KTM 790 Adventure

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνώ με @stamktm στα περισσότερα από όσα περιγράφει. Ακόμη και στα χαρτιά φαίνεται πως η μηχανή είναι ότι καλύτερο για Travel enduro ακόμη και δύσκολο Adventure ride αλλά και για να κάνεις το γύρο του κόσμου.
Βάρος.... αν λάβει υπόψη κανείς ότι το 950 ήταν μόλις 10 κιλά βαρύτερο πράγμα που μπορεί να προκύψει μόνο από τη διαφορά μεγέθους κινητήρα, θα μπορούσε κανείς να πει ότι δεν είναι και κάτι εξαιρετικό. Αλλά... το 790 είναι φορτωμένο με τόσα ηλεκτρονικά που το βάρος του είναι καλό, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ θα έλεγα και όπως λέω κι επιμένω δε μπορείς να φτιάχνεις μια μηχανή που προορίζεται και για ταξίδια και να είναι 160 κιλά. Σε αυτή τη κατηγορία μηχανών είναι πολύ σημαντικό το ζύγισμα και φαίνεται πως δε θα του λείπει αυτό. Άρα 189 κιλά στεγνό είναι ένα εξαιρετικό βάρος για μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα ακόμη και "αν" φτάσει τα 215 κιλά γεμάτη.

Ως προς το οικονομικό τώρα. Είναι ακριβή!
Το 950 μπορεί να στοίχιζε 14 χιλιάρικα και να θεωρούμε ότι αναλογικά είμαστε μία από τα ίδια αλλά δε είναι έτσι. Το 950 όταν πρωτοπαρουσιάστηκε έκανε μεγάλο μπαμ αλλά κυρίως είναι σημαντικό ότι ήρθε σε μια άλλη εποχή. Σήμερα τα ηλεκτρονικά δε στοιχίζουν και τόσο πολύ, οι γραμμές παραγωγής έχουν μεγαλώσει -κατά πολύ- ακόμη και για την ΚΤΜ και ο ανταγωνισμός στη κατηγορία έχει αυξηθεί πολύ, ακόμη και αν αποδεχθούμε ότι με το 790 θα λάβει τα σκήπτρα της βασίλισσας των On/Off. Είναι σημαντικός παράγοντας ότι πλέον δε είναι μόνη της.

Σε τοπικό επίπεδο -αλλά νομίζω και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο- οι οικονομίες της Ελλάδας και των υπόλοιπων κρατών δεν είναι πιά το ίδιο. Δεν δίνει το ίδιο εύκολα σήμερα ούτε Γερμανός ούτε Σουηδός τόσα χρήματα, πόσο μάλλον ένας Έλληνας.

Περιμένουμε με ανυπομονησία να το δούμε ζωντανά αν και από άποψη ομορφιάς εγώ δηλώνω ευθαρσώς ότι δεν μου αρέσει καθόλου, θεωρώ πως μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη δουλειά. Τα 950/990 παραμένουν για μένα τα ομορφότερα της κατηγορίας για την ΚΤΜ. Τάσεις της εποχής; Ίσως.
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Προφανως δεν κοιτανε την οικονομια της Ελλαδας αν πρεπει να φτιαξουν μια τετοια μοτοσυκλετα φιλε stf;).
Η τιμη καθοριζεται και απο αλλους παραγοντες ,διεθνης πχ, τα ξερεις αυτα,οχι μονο απο θεμα παραγωγης.
(Τα bmw 1200 για παραδειγμα γιατι πουλαει τοσα μηχανακια με 24000 ευρω και οχι το ιδιο το 1290 multistrada);
Ισως να μπαινουμε και σε αλλη κουβεντα τωρα.
Ξαναλεω οτι και το 950 τοτε μας φαινοταν ακριβο και ας υπηρχαν λεφτα στην Ελλαδα αφου μιλαμε για εμας.
Αυτα που προσφερει ομως τωρα στη συγχρονη εποχη τα λεφτα του ειναι λογικα για εμενα.
Τωρα απο θεμα ομορφιας πιστευω οτι δεν εισαι τοσο μεγαλος οσο εγω και να μη ξεχνας τι λεγαμε μολις ειχαμε δει τη μασκα σττο 950 το 2003,αν και υποκειμενικο το θεμα σαυτο το σημειο. Εγω το 790 το θεωρω ομορφο,διαφορετικο αγριο,κανει μπαμ απο μακρια οτι ειναι ktm ,(οπως και του 950 τοτε), και επειδη εχουμε δει του 1290 και ειναι ιδια,εμενα οπως και του 1290 μαρεσει πολυ.
,σε αντιθεση με τη μασκα του 1190 που ηταν μαπα.(για εμενα παντα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: yns

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ Σταμάτη δεν αναφέρθηκα μόνο στην οικονομία της Ελλάδας, όπως δεν περιορίστηκα στα της οικονομίας αλλά και σε έναν υπάρχον διαφορετικό ανταγωνισμό (εντός κι εκτός της ΚΤΜ). Με βάση όλα αυτά μαζί θεωρώ πως είναι ακριβό. Δεν ήλπιζα να κάνει 10 χιλιάρικα αλλά στα 13 χιλιάρικα θα ήταν κατά τη προσωπική μου άποψη εντός παιχνιδιού.

Ως προς την εμφάνιση φυσικά και είναι υποκειμενικό, δεν το συζητώ (σε λίγο κλείνουμε τα 48 Σταμάτη). Οποιαδήποτε μηχανή αρέσει ή δεν αρέσει σε κάποιον για μένα είναι σεβαστό. Τα specs όμως δεν αμφισβητούνται.

Ένα Husqvarna 701 rallye για μένα παρακαλώ και κάνω το γύρο του κόσμου και με αυτό, no problem.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κυριοι....
Οσον αφορα την τιμη...Υποψιαζομαι οτι θα κοστιζει 13000 το S και 14000 το R.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από πότε κρίνεται ικανό ένα ΚΤΜ για να κάνει τον γύρο του κόσμου, θα ήθελα να μάθω και ιδίως ένα KTM με τόσα ηλεκτρονικά καλούδια.
Για την τιμή δεν το συζητάω.... Παίρνεις ένα 1090 που είναι μηχαναρα.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από πότε κρίνεται ικανό ένα ΚΤΜ για να κάνει τον γύρο του κόσμου, θα ήθελα να μάθω και ιδίως ένα KTM με τόσα ηλεκτρονικά καλούδια.
Για την τιμή δεν το συζητάω.... Παίρνεις ένα 1090 που είναι μηχαναρα.
Είπα κι εγώ να γράψω έναν καλό λόγο.... αϊ στο καλό πια, από τη μύτη να μου το βγάλετε!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είπα κι εγώ να γράψω έναν καλό λόγο.... αϊ στο καλό πια, από τη μύτη να μου το βγάλετε!
Και εγώ καλό λόγο λέω.... Αλλα αληθινό.
Να λέμε πράγματα που στέκουν χωρίς παρωπίδες.
Τα 990 δεν βγάζουν μια μονοήμερη χωματαδα του advride και σίγουρα δεν είναι πρώτη επιλογή για να γυρίζεις τον κοσμο
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Και εγώ καλό λόγο λέω.... Αλλα αληθινό.
Να λέμε πράγματα που στέκουν χωρίς παρωπίδες.
Τα 990 δεν βγάζουν μια μονοήμερη χωματαδα του advride και σίγουρα δεν είναι πρώτη επιλογή για να γυρίζεις τον κοσμο
Τα 990 ειναι 2 γενιες πισω. Να μιλησουμε για τα συγχρονα;
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Και εγώ καλό λόγο λέω.... Αλλα αληθινό.
Να λέμε πράγματα που στέκουν χωρίς παρωπίδες.
Τα 990 δεν βγάζουν μια μονοήμερη χωματαδα του advride και σίγουρα δεν είναι πρώτη επιλογή για να γυρίζεις τον κοσμο
Τα μηχανακια τα χαλανε οι ανίδεοι μάστορες και μονο ! Και αυτο ισχυει για ολες τις μαρκες!

Υγ : " και μην ξεχνάτε ολες τις "ασθενειες" που εχουν ακομα και τα gs και ειδικα τα μοντελα πριν το 2008
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα 990 ειναι 2 γενιες πισω. Να μιλησουμε για τα συγχρονα;
Έγινε σύγκριση με το 990....για αυτό το ανέφερα.
Αλλά και για τα σύγχρονα να πούμε, δεν είναι πρώτη επιλογή για γύρο του κόσμου... Μην τρελαθούμε.
Το 790 θα είναι ένα ακριβό μηχανακι-παιχνίδι, για ανθρώπους που τα φράγκα περισσεύουν και θα το χρησιμοποιήσουν για τα γούστα τους και μόνο.
Για τον γύρο του κόσμου, άνεση, αξιοπιστία, φόρτωμα κλπ.....παμε αλλού!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Και εγώ καλό λόγο λέω.... Αλλα αληθινό.
Να λέμε πράγματα που στέκουν χωρίς παρωπίδες.
Τα 990 δεν βγάζουν μια μονοήμερη χωματαδα του advride και σίγουρα δεν είναι πρώτη επιλογή για να γυρίζεις τον κοσμο
Έέέ,ντάξει είπαμε αλλά εσύ το τερμάτισες κύριε Κώστα μου.Με λυμένα 2,3"θεματάκια"που έβγαζαν και με ΣΩΣΤΗ συντήρηση μια χαρά γυρίζουν και πάνε ΠΑΝΤΟΥ!!!!Ά κάνουν και το γύρο του ΚόΖμου(αν έχεις €€€ για βενζίνες).
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Δεν ειναι για το γύρο του κοσμου τα συγχρονα κτμ για τα γουστα κάποιων !!! Ολα ειναι υποκειμενικά σε γενικες γραμμές ΚΑΙ τα κτμ μετα το 2014 ειναι αλεξίσφαιρα σε ολους τους τομεις
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έέέ,ντάξει είπαμε αλλά εσύ το τερμάτισες κύριε Κώστα μου.Με λυμένα 2,3"θεματάκια"που έβγαζαν και με ΣΩΣΤΗ συντήρηση μια χαρά γυρίζουν και πάνε ΠΑΝΤΟΥ!!!!Ά κάνουν και το γύρο του ΚόΖμου(αν έχεις €€€ για βενζίνες).
Θεωρούμαι εγώ υπερβολικός που δνε θα κάνω τον γύρο του κόσμου με 990 υπερβολικός??
Ζητώ συγνώμη... Κάνω λάθος.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Λίγο υπερβολικός στο ότι δεν βγάζουν μονοήμερη βόλτα ρε φίλε,αυτό μόνο και χωρίς παρεξήγηση κιόλα,ίσα ίσα,ούτε συγνώμη ούτε τίποτα,συζήτηση κάνουμε.Προσωπικά και εγώ θα επέλεγα"άλλη"μοτό για το γύρο του κόσμου αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει πως"άλλοι"ΔΕΝ το γυρίζουν με ktmIA!!!!Τα γράφω αυτά γιατί έχοντας αλλάξει αρκετά ktm απο 1 και μόνο έμεινα δυσαρεστημένος οπότε βασικό τους χαρακτηριστικό είναι τι συντήρηση έχουν υποστεί.Φιλικά ΠΑΝΤΑ;)
Υγ ΔΕΝ έχω ktm!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Όσον αφορά το 790 εγώ νομίζω πως είναι ένα"μεγαλύτερο"(ογκώδης και 2κϋλινδρο φυσικά 690)ή ένα"μικρότερο 950/990 με σαφώς πιο χωμάτινο προσανατολισμό(κυρίως το R)όπου όποιος επιθυμεί περισσότερη Off road χρήση το αγοράζει όποιος θέλει περισσότερη Οn τότε υπάρχουν αρκετές(και καλύτερες ίσως επιλογές).Τώρα περι φορτώματος κτλ μια χαρά θα φορτώνεται όταν"βγούν"οι καταλόγοι των αξεσουάρ κάγκελα/βάσεις/βαλίτσες κτλ.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Λίγο υπερβολικός στο ότι δεν βγάζουν μονοήμερη βόλτα ρε φίλε,αυτό μόνο και χωρίς παρεξήγηση κιόλα,ίσα ίσα,ούτε συγνώμη ούτε τίποτα,συζήτηση κάνουμε.Προσωπικά και εγώ θα επέλεγα"άλλη"μοτό για το γύρο του κόσμου αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει πως"άλλοι"ΔΕΝ το γυρίζουν με ktmIA!!!!Τα γράφω αυτά γιατί έχοντας αλλάξει αρκετά ktm απο 1 και μόνο έμεινα δυσαρεστημένος οπότε βασικό τους χαρακτηριστικό είναι τι συντήρηση έχουν υποστεί.Φιλικά ΠΑΝΤΑ;)
Μαρτύρα ποιο σε κακοφάνηκε
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μαρτύρα ποιο σε κακοφάνηκε
:fun:fun:funτο 1ό μου 950 που έκαψε φλάτζα κεφαλής στα χέρια μου γιατί ΔΕΝ ΕΙΧΕ κάνει τις ανακλήσεις στις παξιμαδοροδέλες των καπακιών στις κεφαλές ο προηγοϋμενος κάτοχος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίγο υπερβολικός στο ότι δεν βγάζουν μονοήμερη βόλτα ρε φίλε,αυτό μόνο και χωρίς παρεξήγηση κιόλα,ίσα ίσα,ούτε συγνώμη ούτε τίποτα,συζήτηση κάνουμε.Προσωπικά και εγώ θα επέλεγα"άλλη"μοτό για το γύρο του κόσμου αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει πως"άλλοι"ΔΕΝ το γυρίζουν με ktmIA!!!!Τα γράφω αυτά γιατί έχοντας αλλάξει αρκετά ktm απο 1 και μόνο έμεινα δυσαρεστημένος οπότε βασικό τους χαρακτηριστικό είναι τι συντήρηση έχουν υποστεί.Φιλικά ΠΑΝΤΑ;)
Ρε φίλοι είμαστε..... Αλλα έχουμε πολλά χρόνια που βολτάρουμε παρέα με ΚΤΜ και όλοι γνωρίζουμε.
Για να μην βγαίνουμε από το θέμα μας.... Όποιος έχει φράγκα θα πάρει το 790 και μακάρι να είναι γνωστός μας και φίλος μας να το δουμε σε καμμια βόλτα μας να το χαρούμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όσον αφορά το 790 εγώ νομίζω πως είναι ένα"μεγαλύτερο"(ογκώδης και 2κϋλινδρο φυσικά 690)ή ένα"μικρότερο 950/990 με σαφώς πιο χωμάτινο προσανατολισμό(κυρίως το R)όπου όποιος επιθυμεί περισσότερη Off road χρήση το αγοράζει όποιος θέλει περισσότερη Οn τότε υπάρχουν αρκετές(και καλύτερες ίσως επιλογές).Τώρα περι φορτώματος κτλ μια χαρά θα φορτώνεται όταν"βγούν"οι καταλόγοι των αξεσουάρ κάγκελα/βάσεις/βαλίτσες κτλ.
Γύρω στα 13000 εντελώς άδειο και 16000 για όποιον θέλει κάγκελα βαλιτσες κλπ.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Γύρω στα 13000 εντελώς άδειο και 16000 για όποιον θέλει κάγκελα βαλιτσες κλπ.
Σε 1090 R θα πήγαινα προσωπικά αλλα επειδή δεν παίζει σάλιο δεν μπαίνω κάν στο κόπο να"κοιτάζω"τιμές:roflmao::roflmao:
 
Top Bottom