Honda XL1000V Varadero

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Εδω το μοτέρ που έκανα σε συνεργασία με τους αδελφούς Daltons στην Νεάπολη.
Είμαι περήφανος που δουλεύει ακόμα μετά από 8 χρόνια με καταναλώσεις 6-7 λ/100, χωρίς να καίει σταγόνα λάδι !

 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Εδω το μοτέρ που έκανα σε συνεργασία με τους αδελφούς Daltons στην Νεάπολη.
Είμαι περήφανος που δουλεύει ακόμα μετά από 8 χρόνια με καταναλώσεις 6-7 λ/100, χωρίς να καίει σταγόνα λάδι !

GEMI?
Ελα ρε,σε ξερω απο το Βαραντεροφορουμ.240 γαζωνει καλα λεμε................................:yew:
 

gepol

Μέλος
Περιοχή
ΑΘήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
2009 Honda SΤ1300 Paneuopean
Γιώργο ξανάπαιρνες Ντέρο μετά από την εμπειρία σου στα bmw ?
Ντεν έκο ΒΜW καρντιά μου, ούτε είχα ποτέ, ούτε και έχω κάποια εμπερία με την μάρκα, εκτός απο κάποια test rides...

Αν θα ξανάπαιρνα Varadero..... Φυσικά ναι, αν η Honda, το εξέλισσε σε κάτι που να συμφωνεί με τα γούστα μου. Οχι δεν θα γύριζα σε μηχανή με τεχνολογία και αισθητική που περνάει κατά πολύ την 10ετία. Το Crosstourer όχι μόνο δεν μου αρέσει, αλλά το βρίσκω και αποτυχημένο σαν μοντέλο (τουλάχιστον για την Ελληνική αγορά - δεν ξέρω πως πουλάει έξω) όπως και το Transalp. Ενας απο τους λόγους που άλλαξα το Varadero, ήταν ότι λόγω ηλικίας κυρίως, αλλά και αγυμνασιάς, δεν μπορουσα να το κρατήσω όρθιο σε στάση και επιτόπιους ελιγμούς. Φαντάζομαι ότι το Crosstourer, χωρίς να το έχω δοκιμάσει, θα είναι ακόμα χειρότερο κρίνοντας απο το ακόμα μεγαλύτερο βάρος του. Ποτέ μου δεν θα καταλάβω την πολιτική της Honda τα τελευταία 4-5 χρόνια που συνεχίζεται ακόμα και σήμερα.

Πριν πάρω το PanEuropean, δοκίμασα το RT, όμορφο μηχανάκι, αλλά δεν με κάλυψε απο πλευράς ιπποδύναμης, και μάλλον εκτός προϋπολογισμού μου - πολύ εκτός. Δοκίμασα και ένα GS απο περιέργεια, παρόλο που είχα αποφασίσει να μπω στην touring κατηγορία, με τίποτα. Χωρίς να μπορέσω να κάνω testride, αλλά απο τα διαφορα συγκριτικά touring tests παρήγγειλα ένα FJR1300. Πριν παραλάβω, φίλος μου έδωσε το δικό του για να το δοκιμάσω. Μετά απο κάποια χιλιόμετρα, σταμάτησα στην άκρη της Εθνικής, ξεπαρήγγειλα το Yamaha, και παρήγγειλα το PanEuropean χωρίς πάλι να μπορέσω να κάνω test ride. Πολύ "πολεμικό" για τα γούστα μου πλέον....

Οταν παρέλαβα το PanEuropean, στα πρώτα χλμ, βρέθηκα να αναρωτιέμαι.... Μα γιατί δεν είχα τέτοιο μηχανάκι τόσα χρόνια? ....και η συμβιώση καλά κρατεί :)

Ισως αν μπορέσω κάποια μέρα, ένα K1600GTL, αλλά πρέπει να μου περισσεύει πολύ χρήμα λέμε.....

Ολα αυτά είναι προσωπικές υποκειμενικότατες απόψεις, και δεν είμαι οπαδός καμμίας μάρκας επουδενί.....(κομψά δεν τό' πα? ;) )
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ετσι οπως τα λεει ο Γιωργης ειναι....
η χρηση που κανει ο καθενας μας, θα πρεπει να ειναι ο βασικος παραγοντας για αγορα μοτοσυκλετας.
οποιος το καταλαβει αυτο, θα ειναι ευτυχισμενος.....με οτι μηχανη αγορασει.
 

Anestis Kavala

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Ανέστης
Μοτό
F650 ST
Οσο αφορα την καταναλωση σημαντικο ρολο παιζει και το λαστιχο!
Αλλαξα προσφατα στο αμαξι και μου ειπε αυτος που μου τα αλλαξε οτι τα καινουργια που κου εβαλε ειναι οικονομικοτερα και οταν το διαπιστωσα και ο ιδιος επαθα πλακα! Το σχολιο μου ειναι μια παρενθεση σε οσα λετε εσεις γτ η εμπειρια μου με τις μηχανες ειναι πολυ μικρη!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Λοιπον η μερα της αποκαλυψης εφτασε................χθες ηταν.
Δεδομενα...........καρμπυρατερ αριστα ρυθμισμενα με καφε αποχρωση στα μπουζι,δηλαδη τελεια αναλογια μιγματος.
Φιλτρο αερα ΚΝ καθαρισμενο κλπ.
42 psi πιεση αερα μπρος πισω.
Γεμισμα ρεζερβουαρ,μεχρι την ταπα.
Μηδενιζω κοντερ,2 ατομα 130 κιλα συνολο και βαλιτσα με 2 κιλα πραγματα μεσα.
Ποτέ δεν ξεπερασα τα 135 χλμ ταχυτητα και μεσο ορο πηγαινα με 120-130 δηλαδη ειχα 5-5500 σαλ στο στροφομετρο.
Φτανω Ναυπλιο και γεμιζω...........145 χιλιομετρα διαδρομη και πηρε 9.9 λιτρα,αρα ειμαι στα 6.75 λιτρα/100χλμ.
Αυτο συνεπαγετε οτι τα 330χλμ που λετε ορισμενοι απλα δεν..............εκτος εαν οδηγειτε με ταχυτητες 100-110 χλμ δηλαδη κοντα στις 3.5-4000 σαλ.
Εαν πηγαινετε ετσι,τοτε παρτε παπακι 130αρι που δεν καιει και τοσο.
Στο γυρνα δεν εκανα μετρηση αφου ''εργαφα'' 140-160μ.ω.τ και καπου καπου 180+
Αυτα.............
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Μανο με τα 6,75λιτρα/100 που σου εβγαλε αν κανεις τους υπολογισμους με το 25αρι τεποζιτο σου βγαζει 370χλμ
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Λοιπον η μερα της αποκαλυψης εφτασε................χθες ηταν.
Δεδομενα...........καρμπυρατερ αριστα ρυθμισμενα με καφε αποχρωση στα μπουζι,δηλαδη τελεια αναλογια μιγματος.
Φιλτρο αερα ΚΝ καθαρισμενο κλπ.
42 psi πιεση αερα μπρος πισω.
Γεμισμα ρεζερβουαρ,μεχρι την ταπα.
Μηδενιζω κοντερ,2 ατομα 130 κιλα συνολο και βαλιτσα με 2 κιλα πραγματα μεσα.
Ποτέ δεν ξεπερασα τα 135 χλμ ταχυτητα και μεσο ορο πηγαινα με 120-130 δηλαδη ειχα 5-5500 σαλ στο στροφομετρο.
Φτανω Ναυπλιο και γεμιζω...........145 χιλιομετρα διαδρομη και πηρε 9.9 λιτρα,αρα ειμαι στα 6.75 λιτρα/100χλμ.
Αυτο συνεπαγετε οτι τα 330χλμ που λετε ορισμενοι απλα δεν..............εκτος εαν οδηγειτε με ταχυτητες 100-110 χλμ δηλαδη κοντα στις 3.5-4000 σαλ.
Εαν πηγαινετε ετσι,τοτε παρτε παπακι 130αρι που δεν καιει και τοσο.
Στο γυρνα δεν εκανα μετρηση αφου ''εργαφα'' 140-160μ.ω.τ και καπου καπου 180+
Αυτα.............
Μάνο με ταχύτητα ταξιδίου 120-140km, το 6,75 είναι το μικρότερο νούμερο που θα μπορούσες να πετύχες με ΜΚ-1 και 2. Με το ΜΚ-3 ίσως έβλεπες και 6 λ/100km.

Μη περιμένεις να δεις καλύτερη κατανάλωση με το dero, άλλωστε δεν έχει νόημα να πηγαίνεις με ταχύτητες κάτω από 120km/h σε ταξίδι.

Το θέμα είναι πόσο καίει με 160-180, ταχύτητες που πιστεύω ότι είναι το cuiser ταξιδίου μιας 1000άρας μοτοσυκλέτας.. ?
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μανο με τα 6,75λιτρα/100 που σου εβγαλε αν κανεις τους υπολογισμους με το 25αρι τεποζιτο σου βγαζει 370χλμ
330 λενε μεχρι την ρεζερβα....................δηλαδη 20 λιτρα;)
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μάνο με ταχύτητα ταξιδίου 120-140km, το 6,75 είναι το μικρότερο νούμερο που θα μπορούσες να πετύχες με ΜΚ-1 και 2. Με το ΜΚ-3 ίσως έβλεπες και 6 λ/100km.

Μη περιμένεις να δεις καλύτερη κατανάλωση με το dero, άλλωστε δεν έχει νόημα να πηγαίνεις με ταχύτητες κάτω από 120km/h σε ταξίδι.

Το θέμα είναι πόσο καίει με 160-180, ταχύτητες που πιστεύω ότι είναι το cuiser ταξιδίου μιας 1000άρας μοτοσυκλέτας.. ?

Γιαννη ειχα βαλει ''στοιχημα'' με οσους λενε οτι κανουν 330 χλμ μεχρι την ρεζερβα,ενω εγω ''εγραφα'' 280............για αυτο και εφαγα πολλυ ωρα να το ρυθμισω,ομως και παλι αυτα τα χλμ που λενε ΔΕΝ βγαινουν ουτε με τοσο χαμηλες ταχυτητες.........
Τωρα για να απαντησω και στο δευτερο σκελος,θα σου πω οτι ετοιμαζω ενα τεστ που θα περιλαμβανει μετρησεις ανα σρτροφες στην διαδρομη γεφυρα Σκαραμαγκα-γεφυρα ασπροπυργου,την ιδια μερα χωρις δευτερο ατομο βαλιτσα κλπ να δω αναλυτικα ποσο minimum-maximun θα καψει
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Παραπάνω θα κάψεις..

Θυμήθηκα την καλύτερη κατανάλωση που είχα μικτή με το ΜΚ-1. 310 χιλ. από φουλ ρεζερβουάρ μέχρι λαμπάκι.. Υπολόγισε κάπου 19-19,5 λίτρα.
Συνήθως όμως μου πήγαινε μέχρι 280 χιλ. λες και είχε ραντεβού με το βενζινάδικο.
Σε ταξίδι θυμάμαι επίσης ότι ήμουν ελάχιστα πιο οικονομικός από ένα ΜΚ-2 ενός φίλου.
Με οδήγηση 140-180 είχαμε κοντά στα 7,5 Λ/100 ΚΜ..

Υπόψη όμως είχα συμπίεση στον κινητήρα 10,8:1 (από 9,8:1 που έχει μαμά), μπουζί ιριδίου, K/N, 6άρι σασμάν, τέλειο συγχρονισμό κυλίνδρων, καθαρά καρπυρατέρ και πολύ καλή εξάτμιση (after market). Θα δεις καλύτερα νούμερα αν βάλεις 6η, ανεβάσεις συμπίεση, και ρυθμίσεις στο 13,6:1 τα μίγματα ακριβώς.. που είναι η πιο οικονομική καύση για το ντερο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Συνήθως όμως μου πήγαινε μέχρι 280 χιλ. λες και είχε ραντεβού με το βενζινάδικο.
Σε αυτη την καταναλωση ειμαι συνηθως Γιαννη,με λιγο συντηρητικη οδηγηση.Οχι με 120-130 που πηγαινα προχθες αλλα 130-150.
Για αυτο μου φαινωνται πολλα τα 330χλμ.
Γραψε κανενα αρθρο,σχετικα με την μεταβαση απο το Βαραντερο στο GS.Η γνωμη σου μετραει πολλυ και λογο εμπειριας,αλλα και λογο οτι δεν φορας παρωπιδες.:)
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Μανο εχω την αισθηση (διεψευσε με σε παρακαλω) οτι και 329χλμ να σου εβγαζε παλι θα μιλαγαμε για το 1λιτρο . Παρωπιδες φιλε μου μακρια απο εμας και εγω για πουλημα το εχω καθως αυτον τον καιρο ψαχνομαι για εντελως διαφορετικο μηχανακι .Οπως σωστα ειπε και ο Πασχαλης
...
Ειναι σημαντικο η μηχανη που καβαλας
να αντιστοιχει στην εποχη της ζωης σου που διανυεις!
ετσι πρεπει να γινετε σε ολες τις σχεσεις μας .

Πρεπει να το δωσεις αμεσα και να παρεις αυτο που θα σε κανει να νιωθεις καλα και το λεω εντελως φιλικα χωρις ιχνος ειρωνειας η τιποτα τετοιο . Να ειμαστε καλα φιλε να γραφουμε χλμ και να πραγματοποιουμε τα ονειρα μας :friendship:
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μανο εχω την αισθηση (διεψευσε με σε παρακαλω) οτι και 329χλμ να σου εβγαζε παλι θα μιλαγαμε για το 1λιτρο . Παρωπιδες φιλε μου μακρια απο εμας και εγω για πουλημα το εχω καθως αυτον τον καιρο ψαχνομαι για εντελως διαφορετικο μηχανακι .Οπως σωστα ειπε και ο Πασχαλης

ετσι πρεπει να γινετε σε ολες τις σχεσεις μας .

Πρεπει να το δωσεις αμεσα και να παρεις αυτο που θα σε κανει να νιωθεις καλα και το λεω εντελως φιλικα χωρις ιχνος ειρωνειας η τιποτα τετοιο . Να ειμαστε καλα φιλε να γραφουμε χλμ και να πραγματοποιουμε τα ονειρα μας :friendship:
Κοιτα τι γινετε.
Ειχα μια 156 και ηθελα να φυγει επειδη ειχα καποια αυτοκινητα στην πλατη μου,εκανα και μικροεμποριο αυτοκινητων και δεν μπορουσα τα εξοδα.
Μπαινωντας στα διαφορα φορουμς διαβαζα διαφορα και καταληξα στο Βαραντερο αλλα και το V-strom.
Βεβαια διαβαζα τα θετικα τους μιας και κανενας ελληνας δεν γραφει τα αρνητικα..............οκ μη φανταστεις οτι ξημεροβραδυαζωμουνα στα φορουμς.......μια ιδεα πηρα,οκ?
Μεχρι το 89 λεπτο που λεμε πηγαινα για το Σουζουκι,αλλα τελικα βρεθηκα με αυτο.
Ο σκοπος αποκτησης τα μακρας εμβελειας ταξιδια,ομως ο παπανδρεου μας ειχε άλλα σχεδια,μας πηρε κατρακυλα οικονομικως και ουτε για Ναυπλιο δεν ειμαι πια.
Την μηχανη τηνν πουλαω απο τοτε που την πηρα σχεδον,αλλα δεν............πουλαω,δεν την χαριζω για να ξερουμε τι λεμε,δηλαδη την δινω κανα 400αρι πιο φτηνα απο μαντρα.
Τον Φεβρυαριο την εβαλα 1800 ευρω(2002 μοντελο με 57000χλμ) και ουτε ενα τηλ.........
Για Δευτερα κατι παιζει και εαν φυγει θα παρω GS το 650,τελος.
Το εχει φιλος,2 ατομα μας παει για πλακα γυροβολια την Ελλαδα,χωρις να καιει...........ειναι αυτο που θελω.
Εαν αργοτερα βρουμε τις ισορροπιες μας ξανα θα παρω RT ή το GTR .
Σχετικα με τις παρωπιδες Νικο,αστο καλυτερα....γεματα ειναι τα φορουμς απο ανθρωπους που βαφτιζουν το κρεας ψαρι............
Αυτα και καλοπουλητο.Τι σκεφτεσε να παρεις?
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Μανο χωματινο μονοκυλινδρο σκεφτομαι , δεν εχω κατασταλαξει καπου αλλα ολα θα εξαρτηθουν απο το πρωτογενες πλεονασμα :D(που θα βγαλω αν πουληθει )
 
Top Bottom