XT660Z Tenere

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Για την ίδια , λογικά , θα πάω ...
Έλεγα μήπως υπάρχει κανα μονΔελο πιο βελτιωμένο -ελαφρότερο- καλύτερο κάπου ....
βρηκες ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια με του εργοστασιου?ΟΛΟΙΔΙΑ?αν ναι βαλτην και εισαι απλα καλυμμενος για αλλα τοσα χρονια:)
αν παιζει παραλλαγη βαλε εμποριου,να σε βγαλει τουλαχιστον 2 χρονια και φυσικα στα μισα λεφτα
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όσον αφορά πάντως τις εξατμίσεις του Άλεξ, προσωπικά με έπιασε πονοκέφαλος στα 30-40 χλμ που το οδήγησα στην Κρήτη!
Αλλά είμαι και μιας α ηλικίας επομένως ίσως όχι τόσο αντικειμενικός! :D :D :D
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Από ψάξιμο στο ΝΕΤ με βάση τον κωδικό που αναγράφει την βρήκα ...
Δεν ξέρω αν θα έχει κάποια διαφορά σε κάποια λεπτομέρεια που δεν έχω προσέξει ...
http://mpataries-autokinitwn.gr/index.php/gs-agm-gt9b-4-12v-8ah-10hr-115-cca-en.html

Στο site της yuasa δίνει αυτήν για το tenere :
https://www.batterypro.gr/full_product_mobile.php?prod_id=1376230738
η δικια μου βασταει ακομα απο το '09..μυστηρια πραματα...
αλλα πιστευω με τα πρωτα καλα κρυα θα κλασει,τελευταια της ειναι..οποτε κανε την ερευνα σου να επωφεληθω κ εγω σε λιγο καιρο..
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
βρηκες ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια με του εργοστασιου?ΟΛΟΙΔΙΑ?αν ναι βαλτην και εισαι απλα καλυμμενος για αλλα τοσα χρονια:)
αν παιζει παραλλαγη βαλε εμποριου,να σε βγαλει τουλαχιστον 2 χρονια και φυσικα στα μισα λεφτα
η δικια μου βασταει ακομα απο το '09..μυστηρια πραματα...
αλλα πιστευω με τα πρωτα καλα κρυα θα κλασει,τελευταια της ειναι..οποτε κανε την ερευνα σου να επωφεληθω κ εγω σε λιγο καιρο..
Και πέρυσι , να σου πω την αλήθεια , έλεγα πως θα είναι η τελευταία της χρόνια , αλλά με διέψευσε ...
Βγάζει χρόνια η μαμά ...

Ελπιζω να σε βγάλει και φέτος !
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Σα την γνήσια τίποτα..
Πχ drz400 του '05 που είχα ή μαμά η μπαταρία τα έπαιξε το '10 που είχα ξεχάσει τα φώτα ανοιχτά μετά από πλύσιμο, αν δεν γινόταν αυτό μπορεί να έβγαζε ένα χρόνο ακόμα.
Θέλω να πω, υπάρχει Yuasa Japan, Taiwan & China.
Η πρώτη σε βγάζει 4-5 χρόνια, η δεύτερη 2-3 (; ) η τρίτη τζόκερ..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θέλω να πω, υπάρχει Yuasa Japan, Taiwan & China.
Η πρώτη σε βγάζει 4-5 χρόνια, η δεύτερη 2-3 (; ) η τρίτη τζόκερ..
Aυτό ακριβώς !
75 € έχει η Taiwan.
Η μαμά είναι Japan ,κ' έχει 135 €

Εγώ έβαλα ΜΟΤΟΒΑΤΤ (55 € αν θυμάμαι καλά) ,2 χρόνια πρίν δώσω το Τεν ,κ δεν έδειξε σημάδια κόπωσης.
Αυτήν συγκεκριμένα
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Όσον αφορά πάντως τις εξατμίσεις του Άλεξ, προσωπικά με έπιασε πονοκέφαλος στα 30-40 χλμ που το οδήγησα στην Κρήτη!
Αλλά είμαι και μιας α ηλικίας επομένως ίσως όχι τόσο αντικειμενικός! :D :D :D
Αρε μπαρμπαΓιαννη...:p:D:laugh::roflmao:
Παντως πιστευω οτι φταιει οτι εχεις μονιμα ανοιχτο κρανος..
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
@ilikeyourbike επειδή είπες ότι την ζύγισαν 11 κιλά, πιστευα οτι θα εδειχνε γυρω στα 10 κιλα...
Οχι ομως 7 κιλα ...
Πόσο να ζυγίζουν οι άλλες???:thinking:
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Γιατί να το κάνω αφού έχω άλλες ??
Αλλά με μπέρδεψες.. :)
Γιατί λες μετά άκυρο ??

Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Άκυρο γιατί κατά λάθος έκανα δεύτερο ποστ..:oops:

Έτσι για παιχνίδι έλεγα, είναι κάτι που με ψήνει να το κάνω πιο πολύ για να γλιτώσω από την θερμοκρασία που εκπέμπει η εξάτμιση λόγο του καταλύτη, η συνεπιβάτης υποφέρει.
Ε και φυσικά το όποιο απειροελάχιστο κέρδος σε ανέβασμα στροφών και βάρος(όσο 2 πίτα γύρο..:D)

Έπαιζε μια "ανοιγμένη" μαμά εξάτμιση στο eBay για 50-60€ αλλά την έχασα..
Δεν θέλω θόρυβο, πια, οπότε η μαμά εξάτμιση χωρίς καταλύτη είναι το ιδανικό για εμένα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Άκυρο γιατί κατά λάθος έκανα δεύτερο ποστ..:oops:

Έτσι για παιχνίδι έλεγα, είναι κάτι που με ψήνει να το κάνω πιο πολύ για να γλιτώσω από την θερμοκρασία που εκπέμπει η εξάτμιση λόγο του καταλύτη, η συνεπιβάτης υποφέρει.
Ε και φυσικά το όποιο απειροελάχιστο κέρδος σε ανέβασμα στροφών και βάρος(όσο 2 πίτα γύρο..:D)

Έπαιζε μια "ανοιγμένη" μαμά εξάτμιση στο eBay για 50-60€ αλλά την έχασα..
Δεν θέλω θόρυβο, πια, οπότε η μαμά εξάτμιση χωρίς καταλύτη είναι το ιδανικό για εμένα.
Αφαιρωντας τον καταλυτη ειναι σιγουρο οτι θα κανει πλεον περισσοτερο θορυβο απο πριν Κατι που οπως λες δεν το θελεις
Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι ο κινητηρας θα δουλευει καλυτερα Το αντιθετο θα ελεγα Γιατι ειναι αγνωστο τι περιδινηση θα κανουν μετα τα καυσαερια μεσα στο "καζανι" και μονο κατα τυχη αυτη η περιδινηση θα βοηθα στην εκτονωση των καυσαεριων και στον καθαρισμο απο αυτα του θαλαμου καυσης
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Αφαιρωντας τον καταλυτη ειναι σιγουρο οτι θα κανει πλεον περισσοτερο θορυβο απο πριν Κατι που οπως λες δεν το θελεις
Επισης δεν ειναι σιγουρο οτι ο κινητηρας θα δουλευει καλυτερα Το αντιθετο θα ελεγα Γιατι ειναι αγνωστο τι περιδινηση θα κανουν μετα τα καυσαερια μεσα στο "καζανι" και μονο κατα τυχη αυτη η περιδινηση θα βοηθα στην εκτονωση των καυσαεριων και στον καθαρισμο απο αυτα του θαλαμου καυσης
μια καυσανάλυση θα δείξει το πριν και το μετά
αν υπάρχει θέμα πας στεπ-στεπ πρώτα επεμβαίνει στην εισαγωγή και εάν δεν έχει επιθυμητά αποτελέσματα, προσθέτει πρόγραμμα όπου συνδυαστικά θα φέρουν ασφαλή αποτελέσματα στην καύση
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Λογω του ιδιαιτερου σχηματος που εχει το ντεποζιτο του Tenere ειναι λιγο δυσκολο να βρεις το ιδανικο tankbag.. εγω δοκιμασα διαφορα και κατεληξα στο εξης:

Moto Detail City 2
https://www.google.gr/search?safe=active&biw=1280&bih=918&tbm=isch&sa=1&q=tank bag moto detail&oq=tank bag moto detail&gs_l=psy-ab.3..0i24k1.16602.20057.0.20342.13.12.0.0.0.0.289.1136.0j2j3.5.0....0...1.1.64.psy-ab..8.5.1135...0.VFR3PNqo0z4#imgrc=Qf3GCe40d3ofuM:

+ Τιμη 33 euro μονο. Δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει σε συνθηκες εκτος δρομου.
- Αν ειχε μια μικρη καμπυλοτητα ο πατος θα αγκαλιαζε ακομα πιο ωραια το ντεποζιτο. Το καθημερινο βαλε - βγαλε.

Δενει με ιμαντες στο πλαισιο που σημαινει πως αν θες να το βγαλεις ειτε αφαιρεις εντελως τους ιμαντες ειτε απλα το απασφαλιζεις απο αυτους και οι ιμαντες μενουν πανω στη μηχανη να ψιλοκρεμονται, οποτε για καθημερινη χρηση ισως δυσκολεψει αλλα για το βουνο θεωρω πως ειναι ok και το κυριοτερο δεν υπαρχει περιπτωση να μετακινηθει και να φυγει - απο τους 4 ιμαντες χρειαστηκα μονο τους 2 πισω να δενουν στο πλαισιο ενω μπροστα ενας μικρος τυλιγει τις βασεις της μπαρας του τιμονιου, ετσι μενουν 2 εφεδρικοι ιμαντες να αντικαταστησουν τους 1ους οταν φθαρουν.

Τα μεγαλυτερα tank bag των 25l σκεπαζαν τη μιζα και καβαλουσαν αρκετα τη σελα οποτε δεν βολεψαν καθολου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom