KTM 790 Adventure

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
η συγκεκριμενη κατηγορια που ξεπεταγεται τα τελευταια χρονια εχει πολυ ενδιαφερον!! ενα ελαφρυ δικυλινδρο ον-οφ που θα παει καλα στο χωμα αλλα θα το φορτωσεις με βαλιτσες να πας δικαβαλος διακοπες... πιστευω οτι και με το 790 και με το τ7 και με το triumph θα τα κανεις αυτα με τα 2 πρωτα να ειναι καλυτερα στο χωμα και το 3ο να ειναι καλυτερο στην ασφαλτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα παει χωμα.. αν λοιπον γινει πραγματικοτητα αυτη η κατηγορια το 2018/2019 τοτε αυτα τα μηχανακια θα ειναι η χρηση τομη..!!

θα κανουν τα παντα... θα το φτανεις πινδο απο χωμα στον γυρισμο θα μπαινεις στις σερρες στην πιστα και την αλλη μερα θα το παρεις να πας στην δουλεια σου, σουπερμαρκετ, καφε κτλ κτλ...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
επισης καλο ειναι να μην βγαλει 2 εκδοσεις s και r... να βγαλει μια και να ξερεις τι παιρνεις...
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Το γυμνό 790 (duke) λένε 105 άλογα 169 κιλά στεγνό. Οπότε για adve... :brbq:

...καλά 200! Αν και μέχρι να βγει παραγωγή απ' ό,τι φαίνεται θα υπάρξει μπόλικος χρόνος για λίγη δίαιτα και άσκηση
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
η συγκεκριμενη κατηγορια που ξεπεταγεται τα τελευταια χρονια εχει πολυ ενδιαφερον!! ενα ελαφρυ δικυλινδρο ον-οφ ......

θα κανουν τα παντα... θα το φτανεις πινδο απο χωμα στον γυρισμο θα μπαινεις στις σερρες στην πιστα και την αλλη μερα θα το παρεις να πας στην δουλεια σου, σουπερμαρκετ, καφε κτλ κτλ...
Λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.....αλλα μακάρι να βγάλουν τέτοιο μηχανάκι!
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
η συγκεκριμενη κατηγορια που ξεπεταγεται τα τελευταια χρονια εχει πολυ ενδιαφερον!! ενα ελαφρυ δικυλινδρο ον-οφ που θα παει καλα στο χωμα αλλα θα το φορτωσεις με βαλιτσες να πας δικαβαλος διακοπες... πιστευω οτι και με το 790 και με το τ7 και με το triumph θα τα κανεις αυτα με τα 2 πρωτα να ειναι καλυτερα στο χωμα και το 3ο να ειναι καλυτερο στην ασφαλτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα παει χωμα.. αν λοιπον γινει πραγματικοτητα αυτη η κατηγορια το 2018/2019 τοτε αυτα τα μηχανακια θα ειναι η χρηση τομη..!!

θα κανουν τα παντα... θα το φτανεις πινδο απο χωμα στον γυρισμο θα μπαινεις στις σερρες στην πιστα και την αλλη μερα θα το παρεις να πας στην δουλεια σου, σουπερμαρκετ, καφε κτλ κτλ...
Λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.....αλλα μακάρι να βγάλουν τέτοιο μηχανάκι!
Νομιζω υπάρχει ηδη αυτη η κατηγορια 10 χρονια τωρα.
Και κάνει ολα αυτα που ειπες.
(Ενταξει στις Σερρες δε θα σπασει και τα χρονομετρα)




Απλα οι αλλοι τωρα ξυπνησαν.




 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομιζω υπάρχει ηδη αυτη η κατηγορια 10 χρονια τωρα.
Και κάνει ολα αυτα που ειπες.
(Ενταξει στις Σερρες δε θα σπασει και τα χρονομετρα)




Απλα οι αλλοι τωρα ξυπνησαν.

Δεν υπάρχουν μηχανάκια.....αλλα "αναβατες" που τα κάνουν Όλα!
Νομίζω ότι δεν θα καταφέρουν ποτέ οι εταιρείες να φτάσουν τα θέλω των χρηστών!
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα ξεπερνάνε τα μηχανάκια και τις δυνατότητες τους και αυτό είναι που εξελίσσει τα μηχανάκια!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φίλος , τώρα σε Ινδία και Νεπάλ...






είπατε για μηχανάκια....?:D

Ν ακούτε τον ασπρομάλλη γέροντα! ;)

Σημείωση: Ο Θωμάς έχει 1190 R αλλά για εκεί κάτου έφυγε αεροπορικώς και νοίκιασε ή αγόρασε εκεί μηχανή ;) Το έκανε και πέρσι με τον Παναγιώτη το Μαγγελάνο που πήγαν Βιετνάμ!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και το πρωτότυπο που παρουσιάστηκε στην EICMA 2017.
Πάντως πρέπει να είναι πολύ κοντά στο μοντέλο παραγωγής.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αυτά τα εξόγκωματα στα πλαϊνά τι να είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά τα εξόγκωματα στα πλαϊνά τι να είναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ρεζερβουάρ 25lit.
για να είναι μηχανάκι της προκοπής, πρέπει να έχει εξογκώματα εκεί ;)
το κατάλαβαν στην ΚΤΜ κι αφού κυλίνδρους δε μπορούσαν να βάλουν, έβαλαν ντεπόζιτα:stm:



ΥΓ: μην ξανακούσω ΚΤΜα να πει κακιά κουβέντα για τα "βυζιά" μας:cool:

:ll:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο τυπος που περιγράφει ειναι ολα τα λεφτα!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
για να είναι μηχανάκι της προκοπής, πρέπει να έχει εξογκώματα εκεί ;)
το κατάλαβαν στην ΚΤΜ κι αφού κυλίνδρους δε μπορούσαν να βάλουν, έβαλαν ντεπόζιτα:stm:



ΥΓ: μην ξανακούσω ΚΤΜα να πει κακιά κουβέντα για τα "βυζιά" μας:cool:

:ll:
Μόνο που αυτό δεν έχει "βυζιά":D
Έχει κάκαλα...;) :yew:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ποιο Τολμημα για τρικυλινδρο??? Ειναι σαν να μου λες οτι η BMW Τολμησε να βγαλει boxer.Τολμημα θαταν να ΜΗΝ βγαλει τρικυλινδρο;)
Ε οχι δα...:Dειναι σαν να λεμε οτι αυτα τα Triumph δεν θα τα ξαναδουμε...ε οχι...δεν...δεεεεν...:geek:
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
Το είδαμε κι αυτό απο κοντά...
Σύντομα θα γίνει η μπεμβεδοποίηση της ΚΤΜ και η Κατεμοποίηση της Husqvarna.
Αυτό που είδατε ΜΗΝ περιμένετε να το δείτε. Το πίσω αμορτισέρ δε, αν δουλέψει στο χώμα να μΕ γράψετε... Ημαν στην έκθεση και μιλούσα με τον μηχανικό που είμασταν μαζί Αφρική και ήταν απογοητευμένος. Χωρίς brembo φρένα, με ενα πίσω μοχλικό που έρχεται απο τα street, με με με... Βέβαια, εδω πουλάει το BMW, που κάθε ανάρτηση είναι λαχείο να μην σου μείνει στο χέρι. Αυτά βλέπουν στην ΚΤΜ, το δίνουν στον Birch και σου πλασάρουν ''Extreme'' . Αντε γεια... Αυτά τα μηχανάκια είναι αποτέλεσμα ανθρώπων που είναι πίσω απο ενα Excel και βλέπουν νούμερα. Τέλος. Όσο οι τρελοί με τα τύπου ραλλύ είναι ελάχιστοι, και νομίζουμε εμεις οι αναγνώστες ότι είμαστε πολλοί, ΔΕΝ θα κατασκευαστεί τέτοιο μηχανάκι. Ενδεικτικά να σας πω, ότι η ΚΤΜ Βασιλείας έχει πουλήσει 50 περίπου κιτ για το 690 σε 4? χρόνια? Κάτι τέτοιο. Αυτά είναι όχι νούμερα που 'κάποιος' που του είπε 'κάποιος' και τα είπε σε εμένα, αλλά νούμερα μοτοσυκλετών που έχω συμμετάσχει κι εγώ να φτιαχτούν. Ο Ρουμάνος με το 690 έχει πουλήσει περίπου 40 και πες ο Omega απο την Αφρική άλλα τόσα. Τα κάνω όλα 150 για να είμαστε κύριοι. Βάζω σε αυτά και άλλα 25 701 για να τσογάρω. 175. Σας τα κάνω 200. 500? Ενδεικτικά να πω, απο τους όσους ενδιαφερόμενους βλέπετε στο ιντερνετ και μπράβο και ζήτω και ουαΩ και το επόμενό μου μηχανάκι θα είναι αυτό και πουλάω το σπίτι μου αύριο, αν το 8-10% αγοράσει είναι ζήτημα τον πρώτο χρόνο. Η ΚΤΜ Βασιλείας όταν έβγαλε το κιτ για το Rally είχε εκατοντάδες email. Μιλάμε τα είδα εγω, με τα μάτια μου. Ο τύπος επένδυσε εκτοντάδες χιλιάδες ευρώ να πάρει 50 σετ τεπόζιτα απο την ΚΤΜ. Μέσα σε μήνα τώρα τα μέηλ έτσι? όχι σε βάθος ετών. Ε απο αυτούς σε βάθος τετραετίας αγόρασαν λιγότερο απο τους μισούς.
Αυτό που περιμέναμε όλοι δεν θα το δούμε. Ούτε του χρόνου δυστυχώς. Θα είναι καλύτερο απο τον ανταγωνισμό, θα είναι πιο όμορφο, αλλά όχι αυτό που το μικρό μας κοινό ζητάει εδώ και χρόνια. Ελπίζω στην Γιαμάχα, αν και το περίπτερό της στο θέμα Rally ήταν για γέλια. Τέτοιο μηχανάκι δεν θα κατέβαζα ούτε για πλάκα στην έκθεση. Οι πλεξούδες και τα καλώδια στον πύργο ήταν φτιαγμένα απο τυφλό ανειδίκευτο ηλεκτρολόγο. ¨Ετσι και βάλω φωτό θα γελάνε μαζί μας και τα καλώδια.
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Το είδαμε κι αυτό απο κοντά...
Σύντομα θα γίνει η μπεμβεδοποίηση της ΚΤΜ και η Κατεμοποίηση της Husqvarna.
Αυτό που είδατε ΜΗΝ περιμένετε να το δείτε. Το πίσω αμορτισέρ δε, αν δουλέψει στο χώμα να μΕ γράψετε... Ημαν στην έκθεση και μιλούσα με τον μηχανικό που είμασταν μαζί Αφρική και ήταν απογοητευμένος. Χωρίς brembo φρένα, με ενα πίσω μοχλικό που έρχεται απο τα street, με με με... Βέβαια, εδω πουλάει το BMW, που κάθε ανάρτηση είναι λαχείο να μην σου μείνει στο χέρι. Αυτά βλέπουν στην ΚΤΜ, το δίνουν στον Birch και σου πλασάρουν ''Extreme'' . Αντε γεια... Αυτά τα μηχανάκια είναι αποτέλεσμα ανθρώπων που είναι πίσω απο ενα Excel και βλέπουν νούμερα. Τέλος. Όσο οι τρελοί με τα τύπου ραλλύ είναι ελάχιστοι, και νομίζουμε εμεις οι αναγνώστες ότι είμαστε πολλοί, ΔΕΝ θα κατασκευαστεί τέτοιο μηχανάκι. Ενδεικτικά να σας πω, ότι η ΚΤΜ Βασιλείας έχει πουλήσει 50 περίπου κιτ για το 690 σε 4? χρόνια? Κάτι τέτοιο. Αυτά είναι όχι νούμερα που 'κάποιος' που του είπε 'κάποιος' και τα είπε σε εμένα, αλλά νούμερα μοτοσυκλετών που έχω συμμετάσχει κι εγώ να φτιαχτούν. Ο Ρουμάνος με το 690 έχει πουλήσει περίπου 40 και πες ο Omega απο την Αφρική άλλα τόσα. Τα κάνω όλα 150 για να είμαστε κύριοι. Βάζω σε αυτά και άλλα 25 701 για να τσογάρω. 175. Σας τα κάνω 200. 500? Ενδεικτικά να πω, απο τους όσους ενδιαφερόμενους βλέπετε στο ιντερνετ και μπράβο και ζήτω και ουαΩ και το επόμενό μου μηχανάκι θα είναι αυτό και πουλάω το σπίτι μου αύριο, αν το 8-10% αγοράσει είναι ζήτημα τον πρώτο χρόνο. Η ΚΤΜ Βασιλείας όταν έβγαλε το κιτ για το Rally είχε εκατοντάδες email. Μιλάμε τα είδα εγω, με τα μάτια μου. Ο τύπος επένδυσε εκτοντάδες χιλιάδες ευρώ να πάρει 50 σετ τεπόζιτα απο την ΚΤΜ. Μέσα σε μήνα τώρα τα μέηλ έτσι? όχι σε βάθος ετών. Ε απο αυτούς σε βάθος τετραετίας αγόρασαν λιγότερο απο τους μισούς.
Αυτό που περιμέναμε όλοι δεν θα το δούμε. Ούτε του χρόνου δυστυχώς. Θα είναι καλύτερο απο τον ανταγωνισμό, θα είναι πιο όμορφο, αλλά όχι αυτό που το μικρό μας κοινό ζητάει εδώ και χρόνια. Ελπίζω στην Γιαμάχα, αν και το περίπτερό της στο θέμα Rally ήταν για γέλια. Τέτοιο μηχανάκι δεν θα κατέβαζα ούτε για πλάκα στην έκθεση. Οι πλεξούδες και τα καλώδια στον πύργο ήταν φτιαγμένα απο τυφλό ανειδίκευτο ηλεκτρολόγο. ¨Ετσι και βάλω φωτό θα γελάνε μαζί μας και τα καλώδια.

Αυτό με τα κόκκινα το περιμένω εδώ και καιρό .... μυρωδιά το πήρα από το Dakar.... άντε με το καλό ....

Για να λέμε την αλήθεια adv επιλογές έχεις και η αγαπημένη μου έχει το όνομα 500 exc-f....
έχει γυρίσει τον κόσμο με διάφορους και θέλει ελάχιστες αλλαγές....

Το 790 λογικό να μην βγεί hardcore το concept λέει 180 κιλά στεγνό... όταν το 640 adv ήταν 154 κιλά στεγνό...

Τώρα τα brembo και οι αναρτήσεις.... δεν με νοιάζει τι θα γράφουν... αρκεί να δουλεύουν, να αντέχουν και να ρυθμίζονται όπως πρπει...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom