Honda CRF300L

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχει τύχει να βγάλω αρκετές φορές το φανάρι του CRF300L και δεν είχα ποτέ κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στην αφαίρεση ή στην τοποθέτηση του

Θεωρητικά το μόνο δύσκολο σημείο για να βγάλεις και να βαλεις το φανάρι είναι το ένα σημείο που θηλυκωνει το φανάρι, αλλά αν το κάνεις σωστά δεν έχεις πρόβλημα
Εγώ στην αφαίρεση αφού λύσω τις 4 βίδες του φαναριου στην συνέχεια πρώτα ξεθηλυκώνω το φανάρι από εκείνο το σημείο, και αντίστοιχα στην τοποθέτηση πρώτα θηλυκώνω το φανάρι σε εκείνο το σημείο, και δεν έχω πρόβλημα στο βάλε βγάλε του φαναριου
Το συγκεκριμένο σημείο είναι από την δεξιά πλευρά στην επάνω δεξιά βίδα του φαναριου, στο ίδιο σημείο που έχει τραβήξει τις παραπάνω φωτογραφίες ο konkost, που αν κατάλαβα καλά έκοψε με τροχό το σημείο που θηλυκωνει το φανάρι

Η δική μου άποψη είναι ότι αυτό το σημείο δεν πρέπει να κόβεται γιατί δεν το έχει βάλει τυχαία εκει ο Γιαπωνέζος, έχει μπει εκεί για να δέχεται αυτό το μεγαλύτερο βάρος του φαναριου και όχι οι βίδες, για να απορροφά αυτο τσαμπουκαδες από τους κραδασμούς στο χώμα και για να κάνει πιο σταθερό το φανάρι στο ξύλο που τρώει η μοτοσυκλέτα στο χώμα. Αν κοπεί αυτό, μετά το φανάρι θα στηρίζεται μόνο στις βίδες και εγώ προσωπικά ειναι κάτι που δεν το θέλω γιατί την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα την έχω κυρίως για χώμα και τρώει πολύ ξύλο και πολύ κραδασμό
Αυτή είναι η δική μου άποψη και αυτό που κάνω στο δικό μου CRF300L αλλά βεβαίως κάθε άλλη άποψη σεβαστή γιατί ο καθένας κάνει οτι γουστάρει στην μοτοσυκλέτα του και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

Mακαρι στις μοτοσυκλετες να μην χρειαζοταν ποτε να διορθωσουμε μικρολεπτομερειες Ομως παντα θα υπαρχουν σημεια που θα μπορουν να βελτιωθουν τα οποια ειναι σχεδιαστικα ή κατασκευαστικα λαθη Και ενα τετοιο κατασκευαστικο λαθος πιστευω οτι ειναι και το συγκεκριμενο σημειο Αλιμονο αν τεσσερις βιδες Μ6 δεν θα μπορουσαν να κρατησουν ενα φαναρι που ζυγιζει λιγα γραμμαρια ακομα ...και στην πιο σκληρη χρηση της μοτοσυκλετας Γιατι τοτε να 'σαι σιγουρος οτι πολλα τμηματα της μοτοσυκλετας θα σκορπαγαν ακομα και με την πιο ηπια χρηση αυτης

Παντως εχω κι για αλλα "μικρα" σημεια πανω στο crf να πω οτι μπορουν να βελτιωθουν
Για την κολοκυθοπιτα φυσικα συμφωνουμε!
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Χρειάζεται πραγματικά σίτα στο φανάρι;
Έχει σπάσει κάποιος φανάρι;

Άντε μετά να καθαρίσεις το φανάρι από τα μυγάκια ή το χώμα, με την σίτα. :D
Φρέσκα νέα......

 

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Πρώτη αλλαγή ελαστικών σε metzeler tourance 90/90-21 120/80-18. Τα λάστιχα δεν έχουν στρωθεί ακόμα, ούτε 100 χιλιόμετρα δεν έχουν αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος και δεν έχουν γλιστρήσει ακόμα και σε αντίξοες συνθήκες σε βροχή και χαλάζι. Η πίεση που μου έβαλαν ήταν 28 psi μπροστά και 33 πίσω για να πάρουν την φόρμα τα λάστιχα, οπως είπαν, για τα πρώτα 200 χιλιόμετρα μέχρι να στρωθούν. Έχει βάση αυτό; Μήπως είναι επικίνδυνο;
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Ωραίος, δώσε feedback γιατί εγώ σκέφτομαι να βάλω τα Anakee Adventure αλλά μου είπαν από δω και από εκεί ότι είναι βαριά λάστιχα και σκεφτόμουν επίσης το ζευγάρι που έβαλες.
 

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Οι διαστάσεις για το μπροστά δεν είναι 80/100-21";
Του μαμα ελαστικού ναι αλλά ταιριάζει μια χαρά το 90/90-21. Εγω που το έχω κυρίως για αστική μετακίνηση την προτιμάω αυτή τη διάσταση γιατί έχει μεγαλύτερο πάτημα.
 

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Του μαμα ελαστικού ναι αλλά ταιριάζει μια χαρά το 90/90-21. Εγω που το έχω κυρίως για αστική μετακίνηση την προτιμάω αυτή τη διάσταση γιατί έχει μεγαλύτερο πάτημα.
+ ότι δεν παίζουν στην αγορά πολλά ελαστικά 80/100-21
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Του μαμα ελαστικού ναι αλλά ταιριάζει μια χαρά το 90/90-21. Εγω που το έχω κυρίως για αστική μετακίνηση την προτιμάω αυτή τη διάσταση γιατί έχει μεγαλύτερο πάτημα.
Με το 90/90 έχεις κάποια απόκλιση;
 

angelthing

Μέλος
Περιοχή
Καπ' κατ
Όνομα
Angelos
Μοτό
CRF300L, F700GS
Mιλώντας γιά μπλέξιμο εννοούσα το βάλε-βγάλε του φαναριού. Κάπου εδώ
είχα διαβάσει γιά κάποιο παξιμάδι ή κόπιτσα (δεν θυμάμαι ακριβώς...) που
ενώ στό λύσιμο είναι εύκολο στο δέσιμο είναι λίγο μπλέξιμο και γι' αυτό
προτίμησα να το αποφύγω.
Η μπρίζα αγοράστηκε από μαγαζί εδώ γύρω στα 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά
Καλημέρα Βαγγέλη,

μήπως θυμάσαι από που ακριβώς αγόρασες το μπριζάκι γιατί τοπικά δεν βρίσκω κάτι
(και από ανατολικά μέρη χρειάζεται μήνα+ οπότε και θα έχω μάλλον αναχωρήσει για Σερβία).

Βασικά και όποιος άλλος σύντροχος γνωρίζει αν μπορώ να το προμηθευτώ στην Ελλάδα από κάπου ......

Με τις ευχαριστίες μου
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Καλημέρα Βαγγέλη,

μήπως θυμάσαι από που ακριβώς αγόρασες το μπριζάκι γιατί τοπικά δεν βρίσκω κάτι
(και από ανατολικά μέρη χρειάζεται μήνα+ οπότε και θα έχω μάλλον αναχωρήσει για Σερβία).

Βασικά και όποιος άλλος σύντροχος γνωρίζει αν μπορώ να το προμηθευτώ στην Ελλάδα από κάπου ......

Με τις ευχαριστίες μου
Καλημέρα και σε σένα.
Από εδώ : Motorino - Καραβιώτης Δημήτρης | Ανταλλακτικά για Μοτοσυκλέτες & Μοτοποδήλατα Πάτρα - Αγιά Σοφία, Νόρμαν | eop.gr
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Πιστεύω όμως πώς σε όλα σχεδόν τα μαγαζιά που ασχολούνται με ανταλακτικά και
αξεσουάρ γιά μοτό θα βρείς,
Θα προτιμούσα μιά διπλή αλλά μόνο αυτή είχα βρεί διαθέσιμη.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλημέρα Βαγγέλη,

μήπως θυμάσαι από που ακριβώς αγόρασες το μπριζάκι γιατί τοπικά δεν βρίσκω κάτι
(και από ανατολικά μέρη χρειάζεται μήνα+ οπότε και θα έχω μάλλον αναχωρήσει για Σερβία).

Βασικά και όποιος άλλος σύντροχος γνωρίζει αν μπορώ να το προμηθευτώ στην Ελλάδα από κάπου ......

Με τις ευχαριστίες μου
Φορτιστές 12V - Ideahellas
Aλλα βρισκεις ευκολα και αλλου
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Καλημέρα Βαγγέλη,

μήπως θυμάσαι από που ακριβώς αγόρασες το μπριζάκι γιατί τοπικά δεν βρίσκω κάτι
(και από ανατολικά μέρη χρειάζεται μήνα+ οπότε και θα έχω μάλλον αναχωρήσει για Σερβία).

Βασικά και όποιος άλλος σύντροχος γνωρίζει αν μπορώ να το προμηθευτώ στην Ελλάδα από κάπου ......

Με τις ευχαριστίες μου
Και ο Κύπριος θα έχει στην Μαρούδα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ειναι μακρυά, που να τρέχουμε τώρα.......
Εγώ είμαι στην από κει γειτονιά γι'αυτό το είπα.
Εσύ είσαι βουπου.
Εμείς είμαστε λαϊκά στρώματα στο ανατολικό διαμέρισμα.
Δεν ξέρω κατά που βολεύει τον σύντροχο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι διαστάσεις για το μπροστά δεν είναι 80/100-21";
Του μαμα ελαστικού ναι αλλά ταιριάζει μια χαρά το 90/90-21. Εγω που το έχω κυρίως για αστική μετακίνηση την προτιμάω αυτή τη διάσταση γιατί έχει μεγαλύτερο πάτημα.
Το 80/100-21 με το 90/90-21 στη πράξη δε διαφέρουν καθόλου, ούτε στο πάτημα. Είναι από τις μικρότερες διαστάσεις και ελάχιστα αλλάζει το πάτημα στα τακουνάτα όπως και το βήμα και όταν γράφω ελάχιστα εννοώ πραγματικά ελάχιστα.

80/100-21 vs 90/90-21
 

angelthing

Μέλος
Περιοχή
Καπ' κατ
Όνομα
Angelos
Μοτό
CRF300L, F700GS
Παίδες απολογούμαι γιατί προφανώς δεν το έγραψα σωστά στο ποστ μου παραπάνω όσον αφορά στο μπριζάκι για το οποίο ρώτησα τον Βαγγέλη.
Δεν εννοούσα adaptor για USB τροφοδοσία, από αυτό έχω ήδη βάλει ένα διπλό fast charging της Lampa.
Εννοούσα το φις / interface για να κουμπώσει με το φις τροφοδοσίας της Honda που βρίσκεται πίσω από το φανάρι. Αυτό δεν βρίσκω παρά μόνο από ανατολικά με μεγάλους χρόνους παράδοσης ...... (οπότε και αναρωτιόμουν αν υπάρχει στην Ελλάδα).

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

 
Top Bottom