Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Εχοντας αφαιρεσει την πισω αναρτηση αναρωτιεμαι μπορω να βρω καπου τις ποσοτητες λαδιων το ιξωδες και τα αλλα χαρκτηριστικα της αναρτησης;
Ρωταω γιατι εχω γνωστο που ασχολειται με αυτη τη δουλεια αλλα οχι σε μηχανακια..


Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα Ακη.

Στο αμορτισερ του Dakar (που είναι διαφορετικό) έβαλα rock oil svi 2.5 και μου άρεσε πολύ. Το αναγραφόμενο ιξώδες στα λάδια αναρτήσεων βέβαια, δεν έχει πρακτική σημασία γιατί δεν υπάρχει προτυποποίηση όπως στα λάδια κινητήρα, συνεπώς υπάρχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις (μια αναζήτησή στον ιστό θα σε πείσει)!

Στην ποσότητα δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί στο δικό μου αμορτισερ, κάνεις πλήρωση από το δοχείο αζώτου και βάζεις όσο χωράει, μέχρι να ξεχειλίσει. Πάντως το δικό μου πήρε περίπου μισό λίτρο, όποτε το δικό σου φανταζομαι λιγότερο αφού είναι πιο κοντό και δεν έχει και δοχείο!

Ελπίζω να βοήθησα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ακη το παραπανω link λεει για λαδακι 2.5w σα γενικος κανονας συμφωνα με την ερευνα που εκανε αυτος για την ανακατασκευή ρωτωντας επαγγελματιες.
Και επισης οτιδηποτε κατω απο 5w αλλα συνηθως 2.5w




Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ωραια θενκς αμυρου περιμενω να δω και το λινκ γιατι επρεπε να κανω εγγραφη... christoslazy του dakar πρεπει να ειναι και πιο ευκολο το σερβις του αποτι χω καταλαβει...κραταω αυτο περι ιξώδους που ειπε και ο Κωστας και βλεπουμε ..

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραια θενκς αμυρου περιμενω να δω και το λινκ γιατι επρεπε να κανω εγγραφη... christoslazy του dakar πρεπει να ειναι και πιο ευκολο το σερβις του αποτι χω καταλαβει...κραταω αυτο περι ιξώδους που ειπε και ο Κωστας και βλεπουμε ..

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε μένα άνοιξε το λινκ χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Σε μένα άνοιξε το λινκ χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο.
Εχεις δικιο...ημουν απο ταπατοκ και δεν ανοιγε...μπηκα απο browser και ολα καλα...

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Το διαβασα.του dakar υπαρχει σαν διαδικασια σε διαφορα φορουμ.του απλου λενε θελει ειδικο...γιαυτο ψαχνω οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες να δω τι παιζει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Α συγγνώμη ναι το απλό δεν είναι... Απλό. Αν είναι showa όπως το dakar μάλλον δεν είναι δύσκολο για μαγαζί.

Μπορείς να βάλεις dakar και να στο κοντύνουν.
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Α συγγνώμη ναι το απλό δεν είναι... Απλό. Αν είναι showa όπως το dakar μάλλον δεν είναι δύσκολο για μαγαζί.

Μπορείς να βάλεις dakar και να στο κοντύνουν.
Αυτό γίνεται εύκολα αφού θα ανοιχτεί! Όπως και το αντίθετο που έκανα εγώ, μέχρι ενός σημείου φυσικά!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ερωτηση...ανοιξα καπακι για ρυθμιση βαλβιδων.και οπως αναμενοταν ειναι εκτος οι βαλβιδες.καπελωτα που μπορω να βρω εκτος απο αντιπροσωπεία?γιατι δεν εχουν και αυτοι και μου λενε παραγγελια απο εξωτερικο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Διαβαζω στον f650crossroadz οτι και αftermarket βαζεις αρκει να ειναι 10mm. Ποιος εχει γενικα δε ξερω.Θελει τηλεφωνικη ερευνα
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Ερωτηση...ανοιξα καπακι για ρυθμιση βαλβιδων.και οπως αναμενοταν ειναι εκτος οι βαλβιδες.καπελωτα που μπορω να βρω εκτος απο αντιπροσωπεία?γιατι δεν εχουν και αυτοι και μου λενε παραγγελια απο εξωτερικο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άμα βρεις κάπου πες μου και εμένα!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Λογικα η διαμετρος

Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
.


Στάλθηκε από το LM-X525 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ειναι απο τα μεταγενεστερα μοντελα...το δικο μου το μονομπουζο του 2001 ειναι μεγαλυτερες.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Ερωτηση...ανοιξα καπακι για ρυθμιση βαλβιδων.και οπως αναμενοταν ειναι εκτος οι βαλβιδες.καπελωτα που μπορω να βρω εκτος απο αντιπροσωπεία?γιατι δεν εχουν και αυτοι και μου λενε παραγγελια απο εξωτερικο.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στα 60+ χιλ χιλ δε χρειάστηκα ρύθμιση, μόνο έλεγχο εκανα και ήταν πάντα ΟΚ! Στα ποσά χλμ είσαι και χρειάζεται ρύθμιση;

Οι παραγγελίες εξωτερικού της αντ/σειας γενικά δεν αργούν πάντως, σε διαφορά πράγματα που χρειάστηκα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Στα 60+ χιλ χιλ δε χρειάστηκα ρύθμιση, μόνο έλεγχο εκανα και ήταν πάντα ΟΚ! Στα ποσά χλμ είσαι και χρειάζεται ρύθμιση;

Οι παραγγελίες εξωτερικού της αντ/σειας γενικά δεν αργούν πάντως, σε διαφορά πράγματα που χρειάστηκα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Οι εξαγωγείς ηταν στα 0.20 και 0.27(η μια δηλαδη ακριβως λιγο πανω απο το οριο και η αλλη εκτος).και οι εισαγωγεις ηταν 0.13 και 0.12 δηλαδη λιγο εκτος απο το 0.11 που δινει το μανιουαλ.69000 χλμ εχει το κοντερ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom