Husqvarna 701 Enduro

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολύ ωραίο εργαλείο ρε γ@μώτ0, πω ρε κάτι adventur-άδες που θα 'κανα με δαύτο. Και αν του έβαζα και το έξτρα ντεποζιτάκι... με 20 λιτράκια θα 'μουν άρχοντας!
Μωρε ΑΡΧΟΝΤΑΣ σου λέω!!!
Αν πουλήσω το Tenere μου πόσα θα πιάσω; :thinking:
Αν το πάρω πάντως απόφαση, θα το "γδύσω" το Tenere και θα το επαναφέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση. Θα πουλήσω ξεχωριστά όλα τα "έξτρα" μου! Πιο πολλά θα "μαζέψω".
Να κάνουν δόσεις με πιστωτική κάρτα;
Και άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες :yew:

Εγώ: Σέβη, τώρα με το μωρό που έρχεται δε σε βλέπω να έρχεσαι μαζί μου με τη μηχανή ταξιδάκια, έτσι δεν είναι;
Σέβη: Τι λες μωρέ τρελάθηκες; Το πολύ-πολύ να πάμε για καφέ εδώ στη γειτονιά...
(Τέλεια!!!)
Εγώ: Πάω μια βόλτα, στις 15:00 θα είμαι πίσω....

-

-

Ρε πάω να το δω, δε γ@μιet@ι....

-

-

-

-

-


"Γεια σας, ήρθα να δω το 701, στην enduro έκδοση όμως!"
Βεβαίως εδώ είναι, μπορείτε να το δείτε με την ησυχία σας.
"Α, μάλιστα! Μπορώ να το κάνω μια καβάλα να δω το ύψος του;"
Εννοείτε, ότι θέλετε!

Ακολουθεί διάλογος με τον εαυτό μου:
Αμάν... τι είναι τούτο ρε, αυτό είναι ντιπ καθαρόαιμο! Αυτό δε πρέπει να είναι παραπάνω από 120 κιλά (που λέει ο λόγος)! Και η σέλα του, ξύλο! (σε αυτό το σημείο κατεβαίνω από τη μηχανή και τη χαζεύω γύρω-γύρω)
Ανεβαίνω ξανά...
Πω ρε μάγκα μου, αυτό είναι πολυβόλο!
...πάντως adventure δε το κάνεις, πολύ επιθετική θέση οδήγησης!
Μπαγκάζια, σάκκοι και αποστάσεις 300-400 χλμ; :pointu: (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?)
Κατάλαβες φίλε αναγνώστη, πριν από 20 χρόνια μπορεί....












Στο σοβαρά τώρα:
Πήγα σήμερα και το είδα, και το Husky 701 Enduro R και το KTM 690 Enduro R.
Μπορεί στη Husqvarna να ανακοινώνουν πως θα υπάρχει η δυνατότητα για την αγορά ενός μεγαλύτερου ντεπόζιτου, πράγμα που σε προδιαθέτει για adventur-άδες ή αλλιώς εκδρομικό εντούρο αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πραγματικό εργαλείο, ένα fun bike των βουνών. Πιθανότατα λόγω της σέλας* η θέση οδήγησης είναι αρκετά πιο επιθετική σε σχέση με αυτή του αντίστοιχου KTM (παρεπιπτώντος ήταν τελείως μαύρη και λίγο διαφορετική από αυτή του promotion).

Μιλάμε ξεκάθαρα για μια enduro μηχανή που έχει τη δυνατότητα να σε πάει στο σημείο της εντουράδας μόνη της, αντί να την έχεις φορτωμένη σε ένα τρέηλορ. Όσο μακριά και να είναι αυτό, αλλά....
Ένα ταξίδι μαζί της απαιτεί ελάχιστες αποσκευές, ουσιαστικά μιλάμε για το σακίδιο πλάτης και τα εργαλεία σου σε ένα tailbag. Η σέλα της δεν...
Είναι αυτό που θα ονειρευόταν ο καθένας μας για τις PouroDur-άδες αλλά όλα τελειώνουν εκεί. Σαφώς το KTM 690 Enduro έχει λίγο περισσότερο νεράκι στο κρασί του. Οι δυο αυτές μηχανές δεν είναι ίδιες! Σαφώς το Husky είναι στα μάτια μου 10 φορές ομορφότερο και σε άλλες εποχές ίσως και να το αγόραζα... σήμερα όμως η τιμή των 9700€ και οι θυσίες που απαιτεί η συγκέντρωση ενός τέτοιου ποσού αλλά και οι μοτοσυκλετιστικές στερήσεις που θα ακολουθήσουν για άλλες "φάσεις" είναι πολλές.
Πρόκειται για μια μηχανή που θα έλεγα ότι είναι ότι καλύτερο για κάθε 40άρη (και άνω) που αγαπάει τα βουνά αλλά νομίζω πως πολύ σωστά την χαρακτήρισα σε προγενέστερο σχόλιο μου ως Off/On και για να γίνει πιο κατανοητό πιστεύω πως η ανάγνωση του πρέπει να είναι: OFF/on.

Μου άρεσε! Δηλαδή εδώ που τα λέμε και μου άρεσε και θα το 'θελα πολύ! Άλλα θα έχανα πολλά άλλα πράγματα (εκτός από λεφτά).

Όχι, μπα... όχι! O γάμος μου με το Tenere είναι ένας καλός γάμος! Δε μου ζητάει πολλά και όπως το έχω "διαμορφώσει" μου δίνει αρκετά από αυτά που θα 'θελα!



Λες; Μπα...:banghead: Άλλα από την άλλη.... Όχι, όχι!:banghead:




*Είχα την ευκαιρία και καβάλησα και τις δυο Enduro R και οι διαφορά ήταν αισθητή!
 
Τελευταία επεξεργασία:

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Πολύ ωραίο εργαλείο ρε γ@μώτ0, πω ρε κάτι adventur-άδες που θα 'κανα με δαύτο. Και αν του έβαζα και το έξτρα ντεποζιτάκι... με 20 λιτράκια θα 'μουν άρχοντας!
Μωρε ΑΡΧΟΝΤΑΣ σου λέω!!!
Αν πουλήσω το Tenere μου πόσα πιάσω; :thinking:
Αν το πάρω πάντως απόφαση, θα το "γδύσω" το Tenere και θα το επαναφέρω στην εργοστασιακή του κατάσταση. Θα πουλήσω ξεχωριστά όλα τα "έξτρα" μου! Πιο πολλά θα "μαζέψω".
Να κάνουν δόσεις με πιστωτική κάρτα;
Και άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες :yew:

Εγώ: Σέβη, τώρα με το μωρό που έρχεται δε σε βλέπω να έρχεσαι μαζί μου με τη μηχανή ταξιδάκια, έτσι δεν είναι;
Σέβη: Τι λες μωρέ τρελάθηκες; Το πολύ-πολύ να πάμε για καφέ εδώ στη γειτονιά...
(Τέλεια!!!)
Εγώ: Πάω μια βόλτα, στις 15:00 θα είμαι πίσω....

-

-

Ρε πάω να το δω, δε γ@μιet@ι....

-

-

-

-

-


"Γεια σας, ήρθα να δω το 701, στην enduro έκδοση όμως!"
Βεβαίως εδώ είναι, μπορείτε να το δείτε με την ησυχία σας.
"Α, μάλιστα! Μπορώ να το κάνω μια καβάλα να δω το ύψος του;"
Εννοείτε, ότι θέλετε!

Ακολουθεί διάλογος με τον εαυτό μου:
Αμάν... τι είναι τούτο ρε, αυτό είναι ντιπ καθαρόαιμο! Αυτό δε πρέπει να είναι παραπάνω από 120 κιλά (που λέει ο λόγος)! Και η σέλα του, ξύλο! (σε αυτό το σημείο κατεβαίνω από τη μηχανή και τη χαζεύω γύρω-γύρω)
Ανεβαίνω ξανά...
Πω ρε μάγκα μου, αυτό είναι πολυβόλο!
...πάντως adventure δε το κάνεις, πολύ επιθετική θέση οδήγησης!
Μπαγκάζια, σάκκοι και αποστάσεις 300-400 χλμ; :pointu: (το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?)
Κατάλαβες φίλε αναγνώστη, πριν από 20 χρόνια μπορεί....












Στο σοβαρά τώρα:
Πήγα σήμερα και το είδα, και το Husky 701 Enduro R και το KTM 690 Enduro R.
Μπορεί στη Husqvarna να ανακοινώνουν πως θα υπάρχει η δυνατότητα για την αγορά ενός μεγαλύτερου ντεπόζιτου, πράγμα που σε προδιαθέτει για adventur-άδες ή αλλιώς εκδρομικό εντούρο αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πραγματικό εργαλείο, ένα fun bike των βουνών. Πιθανότατα λόγω της σέλας* η θέση οδήγησης είναι αρκετά πιο επιθετική σε σχέση με αυτή του αντίστοιχου KTM (παρεπιπτώντος ήταν τελείως μαύρη και λίγο διαφορετική από αυτή του promotion).

Μιλάμε ξεκάθαρα για μια enduro μηχανή που έχει τη δυνατότητα να σε πάει στο σημείο της εντουράδας μόνη της, αντί να την έχεις φορτωμένη σε ένα τρέηλορ. Όσο μακριά και να είναι αυτό, αλλά....
Ένα ταξίδι μαζί της απαιτεί ελάχιστες αποσκευές, ουσιαστικά μιλάμε για το σακίδιο πλάτης και τα εργαλεία σου σε ένα tailbag. Η σέλα της δεν...
Είναι αυτό που θα ονειρευόταν ο καθένας μας για τις PouroDur-άδες αλλά όλα τελειώνουν εκεί. Σαφώς το KTM 690 Enduro έχει λίγο περισσότερο νεράκι στο κρασί του. Οι δυο αυτές μηχανές δεν είναι ίδιες! Σαφώς το Husky είναι στα μάτια μου 10 φορές ομορφότερο και σε άλλες εποχές ίσως και να το αγόραζα... σήμερα όμως η τιμή των 9700€ και οι θυσίες που απαιτεί η συγκέντρωση ενός τέτοιου ποσού αλλά και οι μοτοσυκλετιστικές στερήσεις που θα ακολουθήσουν για άλλες "φάσεις" είναι πολλές.
Πρόκειται για μια μηχανή που θα έλεγα ότι είναι ότι καλύτερο για κάθε 40άρη (και άνω) που αγαπάει τα βουνά αλλά νομίζω πως πολύ σωστά την χαρακτήρισα σε προγενέστερο σχόλιο μου ως Off/On και για να γίνει πιο κατανοητό πιστεύω πως η ανάγνωση του πρέπει να είναι: OFF/on.

Μου άρεσε! Δηλαδή εδώ που τα λέμε και μου άρεσε και θα το 'θελα πολύ! Άλλα θα έχανα πολλά άλλα πράγματα (εκτός από λεφτά).

Όχι, μπα... όχι! O γάμος μου με το Tenere είναι ένας καλός γάμος! Δε μου ζητάει πολλά και όπως το έχω "διαμορφώσει" μου δίνει αρκετά από αυτά που θα 'θελα!



Λες; Μπα...:banghead: Άλλα από την άλλη.... Όχι, όχι!:banghead:




*Είχα την ευκαιρία και καβάλησα και τις δυο Enduro R και οι διαφορά ήταν αισθητή!
Να το προσέξεις πολύ!!! Αυτό που μιλάς με τον εαυτό σου με τρομάζει λίγο !!! Καλύτερα να είσαι πάντα με κόσμο. Πάντως να ξέρεις ότι άμα μπλέξεις με ψυχίατρους, πάνω από δύο μηχανάκια θα σου κοστίσει!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να το προσέξεις πολύ!!! Αυτό που μιλάς με τον εαυτό σου με τρομάζει λίγο !!! Καλύτερα να είσαι πάντα με κόσμο. Πάντως να ξέρεις ότι άμα μπλέξεις με ψυχίατρους, πάνω από δύο μηχανάκια θα σου κοστίσει!!!
Αμά δω και η δουλειά "πάει" για ψυχίατρο... τότε είναι που θα πάω και θα το πάρω το εργαλείο και θα "ισιώσω" στη πρώτη συνεδρία μαζί του!
Συμφωνώ κι εγώ μαζί μου!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
... Πάντως να ξέρεις ότι άμα μπλέξεις με ψυχίατρους, πάνω από δύο μηχανάκια θα σου κοστίσει!!!
Και ΠΟΥ ξερεις εσυ απο ψυχιατρους;...Με το Multi και μιλας;...Τι να πουμε κι εμεις με τα BMW...τι...!?:hungover:
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Εγώ δεν ξέρω;....... Που περπατούσα και παραμιλούσα δεξιά και αριστερά σε όποια έβλεπα!!!....... Πέρασα, μεγάλη δοκιμασία φίλε μου,.. αλλά ευτυχώς, μου πήρε το Multi η γυναίκα μου και την γλύτωσα!!!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Και ΠΟΥ ξερεις εσυ απο ψυχιατρους;...Με το Multi και μιλας;...Τι να πουμε κι εμεις με τα BMW...τι...!?:hungover:
.........γιαυτό μη μιλάτε, άμα δεν ξέρετε :UH:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
αμάν, δεν το είχα δει Ζωρζ ... βλέπω πάντως είσαι έτοιμος !!! :ok::ok::ok:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να ρωτήσω τους moderators αν υπάρχει τρόπος πατώντας ένα κουμπί να αυτο-αποκλειόμαστε μη αναστρέψιμα από κάποια θέματα; (όπως αυτό εδώ).

@Λευκάδιος είσαι ο εφιάλτης μου!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μέλλον, είναι Ιούνιος 2018, παρέα με τον @Λευκάδιος πάμε να ξεπακετάρουμε, να "ξεφουσκώσουμε" μπροστινά και να παραλάβουμε τα δώρα μας, αποτέλεσμα υπομονής και επιμονής στον ιερό σκοπό...

Ωπ, ρε σεις ποιος παράγγειλε το 3ο;








Και μετά η μία και μόνη επένδυση που θα κάνω είναι αυτή η πανάλαφρη μασκούλα (αχ, τι ωραίο που είναι να ονειρεύεται κανείς):







 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom