Transalp 650 χωμάτινο στήσιμο

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
150 με την ανάρτηση λυμένη να την πας στο χέρι;
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ωωωω ναι,εγώ την έβγαλα εγώ την έβαλα,ας ελπισω ότι η δουλειά που έγινε είναι η σωστή.Βεβαια ο άνθρωπος μου έβγαλε εμπιστοσύνη από τις γνώσεις που κατάλαβα ότι έχει, οπότε τα έδωσα τα ευρωπουλα.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Πολλά μου φαίνονται χωρίς λύσε - δέσε δικός τους.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Είναι πιο ακριβός από τους υπόλοιπους,θα δείξει η πράξη αν άξιζε τα παραπάνω χρήματα.Καταλαβα πάντως ότι ο άνθρωπος δεν κάνει έκπτωση στην εργασία που προσφέρει στους πελάτες του.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To πίσω αν δεν είναι επισήμως επισκευαζόμενο είναι περίεργη υπόθεση και εκεί πατάνε κάποιοι και χρεώνουν οτιδήποτε θέλουν. Τα επισήμως επισκευαζόμενα είναι "απλή" υπόθεση να ανοίξουν και να κλείσουν και μετά πρέπει να πρεσάρεις άζωτο, το οποίο φαντάζομαι ότι θα το κάνουν οπουδήποτε έχει τέτοια παροχή (πχ άζωτο για λάστιχα). Αυτό κάνουν οι αμερικανοί τουλάχιστον, σε νήματα και βίντεο που έχω δει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είναι πιο ακριβός από τους υπόλοιπους,θα δείξει η πράξη αν άξιζε τα παραπάνω χρήματα.Καταλαβα πάντως ότι ο άνθρωπος δεν κάνει έκπτωση στην εργασία που προσφέρει στους πελάτες του.
Από λόγια έχουμε χορτάσει!!!
Γενικά το λέω!!!!
Στην πράξη θα φανεί!!!
 
Reactions: S.P

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Πήγα να πάρω καθαριστικό για το φίλτρο αέρα (έχω σφουγγάρι twin air) και δεν βρήκα. Στο μαγαζί μου είπαν ότι καθαρίζει και με καθαρή βενζίνη. Δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πήγα να πάρω καθαριστικό για το φίλτρο αέρα (έχω σφουγγάρι twin air) και δεν βρήκα. Στο μαγαζί μου είπαν ότι καθαρίζει και με καθαρή βενζίνη. Δεν έχω ξανακουσει κάτι τέτοιο. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;
Ζεστό νερό και απορρυπαντικό και άστο να μουλιασει κάποιες ώρες.
Εάν δεν καθαρίσει επανέλαβε την διαδικασία.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απορρυπαντικό πιάτων;
Ναι κάτι που να κόβει το λάδι.
Με τίποτα όμως βενζίνη.
Όπου έχει κόλλα θα το καταστρέψει.
Με τον ίδιο τρόπο καθαρίζω το twin air του εντούρο.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ναι κάτι που να κόβει το λάδι.
Με τίποτα όμως βενζίνη.
Όπου έχει κόλλα θα το καταστρέψει.
Με τον ίδιο τρόπο καθαρίζω το twin air του εντούρο.
Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ για το εντουρο το θέλω.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Σύμφωνα με αυτό, για το TA650 χρειαζόμαστε τον κωδικό PG 2510 o οποίος είναι για Ø mm 42/45 - 60/65.
Οπότε εάν αγοράσω αυτές, είμαι οκ, σωστά?

Θα δω αν έχουν έρθει όλα τα
εργαλεία μου + το δυναμόκλειδο, μέχρι το ΣΚ, παίζει να κάτσω να χαλάσω την μηχανή, για να τις βάλω πάνω.

Ερώτηση: Μπορώ να βγάλω τις μπουκάλες, χωρίς να βγάλω την ρόδα? Λύσιμο τις 4 upper fork triangle και τις 4 lower, λύσιμο και τα φρένα και φεύγουν.
Πιο πολύ από όλα, με "φοβίζει" η ρόδα :roflmao::roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ερώτηση: Μπορώ να βγάλω τις μπουκάλες, χωρίς να βγάλω την ρόδα? Λύσιμο τις 4 upper fork triangle και τις 4 lower, λύσιμο και τα φρένα και φεύγουν.
Πιο πολύ από όλα, με "φοβίζει" η ρόδα :roflmao::roflmao:
Ναι εάν το έχεις τακαρει κάπου και έχει αρκετό ύψος μπροστά αλλά και πάλι δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς με τόσο βάρος που θα έχει ο τροχός...
Βγάλε τον τροχό και όλα θα είναι παιχνιδάκι.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ερώτηση: Μπορώ να βγάλω τις μπουκάλες, χωρίς να βγάλω την ρόδα? Λύσιμο τις 4 upper fork triangle και τις 4 lower, λύσιμο και τα φρένα και φεύγουν.
Πιο πολύ από όλα, με "φοβίζει" η ρόδα :roflmao::roflmao:
Ουτε να το σκεφτεσαι...Αν δεν νοιωθεις ανετα με το λυσε δεσε καλυτερα να μην κανεις τιποτα
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Σύμφωνα με αυτό, για το TA650 χρειαζόμαστε τον κωδικό PG 2510 o οποίος είναι για Ø mm 42/45 - 60/65.
Οπότε εάν αγοράσω αυτές, είμαι οκ, σωστά?

Θα δω αν έχουν έρθει όλα τα
εργαλεία μου + το δυναμόκλειδο, μέχρι το ΣΚ, παίζει να κάτσω να χαλάσω την μηχανή, για να τις βάλω πάνω.

Ερώτηση: Μπορώ να βγάλω τις μπουκάλες, χωρίς να βγάλω την ρόδα? Λύσιμο τις 4 upper fork triangle και τις 4 lower, λύσιμο και τα φρένα και φεύγουν.
Πιο πολύ από όλα, με "φοβίζει" η ρόδα :roflmao::roflmao:
Εγώ θα κοίταζα και κάποιες προστασίες που έχει η acerbis και είναι με βελκρο, οπότε δεν θα χρειαστεί να βγάλεις το πιρούνι. Δεν ξέρω πόσο καλές είναι.
Ουτε να το σκεφτεσαι...Αν δεν νοιωθεις ανετα με το λυσε δεσε καλυτερα να μην κανεις τιποτα
Αν και δεν είναι κάτι θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Προσωπικά όποτε αγγίζω την μηχανή για κάποια δουλειά έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι μπορεί να την χαλάσω.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
αυτά με τα βελκρο είναι καλή επιλογή, αλλά για μηχανές που δεν έχουν τόση διαδρομή όσο τα on-off. κάπου το διάβασα και μου φάνηκε λογικό.

όσο για τις εργασίες, κανένα πρόβλημα. έχω λύσει και δέσει μέχρι και αμάξι. απλά βάζω αρκετή δόση χιούμορ. έχω μανιουαλ, πιάνουν τα χέρια μου κάργα, έχω όρεξη και περιμένω και 2-3 εργαλεία που δεν είχα. Σε τέτοιες δουλειές βγάζω και φώτο για το φορουμιστικο diy.
Ολα καλά! :D
 
Top Bottom