Yamaha T7 Tenere

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δε ξερω καλε μου άνθρωπε, μακάρι να ήξερα να σε βοηθούσα ,καθότι διακρίνω έντονα τη στεναχώρια σου
Μη βιαστείς μόνο εχω να σου πω, και δοκίμασε και κάτι άλλο...
Πας για καινούριο, άρα φράγκα αρκετά, οπότε πάρε λίγο χρόνο με ψυχραιμία και ηρεμία...
Μεχρι Μαρτιο θαχω αποφασησει..
Δε παιζει να μην εχω μοτο απο Απριλιο κ μετα ο κοσμος να χαλασει..
Η στεναχωρια κοπασε..
Παω για καινουργιο εχοντας βαση οτι πριν λιγες μερες εδωσα το xt660z,δε ξεκιναω απτο 0 δλδ...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μεχρι Μαρτιο θαχω αποφασησει..
Δε παιζει να μην εχω μοτο απο Απριλιο κ μετα ο κοσμος να χαλασει..
Η στεναχωρια κοπασε..
Παω για καινουργιο εχοντας βαση οτι πριν λιγες μερες εδωσα το xt660z,δε ξεκιναω απτο 0 δλδ...
Καλη τύχη στην αναζήτηση μοτό σου εύχομαι, και να συνεχίσεις τα υπέροχα βίντεο που μας δείχνεις :)
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Δεν ξέρω αν το εχει καταφέρει άλλος εδώ μέσα εγώ κατάφερα και έκοψα το τιμόνι από το tenere (είχε φαει μια καλή σε άσφαλτο και αρκετά μέτρα γλίστρας με αποτέλεσμα να ήταν ζορισμένο και σε μια χαζοτουμπα με λίγα χιλιόμετρα κόπηκε πάλι καλά ήμουν σε εκδρομή του Χελιώτη και μοντάραμε τιμόνι απο το WR που είχε απο τον Philipe για οσους τον ξέρουν που δεν θα ακολουθούσε την εκδρομή στα Βαρδούσια . Για να μην πολυλογώ έκανα μια αναζήτηση για λίγες μέρες μιας και είχα άλλο τιμόνι . Αυτό που θα σου πρότεινα κανε ενα έλεγχο σε ενα κατάστημα στην περιοχή σου με τιμόνια βγες εξω ανέβα στην μηχανή και με την βοήθεια του ανθρώπου στο κατάστημα βρήκαμε από pro taper to Αdventure evo αν θυμάμαι που καθόταν σχετικά κοντα με το εργοστασιακο και ταυτόχρονα ερχόταν λιγο πιο ψηλά που το είχα ειδη με καβαλέτα αλλα θυμάμαι έχει και την εκδοση adventure evo hiqh που για εμένα δεν καθόταν καλά γιατί ανέβαιναν πολυ τα χέρια ... Σιγουρά αν το κάνα dakarisio θα βόλευε σε ένα μηχανάκι που θα δουλεύει σε μεγάλο βαθμό χώμα αλλά άσφαλτο πιστεύω θα αλλάξει κατα καπιο τρόπο η γεωμετρία στις στροφές . ψάξε για ενα καβαλέτο για μένα αρχικά που σου φέρνει το τιμόνι λίγο πιο κοντά όπως σωστά έδειξες και το φέρνεις εκεί που θες αν δεν κάνω λάθος και Motoraid θα βρεις απο SW που πέρα απο το ύψος εχει να φέρεις και το τιμόνι κοντά στο στήθος για την άσφαλτο και μετα με ένα αλεν ευκολά το ρυθμίζεις εκει που θες στο χώμα ( εχει και σημάδια για να ξέρεις που το χιάζεσαι ακριβός) ... ΑΛΛΑ γνώμη μου πάρε το μηχανάκι κρατά το ένα μηνά κανε βόλτες μαθε το δοκίμασε το και θα δεις μετά τι θέλεις να φέρεις στα μέτρα σου . Μην πελαγώνεις και εμένα στην αρχή με ύψος 1,83 ένιωθα πως τεντώνομαι για να κρατάω το τιμόνι με τις μέρες όμως πάνω στην σέλα του βρήκα το σωστό σημείο για να κουμπώσω πάνω του και μετά από μερικούς μήνες έβαλα αποστάτες για το χώμα και μόνο για να μην καμπουριάζω προσπαθώντας να κρατάω το τιμόνι στο χώμα όρθιος σε tour που κουράζει μετά απο 200-300 χλμ χώμα . Ελπίζω να βοήθησα
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
επίσης για να καταλάβω,το ψηλό τιμόνι στο z το είχες γιατί δεν το έφτανες και καθιστός η το εστησες έτσι με.γνωμονα μόνο την όρθια οδήγηση;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Βασικά , το τιμόνι στο 660 δεν ήταν ασαφές ? Είδα το βίντεο και τρόμαξα λίγο
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Βασικά , το τιμόνι στο 660 δεν ήταν ασαφές ? Είδα το βίντεο και τρόμαξα λίγο
Δυστυχώς όπως σε όλα τα πράγματα οι συνήθειες υπερβαίνουν των ασαφειών, οι κακές συνήθειες ακόμα και την λογική και την ασφάλεια. Όποτε η σωστή ερώτηση νομίζω είναι τι ώθησε τον φίλο να θέλει τοσο ψηλά το τιμονι; Είναι θέμα μυοσκελετικό που τον βολεύει; Ενδεχομένως κάποιος παλιός τραυματισμός; Λάθος εκμάθησης όρθιας στάσης; Εγωισμός στο ότι εγώ δεν θέλω να σκύβω; Εκεί νομίζω πρέπει να εστιάσουμε.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
(τιμόνι Toby Price ψηλοςχοντρουλης υπάρχει; )


Εγωισμός στο ότι εγώ δεν θέλω να σκύβω; Εκεί νομίζω πρέπει να εστιάσουμε.
Συνδυασμός του "ο Έλληνας δεν προσκυνάει" και "όποιος γέρνει τομπαίρνει".


Η αλήθεια είναι ότι είναι μακράν η πιο άνετη θέση στην ευθεία και με σταθερή ταχύτητα. Μόνο.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Όπως βολεύει τον καθένα..
Αφού δεν τον βόλεψε και τον ξενέρωσε το t7....να πάει αλλου
Σε ποιο thread να γράψει ο άνθρωπος ρε Κώστα τελικα; Τον μετακινήσαμε από το τουαρεγκ τώρα τον στέλνουμε αλλου; Αντί να τον βοηθήσουμε τον μπερδεύουμε μου φαίνεται! Χαχα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε ποιο thread να γράψει ο άνθρωπος ρε Κώστα τελικα; Τον μετακινήσαμε από το τουαρεγκ τώρα τον στέλνουμε αλλου; Αντί να τον βοηθήσουμε τον μπερδεύουμε μου φαίνεται! Χαχα
Εγώ βλέπω ότι ξέρει ακριβώς τι θέλει.
Στο τ7 τον χάλασαν όλα, εκτός από το τιμόνι, οπότε ας ψάξει να βρει κάτι που θα το καβαλάει και θα τον φτιάχνει
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Eνα ωραίο video που εξηγεί διάφορα για την σωστή θέση οδήγησης, το σωστό ύψος του τιμονιού και τη ρύθμιση των αναρτήσεων
Ωραίος τύπος! Με αυτόν έκανα ένα διήμερο τον Αύγουστο του 21.
Το πήγαινε αέρα το Τενερέ του. Σκέφτομαι να ξανακάνω μαζί του αυτή την άνοιξη/καλοκαίρι.

Αυτός είναι που έδωσε και τις ρυθμίσεις για μπρος και πίσω αναρτήσεις στον Nomad Adv και τις είχε ανεβάσει σε άλλο βίντεο.

Η αλήθεια είναι ότι το ίδιο μου είπε για το 701 όταν είδε το setup μου. Μου λέει με το που γυρίσεις σπίτι ξηλώνεις αυτούς τους αποστάτες στο τιμόνι.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Eνα ωραίο video που εξηγεί διάφορα για την σωστή θέση οδήγησης, το σωστό ύψος του τιμονιού και τη ρύθμιση των αναρτήσεων
Τον βλεπω αυτον..αυτον που εχει τη μηχανη..
Νταξει ρε παιδι μου ,κατανοιτα ολα αυτα, αυτος περισοτερο εξηγει το προτοκολο οδηγησης οταν παλευεις σε κακοτραχαλους δρομους..
Εγω ετσι οπως το ειχα για 4 χρονια δεν επεσα ΠΟΤΕ παντως ,κ το γκαζι το ειχα πατημενο πολλες φορες σε χωμα..
Ορθιος καγκελο σηκωνομουν καμια φορα σε ευθειες ασφαλτινες ,ολοι το κανουμε αυτο..
Στο χωμα ορθιος δε σηκωνομουν τερμα,ειχα λυγηστα τα γονατα κ εκει ναι εσκηβα μπροστα κ το γουσταρα.
Αλλα να καθομαι στη μοτο κ να πηγαινω απλα μια βολτα ρε παιδι μου κ να με αναγκαζει να σκηβω οσο καθομαι οχι...δε θα το κανω..
Θα την βρω την ακρη,υπαρχει κ το Wraid που εκει παω για μεταχειρησμενο οχι καινουργιο.
Το παιδι που εδωσα το xt660z αυτο μου ειχε πει,εσυ για wraid εισαι μου λεει, δε θα σε κατσει καλα το απλο...
Τεσπα..
Καλημερα απο τη βροχερη Καβαλα!
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Εγώ πάντως να πω ότι πολλοί πήραν τενερέ γιατί τους άρεσαν τα μούτρα, διάβασαν απ όλους ότι είναι το απόλυτο ον/οφφ ή απλά επειδή το έχουν όλοι. Δώσαν λεφτά για σέλες, αποστάτες, το χαμήλωσαν, άλλα ελατήρια, του βάλαν ότι αξεσουάρ υπάρχει και τελικά απλά δεν τους έκανε και το βάλαν αγγελιά και το κράζανε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως να πω ότι πολλοί πήραν τενερέ γιατί τους άρεσαν τα μούτρα, διάβασαν απ όλους ότι είναι το απόλυτο ον/οφφ ή απλά επειδή το έχουν όλοι. Δώσαν λεφτά για σέλες, αποστάτες, το χαμήλωσαν, άλλα ελατήρια, του βάλαν ότι αξεσουάρ υπάρχει και τελικά απλά δεν τους έκανε και το βάλαν αγγελιά και το κράζανε.
Αυτό που περιγράφεις ισχύει για τα πάντα.
Είναι η κατηγορία δεν ξέρω τι θέλω
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Εγώ πάντως να πω ότι πολλοί πήραν τενερέ γιατί τους άρεσαν τα μούτρα, διάβασαν απ όλους ότι είναι το απόλυτο ον/οφφ ή απλά επειδή το έχουν όλοι. Δώσαν λεφτά για σέλες, αποστάτες, το χαμήλωσαν, άλλα ελατήρια, του βάλαν ότι αξεσουάρ υπάρχει και τελικά απλά δεν τους έκανε και το βάλαν αγγελιά και το κράζανε.
Συμφωνω ναι... Ε καλα οτι ειναι πανεμορφο ομως νομιζω ολοι συμφωνουμε..
Εγω κολησα σαυτο λογο
Αξιοποιστιας ,μεταπωλησης ,σερβις κοντα σε μενα ε κ σαν πρωιν κατοχος xt660z..
Αντε πες οτι τρελενομαι με κανενα tuareg αν το βολταρω..μετα;;;;; μετα τι;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Συμφωνω ναι... Ε καλα οτι ειναι πανεμορφο ομως νομιζω ολοι συμφωνουμε..
Εγω κολησα σαυτο λογο
Αξιοποιστιας ,μεταπωλησης ,σερβις κοντα σε μενα ε κ σαν πρωιν κατοχος xt660z..
Αντε πες οτι τρελενομαι με κανενα tuareg αν το βολταρω..μετα;;;;; μετα τι;;;;
Πας και το παίρνεις.
Αν έχεις αμφιβολίες και φοβίες και κολλήματα για την αξιοπιστία δε το παίρνεις και πας παρακάτω.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
(τιμόνι Toby Price ψηλοςχοντρουλης υπάρχει; )



Συνδυασμός του "ο Έλληνας δεν προσκυνάει" και "όποιος γέρνει τομπαίρνει".


Η αλήθεια είναι ότι είναι μακράν η πιο άνετη θέση στην ευθεία και με σταθερή ταχύτητα. Μόνο.
Εγωισμός στο ότι εγώ δεν θέλω να σκύβω;
Αλλα να καθομαι στη μοτο κ να πηγαινω απλα μια βολτα ρε παιδι μου κ να με αναγκαζει να σκηβω οσο καθομαι οχι...δε θα το κανω..
:secret:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ο συγκεκριμένος εκπαιδευτής είναι καθαρά εντουράς. Φαίνεται στον τρόπο που οδηγεί, για παράδειγμα πως βγάζει συνέχεια το πόδι μπροστά στις στροφές για να ρίξει βάρος, κτλ.
Απλά έχει αλλάξει ή τουλάχιστον προσπαθεί να πάει με τα νερά και τη "μόδα" της εποχής που είναι το adventure riding.

Αυτός αναφέρει για τις χούφτες τις ανοιχτές γιατί έτσι έχει μάθει μια ολόκληρη ζωή, ούτε χρειάζεται τα πιο χοντρά θερμαινόμενα γκριπς γιατί δεν κάνει τέτοιου είδους εξορμήσεις και οδήγηση.

Ακούμε και κρατάμε αυτά που θέλουμε. Τουλάχιστον έτσι κάνω εγω.
Για παράδειγμα στο μάθημά του δίνει πολυ βάση στην ασφάλεια. Εδω πάνω συναντάς στους χωματόδρομους πολλά φορτηγά ξυλείας. Στέκεται πολυ σε αυτό, σε ποιο σημείο / ρεύμα του δρόμου να βρίσκεται η μηχανή για να έχεις καλύτερη ορατότητα και να αποφύγεις την μετωπική.

Αλλά για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας και στα τιμόνια του mallllias , ρίξε μια ματιά εδώ για τα διαθέσιμα τιμόνια για Τενερε 700:

 
Top Bottom