KTM 640 LC4 ADVENTURE

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κοιτα εγω για πλακα το γραψα.. Κοιτα να δεις που θα βγαλουμε λαυρακι
Βασικα δεν παιζει, ξεχασα οτι παραπανω ειπαμε οτι στις 5000σαλ χωρις φωτα βγαζει μονο 12.5V. Δεν εχει να κανει με τις λαμπες.

Να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά...σε περίπτωση που έχει κάπου διαρροή δεν είναι καλός λόγος να συμβαίνει όλο αυτό;και όταν ανοίγει τα φώτα να γίνεται απλά χειρότερα η κατάσταση και να μην προλαβαίνει να φορτιστει η μπαταρια;η δεν παίζει κάποιο ρόλο;;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nαι, εαν καπου εχει βραχυκυκλωμα στο κυκλωμα των φωτων (διακοπτη, κυκλωμα, φισες κτλ) τοτε θα ειχε τα ιδια συμπτωματα οταν αναβε τα φωτα. Αλλα εδω φαινεται οτι εχει θεμα και χωρις φωτα. Πρεπει να τσεκαρει μια μια τις φασεις απο τα πηνια να δει τι λενε, και εαν εκει ειναι οκ τοτε να δει ανορθωτη/μπαταρια.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Βασικα δεν παιζει, ξεχασα οτι παραπανω ειπαμε οτι στις 5000σαλ χωρις φωτα βγαζει μονο 12.5V. Δεν εχει να κανει με τις λαμπες.


Nαι, εαν καπου εχει βραχυκυκλωμα στο κυκλωμα των φωτων (διακοπτη, κυκλωμα, φισες κτλ) τοτε θα ειχε τα ιδια συμπτωματα οταν αναβε τα φωτα. Αλλα εδω φαινεται οτι εχει θεμα και χωρις φωτα. Πρεπει να τσεκαρει μια μια τις φασεις απο τα πηνια να δει τι λενε, και εαν εκει ειναι οκ τοτε να δει ανορθωτη/μπαταρια.
H αλήθεια είναι ότι είχα πάθει το ίδιο σε ένα shadow του αδερφού μου.με τα φώτα λυγωνε η μπαταρια..μαζί με πολλά ακόμα βέβαια...μετά από τσεκαρισμα ανόρθωτη και πηνίων που ήταν σωστά βρήκαμε χαλιά τα μπουζοκαλωδια (είχαμε διαρροή από εκεί)καθώς και τον πολλαπλασιαστή σε κακή κατασταση..μετά από καθάρισμα του ενός και αντικατάσταση τν καλωδίων διορθώθηκε το πρόβλημα...επειδή δεν σκαμπαζω πολλά από αυτά δεν το ψαξα παραπερα απο την ώρα που δούλευε.γιαυτο ρωτάω αν υπάρχει αλλού διαρροή τι γινεται.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Nαι, εαν καπου εχει βραχυκυκλωμα στο κυκλωμα των φωτων (διακοπτη, κυκλωμα, φισες κτλ) τοτε θα ειχε τα ιδια συμπτωματα οταν αναβε τα φωτα. Αλλα εδω φαινεται οτι εχει θεμα και χωρις φωτα. Πρεπει να τσεκαρει μια μια τις φασεις απο τα πηνια να δει τι λενε, και εαν εκει ειναι οκ τοτε να δει ανορθωτη/μπαταρια.
Κώστα, το πρόβλημα εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν ανάψω τα φώτα! όλη μέρα χθες (χωρίς φώτα) και το ίδιο και σήμερα πρωί-μεσημέρι που πήγα στη δουλειά, δεν είχα θέμα!!
θα πάω (ίσως και αύριο αν δεν βρέχει) να κάνω τις μετρήσεις σε ηλεκτρολόγο (να πάρω και μάτι/μάθημα) και θα επανέλθω

επίσης, το Σαββατοκύριακο θα ανοίξω τον διακόπτη των φώτων και την μουρη να δω τις φύσες και όλα τα καλωδιάκια εκεί μπροστά... (ή έτσι ελπίζω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κώστα, το πρόβλημα εμφανίζεται ΜΟΝΟ όταν ανάψω τα φώτα! όλη μέρα χθες (χωρίς φώτα) και το ίδιο και σήμερα πρωί-μεσημέρι που πήγα στη δουλειά, δεν είχα θέμα!!
θα πάω (ίσως και αύριο αν δεν βρέχει) να κάνω τις μετρήσεις σε ηλεκτρολόγο (να πάρω και μάτι/μάθημα) και θα επανέλθω

επίσης, το Σαββατοκύριακο θα ανοίξω τον διακόπτη των φώτων και την μουρη να δω τις φύσες και όλα τα καλωδιάκια εκεί μπροστά... (ή έτσι ελπίζω)
Nαι αλλα τα 12.5V στις 5000σαλ χωρις φωτα δεν ειναι φυσιολογικο, εκτος εαν δεν εχει μπαταρια το πολυμετρο που μετρησες.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και αυτό το χάλι έχει η περιοχή...
(Το λαμάκι-βαση που τα συμμαζεύει ολα, το περιμένω σήμερα)

 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και αυτό το χάλι έχει η περιοχή...
(Το λαμάκι-βαση που τα συμμαζεύει ολα, το περιμένω σήμερα)

Για πατα τον ανορθωτη να κανει καλα επαφη το σωμα του με τη γειωση (-) της μπαταριας και ξαναμετρα...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Για πατα τον ανορθωτη να κανει καλα επαφη το σωμα του με τη γειωση (-) της μπαταριας και ξαναμετρα...
θα το δοκιμάσω αύριο (by the way, πρέπει να πάρω ένα πολύμετρο να το έχω σπίτι... και να βάλω και ένα βολτόμετρο μόνιμα πάνω στο αγρίμι)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
θα το δοκιμάσω αύριο (by the way, πρέπει να πάρω ένα πολύμετρο να το έχω σπίτι... και να βάλω και ένα βολτόμετρο μόνιμα πάνω στο αγρίμι)
Πολύμετρο μόνιμα πάνω στο μηχανάκι

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πολύμετρο??? όχι μόνο βολτρόμετρο? (ρίξε καμιά πρόταση βρε αδερφέ!!! ντιπ σκράπας είμαι -και- σ' αυτά)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
για το Π δηλαδή είμαι!!!!
ο Πούλος έρχεται, το KTM δεν φεύγει κ@ργιόλη λαρισαίε!!!!!!!!!! εκεί!!! μέχρι να χαλάσουν τα αχάλαστα πενφέ!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
για το Π δηλαδή είμαι!!!!
ο Πούλος έρχεται, το KTM δεν φεύγει κ@ργιόλη λαρισαίε!!!!!!!!!! εκεί!!! μέχρι να χαλάσουν τα αχάλαστα πενφέ!!!
4 Π...
 
Top Bottom