Μυστικη Πουροντουραδα

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγελη ασε τα σαπια, το XRακι σου "πνιγηκε" και τα χοντρουλα Τρανσαλπ περασανε σαν ποταμοπολοια :D :roflmao:

Ακουσα παντως οτι βλεποντας τα Τρανσαλπ να μη μασανε σε εντουραδικες διαδρομες, πηρες δυο απο δαυτα σε καποια κοματια για να διαπιστωσεις οτι δεν κανανε voodoo οι αναβατες τους σ'αυτους με τα ελαφρια εντουρακια ωστε να βλεπουν οπτασιες :laugh:
Όλα τα μαθαίνεις βλέπω..:cool:

Κάτσε όμως να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους γιατί εσείς με τα Transalp έχετε πάρει πολύ φόρα και σε λίγο θα πάρετε τηλέφωνο τη honda να κατεβάσει στο DAKAR του χρόνου Transalp 650 να πάρει πρωτιές..:hungry:

Πράγματι οδήγησα 2 TA του Konkost και Χριστόφορου. Μου άρεσε καλύτερα του Κωστα λόγω πιο εντουράδικης σέλας και σφιχτοτερων αναρτήσεων.

Ναί το Transalp είναι πολύ καλό στο χώμα.Καλύτερό απ ότι περίμενα. Εφόσον 'ομως έχει καλά βελτιωμένες αναρτήσεις, άλλο ψηλότερο τιμόνι, ισιωμένη-ψηλότερη σέλα και εγώ θα βελτίωνα και τα φρένα που έχει λίγο θέμα. Με σωληνακια το λιγότερο.

Με όλα τα παραπάνω είναι ένα πολύ καλό on-off το παραδέχομαι. Οδηγιέται πολύ ευχάριστα στο χώμα, πατάει ωραία, σου δίνει πληροφόρηση αλλά έχε ι και μειονεκτήματα(δυστυχώς).

Είναι πολύ πολύ χαμηλό (πολύ μικρό clearance) και αυτό όσο δυσκολεύει το τεραίν θα ταλαιπωρήσει μηχανάκι και ιδιοκτήτη. Απόδειξη σήμερα στη δύσκολη σχετικά βόλτα που ο Παντελής είχε κάποιες ζημιές και επίσης και τα άλλα 2 TA ακούμπησαν αρκετά κατω μάλλον χωρίς ζημια ευτυχώς.

Αν η Honda είχε καταφέρει να το κάνει 6-7 ποντους ψηλότερο στη ποδιά και αντίστοιχα στη σέλα θα το λάτρευα για ονοφάδες.

Τώρα τις εντουράδικες διαδρομές άστες καλύτερα με μηχανάκια 200 κιλά, αν όμως το θες εδώ είμαστε..:sneaky:

:hungry:
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Εδώ και λίγους μήνες το 'χρέπι' μου σιχαίνεται τα νερά και την υγρασία.Την πρώτη φορά δυσκολευτηκε να πάρει μπρος μετά απο πλύσιμο με πιεστικό και την 2η με άφησε στο τέλος της βόλτας στην χιονισμένη Πάρνηθα.
Παρ'όλο που ήξερα ότι δεν θα την βγάλει καθαρή στο ποτάμι δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό :D.
Επειδή όμως δεν έχω πολύ χρόνο και όρεξη να ψάξω τις φταίει ας μας πουν οι διοργανωτές/πλοηγοί αν οι επόμενες βόλτες θα έχουν παρόμοια περάσματα για να πάρω τα μέτρα μου :wacky:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επίσης ευχαριστώ τον Βαγγέλη για τη βόλτα στο Dakar Που φρόντισε να με κρατήσει στεγνό και καθαρό στη διάσχιση της λίμνης..:wacky:

Ο άνθρωπος πρέπει να σιχτίριασε την ώρα και τη στιγμή που αλλάξαμε εκείνη την ώρα μηχανακια και πολύ βρισίδι όμως στη χόνδα..:pointu:

το Dakar είναι ωραίο, XLGeorge εγκάθετε χοντάκια άσε τα παραμύθια,το DAKAR με λίγο βελτιωμένες αναρτήσεις (φρένα έχει καλύτερα απο το Honda) και οπωσδηποτε βελτιωμένη εντουραδικη σελα ψηλότερη είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο απο το TA στο χώμα και μπορεί να χωθεί καλύτερα σε πιο σκληρά κομμάτια ΚΑΙ λόγω clearance.. Κανένα πρόβλημα δεν βρηκα στο ζύγισμα της μηχανής, μονάχα με ενόχλησαν οι μηχανικοί της θόρυβοι και το λίγο σκληρό κιβώτιο.

Εγώ προσωπικά λόγω μοτέρ που αρπάζει καλύτερα απο χαμηλά και λόγω clearance και λόγω πιο λεπτής σιλουέτας, βάρους και ορατότητας λόγω μικρότερου fering θα το προτιμούσα απο TA, ΣΟΡΥ!!! Παρόλα αυτά Respect Transalp, αξίζει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Βαγγελη ασε τα σαπια, το XRακι σου "πνιγηκε" και τα χοντρουλά Τρανσαλπ περασανε σαν ποταμοπολοια :D :roflmao:

Ακουσα παντως οτι βλεποντας τα Τρανσαλπ να μη μασανε σε εντουραδικες διαδρομες, πηρες δυο απο δαυτα σε καποια κοματια για να διαπιστωσεις οτι δεν κανανε voodoo οι αναβατες τους σ'αυτους με τα ελαφρια εντουρακια ωστε να βλεπουν οπτασιες :laugh:
Πως να μασήσουνε ρε Τζωρτζ με 4-5 νοματαίους να τα τραβολογάνε απο εδώ και απο εκεί :p


Πάντως σήμερα έπαθα πλάκα σε ένα φιδίσιο ανηφόρι με μεγάλη κλίση και πολλά νεροφαγώματα.Αν έσβηνε κάποια απο τις χοντρές κιουρίες θα είχαμε θεαματικό και αξέχαστο τουμπίδι.Ο Παντελής είχε φύγει μπροστά και δεν τον είδα να ανεβαίνει.Είχα όμως μπροστά μου τους Κονκόστ και Χριστόφορο που το σκεφτόντουσαν :eek:.Τελικά το αποφάσισαν και ανέβηκαν χωρίς δράματα,η καθαρή λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές στροφές είναι μεγάλο ατού :).
Μια είναι η λύση στο χαμηλό ύψος που ανέφερε ο Βαγγέλης πριν και ας χάσει λίγο στην άσφαλτο(βέβαια δεν είναι απόλυτο αυτό).
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
το Dakar είναι ωραίο, XLGeorge εγκάθετε χοντάκια άσε τα παραμύθια,το DAKAR με λίγο βελτιωμένες αναρτήσεις (φρένα έχει καλύτερα απο το Honda) και οπωσδηποτε βελτιωμένη εντουραδικη σελα ψηλότερη είναι πιο αποτελεσματικό και γρήγορο απο το TA στο χώμα και μπορεί να χωθεί καλύτερα σε πιο σκληρά κομμάτια ΚΑΙ λόγω clearance.. Κανένα πρόβλημα δεν βρηκα στο ζύγισμα της μηχανής, μονάχα με ενόχλησαν οι μηχανικοί της θόρυβοι και το λίγο σκληρό κιβώτιο.

Εγώ προσωπικά λόγω μοτέρ που αρπάζει καλύτερα απο χαμηλά και λόγω clearance και λόγω πιο λεπτής σιλουέτας, βάρους και ορατότητας λόγω μικρότερου fering θα το προτιμούσα απο TA, ΣΟΡΥ!!! Παρόλα αυτά Respect Transalp, αξίζει!
Βαγγελη, μ'αυτα τα 19εκ clearance που εχει το Τρανσαλπ τοχουμε περασει απο απιστευτα δυσκολα κοματια, βεβαια και ο Κονκωστ και γω εχουμε καταστρεψει απο 2 (πλαστικες) ποδιες ο καθενας. Με μια αλουμινενια ποδια που θα προστατευει ολοκληρωτικα και που υπαρχει πλανo να φτιαξουμε, θα ληξει αυτο το θεμα. Βεβαια αν ειχε 3εκ ακομη να παει στα 22εκ θα εκανε σαφως διαφορα (γιατι 6-7 που θες παει να πει 25εκ και δεν γινεται, τοσα βεβαια εχει το καινουργιο Αφρικα). Σ'αυτο που υπερτερει το Dakar ειναι σιγουρα το μεγαλυτερο clearance (δεν ειμαι σιγουρος ποσο εχει) και το μικροτερο βαρος κατα 15 κιλα. Σχετικα με τις αναρτησεις δεν ειμαι σιγουρος, το απλο 650 με το τον 19αρι ειχε απαραδεκτο μπροστινο, θα παρω του Βαγγελη στην επομενη πουροντουραδα και θα σου πω.

Απο την αλλη, σαν συνολικο πακετο τα μηχανακια δεν συγκρινονται αν βαλει κανεις και το ασφαλτινο ταξιδι μεσα. Και αφηνω απ'εξω τον απαισιο θορυβο του κινητηρα (μηχανικο και εξατμισης) και το αγροτικο κιβωτιο. Ο ιδιος ο Βαγγελης μουχει πει οτι "το Τρανσαλπ ειναι πιο πασπαρτου μηχανακι". Τωρα εσυ που γουσταρεις μονοκυλιδρα φυσικα θα πεις Dakar ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι η αλήθεια είναι πως εγώ όταν μιλάω για χώμα βάζω σε δεύτερη μοίρα την άσφαλτο, δεν θα με πείραζε που είναι μονοκύλινδρο το Dakar αν και σε τελική ανάλυση δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά στις επιδόσεις υπέρ του TA να σου πω την αλήθεια. Οπότε σου μένει το πλεονέκτημα σε όγκο, απλότητα και βάρος του μονοκύλινδρου.

Στην πράξη με 130-140 μπορούν να ταξιδέψουν και οι 2 μοτοσυκλέτες και σε επιδόσεις είναι παραπλήσιες, δεν βλέπω εδώ το πλεονέκτημα του V2 αλλά όλη αυτή είναι μια άλλη κουβέντα για αλλού!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με το κίττρινο το αργαλείο ,ποιός ήντανε ωρέ ;;;
Δεν ξέρω Κώστα, αλλά πολύ 'βήθεια" βλέπω . Χέρι - χέρι κλπ:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove: Και στο βίδεο τα ίδια.
Αυτά ούτε σε μας με τις χοντρές δε γίνονται....
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Με το κίττρινο το αργαλείο ,ποιός ήντανε ωρέ ;;;
Ηταν ενα παληκαρι που τον συναντησαμε στο βουνο..και ηρθε μαζι...πολλες φορες απορωντας με αυτα που ακουγε ...και οχι μονο..θα ερθει συντομα με εγγραφη στο advride.. η θα φυγει μακρυα...ελπιζω οχι γιατι ηταν μια χαρα παιδι..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ηταν ενα παληκαρι που τον συναντησαμε στο βουνο..και ηρθε μαζι...πολλες φορες απορωντας με αυτα που ακουγε ...και οχι μονο..θα ερθει συντομα με εγγραφη στο advride.. η θα φυγει μακρυα...ελπιζω οχι γιατι ηταν μια χαρα παιδι..
Μάστα....που έμπλεξε ο άνθρωπος...:Dφαντάζομαι τα πόστ στο καλωσόρισμα:"Ρε φιλε....δεν ήξερες...ΔΕΝ ρώταγες ???" :p
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Να λύσω την απορία πολλών....
Το ποτάμι που αναφέρεται πως έσβησαν τα μηχανάκια είναι ουσιαστικά η λίμνη του Μαραθώνα που στην στροφή που βλέπετε στον χάρτη, το νερό ήταν τουλάχιστον 70 με 80cm...

 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Να λύσω την απορία πολλών....
Το ποτάμι που αναφέρεται πως έσβησαν τα μηχανάκια είναι ουσιαστικά η λίμνη του Μαραθώνα που στην στροφή που βλέπετε στον χάρτη, το νερό ήταν τουλάχιστον 70 με 80cm...

Παλιοχαραχτήρες...πήγατε κ πετάξατε τα παλιοχονδοχρέπια σας εκεί μέσα...κ μολύνατε την Λίμνη...τι νερό θα πίνουμε τώρα ρεεεεεεεεε.....:p
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Μπράβο ρε παιδιά! Ωραία σκηνικά!

(ο Παναγιώτης τι έπαθε;)
Τωρα γυρισα απο την δουλεια και βλεπω τα χαλια τους...:banghead:.Περιμενα πως και πως αυτο το πρωινο αφου καιρο λεγαμε με τον τρελο-Βαγγο να μας παει απο κεινα τα μερη και να ψαχτουμε για μια ολοκληρωμενη διαδρομη...αμ...δε...:hungover:.Αφου τακτοποιησα τις οικογενειακες μου υποχρεωσεις πουρνο-πουρνο...ανεβηκα προς Πεντελη για να συναντησω τους υπολοιπους ψυχακηδες...:wacky:.Ολα πηγαιναν καλα...και απο τα πρωτα μετρα καταλαβαινες οτι θα ειχε πολυ πιπερι...:hungry: η βολτα(με τετοιο πλοηγο:cool:).Για να μην πολυλογω...στο πρωτο πιπερατο κομματι με κοτρωνες,μονοπατια,μεγαλα νεροφαγωματα...κτλ.:) το βεντιλατερ γιοκ... και ανεβηκε η θερμοκρασια στο θεο...:eek:...οποτε και η υπολοιπη βολτα γιοκ...:mad:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Δεν πειραζει ρε Πανο..απο το να κανεις ζημια στο μηχανακι , ηταα σωστη η αποφαση να διακοψεις την βολτα, προς λυπη ολων μιας και ξερεις οτι η παρεα σου πολυτιμη. Δεν εχασες οπως βλεπεις και πολλα..ηταν αρκετα βαρετα...θα την ξανακανουμε αλλωστε, αφου ηταν βολτα χαραξης διαδρομης...τωρα τι απο ολα θα βαλουμε μεσα....θα δειξει...
Επεισης παρατηρησα οτι κανεις δεν ανεφερε..το απαραμιλο θαρρος που δειξαμε..στην λιμνουλα οταν ειδαμε εκεινο το κροκοδειλο πιθανον τον σιφη.....:hungover: :roflmao::roflmao:
Υγ: Ευτυχως που στην βολτα δεν ηταν ο Γατος και ο xlGeorge με το ζορι παλεψαμε να κρατησουμε σε καταστολη τον konkost να μην γκρεμοτσακιστουμε...φανταστειτε να ηταν και οι αλλοι δυο συμμοριτες...θα χαλαγα την αλυσιδα και θα εφευγα..ταχα μου.:banghead::biker2:
Επισης να ειναι καλα και τα δυο ελαφρια μας με τον Βαγγελη και τον Λαμπρο που ανιχνευανε και μας γλυτωσαν απο πολυ τσαμπα κοπο , αφου γυρναγανε σαν τις μυγες σπαζοντας μας τα νευρα επειδη ανεβοκατεβαιναν γκρεμια που ηθελε εκτος απο μηχανακιον ελαφρυ και πολυ ψυχολογια για να ανεβοκατεβεις απο εκει που τολμουσαν:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ξέρω Κώστα, αλλά πολύ 'βήθεια" βλέπω . Χέρι - χέρι κλπ:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove: Και στο βίδεο τα ίδια.
Αυτά ούτε σε μας με τις χοντρές δε γίνονται....
Eσας με τις μπετονιερες να σας εβλεπα οταν και με συνεχη ζικ ζακ θα μπαινατε αναγκαστικα μεσα στα νεροφαγωματα και τα λουκια που μπηκαμε Εκει να εβλεπα τα βυΖα του μποξερ πως θα τα προστατευατε
:thinking:Με τσιγκινα σουτιεν ισως?:roflmao:
 
Top Bottom