KTM 640 ADVENTURE vs KTM 690 ENDURO

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Αλήθεια, μια κ κυκλοφορούν γενικεύσεις κ για τα ΚΤΜ... επί του θέματος επιστροφή τι βλάβες βγάζει το 690? Θέλει κάθε Τρίτη μάστορα?
Ο γατούλης σίγουρα ξέρει καλύτερα να απαντήσει.
Η άποψη μου είναι ότι αν προσέχεις λάδια, φίλτρα, και αλλάξεις αντλία βενζίνης, και τεντωτήρα καδένας εκκεντροφόρου είσαι μια χαρά.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Μιας και πιασαμε(τε) αυτα τα μηχανακια ,να ρωτησω κ γω για ενα στη Πατρα που ειναι 1μιση χρονο + στο car... σε πολυ δελεαστικη τιμη και μετα ''ανακατασκευης'' μοτερ.Εχει ανοιχτει , οκ , αλλα η τιμη... Το εχει δει κανεις?
Αυτο ειναι :

KTM 640 LC4 Adventure R '00 - € 1.400 - Car.gr
Όχι αλλά ούτε θελουμε
Δεν σου φενεται ύποπτο ένα μηχανάκι 18 ετών με τόσα λίγα χιλιόμετρα και να έχει ανοιχτεί κιολας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όχι αλλά ούτε θελουμε
Δεν σου φενεται ύποπτο ένα μηχανάκι 18 ετών με τόσα λίγα χιλιόμετρα και να έχει ανοιχτεί κιολας ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
20 'η 21 ετων ειναι Μοντελο 1998 ή 1997 δεν θυμαμαι ακριβως Το οτι εχει ανοιχτει δεν λεει κατι ΑΝ εχει γινει σωστα η επισκευη H ζημια στα ρουλεμαν στροφαλου ηταν συνηθισμενη βλαβη στα πρωτα 640
 

Giorgio

Μέλος
Όνομα
George Karakostas
Μοτό
KTM LC4 640 Adventure
Θα ήθελα να πάρω θέση ως κάτοχος ενός adv 640 ‘03.
Το πήρα φτηνά και απλά έκανα τα βασικά πολύ καλά.
Έχω κάνει κοντινές με εθνική και επαρχιακές με χώμα.
Στις επαρχιακές απλά δεν υπάρχει. Στην εθνική είναι απλά οκ.. δεν μπορεί βέβαια να συναγωνιστεί τα 2κυλινδρα σύγχρονα ..
Δεν είναι εκεί το θέμα..
Η αυτονομία είναι και που σου δίνει ένα απίστευτο αίσθημα σιγουριάς, παρόλο που τα βενζινάδικα είναι πλέον παντού...
Αυτό που λατρεύω είναι το ύψος του, το τράβηγμα ψηλά, η απλότητα του και το πως μοιάζει. Ένα καλοσυντηρημένο 640 adv είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από πολλά καινούργια.
Επίσης.... πολύ σημαντικό.. λόγω της χαμηλής του τιμής δεν έχω το άγχος της αποτυχίας να με καταπιέζει.. κι αν πάθει κάτι οκ... 15 ετών είναι.. δεν είναι καμία περιουσία 15.000 ευρώ να κλαις τρεις μέρες..
Απλά δεν σε νοιαζει πως είναι ο δρόμος κάτω... απίστευτο αίσθημα.
Αλλά... χωρίς να έχω οδηγήσει το 690..θα πήγαινα στο καινούργιο... για όλους τους λόγους που το νέο είναι καλύτερο από το παλιό. Αν είμαι οκ με τα χρήματα και δεν τα μετράω ευρώ-ευρώ θα πήγαινα στο νέο...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
20 'η 21 ετων ειναι Μοντελο 1998 ή 1997 δεν θυμαμαι ακριβως Το οτι εχει ανοιχτει δεν λεει κατι ΑΝ εχει γινει σωστα η επισκευη H ζημια στα ρουλεμαν στροφαλου ηταν συνηθισμενη βλαβη στα πρωτα 640
Ναι αλλά αυτό δεν το ξέρουμε ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μιας και πιασαμε(τε) αυτα τα μηχανακια ,να ρωτησω κ γω για ενα στη Πατρα που ειναι 1μιση χρονο + στο car... σε πολυ δελεαστικη τιμη και μετα ''ανακατασκευης'' μοτερ.Εχει ανοιχτει , οκ , αλλα η τιμη... Το εχει δει κανεις?
Αυτο ειναι :

KTM 640 LC4 Adventure R '00 - € 1.400 - Car.gr
Αν είναι αλήθεια αυτά που λέει για την επισκευή τότενες παίξε λίγο μπάλα στην τιμη και....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα μοντέλα από '03 και έπειτα έχουνε εκτός των άλλων (upside down,διπλά δισκόφρενα κτλ) και αντικραδασμικό άξονα...;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα μοντέλα από '03 και έπειτα έχουνε εκτός των άλλων (upside down,διπλά δισκόφρενα κτλ) και αντικραδασμικό άξονα...;)
Και τιμες εξωφρενικές!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και τιμες εξωφρενικές!!
Ναι...όταν πλησιάζουν τις τιμές των μεταχειρισμένων 690 είναι ένα θέμα...
Η σχέση τιμής-αξίας θεωρείς ότι είναι λάθος?:thumbsdown:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι λάθος να συγκρίνουμε έτσι και αλλιώς νέα με παλιά μοντέλα.
Μηχανακι παραγωγής 20 ετών και για ειδικές συνθήκες όπως το 640,δεν δικαιολογειται έτσι και αλλιώς να πουλιέται τόσο ακριβά.
Το ίδιο ισχύει γιa τα xr drz κλπ παλιά μοντέλα
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αν δεν κανω λαθος και τα bmw (ντακαρ) μοντελο 2000 στις ιδιες τιμες παιζουν με τα παραπανω. Οσα και χρονια και να περασουν οι τιμες θα ειναι καπου εκει αφου αυτη η κατηγορια εχει ενα ειδικο κοινο για συγκεκριμενο σκοπο και χρηση στο βουνο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δικαιολογειται λογω ζητησης. Νομος της αγορας.
Αν εμεναν στα αζητητα, οι τιμες θα επεφταν.
Τωρα, γιατι να εχουν ζητηση;
Δεν ξερω, εγω δε θα επαιρνα κατι τετοιο σ αυτες τις τιμες. Πχ 1500 για ενα καλο 640 (03 + μοντελο και καλο) ειναι οκ. Κι ενα χιλιαρικο max για ενα xr καλο επισης. Αλλα ετσι σκεφτομαι εγω (και καποιοι αλλοι), που ομως δε μπορουμε να διαμορφωσουμε την αγορα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εχουν ζητηση και θα συνεχισουν να εχουν γτ για εκδρομικο εντουρο ειναι πολυ καλυτερα απο τα βαρια 2κλυλινδρα
 

M.JUNIOR

Μέλος
Περιοχή
Νότια και κάτι-Εύβοια(crazy water)
Όνομα
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Μοτό
HONDA XR 600 R
Καλημερα σε ολους...Θα ηθελα να παρω θεση για το παλικαρι που κοιταζει την αγγελια για το KTM 640...Ειναι παρα πολλα χρονια αγγελια,τα χλμ ειναι λιγα για τα χρονια που εχει πανω(?),το μοτερ και που εχει ανοιχτει δεν λεει κατι,αλλα,να ψαχνεις τον μαστορα που το εχει αναλαβει.Επειδη εχω αλλαξει παρα πολλα μηχανακια και εχω δει αλλα τοσα,ειμαι σιγουρος οτι αν το δεις απο κοντα,δεν θα το κοιταξεις καν.Ενα ειναι το σιγουρο...ΚΤΜ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ...Κανε λιγο υπομονη και θα βρεις μηχανακια και σε super τιμη τωρα που αλλαζει ο καιρος.Υ.Γ.Αν παρατηρησεις τις τιμες των KTM δεν τις κατεβαζουν πολυ...Αυτοι που εχουν ΚΤΜ ξερουν...χι,χι,χι...
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
To 640 adve, ίσως να είναι από τις ομορφότερες μοτοσικλέτες που υπάρχουν.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τα μοντέλα από '03 και έπειτα έχουνε εκτός των άλλων (upside down,διπλά δισκόφρενα κτλ) και αντικραδασμικό άξονα...;)
Το συμβατικο μπροστινο (xtreme 50mm προερχομενο απο τα αγωνιστικα) των πρωτων μοντελων δουλευει υπεροχα Δεν ξερω αν το αναποδο ηταν καλυτερο Μπορει και να ηταν
Με διπλα δισκοφρενα, το 48αρι μπροστινο και την χλιδατη πορτοκαλη βαφη αν δεν κανω λαθος βγηκε το 04 και οχι το 03
Για τον αντικραδασμικο δεν γνωριζω
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ πάντως πέρασα φοβερές στιγμές με αυτήν .
Καινουρια θυμάμαι την είχα πάρει 11000€ σε δόσεις . Θυμάμαι είχα τσακωθεί με τον μαγαζάτορα γιατί την καθυστέρησε μια μέρα . .
Ήταν μηχαναρα πάντως . Για τον σκοπό τις μακραν η καλητερη . Πραγματικό ον οφ. Μόνο τα απαρετητα και μανιβέλα. Πολύ ωραίο μεκανακι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Giorgio

Μέλος
Όνομα
George Karakostas
Μοτό
KTM LC4 640 Adventure
Τα μοντέλα από '03 και έπειτα έχουνε εκτός των άλλων (upside down,διπλά δισκόφρενα κτλ) και αντικραδασμικό άξονα...;)
Το δικό μου είναι του ‘03.
Έχει μόνο δισκόφρενο... αλλά είναι HF upside down..και με υδραυλικό συμπλέκτη.
Τα δίπλα τα έβγαλε μόνο στο περτικαλι....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
εψαχνα για 4-5 μηνες για καλο 640adv ....δεν καταφερα να βρω στα 2000€-2500€-μην ξεχναμε οτι μιλαμε για μηχανη, στην καλυτερη ,ηλικιας 15 ετων-κατα τυχη εδινε γνωστος ενα te630 σε πολυ καλη τιμη και το πηρα.Το 640adv ηταν και θα ειναι το ιδανικοτερο μονοκυλινδρο για εκδρομη απλα θα πρεπει να εχεις και χρηματα για την επισκευη που θα χρειαστει...
 
Top Bottom