Μυστικη Πουροντουραδα

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου περί ον-οφ..

Καταρχάς χαίρομαι που χαρήκατε τη βόλτα σας. :ok:
Όχι ότι έχει καμία σημασία, πάντως η εντύπωση που βγαίνει (σε μένα) απ΄τις φωτό, είναι εκείνη της ταλαιπωρίας. Και εννοώ ότι μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ήταν μιά βόλτα στα σωστά μέρη με τα λάθος μηχανάκια.

Γενικά, επειδή κι εγώ πούρεψα ανάλογα όπως περιγράφει ο Χριστόφορος παραπάνω, το κριτήριο καταλληλότητας ενός μηχανακίου πλέον, είναι αν εξασφαλίζει ροή σε μιά συγκεκριμένη διαδρομή. Αν υπάρχει ροή κάνει, αν κάθε λίγο σταματάς γιατί δεν περνάει / βρίσκει / σαβουρδιάστηκες, απλά δεν κάνει.
Το χειρότερό μου είναι να κόβω και να χαλάω κάθε λίγο το ρυθμό μου, ή να σπαταλάω τις δυνάμεις μου σπρώχνοντας και τραβόντας το ρημάδι, ή σηκώνοντάς το απ΄τους βρόντους. Αν θέλω να επιμείνω στα δύσκολα απλά πρέπει ν΄αλλάξω μηχανάκι, διαφορετικά αλλάζω διαδρομή. Αλλά πάνω απ΄όλα είναι ο ρυθμός, η ροή. Γιά να γυρίσω σπίτι μου χορτάτος, ευχαριστημένος, ξεκαυλωμένος και σχετικά ξεκούραστος.

:friendship:
Γιά να γυρίσω σπίτι μου χορτάτος, ευχαριστημένος, ξεκαυλωμένος και σχετικά ξεκούραστος.
ετσι ακριβως γυρισα στο σπιτι μου εγω και οι υπολοιποι,το χουμε ξαναπει,οι φωτο ξεγελανε.
δεν ζοριστηκαμε πουθενα και κυριως δεν ταλαιπωρηθηκαμε...........αααα ξεχασα,μαλλον κουραστηκαν και ζοριστηκαν τα ελαφρια μονοκυλινδρα (xr250-nx650)
που μεινανε στα νερα και παιδευτηκαν να τα ξαναβαλουν μπροστα;)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου περί ον-οφ..

Καταρχάς χαίρομαι που χαρήκατε τη βόλτα σας. :ok:
Όχι ότι έχει καμία σημασία, πάντως η εντύπωση που βγαίνει (σε μένα) απ΄τις φωτό, είναι εκείνη της ταλαιπωρίας. Και εννοώ ότι μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ήταν μιά βόλτα στα σωστά μέρη με τα λάθος μηχανάκια.

Γενικά, επειδή κι εγώ πούρεψα ανάλογα όπως περιγράφει ο Χριστόφορος παραπάνω, το κριτήριο καταλληλότητας ενός μηχανακίου πλέον, είναι αν εξασφαλίζει ροή σε μιά συγκεκριμένη διαδρομή. Αν υπάρχει ροή κάνει, αν κάθε λίγο σταματάς γιατί δεν περνάει / βρίσκει / σαβουρδιάστηκες, απλά δεν κάνει.
Το χειρότερό μου είναι να κόβω και να χαλάω κάθε λίγο το ρυθμό μου, ή να σπαταλάω τις δυνάμεις μου σπρώχνοντας και τραβόντας το ρημάδι, ή σηκώνοντάς το απ΄τους βρόντους. Αν θέλω να επιμείνω στα δύσκολα απλά πρέπει ν΄αλλάξω μηχανάκι, διαφορετικά αλλάζω διαδρομή. Αλλά πάνω απ΄όλα είναι ο ρυθμός, η ροή. Γιά να γυρίσω σπίτι μου χορτάτος, ευχαριστημένος, ξεκαυλωμένος και σχετικά ξεκούραστος.

:friendship:
Ουσιαστικά Μάρκο περιγράφεις τη διαφορά του enduro από το adventure ride (ας το πούμε έτσι χάριν ενός εναλλακτικού όρου).

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει διαφορά μεταξύ του τρόπου που εφαρμόζεται η βόλτα με ένα ελαφρύ και ένα βαρύ μηχανάκι, θα έλεγα δηλαδή ότι λίγο-πολύ τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις. Είναι σίγουρο πως σε κάποια τμήματα η ροή με τα μεγάλα είτε πέφτει είτε διακόπτεται...

Υπάρχει όμως κάτι κοινό. Η επαφή με τη φύση και το χωμάτινο περιβάλλον εν γένει. Θέλω να πω, με άλλον τρόπο γεμίζεις τις μπαταρίες σου εσύ με άλλον εγώ. Φαινομενικά μπορεί να είναι ταλαιπωρία το να προσπαθείς να περάσεις κάθε μεγάλο μηχανάκι από δύσκολα κομμάτια αλλά ένα είναι το γεγονός, το βράδι επιστρέφεις στο σπίτι χορτάτος. Δεν είναι απαραίτητο να ισχύει για όλους ο ίδιος τρόπος και ο ίδιος βαθμός ευχαρίστησης. Και η ταλαιπωρία αλλά και η προσπάθεια να ξεπεράσεις το "εμπόδιο" προσφέρει ενός άλλου είδους ικανοποίηση!

Άλλωστε... ένα είναι σίγουρο, θα μεγαλώσεις κι εσύ μια μέρα και θα με "νιώσεις"! :friendship:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
συμφωνω και επαυξανω και να συμπληρωσω απαντησω στο φιλο βαγγελη tc-drift γιατι εγω καταλαβαινω το σκεπτικο του και συμφωνω,ομως αυτος δεν μπορει
ακομα να καταλαβει το δικο μου σκεπτικο....ισως το καταλαβει σε 10-15 χρονια....
κλεινω περιπου 30 χρονια χωματινης μοτοσυκλετιστικης ζωης,ειχα καθαροαιμο εντουρο απο 16 χρονων και εχω αλλαξει πολλα εντουρο μηχανακια στην ζωη μου.
μεχρι πριν 4 χρονια ειχα το τελευταιο μου gas gas 250ec,ομως τωρα γερασα και δεν ειναι απαραιτητη η ηλικια για να γερασει καποιος....ειναι πως νιωθει
προλαβαινω καποιους που ειναι μεγαλυτεροι ηλικιακα απο μενα και ακομα το χουν,το νιωθουν και ειναι ντουροι.
εγω ομως δεν τοχω, δεν το νιωθω πλεον.
οπως καταλαβαινετε ξερω πολυ καλα την διαφορα ενος καθαρου χωματινου με ενα ον-οφ,εγω ομως πλεον δεν θελω να εχω κατι τετοιο,το εχω ζησει αρκετα χρονια,το εχω ευχαριστηθει οσο δεν παει αλλο,αλλα πλεον ζηταω, μ αρεσει κατι αλλο.
θελω και μ ευχαριστει ακομα να βολταρω στα χωματα,να απολαμβανω την φυση,τα τοπια, την παρεα με χαλαρες ονοφαδες,το ξαναλεω ΧΑΛΑΡΕΣ,σε δασικους
δρομους και οχι σε γκρεμια.
αν και που και που απολαμβανω καποιες βολτες οπως την χθεσινη η οποια ηταν μεσαιας δυσκολιας για χοντρες ον-οφ και περιπατος για εντουρο μηχανακια.
ομως εγω προπαντων θελω ΕΝΑ μηχανακι για να τα κανω ολα
και δεν μ ενδιαφερει πλεον η εντουραδικη χωματινη χρηση μιας μηχανης αλλα......
να κυκλοφορω καθημερινα μ αυτο απο σπιτι,δουλεια,σουπερ μαρκετ κλπ.
να ταξιδευω εντος και εκτος ελλαδος φορτωμενος και δικαβαλος καποιες φορες,ασφαλτινα και χωματινα.
να μπορω να ταξιδευω η να βολταρω οποτε γουσταρω χαλαρα απολαμβανοντας τα τοπια γυρω μου και σχολιαζοντας τα με τον συνοδηγο μου.
να μην παιρνει φωτια το κορμι μου το καλοκαιρι η μες την κινηση,να μην σκορτσαρει στα χαμηλα,να μην θελει να συνδεθω με την nasa οταν χαλασει κατι,
να μπορω να το επισκευασω μονος μου στην αφρικη η στην μογγολια κλπ,χωρις να ψαχνω δορυφορο της nasa να συνδεθω για να παρει μπροστα το μηχανακι.
καλο θα ειναι να ειναι οικονομικο στην βενζινη,αν και οχι απαραιτητο.
οποτε οπως καταλαβαινετε τα θελω μου με τα θελω του tc-drift,stf και πολλων αλλων διαφερουν
αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν καταλαβαινω τι εννοουν,δεν δεχομαι την αποψη τους...
απλα εγω και καποιοι αλλοι ειμαστε αλλου:)
και τελειωνοντας για τα θελω μου δεν μου κανουν με τιποτα τα ελαφρια μονοκυλινδρα,τα ktm 950-990,τα εντουρο και λοιπα καυλογκαζα.
μου κανουν τα gs1200,800,africa1000 και συμβιβαζομαι ελειψη χρηματων με αφρικα 650-750 ΤΑ και λοιπα αλλα παλια και φτηνα all around ον-οφ μηχανακια.
:biker2:
Τα είπες πολύ ωραία.. Εντάξει έπιασα το σκεπτικό σου και φυσικά έχει πολύ λογική..:thumbsdown:

Δεν το είδα βέβαια αυτό το ΄΄βολτάδικο΄΄ που λες κάπου εκεί ειδικά στη Λαυρεωτική που το στραμπούλαγες το TA και κόντεψες να το ρίξεις στο γκρέμι απο τη πίεση..:hungry:

Γιά να γυρίσω σπίτι μου χορτάτος, ευχαριστημένος, ξεκαυλωμένος και σχετικά ξεκούραστος.
ετσι ακριβως γυρισα στο σπιτι μου εγω και οι υπολοιποι,το χουμε ξαναπει,οι φωτο ξεγελανε.
δεν ζοριστηκαμε πουθενα και κυριως δεν ταλαιπωρηθηκαμε...........αααα ξεχασα,μαλλον κουραστηκαν και ζοριστηκαν τα ελαφρια μονοκυλινδρα (xr250-nx650)
που μεινανε στα νερα και παιδευτηκαν να τα ξαναβαλουν μπροστα;)
Εντάξει συμφωνούμε.. είσαι κάθαρμα..:punch::rage:

:mooning:
 

Markos

Μέλος
Περιοχή
ΠόρτοΡάφτη
Όνομα
Markos
Μοτό
Sfi-ka DR 650 SE
Ουσιαστικά Μάρκο περιγράφεις τη διαφορά του enduro από το adventure ride (ας το πούμε έτσι χάριν ενός εναλλακτικού όρου).

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει διαφορά μεταξύ του τρόπου που εφαρμόζεται η βόλτα με ένα ελαφρύ και ένα βαρύ μηχανάκι, θα έλεγα δηλαδή ότι λίγο-πολύ τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις. Είναι σίγουρο πως σε κάποια τμήματα η ροή με τα μεγάλα είτε πέφτει είτε διακόπτεται...

Υπάρχει όμως κάτι κοινό. Η επαφή με τη φύση και το χωμάτινο περιβάλλον εν γένει. Θέλω να πω, με άλλον τρόπο γεμίζεις τις μπαταρίες σου εσύ με άλλον εγώ. Φαινομενικά μπορεί να είναι ταλαιπωρία το να προσπαθείς να περάσεις κάθε μεγάλο μηχανάκι από δύσκολα κομμάτια αλλά ένα είναι το γεγονός, το βράδι επιστρέφεις στο σπίτι χορτάτος. Δεν είναι απαραίτητο να ισχύει για όλους ο ίδιος τρόπος και ο ίδιος βαθμός ευχαρίστησης. Και η ταλαιπωρία αλλά και η προσπάθεια να ξεπεράσεις το "εμπόδιο" προσφέρει ενός άλλου είδους ικανοποίηση!

Άλλωστε... ένα είναι σίγουρο, θα μεγαλώσεις κι εσύ μια μέρα και θα με "νιώσεις"! :friendship:

Όχι ακριβώς Στέφανε, δεν περιγράφω αυτήν την διαφορά. Διότι κατ΄αντιστοιχία τα ίδια μπορείς να κάνεις με οποιαδήποτε υποκατηγορία μοτό. Ας πούμε, με το στρητ ονοφάδες, με το ελαφρύ ον-οφ εντούρο και με το εντούρο τραιαλίστικα. Ήτοι, κάτι το οποίο υπερβαίνει ( ; ) τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας σου και τον σκοπό γιά τον οποίο κατασκευάστηκε απ΄τον δημιουργό της ( τον "maker" ντε.. ).

Εννοείται ότι στοιχηματίζοντας με τον εαυτό σου, η ικανοποίηση στο τέλος, το ξεπέρασμα του "εμποδίου" αν θες, είναι τεράστια. Όμως, επειδή ακριβώς σε έχω ήδη νοιώσει, λέω ότι κάποια στιγμή, μετά από πολλά εμπόδια που νίκησες και ακόμα περισσότερα ίσως που σε νίκησαν, απλά σταματάει να σε αφορά το θέμα "εμπόδια".
Αυτό εννοώ ροή και ρυθμό, την χαλάρωση και την αποδοχή. Μπορείς να το πεις και συμβιβασμό.

Τέλος πάντων, απλά την γνώμη μου γιά τα ονόφ έγραψα, πως λειτουργεί πλέον σε μένα. Έτσι, γιά τον πλουραλισμό της υπόθεσης, επ΄ευκαιρία που το θέμα άπλωσε προς τα εκεί.
Εννοείται σαφέστατα ότι σημασία έχει να γυρνάς σπίτι γεμάτος. Και πως οτιδήποτε κάνεις που στο εξασφαλίζει, είναι θεμιτό και επιθυμητό.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
σημασία έχει να γυρνάς σπίτι γεμάτος. Και πως οτιδήποτε κάνεις που στο εξασφαλίζει, είναι θεμιτό και επιθυμητό.
Αυτή και μόνο η πρόταση περιγράφει αυτό που προσπαθούμε όλοι (πιστεύω) να βιώσουμε....

Σημασία έχει το ''ταξίδι'' και όχι το μέσο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οι Πουροντούροι δεν παίζονται, όλα κι όλα!
Γι αυτό οι βόλτες τους έχουν ζήτηση! ;) Κeep going on mates :cool:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
θα εχει μεγαλο ενδιαφερων να δουμε τα 1200gs πως θα τα καταφερουν σε αυτην την διαδρομη
ο laloy που εχει 1200gs δηλωσε οτι θα παιρναγε ανετα με το μπεμβε
μενει να αποδειχτει στην πραξη την επομενη φορα:)
http://www.advride.gr/threads/Λίμνες-ποτάμια-και-μοτόρια.1936/page-2#post-59038

φίλε όλα κι όλα ... ξέρουμε κι εμείς κολύμπι ...:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εσυ τωρα γιατι πεταχτηκες????:p
Κι όχι μόνο πετάχτηκε η κουλή*, βάζει και 10 πόντους νερό!:eek:
Θα μας κοροϊδεύουν οι πουροντούροι που μπήκαν σε 80 πόντους:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead:



*το κουλή, στα καλιαρντά! :inlove::inlove::inlove::inlove:
Όχι οδηγικά, όπου ο Φοίνιξ είναι καρατιμόνα! Να τα λέμε κι αυτά ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κι όχι μόνο πετάχτηκε η κουλή*, βάζει και 10 πόντους νερό!:eek:
Θα μας κοροϊδεύουν οι πουροντούροι που μπήκαν σε 80 πόντους:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead:



*το κουλή, στα καλιαρντά! :inlove::inlove::inlove::inlove:
Όχι οδηγικά, όπου ο Φοίνιξ είναι καρατιμόνα! Να τα λέμε κι αυτά ;)
ευχαριστω συντροφε τεο
και δρατομαι της ευκαιριας να μνημονευσω την υπεροχη μυστικη υποβρυχια βολτα και ευθαρσως αναφερω οτι εγω δε θα εμπαινα σε τοσο νερο με bmw
ωραιοι αυτοι οι πουροι!!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
ευχαριστω συντροφε τεο
και δρατομαι της ευκαιριας να μνημονευσω την υπεροχη μυστικη υποβρυχια βολτα και ευθαρσως αναφερω οτι εγω δε θα εμπαινα σε τοσο νερο με bmw
ωραιοι αυτοι οι πουροι!!!!
τΟ bmw μπορεί να μην το έβαζες αλλά το 640 κάτι μου λέει θα το έβαζες..

Εξάλλου τί μπορεί να εμφανίσει σε ζημιά που δεν θα την εμφάνιζε έτσι κι αλλιώς??:hungry:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τΟ bmw μπορεί να μην το έβαζες αλλά το 640 κάτι μου λέει θα το έβαζες..

Εξάλλου τί μπορεί να εμφανίσει σε ζημιά που δεν θα την εμφάνιζε έτσι κι αλλιώς??:hungry:
η παγια τακτικη μου ειναι ----αν περασει εστω και ενας!!! σιγουρα θα περασω και εγω.....με το κτμ
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Τα είπες πολύ ωραία.. Εντάξει έπιασα το σκεπτικό σου και φυσικά έχει πολύ λογική..:thumbsdown:

Δεν το είδα βέβαια αυτό το ΄΄βολτάδικο΄΄ που λες κάπου εκεί ειδικά στη Λαυρεωτική που το στραμπούλαγες το TA και κόντεψες να το ρίξεις στο γκρέμι απο τη πίεση..:hungry:



Εντάξει συμφωνούμε.. είσαι κάθαρμα..:punch::rage:

:mooning:
στην λαυρεωτικη αυτο που ειδες ηταν το χαλαρο μου στυλ οδηγησης:p
και ειναι αληθεια,:thinking: τωρα τελευταια μου το λενε πολλοι οτι ειμαι παλιοχαρακτηρας και καθαρμα
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Δεν το είδα βέβαια αυτό το ΄΄βολτάδικο΄΄ που λες κάπου εκεί ειδικά στη Λαυρεωτική που το στραμπούλαγες το TA και κόντεψες να το ρίξεις στο γκρέμι απο τη πίεση..:hungry:
Το στυλ του είναι,έτσι έκανε και με το XT660 :laugh:
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Το στυλ του είναι,έτσι έκανε και με το XT660 :laugh:
κι αλλο καθαρμα....:p
με το χτ δεν κοντευα να το ριξω στα γκρεμια......το εριχνα και γω μαζι του,εχει διαφορα:laugh:
μην φωναζετε ομως και τ ακουσει ο corki:muted::laugh:
 
Top Bottom