε 40-50 ημέρες θα θέλεις πίσω λάστιχο. Και κάθε 4μηνο ζεύγος , μπρος-πίσω.
Στην περίπτωσή σου, θα πρότεινα τα Metzeler Tourance (τα νέα που λένε..., πίνει νερό στ' όνομά τους ο @jmar ) που κάνει αντίστοιχη χρήση στην Κρήτη.
Σε α' πρόσωπο?


Θα έβαζα Conti TKC 70 φίλος!!!! ;)



Αυτά!!!!
http://www.continental-tires.com/motorcycle/tires/motorcycle-tires/off-road-enduro/tkc-70

Κι αν δεν είχα 2ο ζεύγος ζάντες με τα Ανλας τοποθετημένα πάνω, αυτά θα έβαζα!
Πολύ καλό στην άσφαλτο, σίγουρα 10 με 12000 χλμ ασφαλέστατα και με κράτημα και πολύ καλά στο στεγνό χώμα! Πέτρες κλπ, δε χαμπαριάζουν.
Μόνο στη λάσπη θα θέλεις τακούνια, αλλά εκεί δεν πας κατά πως λες, σ' αυτή τη φάση τουλάχιστον.
Όντως τα τουρανς εγώ τα ευχαριστήθηκα, το μπροστινό τελειώνει βέβαια πιο γρήγορα, τα πήγα ταξίδι @Ironbutt 6000χλμ διπλός φορτωμένος και μου έβγαλαν 16000 χωρίς να τρτραγωνισουν (όπως κάποια tr91 η next) τα έβαζα κι εδώ σε πέτρα και χαλίκι (όχι λάσπη) δεν μου έκαναν γραμμές και κοψιματα, είναι ασφάλτινα κι απλά θα περάσεις ένα ελάχιστο καλύτερα απ τα καθαρά ασφαλτινα. Για τα Ανλας τώρα τα φορεσα για να δω, μου τα έδωσε προσφορά 120 ευρώ ο λαστιχας μου (τώρα τα δίνει 150) και ειπα να τα δοκιμάσω και λόγο τιμής... Μέχρι στιγμής είναι άψογα αλλά δεν έχω κάνει πολλα χλμ.
Όσο για το Tkc 70 κι εγώ το σκεφτόμουν αλλά είδα σε φορά ότι αρκετά μπροστινα είχαν περίεργο φαγωμα, ανά 2 τα τακούνια είχαν αρκετά mm διαφορά μεταξύ τους έτσι είχαν ψιλοκουνημα αλλά και θόρυβο γι αυτό και σε κάποιους δεν άρεσε, απλά σίγουρα πας ένα χωματακι πιο εύκολα και κρατάνε και χλμ.Ο φίλος @katsab τα έχει βάλει αν μπορεί να γράψει εντυπώσεις.
Το θέμα είναι αν θες να κάνεις χλμ ταξίδι φορτωμένος διπλός κλπ εκεί τότε τα νέα τουρανς θα σου αρέσουν σε όλες τις συνθήκες (στριψιμο βροχή κράτημα φθορά). Αν ψάχνεις κάτι σαν το scorpion των ΚΤΜ δύσκολο, μόνο τα tkc 70 το πλησιάζουν
 

ALX

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Όντως τα τουρανς εγώ τα ευχαριστήθηκα, το μπροστινό τελειώνει βέβαια πιο γρήγορα, τα πήγα ταξίδι @Ironbutt 6000χλμ διπλός φορτωμένος και μου έβγαλαν 16000 χωρίς να τρτραγωνισουν (όπως κάποια tr91 η next) τα έβαζα κι εδώ σε πέτρα και χαλίκι (όχι λάσπη) δεν μου έκαναν γραμμές και κοψιματα, είναι ασφάλτινα κι απλά θα περάσεις ένα ελάχιστο καλύτερα απ τα καθαρά ασφαλτινα. Για τα Ανλας τώρα τα φορεσα για να δω, μου τα έδωσε προσφορά 120 ευρώ ο λαστιχας μου (τώρα τα δίνει 150) και ειπα να τα δοκιμάσω και λόγο τιμής... Μέχρι στιγμής είναι άψογα αλλά δεν έχω κάνει πολλα χλμ.
Όσο για το Tkc 70 κι εγώ το σκεφτόμουν αλλά είδα σε φορά ότι αρκετά μπροστινα είχαν περίεργο φαγωμα, ανά 2 τα τακούνια είχαν αρκετά mm διαφορά μεταξύ τους έτσι είχαν ψιλοκουνημα αλλά και θόρυβο γι αυτό και σε κάποιους δεν άρεσε, απλά σίγουρα πας ένα χωματακι πιο εύκολα και κρατάνε και χλμ.Ο φίλος @katsab τα έχει βάλει αν μπορεί να γράψει εντυπώσεις.
Το θέμα είναι αν θες να κάνεις χλμ ταξίδι φορτωμένος διπλός κλπ εκεί τότε τα νέα τουρανς θα σου αρέσουν σε όλες τις συνθήκες (στριψιμο βροχή κράτημα φθορά). Αν ψάχνεις κάτι σαν το scorpion των ΚΤΜ δύσκολο, μόνο τα tkc 70 το πλησιάζουν
Aχάααα... άρα δεν είμαι εγώ τρελός που βλέπω μεγαλύτερη φθορά στο μπροστινό! :muted:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Aχάααα... άρα δεν είμαι εγώ τρελός που βλέπω μεγαλύτερη φθορά στο μπροστινό! :muted:
Στα GS συμβαίνει συχνά αυτό. Μάλλον πάντα συμβαίνει (να τρώνε το μπροστινό περισσότερο σε σχέση με άλλα μηχανάκια κι οφείλεται στο telelever) αλλά γίνεται εμφανές περισσότερο με κάποια συγκεκριμένα λάστιχα.
Εμένα ήταν πολύ εμφανές στα Metzeler Tourance EXP 1ης τοποθέτησης (που έβαλα ακόμα μια φορά).
Στα επόμενα λάστιχα, υπάρχει εμφανής φθορά του εμπρός ελαστικού (σε σχέση με τη συνήθη φθορά στην Αφρικα, ή στο Tiger 1050, Vstrom κλπ) αλλά όχι πιο πολύ από το πίσω.
Πάντως δεν είναι κάτι που το ακούω/βλέπω 1η φορά. Γνωστό είναι, μην ανησυχείς ;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Με pilot road 3 έφαγα το πίσω εμφανώς πιο γρήγορα και κράτησαν και 18000, με bw 501 502 δεν έφαγα κανένα πιο γρήγορα ξεραθηκαν στα 20.000 :p με exp προσωπικά είχα ομοιομορφη φθορά, τόση αντίθεση μόνο στα νέα τουρανς παρατήρησα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε καθε περιπτωση το GS τρωει πιο πολυ μπροστινο λαστιχο απο αλλα μηχανακια.
 
Reactions: n.l
Top Bottom