YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πάντως, αν δε κάνω λάθος στο βιβλιαράκι λέει ότι στα 10.000χλμ θέλουν και έλεγχο/ακτινολόγηση οι τροχοί. Υποψιάζομαι βέβαια ότι στις περισσότερες αντιπροσωπείες, την συγκεκριμένη διαδικασία θα την προσπεράσουν σαν να μην υπάρχει.
Αν πηγαίνεις χώμα οι ακτίνες θέλουν σφίξιμο πολύ πιο συχνά απ ότι λέει το manual. Εγώ στις 3000 χλμ που τις τσέκαρα ήθελαν όλες...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εννοείται ότι τις ακτίνες δεν τις σφίγγει κάποιος όπως να ναι, υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική...
 

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Ναι και επίσης δε θέλουν όλες το ίδιο σφίξιμο. Χρειάζεται δυναμόκλειδο. Σε αντιπροσωπεία τις τσέκαρες;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι και επίσης δε θέλουν όλες το ίδιο σφίξιμο. Χρειάζεται δυναμόκλειδο. Σε αντιπροσωπεία τις τσέκαρες;
Δυναμόκλειδο για ακτίνες; Πως είναι δυνατό; Η λογική μου λέει ότι για να διορθώσεις μπορεί μια ακτίνα να χρειάζεται περισσότερο ή λιγότερο "τράβηγμα";
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ναι και επίσης δε θέλουν όλες το ίδιο σφίξιμο. Χρειάζεται δυναμόκλειδο. Σε αντιπροσωπεία τις τσέκαρες;
Όχι μόνος μου. Το δυναμοκλειδο, με τον τρόπο που τις κάνω εγώ δεν χρειάζεται...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δυναμόκλειδο για ακτίνες; Πως είναι δυνατό; Η λογική μου λέει ότι για να διορθώσεις μπορεί μια ακτίνα να χρειάζεται περισσότερο ή λιγότερο "τράβηγμα";
Σωστά Στέφανε. Η κάθε μία θέλει διαφορετικό σφίξιμο. Το δυναμοκλειδο ίσως το βάλει κάποιος αφού τις φέρει όλες περίπου στα ίδια.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Αν περνάτε με παραφινέλαιο την αλυσίδα για να καθαρίσει, μετά καλό θα είναι με οποιονδήποτε τρόπο (πανί) και με ένα πέρασμα καθαριστικό αλυσίδας, να διώχνετε κάθε υπόλειμμα πραφινέλαιο από πάνω της, διότι έχει την ιδιότητα να "πετάει" και το spray αλυσίδας που ρίχνουμε, πέραν των ανεπιθύμητων γράσσων και βρωμιών.
Εγώ, αφού περάσω το παραφινελαιο, την σκουπιζω και την κάνω και μιά βόλτα ακριβώς γιαυτό το λόγο. Μετά την πλένω, βόλτα ξανά και μετά λίπανση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Οι ακτίνες στο αρχικό στάδιο "χαλαρώματος" και αν δεν έχουν προκύψει θέματα στην ζάντα, μπορεί κάποιος να τις σφίξει ελαφρά χωρίς να απαιτείται κάποια συγκεκριμένη τεχνική ή ροπή.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ωραίες πληροφορίες. Ας κάνω ότι δεν είδα τον σφηνωμένο άξονα του YZ και τις ξεχαρβαλωμένες -κομμένες ακτίνες... Δεν θέλω να γίνω δεικτικός ούτε να κάνω τον μάστορα αλλά ο συγκεκριμένος ytuber μου φαίνεται εντελώς άσχετος με συντήρηση μοτό και αρκετά σιδεροφάγος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Με τους παρακάτω καθρέπτες θα βλέπεις άραγε τίποτα πίσω ή είναι μόνο για πουλιά και ελικόπτερα?
Έχει δοκιμάσει κανείς?


Στάλθηκε από το M2103K19G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίες πληροφορίες. Ας κάνω ότι δεν είδα τον σφηνωμένο άξονα του YZ και τις ξεχαρβαλωμένες -κομμένες ακτίνες... Δεν θέλω να γίνω δεικτικός ούτε να κάνω τον μάστορα αλλά ο συγκεκριμένος ytuber μου φαίνεται εντελώς άσχετος με συντήρηση μοτό και αρκετά σιδεροφάγος...
Για τον youtuber έχουμε πολλές παρόμοιες αντιλήψεις. Το ζουμί όμως είναι στον oldscool μάστορα που περιέχεται εντός του βίντεο.
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Για τον youtuber έχουμε πολλές παρόμοιες αντιλήψεις. Το ζουμί όμως είναι στον oldscool μάστορα που περιέχεται εντός του βίντεο.
Youtuber είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι αγαπάει το άθλημα

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Youtuber είναι. Αυτό δεν σημαίνει ότι αγαπάει το άθλημα

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για άλλη μια φορά... δείτε το βίντεο και ίσως καταλάβετε το point που δόθηκε (αλλά δείτε το).
Υπάρχει ένας μάστορας εκεί μέσα και δεν εννοώ τον Ψυχογιό. Αν αυτός ο μάστορας είναι Youtuber τότε εγώ είμαι ο Yuri Gagarin.
 

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Για άλλη μια φορά... δείτε το βίντεο και ίσως καταλάβετε το point που δόθηκε (αλλά δείτε το).
Υπάρχει ένας μάστορας εκεί μέσα και δεν εννοώ τον Ψυχογιό. Αν αυτός ο μάστορας είναι Youtuber τότε εγώ είμαι ο Yuri Gagarin.
Δεν αναφέρομαι στον μάστορα ο οποίος ίσως να είναι ο μοναδικός που δουλεύει με παντογραφο και θα κάνει τρελή δουλειά. Ποιός μάστορας είναι ξέρουμε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι ΟΚ, αλλά εγώ και ο konkost από την αρχή στον μάστορα αναφερόμαστε. Χρήσιμες πληροφορίες και χρήσιμα βίντεο μπορεί να εντοπίσει κάποιος εκεί που δεν το πιστεύει.
Δε θυμάμαι πια το όνομα του, νομίζω Νίκος αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί μάλλον τον μπερδεύω με τον Νίκο Τζαφό που είχε μαγαζί στο Ν. Κόσμο και επισκεύαζε δύσκολες περιπτώσεις ακόμη και σε χυτές ζαντές (ο Τζαφός όμως έμαθα πως έκλεισε).
Αυτό το μαγαζάκι στο βίντεο είναι Λεπενιώτου 28 στο Μοναστηράκι. Αν πας θα νομίσεις ότι έχει κλείσει αλλά δεν έχει κλείσει, από την άλλη δύσκολο να τον πετύχεις έχει περίεργο ωράριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tataros

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Yamaha TT 600s
Ναι ΟΚ, αλλά εγώ και ο konkost από την αρχή στον μάστορα αναφερόμαστε. Χρήσιμες πληροφορίες και χρήσιμα βίντεο μπορεί να εντοπίσει κάποιος εκεί που δεν το πιστεύει.
Δε θυμάμαι πια το όνομα του, νομίζω Νίκος αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί μάλλον τον μπερδεύω με τον Νίκο Τζαφό που είχε μαγαζί στο Ν. Κόσμο και επισκεύαζε δύσκολες περιπτώσεις ακόμη και σε χυτές ζαντές (ο Τζαφός όμως έμαθα πως έκλεισε).
Αυτό το μαγαζάκι στο βίντεο είναι Λεπενιώτου 28 στο Μοναστηράκι. Αν πας θα νομίσεις ότι έχει κλείσει αλλά δεν έχει κλείσει, από την άλλη δύσκολο να τον πετύχεις έχει περίεργο ωράριο.
Αυτός στην Λεπενιώτου λέγεται Μάκης και παλαιά ήταν εκεί 7-14:00 . Τώρα ποια πρέπει να τον πετύχεις κατά τύχη. Δεν είχα πρόθεση να χαλάσω το post και να το πάω αλλού

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: STF
Top Bottom