Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ από τις περιγραφές που είδαμε εδώ, παρατήρησα αυτό που λέει κι ο Κώστας.
Και στις 2 περιπτώσεις κοπανήματος (Μανώλη και Γιώργη) σπάσανε, μετακινήθηκαν κλπ τα κάγκελα. Τη γλίτωσαν οι βαλίτσες, οι οποίες όντως δε σπάνε , ή μάλλον σπάνε με βαριά. Δοκιμασμένο στις πλαστικές givi, όταν για δικούς μου λόγους προσπαθούσα να σπάσω μία. Γι άλλες πλαστικές δεν ξέρω, αλλά οι GIvi δε σπάνε!
Το θέμα όμως είναι μόνο αυτό, όταν επιλέγεις βαλίτσα?
ΠΧ και η τούρατεκ που μου έφυγε από πάνω (την άφησα ανασφάλιστη) κι έπεσε στο δρόμο ενώ πήγαινα με καμιά 100αρα, τίποτα δεν έπαθε. Και σε πτώσεις σταματημένος, ή με λίγα, πάλι τίποτα δεν έπαθε. Αλλά δεν πάθανε και τα κάγκελα!!!
Όπως δεν έπαθαν και τα κάγκελα της BMW στο πέσιμο που έχω δείξει σε βιντεάκι, το περασμένο καλοκαίρι.
Τώρα, αυτοκίνητο δε με κοπάνησε στη βαλίτσα, όπως το Μανώλη στην Τουρκία, οπότε δεν έχω άποψη τι θα κάνουν σε τρακάρισμα.

Πιστεύω ότι το κριτήριο για αγορά βαλίτσας, πρέπει να είναι η χρήση.
Κάποιος που δε θα πατήσει ποτέ σε κάμπινγκ, ή θα το κάνει σπάνια, δε χρειάζεται όσα προσφέρουν οι μεταλλικές.
Εγώ που πάω κάθε καλοκαίρι, το θέλω το εξωτερικό φορτίο απαραίτητα!
Επίσης θέλω άνοιγμα από πάνω κι όχι στο πλάι, θέλω το μικρότερο δυνατό πλάτος συνολικά, δυνατές βάσεις που δε στραβώνουν κλπ. Οπότε οι μεταλλικές καλής σχεδίασης και ποιότητας, είναι μονόδρομος!
Έχοντας τις Touratech Zega Pro για 5 χρόνια, κατέληξα ότι οι "μαμά" BMW adventure είναι πιο βολικές, πιο όμορφες, με απλούστατο κι ασφαλές κούμπωμα και με μικρότερο πλάτος συνολικά, στον ίδιο πρακτικά όγκο κι εκεί πήγα πέρσι. Δεν το μετάνοιωσα σε χώμα και άσφαλτο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Η απάντηση είναι μια και δεν χωράει συζήτηση. Για adventure εξορμήσεις καλύτερα είναι τα καλά σαμάρια.

Δεν αναφέρεις βέβαια ότι στις πλαστικές του Κώστα η μία βαλίτσα δεν έβγαινε με τίποτα και ότι προς το τέλος του ταξιδιού ο Χριστόφορος μάζευε τις δικές του από τα χαντάκια...
Αυτο δεν εχει να κανει Παντελη με το πλαστικες vs αλουμινενιες αλλα με τον μηχανισμο κουμπωματος. Πληροφοριακα και ο δικος μου μηχανισμος της αριστερης βαλιτσας ειχε παρει αμμο και ειχα κι'εγω προβλημα να τη βγαλω αλλα τουλαχιστο εβγαινε με δυσκολια - δεν ξερω αν θυμασαι αλλα προσπαθωντας να βγαλω τη βαλιτσα εριξα κατω το μηχανακι σε κεινο το τελευταιο βενζιναδικο στην Beineu του Καζακσταν :mad: πριν την επικη διανυκτερευση στα συνορα με το Ουζμπεκισταν :eek: Και με τετοιο απιστευτο κοπανημα που φαγαμε σ'αυτο το ταξιδι, ειναι αποριας αξιο οτι μονο η βαλιτσα του Χριστοφορου εφυγε απο το μηχανακι - κι'αυτο στην επιστροφη.

Παντως να ομολογησω οτι Σαμαρια (Παντελης) vs Πλαστικες Βαλιτσες (οι αλλοι) σημειωσατε 1. Αλλα για μια στιγμη, σε ενα απλο πεσιμο εσπασε το λαδι που κουβαλαγες μεσα στο ενα σαμαρι και γινανε ολα μανταρα, ασε που το σαμαρι τρυπησε κιολας απο αντικουνουπικο που χυθηκε μεσα o_O οποτε μαλλον σημειωσατε Χ :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επανερχομενος στις βαλιτσες, τοβαλε πολυ σωστα πανω ο Δασικος, η ουσια ειναι τι βολευει τον καθενα. Και η δυνατοτητα προσθετου δεσιματος σχετικα βαριων πραγματων πανω στις αλουμινενιες ειναι σημαντικη γι'αυτους που τη χρειαζονται.

Αλλα ο λογος που εγραψα το ποστ #337 ειναι αλλος. Πριν ξεκινησω για το ταξιδι στην Ασια ειχα την εντυπωση οτι επρεπε σωνει και καλα να παρω μεταλλικες βαλιτσες λογω αντοχης - ειχα ματιασει τις 37αρες Trekker Outback (σε μαυρο :cool:) και χαλαστηκα οταν διαπιστωσα οτι δεν βολευουν την συνεπιβατηδα. Οποτε αναγκαστηκα να παρω τις αρχαιες πλαστικες Kappa K40 που εχω, μαζι με ιμαντες με καστανια μηπως γινει καμια στραβη, αλλα τελικα φαγανε τα ασχημα πεσιματα χωρις να ιδρωσει το αυτι τους! :ok:

Question: παιζει να παει κανεις adventure ταξιδι με (ανθεκτικες) πλαστικες βαλιτσες αν βολευουν? Answer: :yew:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Αλλα για μια στιγμη, σε ενα απλο πεσιμο εσπασε το λαδι που κουβαλαγες μεσα στο ενα σαμαρι και γινανε ολα μανταρα, ασε που το σαμαρι τρυπησε κιολας απο αντικουνουπικο που χυθηκε μέσα...
Γκουχ, γκουχ...

Ναι, οκ. Για το λάδι έχεις δίκιο. Δεν έπρεπε να είναι εκεί αλλά στον επάνω σάκο. Όσο για το αντικουνουπικο, το συγκεκριμένο πιστεύω θα τρυπουσε ακόμη και τις μεταλλικές βαλίτσες...

Ο μηχανισμός ασφάλισης των βαλιτσων είναι θέμα αλουμινένιων ή πλαστικών. Μόνο οι πλαστικές έχουν τέτοιους μηχανισμούς που στα δύσκολα ή κολλάνε ή εγκαταλειπουν.

Επισης θεωρώ ότι αν σε adventure καταστάσεις φτάσεις στο σημείο να φορτώσεις πράγματα επάνω από τις πλαϊνές βαλίτσες τότε το βάρος θα έχει γίνει απλά απαγορευτικό για καταστάσεις λίγο πιο ζόρικες.

ΑΝ όμως θέλει κάποιος πλαστικές όπως εσύ γιατί είναι πιο ανθεκτικές, με σωστό μηχανισμό ασφάλισης όπως εγώ για να μην κολλάνε ή σπάνε και να φορτώνεις πράγματα επάνω όπως θέλει ο Κώστας ΤΌΤΕ παίρνεις τις Hepco Becker Gobi που συνδυάζουν όλα τα παραπάνω.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Μιας και διάβασα κάτι λάδια να αναφέρω και εγώ μια ιστορία για μελλοντική αποφυγή.
Φορτώνω κάτι σαμάρια του κ@λου στο scooter με σκοπό να πάω δικάβαλος με ένα φίλο Σέρρες-Χαλκιδική για camping καλοκαίρι πριν κάτι χρόνια.
Βάζω γκαζάκι και παραφινέλαιο στην δεξιά πλευρά του scooter πάνω από την εξάτμιση.
Σταθερός 100χλμ/ώρα σε μια ευθεία προς Νιγρίτα.
Μπαμ.
Κοιτάω δεξί καθρέφτη και βλέπω σαμπουάν-κωλόχαρτα-σώβρακα- να φεύγουν στον δρόμο.
Σταματάω.
Έσκασε το παραφινέλαιο και άνοιξε την τσάντα σαν τριαντάφυλλο προς τα έξω.
Το γκαζάκι είχε μαυρίσει απ'εξω (αν έσκαγε παίζει να ήμουν ακόμα σε τροχιά γύρω από την σελήνη).
Το χταπόδι που είχαμε δέσει τα μπαγκάζια είχε μπει στον άξονα της ρόδας.
Το κόβαμε κανά μισάωρο με ένα σουγιά.
Όση ώρα κόβαμε, έχουμε σταματήσει σε μυρμηγκοφωλιά και να έχουν ανέβει όλα τα μυρμήγκια πάνω μας (αυτά τα μεγάλα) με 40 βαθμούς έξω.
Ξαναφορτώνουμε μέσα στον ιδρώτα.

Το ηθικό δίδαγμα?
Τα προφυλακτικά πάνω μας γιατί άμα γνωρίσετε καμιά γκόμενα στην παραλία θα μείνετε με ένα handjob ξημερώματα και το μυρμήγκι θα έχει ήδη φάει το πρώτο προφυλακτικό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μιας και διάβασα κάτι λάδια να αναφέρω και εγώ μια ιστορία για μελλοντική αποφυγή.
Φορτώνω κάτι σαμάρια του κ@λου στο scooter με σκοπό να πάω δικάβαλος με ένα φίλο Σέρρες-Χαλκιδική για camping καλοκαίρι πριν κάτι χρόνια.
Βάζω γκαζάκι και παραφινέλαιο στην δεξιά πλευρά του scooter πάνω από την εξάτμιση.
Σταθερός 100χλμ/ώρα σε μια ευθεία προς Νιγρίτα.
Μπαμ.
Κοιτάω δεξί καθρέφτη και βλέπω σαμπουάν-κωλόχαρτα-σώβρακα- να φεύγουν στον δρόμο.
Σταματάω.
Έσκασε το παραφινέλαιο και άνοιξε την τσάντα σαν τριαντάφυλλο προς τα έξω.
Το γκαζάκι είχε μαυρίσει απ'εξω (αν έσκαγε παίζει να ήμουν ακόμα σε τροχιά γύρω από την σελήνη).
Το χταπόδι που είχαμε δέσει τα μπαγκάζια είχε μπει στον άξονα της ρόδας.
Το κόβαμε κανά μισάωρο με ένα σουγιά.
Όση ώρα κόβαμε, έχουμε σταματήσει σε μυρμηγκοφωλιά και να έχουν ανέβει όλα τα μυρμήγκια πάνω μας (αυτά τα μεγάλα) με 40 βαθμούς έξω.
Ξαναφορτώνουμε μέσα στον ιδρώτα.

Το ηθικό δίδαγμα?
Τα προφυλακτικά πάνω μας γιατί άμα γνωρίσετε καμιά γκόμενα στην παραλία θα μείνετε με ένα handjob ξημερώματα και το μυρμήγκι θα έχει ήδη φάει το πρώτο προφυλακτικό.
:he
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Θα ηθελα την γνωμη σας για πλαινες βαλιτσες αλουμινιου για το Τενερε.

Δεν ειχα ποτε ως τωρα πλαινες βαλιτσες σε καμια απο τις μοτοσυκλετες μου και νομιζω οτι ηρθε η ωρα
να εξοπλιστω. Εριξα μια ματια για τις εργοστασιακες οι οποιες μου φαινονται ακριβες και δεν εχουν δεστρες για να φορτωσεις πανω τους.
Εκανα μια ερωτηση στον Earth Explorer και μου ειπε 560 ευρω για 2 χ 38 λιτρων .
Επισης βρηκα αυτες εδω στα 380 το ζευγαρι και το σκεφτομαι.
Λεγονται QURO
Τις εχει δοκιμασει κανεις?

https://www.car.gr/parts/photos/8929725/
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
αποστολη οι βαλιτσες ειναι KAPPA
Kappa ειναι μονο η κεντρικη. Οι αλλες ειναι quro και μαλλον κινεζικες. Αν δεις ολες τις φωτο θα δεις οτι απλα μοιαζουν με τις kappa.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
μπορει να κανω λαθος...
αλλα νομιζω οτι και οι τρεις ειναι ''καπα''...
οι βασεις για την τριπλετα ειναι σιγουρα Quro....
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
μπορει να κανω λαθος...
αλλα νομιζω οτι και οι τρεις ειναι ''καπα''...
οι βασεις για την τριπλετα ειναι σιγουρα Quro....

προσεξε καλα και θα δεις οτι το γραφουν στα πλαινα.....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Εχει παιξει το θεμα με αυτες εδω και στα νεοτερα μηνυματα.
Εαν ημουν για βαλιτσες θα τις επαιρνα, δεν με παιρνει και για παραπανω..
Δεν εχω βρει σχεδον τιποτα για αυτες ή τις τις Pazoma απο κατοχους σε αναζητησεις για πληφοριες απο χρηση.
Μαλλον θα τις επαιρνα απο εδω γιατι χλωμο να μη φανε τελωνειο αφου το δεμα θα ειναι τεραστιο συν οτι θα τις περναγα στα εξοδα μου/τιμολογιο.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Εχει παιξει το θεμα με αυτες εδω και στα νεοτερα μηνυματα.
Εαν ημουν για βαλιτσες θα τις επαιρνα, δεν με παιρνει και για παραπανω..
Δεν εχω βρει σχεδον τιποτα για αυτες ή τις τις Pazoma απο κατοχους σε αναζητησεις για πληφοριες απο χρηση.
Μαλλον θα τις επαιρνα απο εδω γιατι χλωμο να μη φανε τελωνειο αφου το δεμα θα ειναι τεραστιο συν οτι θα τις περναγα στα εξοδα μου/τιμολογιο.

Αν το αποφασισω θα τις παρω απο εδω δεν το ρισκαρω για τελωνειο. Ασε που θα τις δω και απο κοντα πρωτα.
Καλο βεβαια θα ηταν να περναμε και μια γνωμη απο καποιον που τις φοραει ηδη.
Ο Γιωργος ηδη βρηκε ενα ποστ απο καποιον που ελεγε
οτι βαζουν λιγο νερο απο το καπακι. Αν ειναι μονο αυτο θα το φτιαξουμε δεν θα ναι τιποτα το τρομερο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αν το αποφασισω θα τις παρω απο εδω δεν το ρισκαρω για τελωνειο. Ασε που θα τις δω και απο κοντα πρωτα.
Καλο βεβαια θα ηταν να περναμε και μια γνωμη απο καποιον που τις φοραει ηδη.
Ο Γιωργος ηδη βρηκε ενα ποστ απο καποιον που ελεγε
οτι βαζουν λιγο νερο απο το καπακι. Αν ειναι μονο αυτο θα το φτιαξουμε δεν θα ναι τιποτα το τρομερο.
http://www.yamahasupertenere.com/index.php?topic=18771.0

ακομη ενας κατοχος και εδω....
αναφερει ιδιο προβλημα ...
οσο αφορα την στεγανοποιηση....
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Top Bottom