Νέo Honda Transalp;!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ετσι ακριβως, ταξιδευω στην Ευρωπη καθε χρονο με μηχανη τα τελευταια 20+ χρονια και τα τελευταια 10 οι πιο πολλες μηχανες ειναι BMW 12x0 GS, τη διαφορα εκανε το 1200 σε σχεση με τα προηγουμενα. Τα υπολοιπα ειναι κυριως τζαπανεζικα αλλα τα τελευταια δυο χρονια στην Ιταλια ειδα και πολλα Multistrada. Οπως ειπε καποιος της παρεας αστειευομενος οταν ψαχναμε με το φακο για ΚΤΜ "Ε, σου λενε οι Ιταλοι αν ειναι να παρουμε κατι με θεματα κλπ, καλυτερα να παρουμε κατι ντοπιο, βλεπε Ντουκο!" (Και βεβαια οι τελευταιες γενιες Ducati εχουν πολυ λιγα θεματα, απλα μεγαλο κοστος χρησης). Επισης φετος το καλοκαιρι σε Γαλλια και Ιταλια ειδα παρα πολλα Αφρικα 1100 Adventure Sports, μακραν το δευτερο μηχανακι μετα τα μεγαλα GS - και ολα σε τρικολορε.




Ε ναι, το ready to race δεν ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται για μακρινα ταξιδια με πολλα χμ και ειδικα με δυο ατομα. Παντως στο Νησι που ζω, ουτε τα σ/κ βλεπω αρκετα ΚΤΜ σε κλασικα μερη συναντησης μηχανοβιων που παω, "κατεμιαση" σε στυλ Ελλαδας δεν παιζει. Εξ'αλλου εδω αυτοι που θελουν γκαζια παιρνουν κυριως super sports.
Εγώ ειδικά φέτος είδα αρκετά XR1000S, περισσότερα από R12xxGS.

Το θέμα με τα ΚΤΜ είναι πως πωλήσεις υπάρχουν, μάλλον η χρήση κάνει τη διαφορά στον αριθμό που βλέπουμε στους Ευρωπαϊκούς δρόμους. Για αυτό αναφέρθηκαν σε χρήστες του ΣΚ.
 

Eliaskat

Μέλος
Όνομα
Elias
Μοτό
GS 1250ADV
στις ταξινομήσεις η KTM είναι αρκετά πισω , αν θυμάμαι σωστά, μετα την 15 θέση,

Άλλο ένα στοιχείο είναι ότι τα ΚΤΜ που κυκλοφορούν τα περισσότερα είναι εισαγωγής..

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν περιμένετε να μάθετε αν το αγόρασε η το πήρε για τεστ;


Επίσης να ξεκαθαριστεί αν η τιμή του ΤΑ είναι "λαϊκή" η όχι, έχει κόσμο που θίγεται.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Χμμμμ …. μα με το CB500X;
Ναι οκ καλύτερο από το Τ7 στον δρόμο… αλλά κλείνει το βίντεο συγκρίνοντας το με το CB … τιμητικό για το CB (που για αυτό που είναι είναι ένα σούπερ μηχανάκι) υποτιμητικό για το TA. Βέβαια ο Dork είναι αυτός που είναι επισης…
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
χαχαχα ρε πατε καλά...?

τεστ το πηρα...

μου έδωσε όμως προσφορά 11620 με κεντρικό θερμενομενα χούφτες και πρίζα το μαυρο

νομίζω καλη τιμη
Κρατα την τιμη για αλλο μηχανακι...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
χαχαχα ρε πατε καλά...?

τεστ το πηρα...

μου έδωσε όμως προσφορά 11620 με κεντρικό θερμενομενα χούφτες και πρίζα το μαυρο

νομίζω καλη τιμη
Ναι...πώς σου φάνηκε δεν μας ειπες
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Λοιπόν σέ σχέση και με το βστρμ που είχα κάνει παλιότερα

Το ΤΑ είναι καλύτερο ψιλά
Είναι πιο παιχνιδιάρικο
Με καλύτερο μπροστινό και ίδιο το πίσω
Γενικός το μπροστινό δεν βουτάει τόσο πολύ όσο στο Σουζούκι
Στο Σουζούκι μου άρεσε καλύτερα το μοτέρ και τά φρένα ενώ στο ΤΑ οι αναρτήσεις και η καλύτερη θέση οδήγησης
Όλα αυτά στα συγκεκριμένα μηχανάκια που οδηγησα που δεν μου φάνηκαν και στην καλύτερη κατάσταση...
 

dimosthenes

Μέλος
Όνομα
Δημοσθενης
Μοτό
Transalp Xl750
Μετα από 2.500 χλμ. και αλλάζοντας 2 χώρες για να διασχίσω το Tranfagarasan και την Transalpina η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το μηχανάκι είναι πολύ ξεκούραστο για ταξίδι και πολλά χιλιόμετρα
Ήμουν μαζί με ακόμα 3 μηχανές περισσοτέρων κυβικών και δεν εμένα πίσω πουθενά, ο κινητήρας έχει πολύ δύναμη
Οι αναρτήσεις είναι αρκετά καλές στις κακοτεχνίες του δρόμου και απορροφούν τα πάντα αλλά σου βγάζουν την αίσθηση ότι είναι φθηνές εάν πέσεις σε καλή λακκούβα
Η ανεμοκαλυψη είναι τρομερή
Κατανάλωση πραγματικά χαμηλή 4,4λιτρα/100 με γκάζι σε εθνική 120-180 (φορτωμένο με 58λιτρα μπαγαζίερα)
Δονήσεις και κραδασμοί ανύπαρκτοι για την κατηγορία

Γενικά μου άφησε εξαιρετική εντύπωση





Sent from my iPhone using Tapatalk
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Μετα από 2.500 χλμ. και αλλάζοντας 2 χώρες για να διασχίσω το Tranfagarasan και την Transalpina η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το μηχανάκι είναι πολύ ξεκούραστο για ταξίδι και πολλά χιλιόμετρα
Ήμουν μαζί με ακόμα 3 μηχανές περισσοτέρων κυβικών και δεν εμένα πίσω πουθενά, ο κινητήρας έχει πολύ δύναμη
Οι αναρτήσεις είναι αρκετά καλές στις κακοτεχνίες του δρόμου και απορροφούν τα πάντα αλλά σου βγάζουν την αίσθηση ότι είναι φθηνές εάν πέσεις σε καλή λακκούβα
Η ανεμοκαλυψη είναι τρομερή
Κατανάλωση πραγματικά χαμηλή 4,4λιτρα/100 με γκάζι σε εθνική 120-180 (φορτωμένο με 58λιτρα μπαγαζίερα)
Δονήσεις και κραδασμοί ανύπαρκτοι για την κατηγορία

Γενικά μου άφησε εξαιρετική εντύπωση





Sent from my iPhone using Tapatalk
Το πηρες και στο πιο ωραιο χρωμα. :ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είναι τίμιο σε όλα
Φυσικά αν του είχαν από το πάνω ράφι αναρτήσεις θα πήγαινε συν 2Κ
Οκ
Όποιος το έχει και θέλει σιγά σιγά βάζει πίσω και μετά μπροστά από τις καλές
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ωραία η Ρουμανία !!!
Τρανσαλπινα τρασφαγκαρασαν
Μπράβο ωραία βόλτα κάνατε
Πάντα τέτοια
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Ωραίοςσσς με το transalp στην transalpina!!!! :friendship:
στα 92 άλογα που είναι και στα κλειστά κομμάτια καλή ώρα όπως εκεί που πέρασες κυνηγάς άνετα μεγαλύτερες μηχανές , ροπή θέλεις στις χαμηλές να βγαίνεις απτην στροφή και να φτάνεις λίγο γρήγορα στην επόμενη
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Ρε παιδιά ήρθε σήμερα 1 νεο transalp μαζι στη βόλτα… δεν ξέρω πως μπορεί να συγκριθεί αυτό με Τ7 στο χώμα.

Διπλα δίπλα, χωρίς να καβαλήσεις, αν τα βάλεις το transalp είναι λες και έχει βγει στη σύνταξη μια δεκαετία
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom