Bmw F650gs /Dakar Modified, Accessories and Problems

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Πάλι τα ίδια κανει παιδιά...σβήνει δηλαδή στο ρελαντί :(
Πρέπει να δοκιμάσω ένα σίγουρα λειτουργικό tps πριν πω οτιδήποτε...πάλι καλά που δεν πήγα στην βόλτα στην Παύλιανη.....
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Πάλι τα ίδια κανει παιδιά...σβήνει δηλαδή στο ρελαντί :(
Πρέπει να δοκιμάσω ένα σίγουρα λειτουργικό tps πριν πω οτιδήποτε...πάλι καλά που δεν πήγα στην βόλτα στην Παύλιανη.....
Ωχχχ, έχει μήπως κάποια βαλβίδα για το ρελαντί ή κάποια άλλη διάταξη,
ή το ρελαντί το καθορίζει το tp ;;;
Αν κάνεις "μηδενισμό" στο tps, (μετά το άνοιγμα του διακόπτη 3 ανοίγματα του γκαζιού πριν το πάτημα της μίζας) για πόσο "κρατάει" τις ΣΑΛ του ρελαντί;;;
/// Β
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Πάλι τα ίδια κανει παιδιά...σβήνει δηλαδή στο ρελαντί :(
Πρέπει να δοκιμάσω ένα σίγουρα λειτουργικό tps πριν πω οτιδήποτε...πάλι καλά που δεν πήγα στην βόλτα στην Παύλιανη.....
Πάλι τα ίδια κανει παιδιά...σβήνει δηλαδή στο ρελαντί :(
Πρέπει να δοκιμάσω ένα σίγουρα λειτουργικό tps πριν πω οτιδήποτε...πάλι καλά που δεν πήγα στην βόλτα στην Παύλιανη.....
Στη θέση σου θα πήγαινα πρώτα από ένα εξουσιοδοτημένο για να σιγουρεψω ότι έχει το σωστό software. Εκεί θα ζητούσα και ένα adaptation reset που είναι απαραίτητο μετά από αντ/ση αισθητήρων και παρελκομένων του κινητήρα, ενδεχομένως και του TPS. Νομίζω θα έκανε καλό και για την περίπτωση καθαρισμού του idle actuator. Το reset γίνεται και σε οποιοδήποτε εξειδικευμένο συνεργειο (ή ακόμα και στο σπιτι) με διαγνωστικό GS911. Η τεχνική με το άνοιξε κλείσε του γκαζιού για ρισετ δεν περιγράφεται πουθενά στο repair manual και ο Αυστραλός το περιγράφει ως αστικό μύθο.

Με την ευκαιρία, δες και αν έχει πειραχτεί το βιδακι στο οποίο τερματίζει η πεταλούδα του γκαζιού. Αν γι’αυτό ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο πχ λαθος τοποθέτηση της γκαζιερας, δεν κλείνει τελείως η πεταλούδα , θα δημιουργεί πρόβλημα στο ρελαντί.

Επίσης, φανταζομαι εφαρμόζεις το να μην αγγίζεις το γκάζι πριν εκκινήσει το μοτέρ.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα , ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο ντακαρκι,πηγαίνω χώμα και μου αρέσουν οι χαλαρές διελεύσεις αλλά το χρησιμοποιώ και σαν μεταφορικό μέσο με αρκετή άσφαλτο
Οι επιλογές που μου έχουν δώσει είναι
Medzeler tourance 230€
Bridgestone ax41. 270€
Pirelli mt60. 240€
Pirelli mt21 αλλά με φάρδος 120 στα 190€
Τι θα προτείνατε εσείς;
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Η πιο αξιοπρεπείς επιλογή για χώμα και ασφαλής κίνηση στην άσφαλτο είναι κατά τη γνώμη μου τα. Tkc 80
Τα mt 21 υπέροχα στο χώμα, θέλουν πάρα πολλή προσοχή στην άσφαλτο
Από όλα τα παραπάνω που έγραψες θα πήγαινα στα ax41

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Καλησπέρα , ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο ντακαρκι,πηγαίνω χώμα και μου αρέσουν οι χαλαρές διελεύσεις αλλά το χρησιμοποιώ και σαν μεταφορικό μέσο με αρκετή άσφαλτο
Οι επιλογές που μου έχουν δώσει είναι
Medzeler tourance 230€
Bridgestone ax41. 270€
Pirelli mt60. 240€
Pirelli mt21 αλλά με φάρδος 120 στα 190€
Τι θα προτείνατε εσείς;
ΜΤ60 απο μένα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να βάλω και άλλες δύο δοκιμασμένες επιλογές στη λίστα...
Metzeler Sahara και Shinko 804/805...
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Καλησπέρα , ετοιμάζομαι να αλλάξω λάστιχα στο ντακαρκι,πηγαίνω χώμα και μου αρέσουν οι χαλαρές διελεύσεις αλλά το χρησιμοποιώ και σαν μεταφορικό μέσο με αρκετή άσφαλτο
Οι επιλογές που μου έχουν δώσει είναι
Medzeler tourance 230€
Bridgestone ax41. 270€
Pirelli mt60. 240€
Pirelli mt21 αλλά με φάρδος 120 στα 190€
Τι θα προτείνατε εσείς;
Μπορείς γίνει και συνδυασμό δύο διαφορετικών τύπων μπρος-πίσω.
Κατά τα άλλα:
  • το εμπρός ΜΤ-21 είναι ΟΚ για άσφαλτο ακόμα και στο βρεγμένο με "παραχωρήσεις", έχει όμως γρήγορη και ασύμμετρη φθορά, αλλά είναι δυνατό να αλλάξει φορά τοποθέτησης, ώστε η φθορά να επέλθει κατά το δυνατό ομοιόμορφα, το πίσω 120άρι δεν με άρεσε πουθενά και ειδικά στην άσφαλτο.
  • το TKC-80 που προτάθηκε είναι επίσης μια αξιόλογη all-around επιλογή με την επισήμανση ότι στην παραμικρή λάσπη απαιτεί "ζογκλερικές" ικανότητες (τουλάχιστον από έναν αδαή σαν και μένα)
Άλλα ελαστικά δεν έχω δοκιμάσει, αλλά τα Tourance & τα MT60, εκτιμώ, θα προβληματίσουν στην πρώτη ελαφρώς απαιτητική διαδρομή εκτός δρόμου.
Η επόμενη δοκιμή θα είναι Anakee Wild εμπρός, για τα οποία οι απόψεις είναι εν γένει θετικές.
/// Β
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ από τα ΑΧ 41 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άψογα στην άσφαλτο αλλά και στο χώμα.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Εγώ από τα ΑΧ 41 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άψογα στην άσφαλτο αλλά και στο χώμα.
Είναι από τα πιο ακριβά;τι φθορά έχουν;
Επίσης τι ποσοστό θα τα έδινες;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Είναι από τα πιο ακριβά;τι φθορά έχουν;
Επίσης τι ποσοστό θα τα έδινες;
Με το μπροστά έχω 4.000 χλμ και είναι ακόμα πάνω από τη μέση. Ποσοστό 60/40 χώμα/άσφαλτο. Το πίσω τώρα συμπληρωσε 1000χλμ και είναι σαν καινούργιο.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Θα έλεγα και λαμβάνοντας υπόψιν αυτά πού έχω δει ότι το πίσω βγάζει από 5 μέχρι 7 χιλιάδες χλμ. Είναι όμως πολύ καλύτερο στην λάσπη από το tkc 80
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Θα έλεγα και λαμβάνοντας υπόψιν αυτά πού έχω δει ότι το πίσω βγάζει από 5 μέχρι 7 χιλιάδες χλμ. Είναι όμως πολύ καλύτερο στην λάσπη από το tkc 80
Σημαντική παρατήρηση αυτή. Προέρχεται από ιδία εμπειρία;;; και σε τι μοτό;;;
Ρωτάω, γιατί πλέον τα ηλεκτρονικά παίζουν μεγάλο ρόλο:
εκεί που ο ίδιος "χόρευα" στην λάσπη με το 650 και TKC-80,
το 850 με το off-road mode και TKC-70 περνούσε "κυρία" * !!!
(* ή τουλάχιστον έτσι αντιλαμβανόμουν)
/// Β
 
Top Bottom